انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه
جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی انگلیسی به انگلیسی کلمات اختصاری فارسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

97 1097 100 1

ملین

/molayyen/

مترادف ملین: یبوست زدا، نرم کننده، آرام کننده

برابر پارسی: نرم کننده، نرم گرداننده، نرمش دهنده

معنی ملین در لغت نامه دهخدا

ملین. [ م ُ ل َی ْ ی ِ ] (ع ص ، اِ) نرم گرداننده. (آنندراج ). هر چیزی که نرم کند. (ناظم الاطباء). نرم کننده. (یادداشت به خط مرحوم دهخدا) : اگر هنوز بر صلابت حال اول است به سخنهای ملین و گفتار چرب مبین اگر نرم نشود باری در درشتی نیفزاید. (مرزبان نامه چ قزوینی ص 122). || (اصطلاح پزشکی ) لینت دهنده و سست کننده و اسهال آورنده و هر آنچه شکم را نرم کند. (ناظم الاطباء). طبیبان جز داروی تیزرا (چون سقمونیا و شحم حنظل و خربق سیاه و تربد و مانند آن ) مسهل نگویند از بهر آنکه داروهای قابض و لزج و شیرین و شور استفراغ اندک کند و جز از معده و امعاء و آنچه بدین نزدیک است استفراغ نکند. [ و داروهای استفراغ کننده را که تیز نباشد ] ملین گویند. (ذخیره ٔ خوارزمشاهی ، یادداشت به خط مرحوم دهخدا). دوایی که به قوت حرارت معتدله و رطوبت خود اخراج نماید آنچه در معده و امعاء است ، مانند مغز فلوس و تمرهندی و شیرخشت. (فهرست مخزن الادویه ). اعم از منضج و مزلق و مخرج ما فی المعده و امعاء است. (تحفه ٔ حکیم مؤمن ). مسهلی سبک. لینت بخش . که شکم براند اندکی چون مسهل. دارو که معده را به کار دارد نه به بسیار مسهل. (یادداشت به خط مرحوم دهخدا).

ملین. [ م ُ ل َی ْ ی َ ] (ع ص ) نرم گردانیده شده. (آنندراج ). نرم شده. || آرام شده. (ناظم الاطباء).

معنی ملین به فارسی

ملین
( اسم ) ۱ - نرم گرداننده ۲ - غذا یا دوایی که با خوردن آن مزاج اندکی عمل کند توضیح دوایی که بقوت حرارت معتدله و رطوبت خود اخراج نماید آنچه در معده و امعائ است مانند مغز فلوس و تمر هندی و شیر خشت ( مخزن الادویه ) .
جهت بواسیر پوست هلیله کابلی هلیله سیاه و پوست هلیله زرد و آمله مقشر و اسطوخودوس و افتیمون و بسفایج از هر یکی ده درم تربد سفید محکوک هفت درم مقل و فلوس و خیار و چنبر از هر یکی سه درم مقل و خیار شنبر در آب حل و صاف کنند و عسل کف گرفته سه وزن ادویه بر سر آن کنند و داروها را بروغن بادام چرب نموده بدان بسرشند و معجون سازند که بغایت نافع است .

معنی ملین در فرهنگ معین

ملین
(مُ لَ یِّ) [ ع . ] (اِفا.) هرآنچه که باعث شکم روی باشد.

معنی ملین در فرهنگ فارسی عمید

ملین
دارویی که معده و روده ها را نرمی و لینت بدهد، نرم کننده.

