انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه
جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی انگلیسی به انگلیسی کلمات اختصاری فارسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

95 1068 100 1

مقدسی

/moqaddasi/

معنی مقدسی در لغت نامه دهخدا

مقدسی. [ م ُ ق َدْ دَ ] (حامص ) پاکی و پارسایی. (ناظم الاطباء). مقدس بودن. حالت و چگونگی مقدس. و رجوع به مقدس شود.

مقدسی. [ م َ دِ سی ی / م ُ ق َدْ دَ سی ی ] (ص نسبی ) منسوب به بیت المقدس. ج ، مقادسة. (ناظم الاطباء). منسوب به بیت المقدس [ ب َ تُل ْ م َ دِ / ب َ تُل ْ م ُ ق َدْ دَ ]. (اقرب الموارد). منسوب است به بیت المقدس که از شهرهای مشهور است. (ازانساب سمعانی ).

مقدسی. [ م َ دِ / م ُ ق َدْ دَ ] (اِخ ) رجوع به محمدبن احمد مقدسی شاشی شود.

مقدسی. [ م َ دِ / م ُ ق َدْ دَ] (اِخ ) ابوسلیمان محمدبن معشر البستی یکی از نویسندگان رسائل اخوان الصفا بوده است. و رجوع به تاریخ الحکماء قفطی ص 83 وتاریخ علوم عقلی تألیف دکترصفا ص 298 و اخوان الصفا شود.

مقدسی. [ م َ دِ / م ُ ق َدْ دَ ] (اِخ ) محمدبن احمدبن ابی بکر البناء ملقب به شمس الدین و مکنی به ابوعبداﷲ (336 - 375 یا 380 هَ. ق.) جغرافیادان و سیاح معروف. در بیت المقدس متولد شد، به تجارت پرداخت وبه اکثر بلاد اسلام سفر کرد و کتاب معروف خود احسن التقاسیم فی معرفة الاقالیم را در جغرافیا تألیف نمود.و رجوع به اعلام زرکلی و ریحانةالادب ج 5 ص 372 و معجم المطبوعات ج 2 ص 1773 و بشاری ابوعبداﷲ المقدسی شود.

معنی مقدسی به فارسی

مقدسی
شمس الدین ابوعبدالله محمد بن احمد بن ابی بکر البنائ البسار المقدس ( و. ۳۴۵ - ف. ۳۷۵ یا ۳۸۱ ه.ق ) سیاح و جغرافیانویس دوره سامانی است که کتاب التقاسیم فی معرفه الاقالیم را در جغرافیا تالیف نموده است و چون در بیت المقدس متولد شده بهمین جهت بمقدسی شهرت یافته است.
( صفت ) منسوب به بیت المقدس از اهل بیت المقدس .
محمد بن احمد بن ابی بکر البنائ ملقب به شمس الدین و مکنی به ابو عبدالله جغرافیا دان و سیاح معروف .
اوراست کتاب جوهر المکنون
یوسف بن یحیی بن علی بن عبدالعزیز بن علی مکنی به ابو بدر از دانشمندان دمشق است .
ابن ابوبکر احمد بن بدرالدین حلبی حنفی اوراست شرح الصدور و جز آن
عمل خشکه مقدس اطاعت کنندگی
عبدالله بن ابی الوحش بری بن عبدالجبار بن بری مصری مکنی به ابومحمد و مشهور به ابن بری از مشاهیر ادبای قرن ششم هجری و بخصوص در علم لغت بسیار توانا بود وی در شب شنبه ۲۷ شوال ۵۸۲ یا ۵۸۶ قمری در سن هشتاد سالگی درگذشت
ابن منصور بن ناصر مقدسی حنفی ملقب به علائ الدین فقیه و اصولی بود و در سال ۷۴۶ یا ۷۴۸ قمری درگذشت وی مدتی در تنکزیه قدس تدریس میکرد
ابراهیم بن عبدالواحد ابن علی بن سرور مقدسی عمادی مکنی به ابو اسحاق و ملقب به عماد الدین

معنی مقدسی در فرهنگ فارسی عمید

مقدسی
از مردم بیت المَقدِس.

