برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
98 1336 100 1

ملک سلیمان

معنی ملک سلیمان در لغت نامه دهخدا

ملک سلیمان. [ م ُ ک ِ س ُ ل َ ] (اِخ ) مملکت سلیمان.کشور سلیمان. خطه ٔ فرمانروایی سلیمان. قلمرو حکومت سلیمان :
ملک سلیمان اگر خراسان بود
چون که کنون ملک دیو ملعون شد.
ناصرخسرو.
منم آن موم که دل سوختم از فرقت شهد
وصلت ملک سلیمان به خراسان یابم.
خاقانی.
ماهچه ٔ توغ او قلعه ٔ گردون گشاد
مورچه ٔ تیغ او ملک سلیمان گرفت.
خاقانی (از یادداشت به خط مرحوم دهخدا).

ملک سلیمان. [ م ُ ک ِ س ُ ل َ ] (اِخ ) مملکت فارس. (دیوان حافظ چ قزوینی ص 397). در تداول شعرا مخصوصاً شعرای فارس ، مملکت فارس باشد. (یادداشت به خط مرحوم دهخدا) : تمام آنگه شود که پسندیده آیددر بارگاه شاه جهان پناه... سلطان البر و البحر وارث ملک سلیمان مظفرالدین بکربن سعدبن زنگی. (گلستان ).
خداوند فرمان ملک سلیمان
شهنشاه عادل اتابک محمد.
سعدی (کلیات چ مصفا ص 692).
با زنده دلان نشین وصادق نفسان
حق دشمن خود مکن به تعلیم کسان
خواهی که بر از ملک سلیمان بخوری
آزار به اندرون موری مرسان.
سعدی (ایضاً ص 848).
طغرای او... این بوده وارث ملک سلیمان سلغر سلطان مظفر الدنیا و الدین تهمتن سعدبن اتابک زنگی... (تاریخ وصاف چ بمبئی ص 155).ملک آذربایجان بر لبیدبن ربیع که خاطرش مقلوب بعض نام او می نمود مقرر فرمود و ملک سلیمان فارس در نظر شمس الدوله کرد. (تاریخ وصاف چ بمبئی ص 237). وسیما ملک سلیمان فارس از سیماء عدل و رأفت محجوب بود. (تاریخ وصاف چ بمبئی ص 330).
بعد از کیان به ملک سلیمان نداد کس
این ساز و این خزینه و این لشکر گران.
حافظ (دیوان چ قزوینی ص قیط).
بخواه جام صبوحی به یاد آصف عهد
وزیر ملک سلیمان عماد دین محمود.
حافظ (ایضاً ص 149).
دلم از وحشت زندان سکندر بگرفت
رخت بربندم و تا ملک سلیمان بروم.
حافظ (ایضاً ص 247).
محتسب داند که حافظ عاشق است
و آصف ملک سلیمان نیز هم.
حافظ (ایضاً ص 251).
نقش خوارزم و خیال لب جیحون می بست
با هزاران گله از ملک سلیمان می رفت ...

معنی ملک سلیمان به فارسی

ملک سلیمان
مملکت سلیمان سرزمینهائی که سلیمان نبی بر آنها حکومت کرد و همچنین مراد از ملک سلیمان مملکت فارس نیز میباشد بطوریکه وارث ملک سلیمان جزو القاب رسمی پادشاهان فارس بوده است .
مملکت سلیمان . کشور سلیمان

ملک سلیمان در دانشنامه ویکی پدیا

ملک سلیمان
مُلک سلیمان عنوان یک فیلم دنباله دار سینمایی محصول ایران است که در سال ۲۰۱۰ اولین بخش از سه گانهٔ آن به روی پرده سینماهای ایران رفته است. این فیلم روایت مقطعی از زندگی حضرت سلیمان است و در آن از فناوری های پیشرفته سی جی ای و دی ای استفاده شده است. که نتیجه آن اینست که این فیلم از نخستین تجربه های حرفه ای فیلمسازی دیجیتال در سینمای ایران به شمار می رود. فیلمنامه این فیلم بر اساس سوره های قرآن روایت شده است.
بهترین چهره پردازی برای سعید ملکان
بهترین جلوه های ویژه رایانه ای برای لئو لو
بهترین صداگذاری برای کینسون چانگ
بهترین موسیقی متن برای چان کونگ وینگ
بهترین نقش مکمل مرد برای مهدی فقیه
خداوند به وسیله نشانه هایی به سلیمان نشان می دهد که باید از شرایط سختی برای رسیدن به یک جامعه آرمانی عبور کند. اما سلیمان برای بدست آوردن چنین حکومتی باید جهان اجنه و شیاطین را تحت سلطهٔ خود درآورد. در این بین فتنه هایی در سه شهر اورشلیم، اریحا و زبولون به نمایش در می آید.
در قسمت دوم مردم با یادگیری سحر و جادو از اجنه و شیاطین، هاروت و ماروت دو فرشتهٔ شهر بابل از راه حق منحرف می شوند. سپس به سلیمان تهمت کفر و جادوگری می زنند. این وضع آنقدر ادامه می یابد که جز سلیمان و کمی از یارانش، همه کافر می شوند… داستان این قسمت از فیلم ارتباط مستقیم با آیه ۱۰۲ سوره بقره دارد.
در این قسمت از فیلم، سلیمان به وسیله قوایی که بدست آورده است، بناهای مرتفع و بلند و باشکوه می سازد و قصری از آبگینه بنا می کند. او برای گسترش خداپرستی با لشکریان خود که از انسان، اجنه و حیوان هستند، در جهان به سفر می پردازد. همچنین در این فیلم شاهد داستان هدایت ملکه سبا خواهیم بود.
عکس ملک سلیمان


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

نقل قول های ملک سلیمان

ملک سلیمان فیلم ایرانی دنباله دار سینمایی است که در سال ۲۰۱۰ اولین بخش از سه گانهٔ آن به روی پرده سینماهای ایران رفته است. این فیلم روایت مقطعی از زندگی حضرت سلیمان است.

ارتباط محتوایی با ملک سلیمان

ملک سلیمان را به اشتراک بگذارید

پیشنهاد کاربران

۱
سرزمین فارس
کوروش بهلولی
نام قدیم خراسان بزرگ

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• دانلود ملک سلیمان   • فیلم ملک سلیمان نبی 2   • ملک سلیمان 2   • سلیمان و سبا   • فیلم حضرت سلیمان خارجی   • داستان ملک سلیمان   • ملک سلیمان کجاست   • قسمت دوم ملک سلیمان   • معنی ملک سلیمان   • مفهوم ملک سلیمان   • تعریف ملک سلیمان   • معرفی ملک سلیمان   • ملک سلیمان چیست   • ملک سلیمان یعنی چی   • ملک سلیمان یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی ملک سلیمان
کلمه : ملک سلیمان
اشتباه تایپی : lg; sgdlhk
عکس ملک سلیمان : در گوگل

آیا معنی ملک سلیمان مناسب بود ؟           ( امتیاز : 98% )