انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه
جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی انگلیسی به انگلیسی کلمات اختصاری فارسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

98 1074 100 1

ملا عبدالله یزدی

ملا عبدالله یزدی در دانشنامه اسلامی

ملا عبدالله یزدی
این صفحه مدخلی از اثر آفرینان است
یزدی، نجم الدین عبداللَّه
عالم دینی، فقیه و منطقی. جامع معقول و منقول بود. وی همدرس ملا احمد مقدس اردبیلی و ملا میرزا جان باغنوی شیرازی بود و در فراگیری علوم عقلی نزد ملا جمال الدین محمود شاگرد علامه دوانی تلمذ نمود.
شیخ حسن بن شهید ثانی، صاحب «معالم» و سید محمد بن ابوالحسن عاملی، صاحب «مدارک» بر او قرائت کرده اند. او نیز به نوبه ی خود نزد ایشان علوم شرعیه را فراگرفته است.
در «هفت اقلیم» از خود وی نقل شده که گفته است. در «هفت اقلیم» از خود وی نقل شده که گفته است اگر برهان و دلایل عقلی بر مسائل فقهی بیاورم علم فقه را چنان مدلل سازم که مجال چون و چرا نماند. وی صاحب حاشیه ی معروف بر «تهذیب المنطق» تفتازانی مشهور به «حاشیه ملا عبداللَّه» و از اساتید شیخ بهائی می باشد.
اصحاب تراجم مراتب علم، تقوی، زهد و ورع او را ستوده اند. در اواخر دولت شاه طهماسب صفوی در عراق عرب درگذشت. در «الاعلام» و «معجم المؤلفین» وفات وی 1015 ق در اصفهان ذکر شده است. از دیگر آثار او: «التجارة الرابحة فی تفسیر السورة والفاتحة»؛ «الدرة السنیة فی شرح الرسالة الالفیة» که شرح «الفیه» شهید اول است؛ حاشیه بر «حاشیه خطائی»؛ حاشیه بر «شرح شمسیه» قطبی؛ حاشیه بر «استبصار»؛ شرح «القواعد» در فقه؛ حاشیه بر «مطول»؛ شرح «العجالة» محقق دوانی.
عالمی فاضل و شیخی مجتهد مشهور به صاحب حاشیه یکی از بزرگان علمای قرن دهم است و حاشیه او مشهور به حاشیه ملا عبد الله فضلای ما را بدان آگاهیست و اصل این کتاب اقتباس از تهذیب مرحوم تفتازانی است. صاحب سلافه می نویسد: مرحوم ملا عبد الله علامه زمان خویش بود و اتقی و ازهد مردم عصر خود و او را غیر از حاشیه آثاری است به نام شرح قواعد در فقه، شرح تهذیب در منطق، حاشیه استبصار، شرح شمسیه....
ملا عبد الله از شاگردان محقق میسی و محقق ثانی و شیخ جزائری و شیخ ابراهیم قطیفی است که خود به درجه اجتهاد ارتقاء یافت و از مدرسین بزرگ عراق گردید مرحوم صاحب مدارک و صاحب معالم و شیخ بهائی، علامه ثانی از محضر او سالها بهره مند بودند شیخ یزدی معاصر با شیخ مقدس اردبیلی رحمة الله علیهم اجمعین بوده و در آینده شرحی از نام این بزرگواران به گوش می رسد تا چه قبول افتد. صاحب روضات وفات ملا عبد الله را به سال 981 در اواخر سلطنت پنجاه ساله طمهاسب صفوی در عتبات عالیات نوشته است رحمة الله علیه.
یکی از مدارس علمیه شهر نجف اشرف است. تاریخ بنای این مدرسه به نیمه دوم قرن دهم هجری بازمی گردد. ملا عبدالله یزدی از دانشمندان بزرگ نجف در قرن دهم است که نقابت شهر را نیز بر عهده داشت.
شیخ مرتضی گیلانی در کتاب تاریخ نجف وصف این مدرسه و بانی آن را این گونه آورده است:
مدرسه ملاعبدالله یزدی، مؤلف حاشیه منطق التهذیب ـ گذشته به سال 981 هجری ـ جایش در محله مشراق بود. چنان که برخی از کهن سالان نجف یاد می کنند. اکنون سرای شخصی برخی از محترمین شده است.
آنچه شیخ مرتضی گیلانی گزارش کرده مربوط به وضعیت این مدرسه در حدود سال 1335 است چرا که او در توضیحات مقدماتی کتاب تاریخ نجف گفته است: در این دفتر یادداشت هایی از تاریخ نجف برای خود نوشتم که هنگام نیاز به آنها مراجعه کنم. به ویژه که در تاریخ 2/4/1335 خورشیدی آقای ابراهیم خان زرین قلم زنجانی، کنسولگری ایران در نجف نیز در این باب درخواستی کرده بود.

ارتباط محتوایی با ملا عبدالله یزدی

ملا عبدالله یزدی را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Twitter LinkedIn

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی ملا عبدالله یزدی   • مفهوم ملا عبدالله یزدی   • تعریف ملا عبدالله یزدی   • معرفی ملا عبدالله یزدی   • ملا عبدالله یزدی چیست   • ملا عبدالله یزدی یعنی چی   • ملا عبدالله یزدی یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی ملا عبدالله یزدی
کلمه : ملا عبدالله یزدی
اشتباه تایپی : lgh ufnhggi dcnd
عکس ملا عبدالله یزدی : در گوگل


آیا معنی ملا عبدالله یزدی مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 98% )