انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه
جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی انگلیسی به انگلیسی کلمات اختصاری فارسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

96 1041 100 1

ملا فتح الله کاشانی

ملا فتح الله کاشانی در دانشنامه اسلامی

ملا فتح الله کاشانی
ملا فتح الله کاشانی، مفسر بزرگ عهد صفوی، در یکی از دهه های آغازین قرن دهم هجری قمری در کاشان به دنیا آمد. پدرش شکرالله نام داشت. ملا فتح الله بعد از رشد و ازدواج با فقر و نداری زندگی را می گذراند. در کتب تراجم از این شخصیت بزرگ با عناوین گوناگونی یاد شده که برخی از آن ها چنین است: المولی المفسر، فقیه، متکلم، عالم کامل جلیل، متبحر در تمام علوم دینی، عالم به لغات و ادبیات و اصول و جامع معقول و منقول. وی انسانی مهذب و عفیف و باحیا بوده و نسبت به ثروت و مناصب دنیوی (مال و مقام) زهد و ورع خاصی داشته، و از تملق و چاپلوسی ثروت و قدرت، پرهیز داشته است و به سبب همین دوری و پرهیز بین عامه مردم مشهور نشده است.
در عصری که ملا فتح الله زندگی می کرد، به دلیل همزمانی با دگرگونی عظیم تاریخی و رویکرد صفویان به گسترش مذهب تشیع، عالمان زیادی فرصت رویش یافتند. برخی از این عالمان که معاصر ملا فتح الله و اهل کاشان بودند، عبارتند از:ابراهیم کاشانی، سلطان کاشانی، میر تقی الدین کاشانی، جعفر بن محمد باقر کاشانی، جلال الدین مسعود بیدگلی، ملاحافظ کاشانی، قاضی حبیب الله کاشانی، حسن بن شمس الدین کاشانی، حسن بن بهاء الدین (تاج الدین) قاسانی، حسین ملا مسعود کاشانی، شمس الدین بن بهاء الدین کاشانی، صدر الدین علوان کاشانی، علی (غیاث الدین) بن کمال الدین حسینی کاشانی، علی (قاضی ضیاء الدین) کاشانی، سید علی بن سید فخر الدین حسینی کاشانی، محمد بن محمد حسین شقایی کاشانی، و یحیی عماد الدین کاشانی.
ملا فتح الله کاشانی
مُلا فَتح الله کاشانی (متوفای ۹۸۸ق) از مفسران و عالمان شیعه در دوره شاه طهماسب صفوی. معروف ترین اثر او تفسیر مَنهج الصادقین است. کاشانی آثار دیگری از جمله شرح و ترجمه نهج البلاغه و احتجاج طبرسی دارد. او شاگرد علی بن حسن زواری صاحب تفسیر ترجمه الخواص بود. درباره تاریخ وفات و محل دفن او اختلاف است. آقا بزرگ تهرانی درگذشت او در سال ۹۸۸ق را صحیح تر می داند.
ملا فتح الله کاشانی، یکی از مفسران دوران صفوی، در ابتدای قرن دهم در کاشان به دنیا آمد. او از علمای دولت شاه طهماسب صفوی بوده است. آقا بزرگ تهرانی از او با عنوان مولی المفسر یاد می کند. از وی با عناوینی چون متکلم، فقیه نیز یاد کرده اند.در منابع از چگونگی احوالات او و زندگی اش، آن چنان سخنی به میان نیامده است. برخی علتش را فقر و نداری او دانسته اند. ابوالحسن شعرانی در مقدمه تعلیقات بر تفسیر منهج الصادقین خود را از نوادگان ملا فتح الله معرفی می کند.
آقا بزرگ، تاریخ های مختلفی را از درگذشت کاشانی نقل و تاریخ صحیح تر را سال ۹۸۸ق می داند.برخی محل درگذشت او را کشمیر دانسته اند.اما دیگرانی بر این عقیده اند که درگذشت او در کشمیر صحیح نیست. زیرا مدرکی بر این ادعا وجود ندارد و دیگر اینکه مقبره او در شهر کاشان در خیابانی به نام ملا فتح الله معروف است و نام ملا فتح الله کاشانی با نام ملا فتح الله شیرازی که در هند از دنیا رفته، اشتباه گرفته شده است.
ملا فتح الله کاشانی
ملا فتح الله بن شکرالله کاشانی از علما و مفسرین برجسته شیعه، معاصر با شاه طهماسب صفوی می زیست. از جمله آثار ارزشمند وی می توان به تفسیر کبیر «مَنهَجُ الصّادقین فی إلزام المُخالفین» اشاره کرد که به زبان فارسی روان و سلیس نگاشته شده است.
فتح الله بن شکرالله کاشانی، مفسر بزرگ عهد صفوی در یکی از دهه های آغازین قرن دهم هجری قمری در کاشان به دنیا آمد.
پدرش شکرالله نام داشت. ملا فتح الله بعد از رشد و ازدواج با فقر و نداری زندگی را می گذراند. در کتب تراجم از این شخصیت بزرگ با عناوین گوناگونی یاد شده که برخی از آن ها چنین است: المولی المفسر، فقیه، متکلم، عالم کامل جلیل، متبحر در تمام علوم دینی، عالم به لغات و ادبیات و اصول و جامع معقول و منقول.
دوران حیات ملا فتح الله کاشانی، یعنی سال های حدود 900 تا 988 هـ.ق دوران مهمی از نظر دگرگونی تاریخ مذهبی ایران است. وی با سه پادشاه صفوی؛ شاه اسماعیل (908 هـ.ق)، شاه طهماسب (984-930) و شاه اسماعیل دوم 985 هـ.ق معاصر است.
شاه اسماعیل در سال 907 هـ.ق در تبریز مراسم تاجگذاری را برگزار کرد و اولین شاه صفوی شد. نخستین اقدام او، رسمیت بخشیدن به مذهب تشیع بود. این اقدام شیعیان ایران را که صدها سال تحت فشار بودند خوشحال کرد. نخستین کسی که در این دوره، به عنوان شیخ الاسلام مطرح شد، علی ابن عبدالعال محقق کرکی (متوفی 940 هـ.ق) است که استاد علی بن حسن زواره ای و او استاد ملا فتح الله کاشانی است. خود محقق در پی احساس نیاز شدید جامعه شیعه، کتاب های پرحجم و متنوعی نوشت و حرکت علمی موثری را پایه گذاری کرد که توسط شاگردانش پی گرفته شد.
کتاب های تاریخ و تراجم از چگونگی زندگی، خانواده و فرزندان ملا فتح الله سخن نگفته اند. برخی این ناشناختگی را به دلیل روحیه زهدگرایی، انزواطلبی و فقر او دانسته اند:
در کتاب «لباب الالقاب الاطیاب» آمده است: «و من کسی را ندیدم که به احوال او در میان بزرگان علما اشاره کند... آن چه شایسته شگفتی است این است که چنین فاضل کاملی چگونه ممکن است حالش از علما مخفی بماند و در شمار فضلا از او یاد نشود... انگیزه ناشناخته ماندن وی (و احوالاتش) فقر و نداری است».
البته در بین عالمان قرن یازده ایشان از مردی به نام علیرضا بن فتح الله کاشانی نام برده شده است که به دلیل نداشتن اطلاعاتی کافی، انتساب وی به فتح الله جای تحقیق بیشتر دارد. آن چه ما را به فرزندان و نوادگان با واسطه وی راهنمایی می کند، اظهارات آیت الله ابوالحسن شعرانی در مقدمه بر تفسیر منهج الصادقین ملا فتح الله است. بر طبق این سخنان در نسل های بعدی می توان فرزندان ملا فتح الله را جستجو کرد.

