برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
98 1304 100 1

مناقب العارفین

معنی مناقب العارفین به فارسی

مناقب العارفین
نام کتابی است تالیف احمد افلاکی که تالیف آن در حدود سال ۷۱۸ آغاز و گویا بسال ۷۵۴ ه.ق . بپایان رسیده است .

مناقب العارفین در دانشنامه ویکی پدیا

مناقب العارفین
مناقب العارفین تذکره ای است نوشتهٔ شمس الدین احمد افلاکی (درگذشتهٔ ۷۶۱ ه. ق) از مثنوی خوانان خانقاه مولویه در قونیه بود و سال ها مشغول گردآوری مطالب کتاب خود بوده و آن را در ده فصل به ترتیب در مناقب: بهاء ولد پدر مولوی، برهان الدین محقق ترمذی، مولوی (مولانا جلال الدین محمد بلخی)، شمس تبریزی، صلاح الدین زرکوب، حسام الدین چلبی، سلطان ولد، جلال الدین چلبی امیر عارف، شمس الدین چلبی امیر عابد، و نام های فرزندان آنها تنظیم کرده است.
ریاحی، محمدامین. زبان و ادب فارسی در قلمرو عثمانی. تهران: ۱۳۶۹.
مناقب العارفین آیینه ای از احوال ملک روم و زندگی مولوی و یاران اوست. نثری ساده و روان دارد و از تعبیرات خاص دیار روم و اصطلاحات دیوانی عصر سلجوقیان سرشار است. پاره ای از مطالب آن و کشف و کراماتی که به مولوی و دیگران نسبت داده افسانه آمیز می نماید و استفاده از آن با رعایت جانب احتیاط و مراجعه به دیگر منابع آن عصر میسر است. مناقب العارفین به کوشش تحسین یازیجی در دو جلد در انتشارات انجمن تاریخ ترک در سال های ۱۹۵۹ و ۱۹۶۱ در آنکارا به چاپ رسیده است.
به سبب شرح آداب و مراسم صوفیان در آن روزگار، کثرت اصطلاحات عرفانی و خانقاهی حائز ارزش فراوان و از منابع دست اول در این موضوع است. از منابع مهم افلاکی یکی هم رساله سپهسالار در مناقب حضرت خداوندگار است. نثر سلیس و روان کتاب نشان دهندهٔ نفوذ قاطع و شدید زبان و ادب فارسی در سدهٔ هشتم قمری در آسیای صغیر و میان ساکنان باسواد و درس خواندهٔ آن سرزمین است.
این کتاب را عبدالوهاب بن جلال الدین محمد همدانی (درگذشتهٔ ۹۵۴) در سال ۹۴۵ به نام ثوابت المناقب تخلیص کرده است.


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

مناقب العارفین در دانشنامه آزاد پارسی

مَناقِب العارفین
(عنوان کامل: مَناقِبُ العارفین و مراتِبُ الکاشفین) تألیف شمس الدین احمد افلاکی، کتابی به فارسی در شرح احوال و کرامات شیخِ سلسلۀ مولویه، در ۷۱۸ق. افلاکی این اثر را به امر مرشدش شیخ جلال الدین عارف تألیف کرد. کتاب مشتمل بر دَه فصل است؛ نُه فصل اول آن از مناقب بهاءالدین ولد تا مناقب چلبی امیر عابد و فصل دهم در ذکر اولاد و اخلاف آنان و سلسلۀ مولویه است. در این میان، دو فصل سوم و چهارم دربارۀ مولوی و شمس، از اهمیت بیشتری برخوردار است. این کتاب، دوبار تحریر شده و دست نوشت اصلیِ یکی از این دو تحریر، هم اکنون موجود است. نثر کتاب ساده و روان است و ابیات بسیاری در سراسر آن به کار رفته است. این کتاب به کوشش تحسین یازیجی به چاپ رسیده است (تهران، ۱۳۶۲).

ارتباط محتوایی با مناقب العارفین

مناقب العارفین را به اشتراک بگذارید

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• دانلود مناقب العارفین   • رساله سپهسالار   • مناقب العارفين افلاكي   • شمس الدین احمد افلاکی   • معنی مناقب العارفین   • مفهوم مناقب العارفین   • تعریف مناقب العارفین   • معرفی مناقب العارفین   • مناقب العارفین چیست   • مناقب العارفین یعنی چی   • مناقب العارفین یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی مناقب العارفین
کلمه : مناقب العارفین
اشتباه تایپی : lkhrf hguhvtdk
عکس مناقب العارفین : در گوگل

آیا معنی مناقب العارفین مناسب بود ؟           ( امتیاز : 98% )