انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی فارسی به انگلیسی انگلیسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات کلمات اختصاری لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

95 984 100 1

ممنوع

/mamnu'/

مترادف ممنوع: غیرمجاز، غیرقانونی، قدغن، ممنوعه، منع شده، ناروا، نهی

متضاد ممنوع: مجاز

برابر پارسی: بازداشته، ناروا، ناشایا، نشدنی

معنی ممنوع در لغت نامه دهخدا

ممنوع. [ م َ ] (ع ص ) نعت مفعولی از منع. منعشده. بازداشته شده. نهی شده. (از ناظم الاطباء).بازداشته شده. (آنندراج ). بازداشته. محظور. ناروا.
- ممنوع الصرف یا ممنوع التصرف ؛ غیرمنصرف. کلماتی که تنوین و جر نمی گیرند، مانند احمد و عثمان. رجوع به ترکیب غیرمنصرف ذیل کلمه ٔ غیرشود.
|| حرام. قدغن شده. محرم. (یادداشت مرحوم دهخدا) : به حکم شرع قتل او ممنوع بود. (انوار سهیلی ).

معنی ممنوع به فارسی

ممنوع
منع شده، بازداشته شده
( اسم ) منع شده بازداشته نهی شده : [ ... که بحکم شرع قتل او ممنوع بود حکم فرموده و بعد از سیاست پشیمان شد . ] ( انوار سهیلی )
۱- کسی که از مداخله در امری منه شده . ۲ - در صورتیکه متولی از مقررات اوقافی تمکین نکند ادراه تحقیقف اوقاف برحسب تقاضای اوقاف او را موقتا از دخالت در امور موقوفه ممنوع می کند ودر این هنگام متولی را در مدت ممنوع بودن متوالی اداره اوقاف است . بمحض اینکه متولی بمقررات تمکین کند از وی رفع ممنوعیت میشود و دوباره اداره امور موقوفه بعهده خود وی موکول می گردد .
آنچه که ورودش در ناحیه یا کشور ی قانونا ممنوع باشد : امتعه ممنوع الورود .
[dark archives] [علوم کتابداری و اطلاع رسانی] مجموعه ای از منابع آرشیوی که برای استفادۀ آینده ذخیره شده اند و غیرقابل دسترس هستند
[taboo frequencies] [علوم نظامی] بسامدهای مورد استفادۀ گروهی از نیروهای خودی که، به دلیل اهمیت آن، سایر نیروهای خودی باید از تداخل در آن پرهیز کنند
[no fire line] [علوم نظامی] خطی که در نزدیکی آن توپخانه یا کشتی ها فقط در صورت درخواست یا تأیید فرمانده پشتیبانی شونده مجاز به شلیک هستند اختـ . خام 2NFL
[smoke-free restaurant] [گردشگری و جهانگردی] هر غذاخوری که سیگار کشیدن در آن ممنوع باشد متـ . رستوران سیگارممنوع
[closed fire-season , fire season] [مهندسی منابع طبیعی- محیط زیست و جنگل] دوره هایی از سال که در آن روشن کردن آتش در جنگل محدودیت های قانونی دارد
[no-strike target list] [علوم نظامی] فهرستی که فرمانده تدوین و تعیین می کند و دربردارندۀ اهدافی است که نباید تخریب شوند
[forbidden transition] [فیزیک] هر گذار میان دو حالت که قاعده های گزینش را نقض کند
[no passing zone] [حمل ونقل درون شهری-جاده ای] بخشی از یک راه دوطرفۀ دوخطه که سبقت گرفتن در یک یا هر دو جهت آن ممنوع است
[vessel exclusion zone] [حمل ونقل دریایی] منطقه ای در دریا که کشتی های عبوری و قایق های ماهیگیری حق ورود به آن را ندارند
[forbidden band] [فیزیک] کاف میان دو نوار انرژی مجاز در جامدهای بلورین

معنی ممنوع در فرهنگ معین

ممنوع
(مَ) [ ع . ] (اِمف .) منع شده ، بازداشته شده .

معنی ممنوع در فرهنگ فارسی عمید

ممنوع
منع شده، بازداشته شده.
ویژگی کسی که از مداخله در امری منع شده.
آن که یا آنچه وارد کردنش به شهری یا کشوری منع شده.