ملا فتح الله کاشانی در دانشنامه ویکی پدیا

ملا فتح الله کاشانی
ملا فتح الله شریف کاشانی فرزند ملا شکرالله شریف کاشانی از اعلام تفسیری قرن دهم هجری شیعه می باشد. از محل و تاریخ تولد و کیفیت نشو و نمای وی اطلاعی در دست نیست، ولی با توجه به این که اهل کاشان بوده و مقبره وی نیز در کاشان می باشد، احتمال می رود که تولد و محل تحصیل و رشد وی نیز کاشان بوده باشد. وی انسانی مهذب و عفیف و باحیا بوده و نسبت به ثروت و مناصب دنیوی (مال و مقام) زهد و ورع خاصی داشته، و از تملق و چاپلوسی ثروت و قدرت، پرهیز داشته است و به سبب همین دوری و پرهیز بین عامه مردم مشهور نشده است. در سال ۹۸۸ ه. ق. رحلت نموده و در کاشان دفن شد.
ترجمه قرآن به فارسی
تنبیه الغافلین و تذکرة العارفین در شرح نهج البلاغه به فارسی
خلاصه منهج (مختصر تفسیر منهج الصادقین) به فارسی
شرح احتجاج طبرسی
ترجمه کشف الغمة در تاریخ
استنساخ کتاب استبصار شیخ طوسی از اساتید خود
منهج الصادقین به فارسی
مرحوم میرزا عبدالله افندی در ریاض العلماء می نویسد:
مرحوم مدرس تبریزی در ریحانة الادب می نویسد:
سید محسن امین در اعیان الشیعه، عمررضا کحاله در معجم المؤلفین، عادل نویهض در معجم المفسرین، شیخ عباس قمی در فوائد رضویة، حبیب الله شریف کاشانی در لباب الالقاب و آقابزرگ طهرانی در طبقات اعلام الشیعه او را بسیار ستوده اند. وی شاگرد ابوالحسن علی بن الحسن زواره ای (یکی از مفسرین قرآن) که شاگرد محقق کرکی بوده است، می باشد و نیز از مقدس اردبیلی با واسطه، روایت نقل می کنند.


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

ارتباط محتوایی با ملا فتح الله کاشانی

ملا فتح الله کاشانی را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Twitter LinkedIn

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

تازه ترین پیشنهادها

مرضیه > آرمیلا
یه کسی > Fatty
Mobina > Ride a bicycle
معصومه ع > warmth
فاطمه > آروشا
مرضیه > ابوالفضل
سارا > zealanders
فاطمه > آروشا

نگارش واژه نو   |   پیشنهادهای امروز

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی ملا فتح الله کاشانی   • مفهوم ملا فتح الله کاشانی   • تعریف ملا فتح الله کاشانی   • معرفی ملا فتح الله کاشانی   • ملا فتح الله کاشانی چیست   • ملا فتح الله کاشانی یعنی چی   • ملا فتح الله کاشانی یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی ملا فتح الله کاشانی
کلمه : ملا فتح الله کاشانی
اشتباه تایپی : lgh tjp hggi ;hahkd
عکس ملا فتح الله کاشانی : در گوگل


آیا معنی ملا فتح الله کاشانی مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 96% )