برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
96 1173 100 1

ملای جزیری

ملای جزیری در دانشنامه ویکی پدیا

ملای جزیری
شیخ احمد جزیری متولد ۱۵۶۶میلادی از کردهای عثمانی(ترکیه امروزی)و از خاندان با علم و فضیلت، در شهر جزیره ابن عمر، متولد شده است. ملا احمد مشهور به «ملای جزیری» منسوب به جزیره ابن عمر(جیزره ) واقع در ساحل رود دجله و واقع در استان شرناق امروزی می باشد ) و نیز ملقب به (نیشانی(Nîşanî می باشد.
مه لای جزیری در دوران خردسالی و طبق معمول و مرسوم آن دوران، در مساجد و مدارس جزیره نزد بزرگان دین به تحصیل علوم دینی و حفظ قرآن و ریاضی پرداختند. بعد از اتمام دروس ابتدائی در جزیره برای ادامه تحصیل علوم ومعرفت به نقاط مختلف کردستان، حکاری، عمادیه، دیاربکر و حصن کیفا مسافرت کرده تا نزد علما و مشایخ بزرگ آن مناطق اصول الدین و فقه و حدیث و فلسفه (علم کلام، النحو و الفلک) کسب فیض نماید.
مه لای جزیری در کنار زبان کردی بر زبان های عربی و ترکی و فارسی نیز مسلط بود، زبان عربی را بخاطر آنکه زبان قرآن بود به آن اهمیت فراوان می دادند و در نظم و اشعار خود از آیات قرآن استفاده می نمود. و فارسی را نیز به خاطر آنکه زبان ادب و کتابت و انشاء است آن را به خوبی فرا گرفت و در خلال یادگیری آن به فراگیری اشعار فارسی مانند حافظ شیرازی و جامی را نیز فرا گرفت. و بعد از ان که اجازهٔ نامه تدریس و تعلیم را دریافت نمود به زادگاهش شهر جزیره برگشت و در مدرسه الحمراء به معلم و مدرسی توانا تبدیل شد. ملای جزیری شاعری پایه بلند بوده، بیشتر اشعار او غرامی و عرفانی و به لهجه کرمانجی است.
مهمترین اثر وی دیوان ملای جزیری می باشد که بی شک در رتبهٔ دیوان حافظ شیرازی است و در بلندترین جایگاه فصاحت و بلاغت قرار گرفته است که حتی غربی ها و از جمله مستشرقین روسی و آلمانی را نیز به اهتمام ورزیدن به این اثر بی نظیر واداشته است.


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

ارتباط محتوایی با ملای جزیری

ملای جزیری را به اشتراک بگذارید

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی ملای جزیری   • مفهوم ملای جزیری   • تعریف ملای جزیری   • معرفی ملای جزیری   • ملای جزیری چیست   • ملای جزیری یعنی چی   • ملای جزیری یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی ملای جزیری
کلمه : ملای جزیری
اشتباه تایپی : lghd [cdvd
عکس ملای جزیری : در گوگل

آیا معنی ملای جزیری مناسب بود ؟           ( امتیاز : 96% )