ممنوع در دانشنامه ویکی پدیا

ممنوع
ممنوع می تواند به موارد زیر اشاره کند:
ممنوع (فیلم ۱۹۴۹)
ممنوع (فیلم ۱۹۵۳)
ممنوع (فیلم ۱۹۸۴)
«ممنوع» (انگلیسی: Forbidden (1919 film)) یک فیلم به کارگردانی لوئیس وبر و فیلیپس اسمالی است که در سال ۱۹۱۹ منتشر شد.
ممنوع (انگلیسی: Forbidden) فیلمی آمریکایی در سبک درام و رمانتیک به کارگردانی فرانک کاپرا است که در سال ۱۹۳۲ منتشر شد.
۱۵ ژانویه ۱۹۳۲ (۱۹۳۲-01-۱۵) (ایالات متحده)
«ممنوع» (انگلیسی: Forbidden (1949 film)) یک فیلم به کارگردانی جرج کینگ است که در سال ۱۹۴۹ منتشر شد. از بازیگران آن می توان به داگلاس مونتگومری و هیزل کورت اشاره کرد.
«ممنوع» (انگلیسی: Forbidden (1953 film)) فیلمی در ژانر مهیج به کارگردانی رودولف ماته است که در سال ۱۹۵۳ منتشر شد. از بازیگران آن می توان به تونی کرتیس و جوآن درو اشاره کرد.
۲ دسامبر ۱۹۵۳ (۱۹۵۳-12-۰۲) (United States)
«ممنوع» (انگلیسی: Forbidden) یک فیلم است که در سال ۱۹۸۴ منتشر شد. از بازیگران آن می توان به ژاکلین بیسه، یورگن پروچنو، آیرین ورت، و پیتر وان اشاره کرد.
خطر مرگ! استعمال دخانیات ممنوع یک تله تئاتر تلویزیونی محصول سال ۱۳۵۴ به کارگردانی خسرو شجاع زاده، کارگردانی تلویزیونی مسعود فروتن، نویسندگی علی نصیریان می باشد که از شبکه یک پخش شد.
پری امیرحمزه
محسن نعمان فر
داوود آریا
هرمز هدایت
علی نصیریان
پویش نه به خودروی ایرانی که با نام های خرید خودروی صفر ممنوع یا تحریم خودروی داخلی هم شناخته می شود یک کارزار مردمی در راستای عدم خرید خودروهای مونتاژ داخل ایران است که در تلگرام و دیگر شبکه های اجتماعی سازماندهی شده است. این پویش به منظور اعتراض به قیمت های سرسام آور خودروهای داخلی در عین کیفیت نازلشان به وجود آمد. تولید ایران خودرو و سایپا در شهریور ۱۳۹۴ به کمتر از نصف شهریور پارسال کاهش یافت. تولید روزانه ایران خودرو در مهرماه ۱۳۹۴ به حدود ۹۱۰ دستگاه رسید که این رقم نشان از رکود جدی بازار خودرو دارد (تولید روزانه ایرانخودرو در اردیبهشت ماه ۹۴ حدود ۲۴۰۰ دستگاه بود).
محمد رضا نعمت زاده وزیر صنعت کایبنه حسن روحانی عدم استقبال مردم از خرید خودروی داخلی را خیانت به کشور قلم داد کرد و مردمی را که از این کمپین حمایت می کنند را ضدانقلاب و خائن نامید. این اظهار نظرها واکنش شدید مردم را برانگیخت و باعث شد تا کمپینی برای اجبار این وزیر به عذرخواهی و استعفا ایجاد شود. این فشارها سرانجام باعث شد تا نعمت زاده از برخی از گفته های خود عقب نشینی کند و مجبور به عذرخواهی شود. با این حال وی هیچگاه حمایت از خودروسازان را رها نکرد و همواره و به طور مطلق طرف آن ها را گرفت و اظهار داشت قیمت ها را کاهش نخواهد داد. با توجه به درخواست های سابق این وزیر برای افزایش ده درصدی قیمت خودرو مشخص شد که این وزارت دولت حسن روحانی بیشتر از خودروسازان مایل به افزایش قیمت است. محمدرضا مودودی مشاور وزیر صنعت و معدن این حرکت کاملاً مردمی را با الفاظی چون «انگل درون حلزون» و «دستی در آستین مرموز» توصیف کرد.
یکی از روزنامه های مرتبط با وزارت صنعت تحریم کنندگان خودروی داخلی را «مگس» قلم داد کرد.
نجفی منش رئیس اتحادیه قطعه سازان پیرامون این انتظار مردم عامهٔ کشور گفت:این توهمی که بین برخی به وجود آمده بود که قیمت پایین می آید، باعث شد همه در یک انتظار برای کاهش قیمت به سر ببرند. این هم یکی از دلایلی بود که خرید خودروهای داخلی کاهش پیدا کند.
