انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه
جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی انگلیسی به انگلیسی کلمات اختصاری فارسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

94 1048 100 1

مناجات شعبانیه

مناجات شعبانیه در دانشنامه اسلامی

مناجات شعبانیه
مُناجات شَعبانیه مناجاتی از حضرت علی(ع) که گفته اند همه امامان(ع) پس از ایشان به قرائت آن اهتمام داشته اند. این مناجات را نمونهٔ کاملی از تضرع و وصف حال برگزیده ترین بندگان صالح خدا با خداوند متعال به شمار آورده اند. شیعیان غالبا مناجات شعبانیه را در ماه شعبان می خوانند.
منابع دعایی شیعه این مناجات را از ابن خالویه نقل کرده اند و او نیز به صورت مرسل این دعا را از امیرالمومنین(ع) نقل کرده است. این مناجات در مفاتیح الجنان نیز آمده است.
راوی این مناجات شخصی به نام قاضی علی بن محمد بن یوسف بن مهجور فارسی، مکنی به «ابن خالویه» است.
مناجات شعبانیه
یکی از نغزترین، معروف ترین و زیباترین ادعیه، «مناجات شعبانیه » است که به روایت «ابن خالویه »، این مناجات را حضرت امیر(ع) و امامان دیگر در «ماه شعبان » می خواندند. در «مفاتیح الجنان » نیز در اعمال مشترکه ماه شعبان، به عنوان «عمل هشتم » آمده است و آغاز آن چنین است: «اللهم صل علی محمد و آل محمد واسمع دعائی اذا دعوتک ...».
امام خمینی (قدس سره) با یادکرد پیوسته از این دعا و مضامین بلندش، توجه امت ما را به این گنجینه عرفانی بیشتر معطوف می ساخت. به عنوان نمونه با عبارات زیر:
«مناجات شعبانیه از مناجاتهایی است که اگر یک نفر انسان دلسوخته، یک عارف دلسوخته - نه از این عارفهای لفظی - بخواهد آن را شرح کند، و شرح کند از برای دیگران، بسیار ارزشمند است و محتاج به شرح است ...»
«چه بسا مسائل عرفانی که در قرآن و این مناجاتهای ائمه اطهار(ع) و همین «مناجات شعبانیه » مسائل عرفانی هست که اشخاص، فلاسفه، عرفا، تا حدودی ممکن است ادراک کنند، بفهمند عناوین را، لکن آن ذوق عرفانی چون حاصل نشده است، نمی توانند وجدان کنند.»
«مناجات «شعبانیه » را خواندید؟ بخوانید آقا! مناجات شعبانیه از مناجاتهایی هست که اگر انسان دنبالش برود و فکر در او بکند، انسان را به یک جایی می رساند ... همه ائمه هم به حسب روایت می خواندند.»
در کتاب مفاتیح الجنان در چنین آمده است:
اعمال مشترکه ماه شعبان: چند امر است: هشتم بخواند این مناجات مرویه از ابن خالویه را که نقل کرده و گفته این مناجات حضرت امیر المؤمنین و امامان از فرزندان او علیهم السلام است که در ماه شعبان می خواندند
اللَّهُمَّ صَلِّ عَلَی مُحَمَّدٍ وَ آلِ مُحَمَّدٍ
شرح مناجات شعبانیه، شرح کوتاهی است بر دعای بسیار عالی و معروف مناجات شعبانیه که توسط آیت الله محمد محمدی گیلانی، به زبان پارسی به رشته تحریر درآمده است. مقدمه و پاورقی از زین العابدین قربانی لاهیجی است.
کتاب، مشتمل است بر مقدمه محقق، متن مناجات شعبانیه، مقدمه مؤلف و شرح مناجات.
روش شارح، بدین گونه است که نخست، فقره مناجات شعبانیه را با عنوان «قوله:...» همراه با اعراب نقل می نماید و بعد ترجمه پارسی تحت اللفظی آن را ذکر می کند و سپس به شرح فقره مزبور می پردازد.
شارح، عبارات شرح را به لطایف آیات قرآنی و ظرایف روایات اهل بیت و پیامبر گرامی(ص) و اشعار آبدار عرفانی، مشحون و مزین ساخته است تا ملال آور نباشد.
زین العابدین قربانی لاهیجی، در مقدمه ای که بر این شرح نوشته است، به اهمیت و نقش دعا و مناجات در زندگی امروزی و دنیای کنونی پرداخته و سپس مناجات شعبانیه را معرفی کرده و منابع آن را یادآور شده و سخنانی را از امام خمینی(قده) پیرامون اهمیت مناجات شعبانیه از صحیفه نور نقل نموده است و پس از آن، به توضیح پیرامون شرح حاضر و مؤلف آن پرداخته و سبب و چگونگی چاپ این کتاب را بیان کرده است.

مناجات شعبانیه در دانشنامه ویکی پدیا

مناجات شعبانیه
مناجات شعبانیه یکی از مناجات های شیعیان در ماه شعبان است که از علی بن ابیطالب (امام اول شیعیان) نقل شده است. این دعا به داشتن مضامین عرفانی و بلند مشهور و خواندن آن توسط شیخ عباس قمی در غیر شعبان نیز توصیه شده است.
صلوات شعبانیه
دعای کمیل
دعای توسل
دعای مجیر
دعای عهد
دعای ندبه
دعایجوشن صغیر
دعایجوشن کبیر
سید بن طاووس در کتاب اقبال، مولی محمدباقر مجلسی در بحار الانوار، سماهیجی در الصحیفه العلویه و شیخ عباس قمی در مفاتیح الجنان به طور ارسال این مناجات را نقل کرده اند.(مشاهده متن زیارت)
راوی این روایت حسین بن خالویه و بنا به احتمالی علی بن محمد بن خالویه است.
میرزا جواد ملکی تبریزی از عرفای شیعه درباره این دعا گفته است:.mw-parser-output blockquote.templatequote{margin-top:0}.mw-parser-output blockquote.templatequote div.templatequotecite{line-height:1em;text-align:right;padding-right:2em;margin-top:0}.mw-parser-output blockquote.templatequote div.templatequotecite cite{font-size:85%}


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

ارتباط محتوایی با مناجات شعبانیه

مناجات شعبانیه را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Twitter LinkedIn

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

تازه ترین پیشنهادها

وحید طاهری > المان
پریسا > financial transaction
رضا > hip hop
پارسا > واج ارایی
احسان > Dire consequences
اروشا > آروشا
امین جهانگرد > is that so
رامین سعیدی > رامین

نگارش واژه نو   |   پیشنهادهای امروز

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی مناجات شعبانیه   • مفهوم مناجات شعبانیه   • تعریف مناجات شعبانیه   • معرفی مناجات شعبانیه   • مناجات شعبانیه چیست   • مناجات شعبانیه یعنی چی   • مناجات شعبانیه یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی مناجات شعبانیه
کلمه : مناجات شعبانیه
اشتباه تایپی : lkh[hj aufhkdi
عکس مناجات شعبانیه : در گوگل


آیا معنی مناجات شعبانیه مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 94% )