انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه
جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی انگلیسی به انگلیسی کلمات اختصاری فارسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

94 1070 100 1

مقدس

/moqaddas/

مترادف مقدس: اقدس، باتقوا، پارسا، پاک، دیندار، سبوح، قدوس، متدین، منزه

متضاد مقدس: ناپاک، نامقدس

برابر پارسی: پاک، پاکیزه، پارسا، ورجاوند، اشو، سپند، سپنتا

معنی مقدس در لغت نامه دهخدا

مقدس. [ م ُ ق َدْدَ ] (ع ص ) پاک کرده. (مهذب الاسماء). به پاکی یاد شده. به پاکی خوانده شده. (یادداشت به خط مرحوم دهخدا). پاک و پاکیزه. (ناظم الاطباء). پاک و پاکیزه و منزه. (یادداشت به خط مرحوم دهخدا) : انی انا ربک فاخلع نعلیک انک بالواد المقدس طوی. (قرآن 12/20). اذ نادیه ربه بالواد المقدس طوی. (قرآن 16/79).
وگرنه دل چه دریغ است از کسی که بود
هزار جان مقدس فدای جور و جفاش.
سنائی (دیوان چ مصفا ص 174).
تن را چه قبولی نهی آنجا که ز عزت
صد جان مقدس را آنجا خطری نیست.
سنائی (ایضاً ص 59).
درود و سلام و تحیات و صلوات ایزدی بر ذات و روح مقدس مصطفی و اهل بیت... او باد. (کلیله و دمنه ). صلوات و تحیات و درود و آفرین از میان جان بواسطه ٔ سر زفان به روان مقدس و تربت مطهر... سید انبیا... باد.(اسرارالتوحید چ صفا ص 5).
مختلف خوابهاست کاین طبقات
زان مقدس جناب دیدستند.
خاقانی.
امروز بحمداﷲ... سیف الدولة والدین... وارث عهد محمود سبکتکین است و ذات مقدس جهاندار معظم اتابک اعظم... (منشآت خاقانی چ محمد روشن ص 71).و همچنین سلام و تحیت و ثنا و محمدت فرماید رسانیدن به مجلس مقدس شیخ الشیوخ... (منشآت خاقانی ایضاً ص 509). کردگار یکی است که مبدع کائنات است و ذات او مقدس از آنکه او را در ابداع و ایجاد موجودات شریکی بکار آید. (مرزبان نامه چ قزوینی ص 97).
بار خدایا مهیمنی و مقدر
وز همه عیبی مقدسی و مبرا.
سعدی.
- کتاب مقدس ؛ از آغاز سِفْرِ تکوین تا آخر سِفْرِ رؤیا. (از اقرب الموارد).
|| مورد احترام (در بقعه ها). که دارای حرمت است : تربت مقدس سیدالشهدا : و بیشترشبها در میان آن درخت شدی که بر در مشهد مقدس هست وخویشتن بر شاخی از آن درخت افکندی... (اسرار التوحید چ صفا ص 34). بر در مشهد مقدس عمره اﷲ تعالی نشسته بود. (اسرارالتوحید ایضاً ص 40). || پارسا. (ناظم الاطباء). پارسا. آنکه از منهیات دوری کند: مؤمن مقدس. (یادداشت به خط مرحوم دهخدا).

مقدس. [ م ُ ق َدْ دِ ] (ع ص ) پاک کننده. (مهذب الاسماء). پاکیزه کننده. (آنندراج ) (از منتهی الارب ) (از اقرب الموارد). || راهب. (منتهی الارب ) (آنندراج ) (ناظم الاطباء) (اقرب الموارد). || کشیش که تعمید دهد. (یادداشت به خط مرحوم دهخدا). || تقدیس کننده. آنکه خدای را به پاکی یاد کند : جواب داد ... از آن روز باز که دست قهر ازلی درآمد و آن معلم ملکوت را از میان مقدسان و مسبحان بیرون برد و داغ لعنت ابدی بر جبین نهاد هیچیک از ما در صوامع قدس بر قرار خود بر سر امن و سکون ننشسته است. (مصباح الهدایه چ همایی ص 388).

مقدس. [م َ دِ ] (ع اِ) جای پاک و پاکیزه. (ناظم الاطباء).

