انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه
جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی انگلیسی به انگلیسی کلمات اختصاری فارسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

98 1076 100 1

مقام ابراهیم

معنی مقام ابراهیم در لغت نامه دهخدا

مقام ابراهیم.[ م َ م ِ اِ ] (اِخ ) سنگی است که نشان پای حضرت ابراهیم بر آنجاست. (مهذب الاسماء). سنگی است نشان قدم ابراهیم علیه السلام بر وی. (ترجمان القرآن ). گویند سنگی است در کعبه که نشان پای ابراهیم بر آن است. (از اقرب الموارد) : مقام ابراهیم علیه السلام از خانه سوی مشرق است و آن سنگی است که نشان دو قدم ابراهیم علیه السلام بر آنجاست و آن را در سنگی دیگر نهاده است و غلاف چهارسو کرده که به بالای مردی باشد از چوب ،به عمل هرچه نیکوتر و طبلهای نقره بر او زده... و میان مقام و خانه سی ارش است. (سفرنامه ٔ ناصرخسرو).
گفت نی گفتمش چو گشتی تو
مطلع بر مقام ابراهیم.
ناصرخسرو.
حجرالاسود را به بیرون خانه ٔ کعبه در رکن عراقی نشاند بر بلندی کم ازقامتی تا دست در آن توان مالید و آن رکن مایل شرقی است و مقام ابراهیم و زمزم نزدیک اوست. (نزهةالقلوب چ لیدن ج 3 ص 5). و رجوع به ترکیب «مقام ابراهیم » ذیل مقام شود.

معنی مقام ابراهیم به فارسی

مقام ابراهیم
سنگی است که نشان پای حضرت ابراهیم بر آنجاست .

مقام ابراهیم در دانشنامه اسلامی

مقام ابراهیم
از نقاط مقدس مسجد الحرام، مقام ابراهیم است.
این مقام، یکی از شعائر الهی خوانده می شود و خداوند درباره آن فرموده است: «وَ اتَّخِذُوا مِنْ مَقامِ إِبْراهِیمَ مُصَلًّی» .

تاریخچه مقام ابراهیم
این مکان مربوط به زمانی است که حضرت ابراهیم(علیه السلام) دیوارهای کعبه را بالا می برد؛ آن گاه که دیوار بالا رفت، به حدی که دست بدان نمی رسید، سنگی آوردند و ابراهیم(علیه السلام) بر روی آن ایستاد و سنگ ها را از دست حضرت اسماعیل(علیه السلام) گرفت و دیوار کعبه را بالا برد.
در روایات دیگری آمده است که ابراهیم(علیه السلام) بر روی این سنگ ایستاد و مردم را به حج فرا خواند. بر روی این سنگ، اثر پای ابراهیم(علیه السلام) مشخص است امااثری ازانگشتان آن حضرت نیست.

خصوصیات مقام ابراهیم
این سنگ به شکل تقریبیِ مربع با طول و عرض چهل سانتی متر و ارتفاع تقریبی پنجاه سانتی متر است. رنگ آن، رنگی میانه زرد و قرمزی متمایل به سفید است. از زمان مهدی عباسی بدین سو، این سنگ با طلا پوشانده شد و در محفظه ای قرار گرفت تا صدمه ای نبیند.
در گذشته، بر روی این محل، بنایی بزرگ از آجر و سنگ و چوب بنا شده بود که اطراف آن را با آیات قرآن مزیّن کرده بودند. از آن جا که این قبّه قسمتی از مسجد را به خود اختصاص داده و از فضای مطاف کاسته بود، به تدریج از انتقال آن به محلی دیگر در مسجد الحرام سخن به میان آمد.

محل مقام ابراهیم
...
مقام ابراهیم
مَقام ابراهیم سنگی کنار کعبه، که نشان پای حضرت ابراهیم(ع) بر آن نقش بسته است. قرآن این مقام را از آیات و نشانه های روشن خداوند بر روی زمین شمرده و مسلمانان را به نماز در این جایگاه دعوت می کند. این سنگ هم اکنون در استوانه ای طلایی رنگ، در فاصله ۱۳ متری خانه خدا قرار دارد. در دیدگاه شیعه، مکان اصلی مقام ابراهیم چسبیده به کعبه است.
طواف واجب در محدوده بین کعبه و مقام ابراهیم انجام گرفته و نماز طواف پشت آن خوانده می شود.
در دو آیه از قرآن کریم به مقام ابراهیم اشاره شده است و آن را از نشانه های آشکار خداوند بر روی زمین دانسته و مسلمانان را دعوت به نماز در این جایگاه می کند:
مقام ابراهیم
در اصل، سنگی بوده که حضرت ابراهیم علیه السلام در هنگام ساختن کعبه روی آن می ایستاد. بعدها کنار این سنگ مصلای کوچکی ساخته شد که مردم بعد از طواف، در آنجا دو رکعت نماز می خواندند.
این مصلا در عملیات توسعه مسجدالحرام خراب شد و محل نماز به شرق مصلای قبلی منتقل شد که روبروی چاه زمزم از سمت شمال واقع است. بر روی آن سنگ شیشه ای بلوری گذاشته اند که از پشت آن جای پاهای ابراهیم که بر سنگ نقش بسته است، دیده می شود.
محمد محمدحسن شرّاب ، ترجمه حمیدرضا شیخی؛ فرهنگ اعلام جغرافیایی، تاریخی در حدیث و سیره نبوی.
مقام ابراهیم علیه السلام در کنار خانه کعبه قرار دارد . ایشان هنگام ساخت خانه کعبه روی تخته سنگی ایستادند و ردپایشان بر سنگ ماند.
مقام ابراهیم در کنار کعبه، دارای قدمت تاریخی و اثری باستانی است.و اذ جعلنا البیت مثابة للناس و امنا و اتخذوا من مقام ابرهیم مصلی... و (یاد کنید) هنگامی که ما این خانه (کعبه) را برای همه مردم محل گردهمایی و جایگاه امن قرار دادیم ، و (فرمان دادیم :) از مقام ابراهیم جایگاهی برای نماز انتخاب کنید . فیه ءایت بینت مقام ابرهیم...در آن نشانه هایی روشن (از ربوبیّت و لطف و رحمت خدا و از جمله) مقام ابراهیم است.