مقدسی در دانشنامه ویکی پدیا

مقدسی
مقدسی نام خانوادگی چندین نفر و چندین آبادی می باشد:
«محمد بن احمد شمس الدین المقدسی»، جغرافی دان قرن چهارم هجری
«مطهر بن طاهر مقدسی» یکی از جغرافی دانان و تاریخ نگاران دوران خلافت عباسیان
«ابو شامه مقدسی» فقیه، محدث، ادیب و مورخ دمشقی شافعی مذهب
ابراهیم بن ولی بن نصر مَقدَسی غِزی لقب گرفته به برهان الدین، همچنین شهرت یافته به برهان الدین مقدسی (؟ - زنده تا ۱۵۵۳م) فقیه حنفی، ادیب و نویسندهٔ فلسطینی در سدهٔ دهم هجری//شانزدهم میلادی بود که شعر نیز سرود. در سال ۱۹۴۶ پس از بازدید از بغداد، به حلب رسید. رساله ای دربارهٔ اسب شناسی نگاشت و آن را تحفة العُبید فیما ورد فی الخیل والرمایة والصید نام نهاد، این اثر را به یکی از وزیران عثمانی تقدیم نمود، سپس در سال ۹۵۰م خواست به میهن خود بازگردد، اما راهی گزید که در آن گم گشت و دیگر خبری از او در متون نیامده است. الدرة البرهانیة نیز از دیگر آثار اوست.
عبدالرحمان بن اسماعیل مَقدَسی شهرت یافته و لقب گرفته به ابو شامه (۹ دسامبر ۱۲۰۲ - ۱۰ ژانویه ۱۲۴۸) قاری، محدث، فقیه، زبان شناس، تاریخ نگار، نویسنده و شاعر شامی در سدهٔ هفتم هجری بود.
وی در دمشق زاده شد و از خردسالی به حفظ قرآن و آموختن علوم مشتاق بود. در ۶۰۱ خورشیدی به بیت المقدس و سپس به مصر رفت و در شهرهای قاهره، دمیاط و اسکندریه به کسب دانش پرداخت. از جمله استادان او در مصر و شام، باید از فخر الدین ابومنصور ابن عساکر، ابوالحسن علی سخاوی نام برد.
پس از بازگشت به دمشق، گویا تا پایان زندگی، دیگر به سفر نپرداخت و روزگار خود مرا به مطالعه، تدریس، نقل حدیث، تألیف و پاسخ گویی به مسایل شرعی گذرانید.
از جمله مشاغل او، استادی دارالحدیث اشرفیه، ریاست قاریان تربت اشرفیه و در اواخر عمر، مدیریت دارالحدیث اشرفیه بود.
انیس خوری مَقدَسی (۱۸۸۰ – ۷ فوریه ۱۹۷۷) ادیب و زبان شناس لبنانی بود.
امیران شعر در عصر عباسی (أمراء الشعر فی العصر العباسی)
تکامل سبک های نثری (تطور الأسالیب النثریة)
گرایش های ادبی و برجستگان آن در جنبش مدرن عربی (الإتجاهات الأدبیة و إعلامها فی النهضة العربیة الحدیثة)
مقدمه ای بر بررسی های نقد ادبی (مقدمة فی دراسة النقد الأدبی)
مختارات السائرة
در طرابلس، لبنان زاده شد و به بیروت کوچید تا تحصیل خود را در دانشگاه آمریکایی بیروت ادامه دهد. عضو هیئت علمی آن دانشگاه شد و سپ به ریاست ادارهٔ عربی رسید. پس از بازنشستگی، استاد افتخاری دائمی ادبیات عرب برگزیده شد. در سال ۱۹۴۵م، عضو فرهنگستان زبان عربی در دمشق شد و در سال ۱۹۶۱ به عضویت فرهنگستان زبان شناسی مصر شد. مقدسی در ۱۸ صفر ۱۳۹۷ق، در بیروت درگذشت.
بهداد مقدسی (زاده ۱۳۳۷ تهران) آهنگساز و نوازنده گیتار می باشد.
سوئیت پارسی