هاشم یکه زارع، مدیرعامل گروه صنعتی ایران خودرو اظهار داشت مردم توقعی در زمینه کاهش قیمت خودرو پس از توافق ژنو نداشته باشند. وی در ادامه اظهار داشت که شرکتش به هیچ وجه برنامه ای برای کاهش قیمت خودرو ندارد و مردم خودشان باید پس از توافق هسته ای قدرت خرید را بدست بیاورند. احمد نعمت بخش دبیر انجمن خودروسازان ایران، در اواخر شهریور همان سال اظهار کرد که به زودی خودروهای ایرانی، گران شده و افرادی که به موجب پیوستن به این کمپین، از خرید خودرو انصراف داده اند، پشیمان خواهند شد.داوود میرخانی رشتی مشاور انجمن خودروسازان ایران انتظار جامعه برای کاهش قیمت ها را توهم نامید و گفت: «این توهم که در اذهان عمومی وجود دارد که قیمت خودرو با ورود خودروهای خارجی پایین می آید باید بشکند.» وی همچنین به پایین بودن کیفیت محصولاتشان اعتراف نموده و آن را نتیجه ورشکستگی قطعه سازان در دوران احمدی نژاد و سوءمدیریت های دولت مذکور دانسته است.
رضا شیوا رئیس شورای رقابت در اعتراض به اظهارات خودروسازان مبنی بر ایجاد بیکاری و معضلات اجتماعی که به خاطر عدم استقبال مردم از خرید خودرو می تواند ایجاد شود گفت: «اگر ۱۰۰ هزار نفر را در جاده ها بخاطر کیفیت پایین خودرو به کشتن بدهیم چه؟ تبعات اجتماعی ندارد؟»
مهدی جمالی مدیرعامل گروه خودروسازی سایپا بخاطر کیفیت نازل محصولاتش از مردم عذر خواست.
فرانس پرس نیز با پوشش دادن این کمپین از خشم مردم علیه خودروسازان و خائن نامیده شدن قیام کنندگان علیه این صنعت توسط وزیر نوشت و عامل شرایط انحصاری حاکم برصنعت خودرو را خروج شرکت های بین المللی از ایران به دنبال تحریم های بین المللی دانست.
اسکندر مؤمنی ایمنی خودروهای داخلی را پایین دانست و عامل این بیکیفیتی را عدم وجود فضای رقابت و نظارت در صنعت خودرو قلم داد کرد.
سعید لیلاز، کارشناس مسائل اقتصادی این کمپین را «بی پایه و اساس» توصیف کرد.
علت اصلی ایجاد این کمپین اعتراض به قیمت های گزاف خودروهای داخلی در عین کیفیت و ایمنی بسیار پایین، تحویل طولانی مدت خودرو، خدمات پس از فروش ضعیف، از رده خارج بودن پلتفرم های این محصولات و انحصاری بودن بازار خودروی کشور بوده است. خودروسازان تحریم شده نیز ایران خودرو و سایپا هستند که به خاطر سوءمدیریت مسئولین و تحریم های بین المللی تولیداتشان مطلقاً انحصاریست. اصلی ترین محرک برای ایجاد این کمپین حصول توافق ژنو ایران و پنج به علاوه یک بود که امیدهای مردم را برای رهایی از شرایط انحصار و افزایش کیفیت خودروها در عین کاهش قیمت گزافشان زنده کرد. اما با توجه به عدم حصول این اتفاق و همین طور درخواستهای مکرر خودرو سازان از دولت برای افزایش مجدد قیمت خودرو، مشخص شد که این احتمال وجود ندارد. همین مسئله باعث شد تا مردم با ایجاد فراخوان در شبکه های اجتماعی یک ائتلاف مردمی علیه شرایط حاکم ایجاد کنند.
روند کاهش فروش خودروسازان داخلی از ابتدای سال نود دو و پیش از ایجاد این کمپین شروع شد. اما با توجه به بی نتیجه بودن توافق ژنو در رابطه با کاهش قیمت خودرو که یکی از اصلی ترین امیدهای مردم برای تغییر شرایط بود و درخواستهای مکرر خودرو سازان از دولت برای افزایش قیمت باعث شد تا در سال نودچهار خودرو سازان شاهد افت فاحش فروش خود تا مرز بحران باشند. وضعیت کاهش فروش خودروسازان تا جایی پیش رفت که اکبر ترکان مشاور ارشد رئیس جمهور و دبیر شورای هماهنگی مناطق آزاد تجاری صنعتی اظهار نمود صنعت خودروسازی با کاهش عرضه مواجه نیست اما به شدت از کاهش تقاضا رنج می برد. این در حالیست که تا همین چندی پیش تحویل خودروهای خریداری شده به دست مردم از سوی این دوخودروساز بسیار طولانی مدت بوده حتی به رغم این که خریداران بخش زیادی از مبلغ خودرویشان را پیشتر پرداخته بودند. وی به وضوح بیان داشت که عدم استقبال مردم از خرید خودروی داخلی باعث شده تا خودروسازها با انباشت محصول در انبارهای خود مواجه شوند. شدت این کاهش فروش به حدیست که یکی از خودروسازان مجبور شد تا ۸۰۰۰۰۰ خودرو فروش نرفتهٔ خود را در انبار نگه دارد.