مقام ابراهیم در دانشنامه ویکی پدیا

مقام ابراهیم
مقام ابراهیم محل ایستادن ابراهیم را می گویند و سنگی است به طول و عرض ۴۰ سانتی متر و بلندی تقریبی ۵۰ سانتی متر که جای پای ابراهیم روی آن است و مقابل درب کعبه قرار دارد. رنگ آن میان زرد و قرمز متمایل به سفید است. طبق اعتقادات مسلمانان این مکان مربوط به زمانی است که ابراهیم دیوارهای کعبه را بالا می برد؛ آنگاه که دیوار بالا رفت، به اندازه ای که دست بدان نمی رسید، سنگی آوردند و ابراهیم بر روی آن ایستاد و سنگ ها را از دست اسماعیل گرفت و دیوار کعبه را بالا برد.
بر روی این سنگ، اثر پای ابراهیم مشخص است اما اثری از انگشتان او نیست. از زمان مهدی عباسی بدین سو، این سنگ با طلا پوشانده شد و در محفظه ای قرار گرفت تا آسیب نبیند. حج گزاران پس از طواف واجب، باید در پشت مقام ابراهیم، ۲ رکعت نماز طواف به جای آورند. نماز طواف نساء نیز پشت مقام ابراهیم خوانده می شود.
طبق آیه ای از قرآن این مقام یکی از عبادتگاه ها و محل نمازگزاری مسلمانان است: «وَ اتَّخِذُوا مِن مَقامِ إِبراهِیمَ مُصَلَّی» (بقره/۱۲۵)
براساس عقاید مسلمانان و متن قرآن یکی از بناکنندگان کعبه ابراهیم بوده که به کمک پسرش اسماعیل این کار را انجام داده است.
عکس مقام ابراهیم


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

مقام ابراهیم در دانشنامه آزاد پارسی

سنگی که ابراهیم (ع) هنگام ساختن کعبه، بر آن قدم نهاده است و مقام معروفی در مسجدالحرام. در قرآن دوبار (بقره، ۱۲۵؛ آل عمران، ۹۷) از آن نام برده شده است. روی این سنگ سخت جای پای انسان که گفته می شود همان جای پای ابراهیم (ع) است، نقش بسته است. این سنگ هم اکنون در قبه ای کوچک روبه روی دیوار شمال غربی کعبه نگهداری می شود و روایات فراوان حاکی از آن است که سنگ اصلی که ابراهیم (ع) بر روی آن می ایستاده تا دیوار کعبه را بالا ببرد، در همین مکانی که فعلاً مقام خوانده می شود، دفن شده است. فقهای شیعه دو رکعت نماز طواف را در هنگام به جای آوردن حج در مقام ابراهیم واجب دانسته اند. برخی سمت شرقی کعبه را مقام ابراهیم دانسته اند و برخی دیگر همۀ حرم یا همۀ مسجد را مقام ابراهیم گویند.

ارتباط محتوایی با مقام ابراهیم

مقام ابراهیم را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Twitter LinkedIn

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• مقام ابراهیم در ترکیه   • حجر اسماعیل   • مقام اسماعيل   • جای پای حضرت آدم   • حضرت ابراهیم چه مقامی دارد   • جای پای حضرت محمد   • مقام اسماعیل   • ناودان طلا   • معنی مقام ابراهیم   • مفهوم مقام ابراهیم   • تعریف مقام ابراهیم   • معرفی مقام ابراهیم   • مقام ابراهیم چیست   • مقام ابراهیم یعنی چی   • مقام ابراهیم یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی مقام ابراهیم
کلمه : مقام ابراهیم
اشتباه تایپی : lrhl hfvhidl
عکس مقام ابراهیم : در گوگل


آیا معنی مقام ابراهیم مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 98% )