بهداد مقدسی نوازندگی گیتار کلاسیک را نزد صادق مؤذن آموخت و پیش از مهاجرت به آمریکا، مدیریت گروه گیتار دانشگاه آزاد تهران را بر عهده داشت. او علاوه بر تدریس، از اعضای مؤسس کوارتت گیتار تهران نیز بوده و در زمینه تکنوازی نیز فعالیت دارد. طی سالهای ۱۳۷۱ تا ۱۳۷۷ اجراهای متعددی به همراه ارکستر مجلسی تهران، ارکستر سمفونیک تهران و ارکستر سمفونیک فرهنگسرای بهمن داشته و کارگاه های آموزشی گوناگونی نیز در ایران و آمریکا در حوزه موسیقی گیتار قرن بیستم، مکتب آهنگسازی و نوازندگی ویا لوبوس و لئو براور، موسیقی باروک و مدرن برگزار کرده است.
دهنو مقدسی یکی از روستاهای شهرستان بروجرد است که در ۵ کیلومتر بروجرد واقع شده است. شغل اکثر اهالی این روستا کشاورزی و کامیون داری است. هم چنین شمار اندکی کورهٔ آجرپزی در این روستا وجود دارد.
سید مهدی مقدسی (متولد ۱۳۴۲ در اراک) اصلاح طلب و نماینده مردم اراک، کمیجان و خنداب، در دهمین دوره مجلس شورای اسلامی است. او دارای مدرک کارشناسی ارشد مدیریت می باشد.
رئیس هیئت مدیره شرکت فولاد سبزوار (وابسته به شرکت سرمایه گذاری پارسیان)
عضو هیئت مدیره شرکت توسعه ساختمانی پارسیان (وابسته به بانک پارسیان)
سید مهدی مقدسی در دهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی، در لیست ائتلاف فراگیر اصلاح طلبان: گام دوم در اراک حضور داشت و توانست در مرحله دوم انتخابات با کسب ۸۸٬۰۹۴ رأی از مجموع ۱۴۰٬۶۰۲ رأی مأخوذه صحیح، در رتبهٔ دوم اراک، وارد مجلس دهم شود .
محمد بن احمد شمس الدین المقدسی جغرافی دان قرن چهارم هجری بود. او برای نوشتن کتابش از ساحل هند تا اندلس در اسپانیا مسافرت کرد و بیشتر نوشته هایش بر پایه مشاهدات خود او است. وی عمیقاً در همه فعالیت های اقتصادی، دینی و بازرگانی مردمان هر ناحیه تحقیق می کرد و در ابتدای کتاب خود نیز توضیح داده است که کتابش تنها به شرح کوه ها و بیابان ها و رودها و دریاهای ممالک اسلامی نپرداخته است.
«فرهنگ مکتشفین و جغرافی نویسان جهان». نیک بین، نصرالله. انتشارات نبوی، چاپ وزیری، ۱۳۷۵.
محمد بن احمد شمس الدین المقدسی در بیت المقدس زاده شد. او پس از پایان مسافرت هایش و در چهل سالگی کتاب احسن التقاسیم فی معرفه الاقالیم را نوشت که در نوع خود کامل ترین و جامع ترین کتاب می باشد. مقدسی در اول کتاب خود با دیدی انتقادی از علم جغرافیا در نزد اعراب تا روزگار خودش صحبت کرده است و از سختی هایی که در راه نوشتن این کتاب کشیده سخن گفته است.
المقدسی برای جمع آوری اطلاعات در هر ناحیه ای به متن جامعهٔ آنجا نفوذ می کرد، به این ترتیب که با قاضیان نشست و برخاست می کرده و در هر شهری به بازرگانی می پرداخته و با انواع آدم ها در آنجا معاشرت می نموده است. در مجالس داستان سرایان منطقه حضور می یافت و حتی به استخدام والیان و ملاکان آنجا نیز درمی آمد. همچنین فاصله هر شهر با شهر دیگر را بدست می آورد و در قوم و نژاد و زبان و مذهب مردم هر منطقه تحقیق می نمود. وی در همه فعالیت های اقتصادی، دینی و بازرگانی مردمان هر ناحیه تحقیق می کرد و در ابتدای کتاب خود نیز توضیح داده است که کتابش تنها به شرح کوه ها و بیابان ها و رودها و دریاهای ممالک اسلامی نپرداخته است.