ملین در دانشنامه ویکی پدیا

ملین
مُلَیّن ماده یا دارویی که برای رفع یبوست مصرف می کنند. این مواد می توانند طبیعی باشند، مانند روغن کرچک و زیتون، یا صناعی، مانند بیزاکودیل. ملین های متنوعی وجود دارند که در سرعتِ شروعِ اثر، محل اثر (راست روده، رودهٔ بزرگ و رودهٔ کوچک)، اَشکال دارویی، فواصل مصرف، طعم و عوارض جانبی متفاوتند؛ بنابراین، برحسب نوع مشکل، می توان مناسب ترین آنها را انتخاب کرد. البته کلیهٔ فراورده های ملیّن در مقادیر بالاتر، به صورت مسهل عمل می کنند.
لغتنامۀ دهخدا
ملیّن: هر چیزی که نرم کند (ناظم الاطباء)؛ نرم کننده (اصطلاح پزشکی)؛ لینت دهنده و سست کننده و اسهال آورنده و هرآنچه شکم را نرم کند (ناظم الاطباء). طبیبان جز داروی تیزرا (چون سقمونیا و شحم حنظل و خربق سیاه و تربد و مانند آن) مسهل نگویند ازبهر آن که داروهای قابض و لزج و شیرین و شور استفراغ اندک کند و جز از معده و امحاء و آنچه بدین نزدیک است استفراغ نکند. ملین گویند. (ذخیرهٔ خوارزمشاهی). دوایی که به قوّت حرارتِ معتدله و رطوبتِ خود اخراج نماید آنچه در معده و امعاء است؛ مانند مغز فلوس و تمر هندی و شیرخشت، شکر تیغال، گزانگبین، گز علفی، ترنجبین و شکر سرخ. (فهرست مخزن الادویه). اعم از منضج و مزلق و مُخرِج ما فی المعده و امعاء است. (تحفهٔ حکیم مؤمن). مسهلی سبک، لینت بخش که شکم برانَد اندکی چون مسهل. دارو که معده را به کار دارد نه به بسیار مسهل.
ملیّن های قندی: شکر تیغال، بیدخشت، شیرخشت، گزانگبین، گز علفی، ترنجبین و شکر سرخ.
ملیّن های روغنی: کرچک، زیتون، بادام شیرین، کتان، نارگیل، کاسکارا.
ملین (به آلمانی: Mellin) یک منطقهٔ مسکونی در آلمان است که در بتسندورف واقع شده است. ملین ۲۰۲ نفر جمعیت دارد.
فهرست شهرهای آلمان
ملین واکر (انگلیسی: Melaine Walker؛ زادهٔ ۱ مارس ۱۹۸۳) دونده دو سرعت اهل جامائیکا است.
ملین واکر در اتحادیه بین المللی فدراسیون های دو و میدانی
ملین واکر در کمیته بین المللی المپیک
Melaine Walker در Sports Reference
وی در مسابقات کشوری و بین المللی در مجموع برندهٔ ۱۳ مدال طلا، ۷ مدال نقره، ۵ مدال برنز شده است.
تبدیل ملین (به انگلیسی: Mellin Transform) در ریاضیات یک تبدیل انتگرالی است که به صورت فرم ضربی تبدیل لاپلاس دوسویه در نظر گرفته می شود. این تبدیل انتگرالی بسیار به سری دیریچلت وابسته است و معمولاً از آن در نظریهٔ اعداد و نظریه سری های مجانبی مورد استفاده قرار می گیرد؛ تبدیل ملین به تبدیل های لاپلاس، فوریه و نظریه تابع گاما مرتبط است و جزو توابع مخصوص ریاضیات به شمار می آید.
فهرست تبدیل های مرتبط با تبدیل فوریه
تبدیل تابع f {\displaystyle f} توسط تبدیل ملین به شکل زیر صورت می گیرد:
{ M f } ( s ) = φ ( s ) = ∫ 0 ∞ x s − 1 f ( x ) d x . {\displaystyle \left\{{\mathcal {M}}f\right\}(s)=\varphi (s)=\int _{0}^{\infty }x^{s-1}f(x)dx.}
تبدیل معکوس نیز اینگونه تعریف می شود:
شپیندلروف ملین (به چکی: Špindlerův Mlýn) یک منطقهٔ مسکونی و شهرستان دارای شهرک سابقاً روستا در جمهوری چک است که در منطقه تروتنوف واقع شده است. شپیندلروف ملین ۱٬۳۹۳ نفر جمعیت دارد.
فهرست شهرهای جمهوری چک
گفتگوهای مِلین اشاره به نشست مهّمی است که اهالی آتن و اهالی جزیره ملوس (در جنوب دریای اژه)، سال ۴۱۶ قبل از میلاد مسیح، بعد از پیروزی یونان بر ایران، برگزار می کنند و در کتاب: «تاریخ جنگ پلوپونزی» صورت جلسه آن موجود است.
توکودیدس(توسیدید): تاریخ جنگ پلوپونزی نوشته فصل هفدهم کتاب، وقایع سال شانزدهم جنگ
توکودیدس (توسیدید):تاریخ جنگ پلوپونزی، ترجمه دکتر محمد حسن لطفی
الکساندر کموس (Alexander Kemos): تأثیر توکودیدس(توسیدید) در جهان مدرن..
کتاب مزبوریکی از متون کلاسیک و نوشته ای اساسی در تاریخ سیاسی است و توسط مورّخ یونانی، توکودیدس (توسیدید) تدوین شده است.
ملوسی ها حاضر نبودند به اتحادّیه آتن بپیوندند و عَلم استقلال برافراشتند. آتن هم کشتی های جنگی خودش را به این جزیره فرستاد و آن را محاصره کرد و همزمان نمایندگانی را نزد رهبران جزیره فرستاد تا گفتگوها را جهت تسلیم آن ها به آتن دنبال کنند.
در این نشست نمایندگان آتن چنین می گویند: «ما جمله های پرآب و تاب بکار نمی بریم. مثلاً نمی گوئیم که چون سپاه ایران را شکست داده ایم حق داریم بر شما حکومت کنیم، یا چون از شما زیان های بسیار دیده ایم، حق داریم بر شما بتازیم. اینگونه حرف های دهن پرکن را هیچ کس باور نمی کند. از شما انتظار نداریم بگوئید که شهرتان را گرچه مهاجران اسپارتی تأسیس کرده اند، در جنگ جانب اسپارت را نگرفته اید، یا هرگز ضرری به ما نرسانده اید. با این سخنان نمی توانید در ما اثر ببخشید. بهتر است سعی کنید با توجه به شیوه تفکر هر دوی ما، آنچه بدست آوردنش برای شما میسر است را بدست آورید»
لوری ملین (به انگلیسی: Lori Melien) (زادهٔ ۱۱ مهٔ ۱۹۷۲) شناگر اهل کانادا است.
فهرست شناگران رکورددار المپیک
فهرست رکوردهای جهانی شنا
کا-ملین (به انگلیسی: K-Meleon)، یک مرورگر اینترنتی برای محیط مایکروسافت ویندوز است. این مروگر بر پایه گکو (موتور طرح بندی) که همان موتور طرح بندی استفاده شده در موزیلا فایرفاکس است، نوشته شده است. کا-ملین برای طراحی رابط کاربر از رابط برنامه نویسی نرم افزار ویندوز استفاده کرده است (بجای استفاده از لایه چندسکویی XUL) و در نتیجهٔ آن شدیداً با شکل و شمایل میزکار ویندوز هماهنگ است. این رویکرد شبیه مرورگرهای گالیون (Galeon) و اپیفنی (Epiphany) (برای میزکار گنوم) و کامینو (Camino) (برای مک اواس ۱۰) است. این موضوع باعث آن شده که کا-ملین منابع کمتر و پاسخ دهی بهتر نسبت به فرمان های کاربر داشته باشد.