در هفته های اخیرِ تابستان سال ۹۴ خرید خودروهای صفر به طرزی فاحش کاهش یافت و به دنبال آن عموم خودروهای موجود در بازار، نسبت به ماه گذشته کاهش قیمت یافتند. اما به رغم تمامی این تحولات در بازار خرید فروش خودرو نه تنها هیچ گونه خبری از کاهش قیمت دیده نشد بلکه این کمپین با اظهارات تند مقامات جمهوری اسلامی و خودروسازان هم مواجه شد چنان که افرادی چون داوود میرخانی رشتی، نجفی منش این عدم استقبال جامعه و انتظارشان برای بهبود قیمت و کیفیت را توهم خوانند. همچنین محمد رضا نعمت زاده وزیر صنعت وقت این حرکت را خیانت به کشور قلم داد کرد و مردمی که از این کمپین پشتیبانی می کنند را ضدانقلاب نامید. این اظهار نظر در بین دولت مردان جمهوری اسلامی تا به امروز بی سابقه بوده است. شدت عدم استقبال به حدی بود که خودروسازانی که پیشتر فروش اقساطی را به شدت محدود کرده بودند برای فروش رفتن محصولاتشان ناگزیر شدند تا فروش اقساطی خود را مجدداً احیا کنند. علاوه بر این قیمت خودروها در بازار ایران در نیمه اول سال ۹۴ بین پانصدهزار تا سه میلیون تومان کاهش یافت. درهمین بحبوحه بود که تصاویری نیز از سالن خالی مونتاژ ایران خودرو منتشر شد که در آن کارگران به جای اشتغال برای ساخت خودرو، گوشه ای بیکار نشسته بودند و به کارهای متفرقه می پرداختند.علاوه بر این انتشار تصاویر ماهواره ای از پارکینگ ایران خودرو حکایت از این داشت که صدها خودروی فروش نرفته در انبارهای این شرکت باقی مانده است. در تاریخ ۱۶ شهریور همان سال، مدیرعامل سایپا از خریداران به خاطر کیفیت پایین محصولات این شرکت عذرخواهی کرد و وعده بهبود کیفیت محصولات کارخانه اش در آینده را داد. با توجه به تأثیری که کمپین روی کاهش تقاضای خودرو گذاشت و عموم مسئولین کشور به آن واکنش نشان دادند مشخص شد که این کمپین موفق شد به اهداف خود نیل پیدا کند. در ادامه رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی نیروی انتظامی تقی مهری در خصوص نتایج کمپین خرید خودرو صفر ممنوع اظهار داشت مطابق آمار درپنج ماهه اول سال نودچهار شماره گذاری خودروهای صفر پانزده درصد نسبت به مدت مشابه سال قبل کاهش داشته است. همچنین در زمینه نقل و انتقالات نیز کاهش ۹٫۷ درصدی نسبت به پارسال مشاهده شده. همچنین وزیر صنعت کابینه روحانی به رغم طرفداری های مطلق اخیرش از خودروسازان و همین طور برخورد ناشایست با منتقدان این صنعت، به خودروسازان دستور داد تا برای انجام تحولات جدی اقدام کنند.
چسباندن اعلامیه ممنوع (فرانسوی: Défense d'afficher) فیلمی صامت و کمدی به کارگردانی ژرژ ملی یس است که در سال ۱۸۹۶ منتشر شد. این فیلم دربارهٔ دعوای دو کارگر که مسئول چسباندن آگهی به دیوار هستند، می باشد.
۱۸۹۶ (۱۸۹۶)
آلبوم خودکشی ممنوع محسن چاوشی در سال ۱۳۸۴ روانه بازار موسیقی ایران شد.
خودکشی ممنوع
"آهای خبر نداری" از قطعات در دست ساخت برای آلبوم اول محسن یگانه بود که نسخه ماکت آن همراه با قطعات آلبوم "خودکشی ممنوع" لو رفت و منتشر شد، این آهنگ بعد از آن در آلبوم محسن یگانه نیز قرار گرفت.
آهنگ ساز: محسن چاوشی
تنظیم و اجرای موسیقی: محسن چاوشی (تنظیم نهایی نشده است).