مقدس. [ م َ دِ ] (اِخ ) بیت المقدس. قدس :
ز مقدس تنی چند غم یافته
ز بیدادداور ستم یافته.
نظامی (از گنجینه ٔ گنجوی ص 147).
چو بیدادگر دید خون ریختش
ز دروازه ٔ مقدس آویختش.
نظامی.
از او کار مقدس چو با ساز گشت
سوی ملک مغرب عنان بازگشت.
نظامی.
و رجوع به معجم البلدان و بیت المقدس و قدس شود.

معنی مقدس به فارسی

مقدس
پاک و پاکیزه، منزه
( اسم صفت ) ۱ - پاک پاکیزه منزه ۲ - مرد خدا که از منهیات بپرهیزد پارسا ۳ - آنچه که از نظر دینی مورد توجه و تقدیس قرار گیرد : [ صد هزار درود و آفرین بی شما را ز زبان ما و خزانه رحمت آفریدگار نثار روضه مقدس مطهر او باد . ] ( لباب الالباب )
پاک کننده . پاکیزه کننده
[جامعه شناسی] ← قدسی
احمد بن محمد ( ف. نجف. ۹۹۳ ه.ق .) در اردبیل تولد یافت . وی از علمائ و متکلمین بزرگ شیعه و معروف به مقدس یا مقدس اردبیلی و محقق اردبیل است . وی صاحب تالیفات بسیاری است از جمله : آیات الاحکام یا زبده البیان اثبات الواجب ( بفارسی ) استیناس المعنویه ( بعربی ) در کلام الخراجیه درخراج و مالیات که در سال ۱۳۱۸ ه.ق . چاپ شده است و حدیقه الشیعه .
[Holy Alliance] [جامعه شناسی، علوم سیاسی و روابط بین الملل] اتحادی ارتجاعی میان پادشاهان روسیه و اتریش و پروس در سال 1815 برای سرکوب جنبش های آزادی خواهانه
بیت المقدس
محتوی حوادثی است که متعلق به قلمرو مذهبی باشد تاریخ کفار مجموعه مطالبی است که در خارج از قلمرو مذهبی است .
[sanctuary] [باستان شناسی] کل یا بخشی از یک مکان دارای تقدس
متدینی که جز اطاعت از ظاهر احکام دین بهیچ تاویل و تعبیری تن در ندهد .
آنکه اطاعت صرف از ظواهر شریعت کند خشک مقدس .
[sacred tree] [باستان شناسی] ← درخت زندگی
علی بن منصور خفی
[sacred texts] [علوم کتابداری و اطلاع رسانی] ← کتاب های مقدس
[temenos, sacred precinct] [باستان شناسی] محدوده ای عمدتاً شامل معبد و محل های نگهداری نذورات و فضاهای میان آنها با تفاوت هایی در حوزه های تمدنی مختلف
به مجموع تورات و انجیل ها ( عهد عتیق و عهد جدید ) اطلاق شود . ترجمه انگلیسی کتاب مقدس در سال ۱۶۱۱ م . بدستور جیمز اول پادشاه انگلستان صورت گرفت و بتصویب او خواندن آن نسخه در کلیساها معمول گردید . ترجمه فارسی آن نیز مکرر بطبع رسیده .
[sacred works] [علوم کتابداری و اطلاع رسانی] آثار بنیادی که پیروان یک دین یا آیین به آن اعتقاد دارند متـ . متون مقدسsacred texts

معنی مقدس در فرهنگ معین

مقدس
(مَ دِ) [ ع . ] (اِ.) جای پاک و پاکیزه .
(مُ قَ دَّ) [ ع . ] (ص .) ۱ - پاک و پاکیزه . ۲ - شایستة پرستش و احترام . ۳ - دارای کیفیت آسمانی . ۴ - بسیار با ارزش و گرامی .
( ~. مُ قَُ دَ) [ فا - ع . ] (ص .) ویژگی آن که در انجام امور مذهبی به ظواهر توجه دارد نه به باطن یا در ظواهر امور دینی سخت گیر است .

معنی مقدس در فرهنگ فارسی عمید

مقدس
پاک و پاکیزه، منزه.
تقدیس کننده.