وی همچنین در مورد تفاوت های دینی و نژادی و جمعیتی و شکل ظاهری مردم هر منطقه پرداخته و مراکز مهم تجاری، راه های ارتباطی، زیست بوم منطقه ای و حتی در مورد نقاط ضعف و قوت مردم هر ناحیه و مراکز مقدس و نواحی خطرناک هر منطقه نیز توضیح داده است. روش وی در گردآوری این اطلاعات مبتنی بر مشاهده مستقیم یا پرسش از معتمدین آن نواحی یا مراجعه به کتابخانه ها بوده است.
عایشه بنت عیسی مَقدَسی (؟ -۱۲۹۸) (نسب: عایشه بنت عیسی بن احمد) بانوی محدث فلسطینی در سدهٔ هفتم هجری بود. از پدربرزگش موفق الدین و ابن راجح روایت نمود. شمس الدین ذهبی از شاگردانش بود.
مطهر بن طاهر مقدسی یکی از جغرافی دانان و تاریخ نگاران دوران خلافت عباسیان بوده است. وی در فلسطین و در شهر بیت المقدس متولد شده است. وی بیشتر شهرهای قلمرو حکومت اسلامی را از هندوستان تا اندلس گشته است. و به شرح و وصف آداب و رسوم اقوام نواحی که به آنجا مسافرت نموده و شرح وضعیت شهرهای آنان پرداخته است. وی در نوشتن کتابش بیشتر به مشاهدات عینی خود اتکا نموده است.
«فرهنگ مکتشفین و جغرافی نویسان جهان». نیک بین، نصرالله. انتشارات نبوی، چاپ وزیری، ۱۳۷۵.
یکی از آثار وی کتاب «البداء و التاریخ» می باشد که برخی آن را به ابوزید بلخی نسبت می دهند اما افرادی مثل کلمان هوار فرانسوی این کتاب را نوشتهٔ مطهر مقدسی می داند. وی این کتاب را در ۶ جلد با ترجمه فرانسوی و متن عربی در پاریس منتشر نموده است. همچنین محمدرضا شفیعی کدکنی جلد پنجم و ششم آن را که در مورد ایران بوده با عنوان «آفرینش و تاریخ» به فارسی ترجمه نموده است.
مرغ مقدسی (نام علمی: Threskiornis) نام یک سرده از زیرخانواده اکراس است.
اکراس مقدس آفریقایی, T. aethiopicus
اکراس مقدس مالاگاسی, T. bernieri
اکراس سرسیاه, T. melanocephalus
اکراس سفید استرالیا, T. molucca
اکراس سفید سلیمان, T. m. pygmaeusچنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

ارتباط محتوایی با مقدسی

مقدسی را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Twitter LinkedIn

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

تازه ترین پیشنهادها

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• مقدسی نماینده اراک   • احسن التقاسیم فی معرفه الاقالیم   • مقدسی احسن التقاسیم   • دکترمهدی مقدسی   • محمد بن احمد مقدسی   • کانال تلگرام سید مهدی مقدسی   • مقدسی اراک   • سایت سید مهدی مقدسی   • معنی مقدسی   • مفهوم مقدسی   • تعریف مقدسی   • معرفی مقدسی   • مقدسی چیست   • مقدسی یعنی چی   • مقدسی یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی مقدسی
کلمه : مقدسی
اشتباه تایپی : lrnsd
آوا : moqaddasi
نقش : اسم فامیل
عکس مقدسی : در گوگل


آیا معنی مقدسی مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 95% )