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

ملین در دانشنامه آزاد پارسی

مُلَیِّن (laxative)
ترکیبی برای رفع یبوست و حرکات نامنظم روده. در پزشکی، استفادۀ طولانی مدت و منظم از این ترکیبات را توصیه نمی کنند، زیرا ورزش منظم و رژیم غذایی حاوی مقادیر فراوان الیاف گیاهی بهترین راه جلوگیری و درمان یبوست است.

ارتباط محتوایی با ملین

ملین در جدول کلمات

شیرابه های برگ و ساقه های گیاه خارشتر که ملین بوده و جوشانده آن برای سرفه و درد سینه مفید است
ترنجبین
میوه ملین و اشتها آور
البالو

معنی ملین به انگلیسی

aperient (اسم)
ملین
laxative (اسم)
ملین ، ضد یبوست
relaxant (اسم)
ملین ، سست کننده
lenient (صفت)
ملین ، ملایم ، اسان گیر ، با گذشت ، بامدارا
laxative (صفت)
ملین ، ضد یبوست

معنی کلمه ملین به عربی

ملین
متساهل , مسهل , ملين

ملین را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Twitter LinkedIn

پیشنهاد کاربران

MH ٢٣:٥٤ - ١٣٩٦/٠٦/٠١
آرام کننده
|

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• داروهای ملین   • شیاف ملین   • میوه های ملین   • مسهل   • قویترین ملین گیاهی   • قرص ملین سی لاکس   • معنی ملین   • ملین های طبیعی   • مفهوم ملین   • تعریف ملین   • معرفی ملین   • ملین چیست   • ملین یعنی چی   • ملین یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی ملین
کلمه : ملین
اشتباه تایپی : lgdk
آوا : molayyen
نقش : اسم
عکس ملین : در گوگل


آیا معنی ملین مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 97% )