مقدس در دانشنامه ویکی پدیا

مقدس
مقدّس در لغت به معنی «پاک، پاکیزه، منزه، پاک کرده، به پاکی یادشده، و به پاکی خوانده شده» است. افراد مذهبی، اشیاء، موجودات، یا مکان های مقدّس را چیزهایی در اساس کائنات می دانند که اثری دگرگون کننده بر زندگی و سرنوشت آنان دارند. مقدّس به ماهیتی گفته می شود که از امور روزمره به دور و از دسترس انسان ها خارج است. قوانین ویژه ای برای رفتار با مقدسات وجود دارد.
سرزمین مقدس
روح القدس
توهین به مقدسات
نظریه های مختلفی برای توجیه پیدایش مفهوم تقدس ارائه شده اند، مانند نظریهٔ امیل دورکیم در جامعه شناسی. از نقطه نظری دیگر، تقدس امری توضیح ناپذیر براساس مفاهیم دیگر دانسته شده است؛ مانند نظرات رودلف اتو در پدیدارشناسی مذهبی که مقدس بودن را بعدی از احساسات می داند که مبنای تجربهٔ مذهبی است. به دنبال آن، میرچا الیاده ریخت شناسی برای ظهور تقدس تدوین کرد و کم تر شدن آن را در جامعهٔ مدرن توضیح داد.
مقدس در لغت به معنی پاک و به پاکی یادشده است و ممکن است به موارد زیر اشاره کند:
کتاب مقدس: در معنای کلی به کلیهٔ کتاب هایی که در مذاهب و ادیان مختلف به عنوان «کتاب آسمانی» پذیرفته شده است، اطلاق می گردد.
سرزمین مقدس: مکانی است که برای مسلمانان و یهودیان و مسیحیان ارزش مذهبی دارد و مقدس شمرده می شود.
قربانی مقدس: نامی است که در کلیسای کاتولیک رومی معمولاً مراسم مربوط به عشای ربانی با آن نامیده می شود.
سریر مقدس: اسقف نشین کلیسای کاتولیک در شهر رم است که اسقف اعظم آن به پاپ شهرت دارد.
کلیسای مقبره مقدس: بر باور مسیحیان، عیسی مسیح در جایی که اکنون کلیسای قبر مقدس بر روی آن قرار گرفته، مصلوب گشته و از آنجا به آسمان عروج کرده است.
امپراتوری مقدس روم: نام رسمی کشوری بود که در زمان حکومت اتوی یکم از امپراتوری فرانک شرقی کارولنژی تشکیل شد.
مقدس اردبیلی: از علما و فقهای شیعه امامیه در قرن دهم هجری.
احمد بن محمد اردبیلی نجفی، معروف به «مقدس» یا «مقدس اردبیلی» و «محقق اردبیلی» از علما و فقهای شیعه امامیه در قرن دهم هجری در محلهٔ نیار که نزدیک و چسبیده به شهر اردبیل می باشد به دنیا آمد. تاریخ دقیق ولادت او معلوم نیست.وی از شاگردان علامه جلال الدین دوانی بود.
شیخ حسن
سید محمد
میر فیض الله عبدالقاهر حسینی تفرشی
میرعلام تفرشی
ظهیرالدین علی فمی تفرشی
عنایت الله کوهپایه ای
ملا عبدالله شوشتری
فراگیری علوم دینی را از دوران کودکی آغاز کرد. پس از گذراندن دروس مقدماتی، به نجف رفت و علوم نقلی و فقه را از سید علی صائغ فرا گرفت. پس از مدتی، به شیراز مهاجرت کرد و نزد جمال الدین محمود به تحصیل علوم عقلی مشغول گردید. وی در زهد و تقوا به درجه ای رسید که به «مقدس» شهرت یافت و در تحقیق و ژرف نگری علمی به اندازه ای تبحر داشت که به «محقق» معروف شد.
وی از جمله عالمانی است که در پرتو رابطه با دربار صفوی در گسترش تشیع و حل مشکلات شیعیان تلاش های فراوانی را به ثمر نشاند. هر چند که او به در خواست شاه عباس صفوی برای ترک نجف و مهاجرت به ایران پاسخ منفی داد، برای مصالح تشیع و شیعیان همواره به دربار صفوی تذکراتی می داد که تاریخ برخی از آن وقایع را نقل کرده است.
سید مصطفی تفرشی از معاصران او می نویسد:
