برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
94 1312 100 1

مقصودیه

مقصودیه در دانشنامه ویکی پدیا

مقصودیه
محلهٔ تاریخی–فرهنگی مقصودیه (محلهٔ ویترین خانه های تاریخی تبریز) یکی از محله های مرکزی، شاخص و معتبر منطقهٔ ۸ شهرداری تبریز است که در مجاورت کاخ شهرداری تبریز واقع شده است. مرکز محلهٔ مقصودیه بر اثر مسیرگشایی و ساختمان سازی از بین نرفته و از معدود مراکز محله های باقی مانده در شهر تبریز است. این محله در گذشته، یکی از برزن هاي محلهٔ نوبر بوده و کاخ شهرداری تبریز هم در محل گورستان نوبر احداث شده است.
خانهٔ استاد شهریار (موزهٔ ادبی استاد شهریار)
خانهٔ بهنام
خانهٔ حیدرزاده
خانهٔ سلماسی (موزه سنجش)
خانهٔ قدکی
خانهٔ گنجه ای زاده
خانهٔ نیکدل
مقصودبیگ پسر اوزون حسن آق قویونلو در زمان پایتختی تبریز بر دودمان آق قویونلو، بنایی در محل فعلی محلهٔ مقصودیه احداث کرد و از آن پس، این منطقه به افتخار پسر حسن پادشاه، مقصودیه خوانده شد.
برخی از خانه های تاریخی مقصودیه در دوره های تاریخی نظیر مشروطه، کانون نهضت های مردمی بوده اند:
پیاده راه محلهٔ مقصودیه با ایجاد ۵ هزار متر مربع سنگفرش مورد بهره برداری قرار گرفته است. در این پیاده راه تاریخی از گلدان ها، نیمکت ها، تیرهای روشنایی و ساختمان نگهبانی با معماری سنتی استفاده شده است. همزمان با پیاده راه سازی خیابان اصلی مقصودیه، کوچه های منتهی به این خیابان نیز کف سازی شده اند. همچنین قرار است تندیس بزرگان شهر تبریز در این خیابان نصب شده و هفته بازار هنری نیز در آن برقرار گردد.
عکس مقصودیه
بنای اصلی مسجد میدان مقصودیه شامل سه قسمت می باشد که با طاقهای آجری از نوع قوس ده قسمت و پوشش گنبد از نوع طاق گلودرهم و ستونها و سرستونهای تراشیده شده سنگی در دوره صفویان ساخته شده است. این مسجد در طول زمان در اثر حوادث ناگواری چون زلزله و رانش زمین دچار ناپایداری و تخریب شده بود که در سالهای ۱۳۷۶ و ۱۳۸۴ و ۱۳۸۸ توسط میراث فرهنگی تبریز در سه مرحله مرمت و بازسازی شده است.


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

ارتباط محتوایی با مقصودیه

مقصودیه را به اشتراک بگذارید

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی مقصودیه   • مفهوم مقصودیه   • تعریف مقصودیه   • معرفی مقصودیه   • مقصودیه چیست   • مقصودیه یعنی چی   • مقصودیه یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی مقصودیه
کلمه : مقصودیه
اشتباه تایپی : lrw,ndi
عکس مقصودیه : در گوگل

آیا معنی مقصودیه مناسب بود ؟           ( امتیاز : 94% )