برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
95 1304 100 1

منشور کبیر

منشور کبیر در دانشنامه ویکی پدیا

منشور کبیر
منشور کبیر یا مَگنا کارتا (به لاتین: Magna Carta) منشور قانونی انگلیسی است که به طور رسمی در سال ۱۲۱۵ به تصویب رسید. این منشور به زبان لاتین نوشته شده و به نام لاتین آن شناخته می شود. ترجمه متداول مگنا کارتا، منشور کبیر است.
"متن کامل Magna Carta". britannia history. Retrieved تیرماه ۱۳۸۷. Check date values in: |تاریخ بازدید= (help)
>. "Magna Carta". Encyclopædia Britannica Online. Retrieved ۱۹ Jul. ۲۰۰۸. Check date values in: |تاریخ بازدید= (help)
همنشین بهار: منشور بزرگ آزادی (مگنا کارتا).. در یوتیوب
منشور بزرگ Magna Carta
مگنا کارتا، جان، شاه انگلستان را موظف به پذیرفتن حقوق مشخصی برای مردان آزاد تحت حکومت اش، احترام به برخی رویه های قانونی مشخص، و پذیرفتن این موضوع که قدرت او توسط قانون محدود خواهد شد، می نمود. در این منشور، مقصود از "مردان آزاد"، اقلیتی از بارون ها و فئودال های سرزمین انگلستان بوده است؛ این درحالیست که مردم عادی، رعایا و سرف ها از حیطهٔ حقوقی این منشور خارج بودند. تا قرن هجده میلادی در میان مورخان چنین تصور می شد که منظور از این حقوق، دفاع از آزادی های شخصی بوده است. بخشی ازین اسطوره سازی مرهون استفاده های سیاسی بود که مبارزان آزادی خواه قرن ۱۷ (انگلستان) و قرن ۱۸ (ایالات متحده) برای پیشبرد پیکار خود علیه پادشاهی انگلستان به این منشور ارجاع می داده اند. بااینحال مورخان عصر ویکتوریا انحصار حقوق منشور بزرگ به بارون ها را افشا کردند. علی رغم این مسئله، منشور همچنان وجه نمادین خود را حفظ کرده است و در فرهنگ اروپا-آمریکایی از آن به عنوان یکی از دستاوردهای تاریخی علیه استبداد پادشاهی یادمی شود.
این منشور در عین حال حقوقی برای افراد تحت فرمان شاه در نظر می گیرد و بعدها (؟) به طور تلویحی آزادیِ متهمی را که دلیلی برای اتهامش نیست، خواستار بوده است.
منشور کبیر به یکی از مهم ترین اسنادی بدل گشت که در یک روند تاریخی به ایجاد حکومت مشروطه در جوامع انگلیسی زبان امروزی بدل شد. گفته می شود که تدوین کامن لا در انگلستان و قانون اساسی ایالات متحده آمریکا از مگنا کارتا اثر پذیرفته اند.
عکس منشور کبیر
...


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

ارتباط محتوایی با منشور کبیر

منشور کبیر را به اشتراک بگذارید

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی منشور کبیر   • مفهوم منشور کبیر   • تعریف منشور کبیر   • معرفی منشور کبیر   • منشور کبیر چیست   • منشور کبیر یعنی چی   • منشور کبیر یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی منشور کبیر
کلمه : منشور کبیر
اشتباه تایپی : lka,v ;fdv
عکس منشور کبیر : در گوگل

آیا معنی منشور کبیر مناسب بود ؟           ( امتیاز : 95% )