در کلیسای کاتولیک، کلیسای انگلستان، کلیسای ارتدوکس شرقی، لوتریسم، و چند کلیسای دیگر مسیحیت آب مقدس یک آب است که توسط یک کشیش مقدس می شود تا برای غسل تعمید و مقدس سازی مکان ها به جهت دورسازی شیطان استفاده شود.
آب کر
آب قلیل
آب مطلق
آب جاری
آب مضاف
استفاده از آب برای غسل و پاکسازی روحی در میان ادیان دیگری همچون سیخیسم و هندویسم کاربرد دارد.
کاربرد دیگر آن مختص به کلیسای کاتولیک است استفاده از آن به عنوان نوعی حرز برای دورسازی شیطان است.
در کلیسای کاتولیک ذکر شده است که آب مقدس توانایی حفاظت از شیطان را دارد. مسیحیان کاتولیک مجاز به استفاده از آب مقدس برای جن گیری نیستند اما می توانند از آب مقدس یا مدال سنت بندیکت یا صلیب برای دور کردن شیطان استفاده کنند.
آبی مقدس با نام علمی (Celastrina argiolus) یک پروانه از گونه پرنیان بالان و بومی اوراسیا و آمریکای شمالی است.
Papilio cleobis Sulzer, 1776
Papilio thersanon Bergstrasser, 1779
Papilio argyphontes Bergstrasser, 1779
Papilio argalus Bergstrasse, 1779
Papilio (Argus) marginatus Retzius, 1783
Lycaenopsis argiolus calidogenita Verity, 1919
Lycaenopsis argiolus britanna Verity, 1919
این پروانه دارای بال های نقره آبی با نقاط عاجی رنگ است.در حقیقت گونه نر این پروانه دارای بال های بنفش آبی است که در حاشیه بال ها سفید رنگ است ولی گونه ماده آن بال هایش به شکل گسترده با رنگ تیره محدود شده است.
تخمها بسیار مسطح و سفید هستند.لاروها نیز به رنگ سبز یا قهوه ای با نقاط زرد و سفید در پشتشان هستند.
آبی مقدس پروانه ملی کشور فنلاند است.
آتش مقدس (به انگلیسی: Holy Fire) سومین آلبوم استودیویی از گروه ایندی راک انگلیسی فولز است که در ۱۱ فوریه ۲۰۱۳ به انتشار رسید.
آخرین وصیت کتاب مقدس (انگلیسی: The Final Testament of the Holy Bible) عنوان کتابی است از جیمز فری نویسنده آمریکایی در قالب ادبیات داستانی که در سال ۲۰۱۱ منتشر گردید
آلدِگوندیس مقدس (به لاتین: Adelgundis)، (به انگلیسی: Saint Aldegonde) (سال ۶۳۰ میلادی، فرانسه - ۳۰ ژانویه ۶۸۴(۶۹۵ یا ۷۰۰))مؤسس و رئیس صومعه های دوگانهٔ شهر موبوژ بود. این قدیسه در کلیسای کاتولیک به عنوان یاری رسان و قدیسهٔ کمک در بیماری ها و موقعیت های مرگبار نیایش می شود.
او از نوادگان خانوادهٔ سلتنطی مروونژی بود. او به عنوان دومین دختر «والده برتوس اول» (Waldebertus I) و همسرش "بریتا" به دنیا آمد و همراه با والدین و خواهر بزرگترش «والده ترودیس» (Waldetrudis) که بعدها او نیز قدیسه لقب گرفت در کاخ کوزُلره در شمال فرانسه زندگی می کرد. او از دوران کودکی در آرزوی پیوستن به یک صومعه بود اگرچه که والدینش در صدد برقراری یک پیوند با خانوادهٔ پادشاهی انگلستان توسط بودند. او در مدت کوتاهی مانده به ازدواج با فرزند پادشاه انگلستان، از خانواده اش گریخت و در منطقه ای غیر مسکونی در نزدیکی مرز کنونی فرانسه و هلند به بسط و گوشه نشینی نشست تا پدر و مادرش به خواستهٔ او تن دهند.
پس از پافشاری های او در سال ۶۵۱، اسقف اعظم ماستریخت او را در یک صومعه پذیرفت، پس از مرگ پدر و مادرش با حمایت اسقف اعظم توانست بوسیلهٔ ارثیه اش صومعه های دوگانهٔ موبوژ را تأسیس کند. او همواره بر سلامت و مراقبت از فقرا مخصوصاً در بیماری ها تأکید داشت و همچنین یک بیمارستان را نیز بنیاد نهاد. او تا هنگام مرگ به دلیل سرطان به عنوان مدیر، صومعه ها را اداره کرد.
