انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه
جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی انگلیسی به انگلیسی کلمات اختصاری فارسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

95 1016 100 1

مناقب آل ابی طالب (ابن شهرآشوب)

مناقب آل ابی طالب (ابن شهرآشوب) در دانشنامه اسلامی

مناقب آل ابی طالب (ابن شهرآشوب)
مناقب آل ابی طالب علیهم السّلام از رشید الدین ابو عبد الله محمد بن علی بن شهر آشوب مازندرانی معروف به ابن شهر آشوب متوفای ۵۸۸ هجری است.
کتاب ابن شهر آشوب را می توان یکی از کتب برتری دانست که همگان را به تحسین وا داشته است. و در حدی از اعتبار قرار دارد که علمای شیعه و سنی به آن اعتماد کرده و روایات آن را بدون هیچ تشویش خاطری نقل می کنند.کتاب حاضر در چهار جلد تنظیم شده که از پیامبر اکرم ـ صلّی الله علیه و آله ـ و زندگی نامه و فضائل آن حضرت شروع و به امام حسن عسگری ـ علیه السّلام ـ ختم شده است.جلد اوّل در احوال پیامبر ـ صلّی الله علیه و آله ـ از جمله بشارت به نبوت، ولادت، بعثت، جنگ ها و غیره، پرداخته است. جلد دوّم شامل مقامات و فضائل امیرالمؤمنین ـ علیه السّلام ـ و کرامات و قضاوت های آن حضرت و ظلم ها و مصیبت های وارده بر اهل بیت ـ علیه السّلام ـ می باشد که به ترتیب زمانی ذکر شده است. جلد سوّم با احادیث پیامبر در جانشینی حضرت علی ـ علیه السّلام ـ آغاز و فضائل معنوی و شجاعت های آن حضرت و مقام او در قیامت را در چند فصل بیان کرده و نکاتی مانند مساوات ایشان با همه انبیاء ـ علیه السّلام ـ و زندگی نامه و احوال آن حضرت به دنبال آن آمده است. و بعد از حضرت علی ـ علیه السّلام ـ به فضائل و زندگی نامه حضرت زهرا و در پایان به بحث امامت فرزندان حضرت زهرا ـ سلام الله علیها ـ پرداخته است. جلد چهارم احوال و فضائل و زندگی نامه بقیّه ائمه ـ علیهم السلام ـ تا امام یازدهم و با پایان یافتن فصول مربوط به امام حسن عسگری ـ علیه السّلام ـ کتاب نیز به پایان می رسد.
پیشینه تالیف
کتاب حاضر از جمله بیش از ۹۰ کتابی است که توسط علمای بزرگوار با عنوان مناقب نوشته شده و اینها علاوه بر صدها کتابی است که با نام های دیگر و در همین موضوع تالیف شده است. از جمله کسانی که در مناقب پیامبر و اهل بیت آن حضرت علیهم السّلام قلم به دست گرفته اند می توان به: نصر بن مزاحم ، ابن بطریق حلی ، طبری ، علی بن ابراهیم قمی ، خوارزمی ، ابن شاذان ، سید رضی ، محدث بحرانی و فیض کاشانی اشاره کرد. تمام این بزرگان که نهایت تلاش خویش را نموده اند تا هر چه گسترده تر موضوعات را جمع آوری کنند، سراسر نوشته هایشان اظهار عجز نسبت به درک و بیان مقام و فضائل اهل بیت علیهم السّلام است.
ارزش کتاب
در بین حدود یکصد کتاب مناقب، کتاب ابن شهر آشوب را می توان یکی از کتب برتر دانست که همگان را به تحسین واداشته است. ابن شهر آشوب از علمای قرن ششم هجری است. قرنی که دوران شکوفایی علم در بلاد اسلامی را به خود دیده است. در این دوران کتابخانه ها رونق فراوان یافته و کتاب های بسیاری تالیف گشت. آمار کتاب های کتابخانه های بغداد و حله به صدها هزار نسخه می رسید که در اختیار مؤلفان و دانشمندان قرار داشت و در تالیفات خود به نسخه های نفیسی که در دست داشتند مراجعه می کردند. کتاب مناقب آل ابی طالب علیهم السّلام نیز در چنین فضایی تالیف شد و در حدی از اعتبار قرار گرفت که علمای شیعه و سنی به آن اعتماد کرده، روایات آن را بدون هیچ تشویش خاطری نقل می کنند.
تلخیص
...

ارتباط محتوایی با مناقب آل ابی طالب (ابن شهرآشوب)

به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Twitter LinkedIn

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

تازه ترین پیشنهادها

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی مناقب آل ابی طالب (ابن شهرآشوب)   • مفهوم مناقب آل ابی طالب (ابن شهرآشوب)   • تعریف مناقب آل ابی طالب (ابن شهرآشوب)   • معرفی مناقب آل ابی طالب (ابن شهرآشوب)   • مناقب آل ابی طالب (ابن شهرآشوب) چیست   • مناقب آل ابی طالب (ابن شهرآشوب) یعنی چی   • مناقب آل ابی طالب (ابن شهرآشوب) یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی مناقب آل ابی طالب ابن شهرآشوب
کلمه : مناقب آل ابی طالب (ابن شهرآشوب)
اشتباه تایپی : lkhrf Hg hfd xhgf (hfk aivHa,f)
عکس مناقب آل ابی طالب (ابن شهرآشوب) : در گوگل


آیا معنی مناقب آل ابی طالب (ابن شهرآشوب) مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 95% )