انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه
جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی انگلیسی به انگلیسی کلمات اختصاری فارسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

96 1009 100 1

مفهوم وصف

مفهوم وصف در دانشنامه اسلامی

مفهوم وصف
انتفای سنخ حکم متعلق به موصوف با انتفای وصف آن را مفهوم وصف گویند.
مفهوم وصف، به معنای انتفای طبیعی حکم موصوف در صورت انتفای وصف آن است،
← مثال
درباره ثبوت یا عدم ثبوت مفهوم وصف سه دیدگاه وجود دارد:۱. وصف مطلقاً دارای مفهوم بوده و حجت است؛۲. وصف مطلقا دارای مفهوم نبوده و حجت نیست؛۳. اگر از وصف علیت استفاده شود مفهوم دارد، وگرنه مفهوم ندارد.
← مقصود از وصف
در میان اصولی ها هم چنین اختلاف وجود دارد که آیا وصف باید معتمد بر موصوف باشد یا خیر؛مرحوم « آخوند خراسانی » می گوید: فرقی نیست که وصف معتمد بر موصوف باشد یا نباشد، و برخی مثل مرحوم « مظفر » معتقدند وصف باید معتمد بر موصوف باشد، وگرنه در مفهوم لقب از آن بحث می شود.
← وصف اخص مطلق از موصوف
...
یکی از اقسام مفهوم مخالف ؛ دال بر انتفاع موصوف در وقت انتفای وصف را مفهوم وصف گویند.
مفهوم وصف یا صفت ، یکی از اقسام مفهوم مخالف است.«صفت» در اصطلاح نحوی ، خصوص نعت است؛ اما در اصطلاح اصولی و علوم قرآنی عبارت است از هر چه بر موضوع عارض شود و صلاحیت داشته باشد موضوع را قید بزند و دایره موضوع را کوچک کند. بنابراین، صفت شامل نعت، حال ، ظرف و عدد می شود.مثال نعت: (ان جاءکم فاسق بنبا فتبینوا ان تصیبوا قوما بجهالة). مفهوم آیه این است که اگر غیرفاسق ( عادل ) خبر آورد، تبین واجب نیست.مثال حال: (ولا تباشروهن وانتم عاکفون فی المساجد). مفهوم آیه این است که نزدیکی با زنان برای غیرمعتکف جایز است.مثال ظرف زمانی: (الحج اشهر معلومات). مفهوم آیه این است که انجام حج در غیر ماه های حج، جایز نیست.مثال ظرف مکانی: (فاذکروا الله عند المشعر الحرام). مفهوم آیه این است که ذکر خاص در غیر مشعرالحرام ، مطلوب نیست.مثال عدد: (فاجلدوهم ثمانین جلدة). مفهوم آیه این است که حد قذف هشتاد تازیانه است، نه کمتر و نه بیشتر.
عناوین مرتبط
مفهوم مخالف ؛ مفهوم .
تعارض مفهوم شرط و مفهوم وصف، تنافی مفهوم شرط یک دلیل با مفهوم وصفِ دلیل دیگر را می گویند.
تعارض مفهوم شرط و مفهوم وصف، به معنای تنافی میان مفهوم شرط یک دلیل و مفهوم وصف دلیل دیگر است.
مثال
مثل: مفهوم جمله «هر عالمی نزد تو آمد به او احترام کن»؛ با مفهوم جمله «اکرام عالم فاسق واجب نیست»؛ که مفهوم]] جمله اول، عدم وجوب اکرام عالمانی است که نزد او نمی روند و مفهوم جمله دوم، وجوب احترام عالمان عادل است حتی اگر نزد او نروند.
حکم
در تعارض مفهوم شرط و مفهوم وصف، مفهوم شرط بر مفهوم وصف مقدم است.
وجود یا عدم وجود مفهوم برای جمله وصفی را حجیت مفهوم وصف گویند.
حجیت مفهوم وصف، به معنای اعتبار حکم به دست آمده از مفهوم وصف نزد گوینده، شنونده و سایر عقلا است. در این که آیا وصف مفهوم دارد یا نه، میان اصولیون، اختلاف وجود دارد؛ یعنی اصولیون در این که اگر حکمی به موضوعی بازگردد، با انتفای صفت آن موضوع، آیا نوع حکم نیز از موضوع منتفی می شود یا نه اختلاف دارند؛ برای مثال، در روایت آمده است: «فی الغنم السائمة زکاة» گوسفند بیابان چر زکات دارد»، مفهوم این جمله این است که اگر گوسفند بیابان چر نباشد، زکات ندارد.
نظریه مشهور اصولیان
مشهور اصولی ها معتقدند وصف، مفهوم ندارد، اما برخی دیگر اعتقاد دارند وصف به دلیل تبادر، اطلاق و لزوم لغویت، مفهوم دارد. بیشتر شافعی ها به مفهوم وصف معتقد هستند.
نکته
اگر در کلام قرینه ای بر عدم وجود مفهوم باشد، آن کلام مفهوم ندارد و این مسئله مورد اتفاق صاحبان هر دو دیدگاه است، مثل این که وصف، وصف غالب باشد، چنان که در قرآن آمده است: ﴿وَرَبائِبُکُمُ اللاّتِی فِی حُجُورِکُمْ﴾ که وصف «ربائب» مفهوم ندارد، چون غالباً ربائب (دختران زن) نزد ناپدری و در خانه او بزرگ می شوند؛ بنابراین، آیه مفهوم ندارد و نمی رساند که اگر دختر زن (ربیبه) در خانه شوهر مادر (ناپدری) و نزد او بزرگ نشد بر او حرام نیست.

ارتباط محتوایی با مفهوم وصف

مفهوم وصف را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Twitter LinkedIn

پیشنهاد شما درباره معنی مفهوم وصفنام نویسی   |   ورود

تازه ترین پیشنهادها

سارا > چیپ
محمد عرب > Creepin
عباس زارعی > came in
مم > croissant
Mohammadreza Akbarian > moisturising
Mohammadreza Akbarian > geographical
hamid > brushstrokes
اسی > شیشه مخدر

نگارش واژه نو   |   پیشنهادهای امروز

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی مفهوم وصف   • مفهوم مفهوم وصف   • تعریف مفهوم وصف   • معرفی مفهوم وصف   • مفهوم وصف چیست   • مفهوم وصف یعنی چی   • مفهوم وصف یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی مفهوم وصف
کلمه : مفهوم وصف
اشتباه تایپی : lti,l ,wt
عکس مفهوم وصف : در گوگل


آیا معنی مفهوم وصف مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 96% )