در تعالیم مسیحیت نقل شده که آلدگوندیس در سن ۱۳ سالگی نوایی می شنود: بدنبال همسری جز فرزند خدا مباش ، قبل از آنکه والدینش در ۱۳ سالگی او را مجبور به ازدواج با فرزند پادشاه انگلستان کنند، می میرند. فرزند پادشاه عروس خود را تعقیب می کند و لی او از دستش می گریزد زیرا فرشته ای او را از یک سمت رودخانه به سمت دیگر رودخانه منتقل می کند.
آهنگر مقدس (به ژاپنی: 聖剣せいけんの刀鍛冶ブラックスミス ,Seiken no Burakkusumisu) یک سری لایت نوول ژاپنی نوشته ایسائو میورا و طراحی شده به وسیلهٔ لونا است. این سری رمان به تعداد ۱۶ جلد توسط انتشارات مدیا فکتوری از نوامبر ۲۰۰۷ تا اوت ۲۰۱۳ به چاپ رسید. یک مجموعه مانگا نیز بر اساس این رمان به طراحی کوتارو یامادا تهیه شده است که از ۲۷ مارس ۲۰۰۹ در ماهنامه کامیک الایو در حال چاپ است. یک مجموعه تلویزیونی انیمه ۱۲ قسمتی نیز بدست استودیو من گلاب و به کارگردانی ماسامیتسو هیداکا از اکتبر تا دسامبر ۲۰۰۹ پخش شده است.
وبگاه رسمی (ژاپنی)
آهنگر مقدس (مانگا) در دانشنامهٔ وب گاه Anime News Network
آهنگر مقدس (انیمه) در دانشنامهٔ وب گاه Anime News Network
اتحاد مقدس نام سازمانی بود که پس از سقوط ناپلئون توسط امپراتوران و سلاطین اروپا ایجاد شد وهدفش سرکوب نهضت های انقلابی و آزادی در اروپا بود. این سازمان در ۱۴ سپتامبر سال ۱۸۱۵ در پاریس رسماً تشکیل شد و در آن تزار روسیه، امپراتور اتریش و پادشاه پروس شرکت جستند. سپس تقریباً کلیه سلاطین و تاجداران اروپا که حافظ نظام اشرافی و مخالف هر گونه تحول دموکراتیک و استقلال طلبانه بودند به این اتحاد مقدس پیوستند. حتی بریتانیا هم اگر چه رسماً به این سازمان نپیوست ولی اصول آن را تأیید می کرد و علناً از سیاست آن طرفداری می کرد.
کنگره وین (۱۸۱۵)، ترسیم دوباره نقشه اروپا و تشکیل اتحاد مقدس؛
معاهده اول و دوم پاریس (۱۸۱۴–۱۸۱۵)، شکست فرانسه؛
کنگره آخن (۱۸۱۸)، پیوستن فرانسه به اتحاد و پایان اشغال آن؛
فرمان های کارلووی واری (کارلسباد) (۱۸۱۹)؛ مداخله سرکوب جنبش های انقلابی.
کنگره اوپاوا (۱۸۲۰)، به رسمیت شناخته شدن حق مداخله؛
کنگره لیوبلیانا (۱۸۲۱)، تأکید دوباره بر حق مداخله و مداخله در پادشاهی دو سیسل؛
کنگره ورونا (۱۸۲۲)، دادن مأموریت به فرانسه برای مداخله در اسپانیا؛
کنگره لندن (۱۸۳۰).
کشورهای اروپایی، پس از شکست ناپلئون و پیروزی نهایی و انعقاد صلح، برای بررسی نتایج جنگ و تعیین سرنوشت اروپا، کنگره ای در وین تشکیل دادند (کنگره وین) که جلسات آن از ۱۸ نوامبر و ۱۸۱۴ تا ۹ ژوئن ۱۸۱۵ ادامه داشت و منجر به انعقاد عهدنامه وین گردید. در این کنگره، نمایندگان کشورهای بزرگ اروپایی، یعنی اتریش، پروس، روسیه انگلستان و نیز نمایندگان کشورهای فرانسه، پرتغال و سوئد که عهدنامه صلح را امضا کرده بودند و همچنین اکثر کشورهای دیگر اروپایی شرکت داشتند و تعداد نمایندگان سیاسی کشورهای شرکت کننده در این کنگره بیش از ۲۱۶ نفر بود. کنگره وین هرگز عملاً افتتاح نشد، بلکه کمیسیونهای متعددی طرح های مورد نظر را آماده می کردند و این کمیسیون بالاخره در ۹ ژوئن ۱۸۱۵ سند نهایی را امضاء کرد.
