برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
95 1295 100 1

مناقب الامام علی بن ابی طالب (کتاب)

مناقب الامام علی بن ابی طالب (کتاب) در دانشنامه اسلامی

مناقب الامام علی بن ابی طالب (کتاب)
«مناقب علی بن ابی طالب علیه السلام» از آثار مهم ابن مغازلی است که به ویژه بین شیعیان متداول بوده و کسانی چون ابن بطریق حلی در خصائص و عمده ، اربلی در کشف الغمة ، ابن طاوس در الطرائف ، علامه حلی در نهج الحق و مجلسی در بحار الانوار در سطح وسیعی از آن بهره گرفته اند.
۱- این کتاب حاوی مناقب بزرگ و مشهوری در باره امیرالمؤمنین -علیه السّلام- می باشد. مناقبی چون حدیث غدیر ، حدیث منزلت ، حدیث طیر ، حدیث مدینة العلم و...۲- روایات موجود در این کتاب از بزرگان و اعلام حدیث و ثقات ایشان نقل گشته است.۳- روانی تعبیر و کلمات در ذکر سلسله سند و... از دیگر ویژگی های این اثر شریف است.۴- احادیث مرسله در این کتاب بسیار نادر است که این خود عامل مهمی در اطمینان یافتن به محتویات آن به شمار می رود.۵- سند برخی از احادیث این کتاب به ائمه طاهرین -علیهم السّلام - مانند ابو الحسن علی بن موسی الرضا -علیه الصلاة و السلام- منتهی می شود.
مناقب الامام علی بن ابی طالب (کتاب)
مَناقِبُ الإمام عَلی بْن أبی طالب(ع) مشهور به مناقب اِبْن مَغازِلی در بیان مناقب امیرالمؤمنین(ع) و اهل بیت(ع)، اثر ابوالحسن علی بن محمد جُلابی (م. ۴۸۳ق)، معروف به ابن مغازلی، محدث اهل سنت. ابن مغازلی در این کتاب بیشتر به فضائل علی(ع)، فاطمه زهرا(س) و حسنین پرداخته و درباره دیگر ائمه به ندرت مطالبی نقل کرده است. ابن مغازلی در تالیف کتاب از منابع شیعه و اهل سنت استفاده کرده. این کتاب با نام مناقب اهل البیت هم منتشر شده است.
ابوالحسن علی بن محمد جُلابی، مورخ و محدثی از شهر واسط در عراق است. نسبت جُلابی یا به واژه فارسی «گلاب» یا به روستای «جلابیه» واسط است. اشتهار وی به «ابن مغازلی» بدان خاطر بوده که یکی از اجداد وی در محله «مغازلیان» شهر واسط ساکن بوده است. او را از آن جهت که مدتی در واسط به خطابت پرداخته ، خطیب هم می خوانند.
از زندگی او اطلاع چندانی در دست نیست . در منابع، از آگاهی او در زمینه رجال واسط و روایات ایشان و نیز از دانش او در فقه سخن گفته شده است. مذهب فقهی ابن مغازلی ، بنا به گفته شاگردش خمیس حوزی ، مالکی بوده است ...

ارتباط محتوایی با مناقب الامام علی بن ابی طالب (کتاب)

به اشتراک بگذارید

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی مناقب الامام علی بن ابی طالب (کتاب)   • مفهوم مناقب الامام علی بن ابی طالب (کتاب)   • تعریف مناقب الامام علی بن ابی طالب (کتاب)   • معرفی مناقب الامام علی بن ابی طالب (کتاب)   • مناقب الامام علی بن ابی طالب (کتاب) چیست   • مناقب الامام علی بن ابی طالب (کتاب) یعنی چی   • مناقب الامام علی بن ابی طالب (کتاب) یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی مناقب الامام علی بن ابی طالب کتاب
کلمه : مناقب الامام علی بن ابی طالب (کتاب)
اشتباه تایپی : lkhrf hghlhl ugd fk hfd xhgf (;jhf)
عکس مناقب الامام علی بن ابی طالب (کتاب) : در گوگل

آیا معنی مناقب الامام علی بن ابی طالب (کتاب) مناسب بود ؟           ( امتیاز : 95% )