دور زدن ممنوع جزء نشان های بازدارنده یا انتظامی راهنمایی و رانندگی است. رانندگان پس از مشاهده این نشان نباید دور بزنند. این نشان در ایران نیز رایج است. در تابلوهای بازدارنده یا انتظامی، وجود خط قرمز کج در نشان، تاکید ممنوعیت عمل را نشان می دهد.
نام: دور زدن ممنوع
نوع: بازدارنده
پیام: دور زدن ممنوع می باشد.
زن ممنوع یک فیلم کوتاه تجربی محصول کشور افغانستان به کارگردانی یما رئوف است که در نمایشگاه هنری هایک آرنت دی کی در آلمان به عنوان یک اثر هنری انتخاب شده است. این فیلم اولین بار در ماه ماه مارس ۲۰۱۵ در افغانستان، در شهر مزارشریف، در یک جشنواره فیلم کوتاه برای بزرگداشت از روز زن اکران شد و جایزه بهترین فیلم کوتاه را دریافت کرد. در دسامبر ۲۰۱۵ در جشنواره فیلم کوتاه در ونکوور، روی پرده بزرگ رفت و در اکتبر ۲۰۱۵ در جشنواره فیلم بین المللی زنان در هرات اشتراک داشت. این فیلم در رده فیلم های منتخب نهایی در بخش "موضوع اجتماعی" در ماه ژوئن ۲۰۱۶ در جشنواره تریچه سینماتوگرافیچه در رم روی پرده بزرگ نمایش نیز رفت و جایزه انتخاب حضار را برای عنوان بهترین فیلم تجربی از جشنواره حالا صدای زنان از ایالات متحده آمریکا و نیز یک جایزه دیگر را به همین عنوان از بیست و پنجمین دور رقابت بین المللی جشنواره یورو شورتز از پولند بدست آورد.
نور جمال
فیلم زن ممنوع یک فیلم کوتاه کمتر از ۳ دقیقه است. در این فیلم نماهای سینمایی و مناظر بیابانی به شکل سیاه و سفید به تصاویر کشیده شده است.
موضوع این فیلم روی بالای "نه" بزرگ میچرخد که زنان در جوامع اسلامی به آن مواجه اند. وقتی نوبت به زن می رسد، زن از تصمیم گیری منع میشود. اکثریت زنان از نابرابری رنج می برند، اما تعداد کمی می از آنان برای مبارزه برای حق شان می ایستند. گرچه در زن ممنوع دختران انگشت شمار را روی صحنه می بینید، اما قصه ای این فیلم، بازگو کننده داستان تقریباً هر زن ساکن در جوامع بنیادگرای مذهبی است که زن جنس شخصی و تحت امر مرد محسوب می شود.
زیگزاگ توقف ممنوع جزء علامت های روکش جاده ای است. توقف در این محدوده ممنوع می باشد. این نشان در ایران نیز رایج است. این روکش و خطوط را معمولاً در محل عبور عابرین پیاده یا جلوی بیمارستان ها و ایستگاه های اتوبوس ترسیم می کنند.
نام: زیگزاگ توقف ممنوع
نوع: روکش جاده ای
پیام: توقف در این محدوده ممنوع می باشد.
سبقت ممنوع جزء نشان های بازدارنده یا انتظامی راهنمایی و رانندگی است. رانندگان در هنگام دیدن این تابلو به هیچ عنوان نبایست سبقت بگیرند. این نشان در ایران نیز رایج است.
نام: سبقت ممنوع
نوع: بازدارنده
پیام: سبقت ممنوع می باشد.
ستون ممنوع نامی باستانی بوده که به یکی از مجسمه های غول پیکر فرعون آمنوفیس II، نزدیک تبس مصر میان نیل و دره شاهان، آن سوی رودخانه کارناک، اطلاق می شد. گفته می شود هنگامی که اولین پرتوهای خورشید در پگاه به مجسمه فرسایش یافته می خورد، اصوات موسیقی تولید می کرد، پدیده ای که دیرتر، پس از آسیب دیدن مجسمه بر اثر زلزله متوقف شده است.نبو
سرعت بیش از ۳۰ کیلومتر بر ساعت ممنوع جزء نشان های بازدارنده یا انتظامی راهنمایی و رانندگی است. وسایل نقلیه در مسیرهایی که این تابلو نصب است به هیچ وجه نباید سرعت شان را از ۳۰ کیلومتر بر ساعت بیشتر کنند. این نشان معمولاً" در خیابان های فرعی و گذرگاه هایی که سرعت زیاد برای راننده و افراد پیاده ایجاد خطر می کند، نصب می شود. این نشان در ایران نیز رایج است.
نام: سرعت بیش از ۳۰ کیلومتر بر ساعت ممنوع
نوع: بازدارنده
پیام: سرعت بیش از ۳۰ کیلومتر بر ساعت ممنوع می باشد.