بنابر تصمیمات کنگرهٔ وین، خاندان های سابق سلطنتی کشورهای اروپایی مجدداً به تاج و تخت خود بازگشتند، خاندان بناپارت خلع و تبعید گردید، فرانسه به مرزهای سابق خود در ۱۷۹۲ محدود شد، بلژیک ضمیمه هلند گردید، بی طرفی سوئیس رسماً اعلام شد و تغییرات وسیع دیگری نیز در نقشهٔ جغرافیایی قاره اروپا پدید آمد و قسمت اعظم مستعمرات خارجی نیز نصیب انگلستان شد. تنها چیزی که در این کنگره رعایت نشد حقوق و آرمان های ملت های اروپایی بود. امیدها و انتظارات مردم اروپا از اعلامیه های رسمی پادشاهان خود در زمان جنگ ۱۸۱۲ که وعده اصلاحات عمیق و اساسی را به آن ها داده بودند، به یأس و عدم رضایت عمومی مبدل شد. وعده ها ایفا نشد و آرزوهای اصلاح طلبان، غلیانی ایجاد کرد که مقدمهٔ انقلاب های جدیدی گردید.
امضا کنندگان اصلی عهدنامه وین (انگلستان، روسیه، اتریش و پروس) برای اجرای تصمیمات گرفته شده، در ۲۶ سپتامبر ۱۸۱۵ پیمانی به نام اتحاد مقدس منعقد کردند که فرانسه نیز در سال ۱۸۱۸ به آن ملحق گردید. مبتکران و رهبران عملی این سازمان کلمنز ونزل فن مترنیخ صدر اعظم اتریش و الکساندر اول تزار روسیه بودند. طرف های این معاهده که خود را اعضای یک خانواده مسیحی می دانستند تعهد کردند که جنبشن های انقلابی که خواستار آزادی و حقوق مردم باشند را با توسل به زور سرکوب کنند، زیرا این نوع جنبش ها تهدیدی علیه حکومت های ایشان بود.
«احساس مقدس» (به انگلیسی: State of Grace) ترانه ای از هنرمند اهل ایالات متحده آمریکا تیلور سوئیفت است.
این ترانه در چارت های کانادا جزو ده ترانه اول قرار گرفت.
اخترشناسی کتاب مقدس دید نویسندگان کتاب مقدس در مورد آسمان، ستارگان و زمین است. کتاب مقدس در چندین قرن متوالی و توسط نویسندگان مختلف نوشته شده است. از این رو در بخشهای مختلف تفاوتهایی در نحوه نوشتار و دیدگاه های نویسنده وجود دارد.
بر اساس باور اسرائیلیان دنیا از زمین به صورت یک دیسک تخت که در آب شناور بود تشکیل شده بود. در بالای زمین بهشت و در زیر آن شئول یا زیرزمین قرار داشت. انسانها در طول حیات خود بر روی زمین و پس از مرگ به شئول می رفتند و شئول از نظر خوبی و بدی بیطرف بود؛ ولیکن در گذر زمان یهودیان ایده مجازات در شئول برای گناهکاران و زندگی خوب برای درستکاران در بهشت را قبول کردند.
باور کتاب مقدس در مورد اخترشناسی در آیات ابتدایی کتاب پیدایش بیان شده است. در این باور یهوه، خدای اسرائیل، به تنهایی و بدون کمک آسمانها و زمین را در هفت روز خلق کرد. بعدها دید یونانیان در مورد بخشهای مختلف خدا نظیر روح، حکمت و کلمه وی به یهودیت راه یافت. در مسیحیت عیسی با کلمه خدا به عنوان بخشی از وی معادل دانسته می شود.
کتاب مقدس دنیا را به سه بخش تقسیم می کند. بهشت یا شمایم (שָׁמַיִם) در بالای زمین، ارتص در میانه که زمین است و شئول یا زیرزمین که در زیر زمین واقع شده است. در عهد جدید نیز نویسندگان زمین را به صورت یک سطح تخت تصور می کنند. این دیدگاه تا قرن پانزدهم دیدگاه مسیحیان و یهودیان بود که در این زمان دید کروی بودن زمین کم کم جایگزین دید زمین تخت شد.
افسانهٔ دائم الخمر مقدس (ایتالیایی: La leggenda del santo bevitore) فیلمی به کارگردانی ارمانو اولمی است که در سال ۱۹۸۸ منتشر شد. از بازیگران آن می توان به روتخر هاور، آنتونی کوایلی، و دومینیک پینان اشاره کرد. این فیلم در ۱۹۸۸، برنده شیر طلایی جشنواره فیلم ونیز شده است.
۲ سپتامبر ۱۹۸۸ (۱۹۸۸-09-۰۲)چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

ارتباط محتوایی با مقدس

مقدس در جدول کلمات

مقدس بودن
قداست
خط مقدس بابل
هیروگلیف
دست زدن به چیزی مقدس که ممنوع باشد
تابو
رود مقدس آلمان
راین
زبان علمی و مقدس قدیم هندوان
سنسکریت
شهر مقدس عراق
سامرا
شهر مقدس مسلمانان
مکه
شهری مقدس در عراق
سامرا
طهارت | مقدس بودن
نیزه
عدد مقدس سفره عید
هفت

معنی مقدس به انگلیسی

virtuous (صفت)
پرهیزکار ، پاکدامن ، عفیف ، مقدس ، متقی ، با فضیلت ، باتقوا ، فرهومند
holy (صفت)
وقف شده ، مقدس ، منزه وپاکدامن
saint (صفت)
مقدس
innocent (صفت)
منزه ، بی گناه ، بی تقصیر ، مبرا ، بی ضرر ، مقدس ، معصوم
sacred (صفت)
روحانی ، وقف شده ، مقدس
numinous (صفت)
اسرار امیز ، مقدس ، روحی ، ماوراءالطبیعه
pious (صفت)
زاهد ، عابد ، خدا پرست ، مذهبی ، دین دار ، مقدس ، وارسته ، متقی
venerable (صفت)
ارجمند ، مقدس ، محترم ، قابل احترام
sacrosanct (صفت)
مقدس ، قربانی کننده ، قدوس

معنی کلمه مقدس به عربی

مقدس را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Twitter LinkedIn

پیشنهاد کاربران

محمدیاسین ٠٧:٠٥ - ١٣٩٦/٠٣/٠٤
1ـ کسی که رفتار، گفتار و اندیشه اش کاملاً بی عیب و نقص و برابـر با اخلاق و دین است .
2ـ کسی که هیچ گناه ، خطا، یا اشتباهی نکند.
3ـ کسی که همه ی ویژگی های خوب را دارد.
4ـ هر جا، ابزار یا کسی که در خدمت دین است.
|

رضا صادقبیکی ١٢:٤٧ - ١٣٩٧/١١/٠٧
اسفندارمذ، سپنتا واژه های برابر با مقدس هستند که در فارسی باستان ومیانه ودری بکار می‌روند.
بن مایه: فرهنگ فشرده پهلوی از مک کنزی. A concise Pahlavi dictionary P. N. MacKenzie
|

فر کیانی ٠٠:٥٥ - ١٣٩٨/٠٤/٠٦
سپندیده
|

مريم قرباني ١٩:٤٥ - ١٣٩٨/٠٤/١١
آسماني
|

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

تازه ترین پیشنهادها

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی مقدس   • مقدس اردبیلی و امام زمان   • مقدس فاطما گل   • مقدس در جدول   • خیابان مقدس اردبیلی   • مقدس اردبيلي   • مقدس اردبیلی کیست؟   • کرامات مقدس اردبیلی   • مفهوم مقدس   • تعریف مقدس   • معرفی مقدس   • مقدس چیست   • مقدس یعنی چی   • مقدس یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی مقدس
کلمه : مقدس
اشتباه تایپی : lrns
آوا : moqaddas
نقش : صفت
عکس مقدس : در گوگل


آیا معنی مقدس مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 94% )