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

ممنوع در جدول کلمات

ممنوع شده
غدغن
جلوگیری و ممنوع بودن
منع
در ایران | این پرنده بومی گیلان | مازندران | جلگه خوزستان و سیستان بوده و شکار آن ممنوع است
طاووسک
دست زدن به چیزی مقدس که ممنوع باشد
تابو
کاری که انجام آن ممنوع شده است
تابو

معنی ممنوع به انگلیسی

forbidden (صفت)
ممنوع
prohibited (صفت)
ممنوع ، ممنوع الورود
impermissible (صفت)
ممنوع ، غیر مجاز ، ناروا
unallowed (صفت)
ممنوع ، نا مشروع

معنی کلمه ممنوع به عربی

ممنوع
محرم , محظور
الحمان من خروج البلاد
مغلق
الغ , امنع , حانة

ممنوع را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Twitter LinkedIn

پیشنهاد کاربران درباره معنی ممنوع

محمدرضا ٠١:٠٣ - ١٣٩٥/١١/١٥
این واژه عربی است و پارسی آن اینهاست:
ویپیک (ویپ از سنسکریت: ویپرَتیشِدهَ = منع + پسوند «یک»)
نِژیدیک، (نِژید از سنسکریت: نِشیدهَ= منع + پسوند «یک»)
نِهیژیک (نِهیژ ازکردی: نِهیشتَن= منع + پسوند «یک»)
(پسوند «یک» کُنیکی (= مفعولی) و در زبان پهلوی به کار می رفته است)
|

علی بدری ١٢:٠٩ - ١٣٩٦/٠٥/٢٨
اصطلاح ممنوع الکار که فراوان به کارمرود کاملاغلط است زیراواژه ی کارفارسی است وحرف الف ولام مختص زبان عربی است واساسابرواژهای فارسی وارد نمی شود ولی ممنوع ازکار درست است
|

محمدرضا ٠٥:٠٦ - ١٣٩٦/٠٩/١٨
ممنوع است میشود پادافره دارد.
نمیدونم پادافره برابر ممنوع است یا مجازات است.
|

تورج آرام ١١:٤٧ - ١٣٩٧/٠٩/٠٧
خط قرمز
|

پیشنهاد شما درباره معنی ممنوعنام نویسی   |   ورود

تازه ترین پیشنهادها

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• دانلود اهنگ ممنوع امیر تتلو   • دانلود آهنگ تتلو مامان تو   • متن آهنگ ممنوع تتلو   • دانلود اهنگ تتلو صاحب   • دانلود موزیک ویدیو ممنوع تتلو   • دانلود آهنگ تتلو الکل اینجا ممنوعه   • دانلود آهنگ تتلو دوست ندارم   • دانلود اهنگ ممنوعه از تتلو   • معنی ممنوع   • مفهوم ممنوع   • تعریف ممنوع   • معرفی ممنوع   • ممنوع چیست   • ممنوع یعنی چی   • ممنوع یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی ممنوع
کلمه : ممنوع
اشتباه تایپی : llk,u
آوا : mamnu'
نقش : صفت
عکس ممنوع : در گوگل


آیا معنی ممنوع مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 95% )