انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه
جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی انگلیسی به انگلیسی کلمات اختصاری فارسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

99 1080 100 1

منطقه حفاظت شده

منطقه حفاظت شده در دانشنامه ویکی پدیا

منطقه حفاظت شده
منطقه حفاظت شده محیط زیست منطقه حفاظت شده به صورت کلی بخشی از زیست بوم بوده که کلیه عناصر آن اعم از زنده و غیر زنده شامل جانوران (مهره داران)، گیاهان، حشرات و بندپایان، جلبکها و قارچها، باکتریها و تک سلولی ها و .. و حتی منابع کانی، شکل زمین، مورفولوژی، منابع آبی و کلیه عناصر فیزیکی آن به طور کامل و با اهداف خاص در غالب طرح های پهنه بندی داخلی مناطق در سطوح حفاظتی مختلف مورد حفاظت قرار می گیرد.
اهداف حفاظت شامل:
- حفظ و نگهداری زیست بوم جهت نسل حاضر و آینده
- مطالعات و تحقیقات
عکس منطقه حفاظت شده
منطقه حفاظت شده آق داغ این منطقه در جنوب شرقی شهرستان خلخال (در جنوب استان اردبیل)واقع شده است. از طریق جاده ارتباطی، حدود ۳۴ کیلومتر از شهر خلخال و ۵ کیلومتر از جاده خلخال – هشتجین فاصله دارد. وسعت آن حدود ۶۴ هزار هکتار از کوهستان آق داغ را در بر می گیرد. دامنه ارتفاع منطقه از۶۰۰ متر در ساحل رودخانه قزل اوزن تا۳۳۲۲ متر در قله کوهستان آق داغ، متغیراست و از این جهت، این منطقه از سه نوع آب و هوای گرم معتدل و سرد برخوردار می باشد. این محدوده در سال ۱۳۷۸ با عنوان منطقه شکار ممنوع آق داغ به تصویب رسید و در سال ۱۳۷۹ محدوده ای با مساحت ۴۳۲۲ هکتار در جنوب منطقه شکار ممنوع مذکور با عنوان منطقه حفاظت شده جنگلی تحت مدیریت اداره کل حفاظت محیط زیست استان اردبیل قرار گرفت.
منطقه حفاظت شده آق داغ - باشگاه دانشجویان ایران
ژئوپارک آق داغ اردبیل
تبدیل منطقه شکار ممنوع «آق داغ» به منطقه حفاظت شده
به طور کلی عوامل آب و هوایی، توپوگرافی و خاک در تشکیل گونه های گیاهی متراکم و متنوع نقش اساسی دارند. در گستره این منطقه سه تیپ مراتع ییلاقی، مراتع قشلاقی و جنگلی را می توان یافت. در منطقه آق داغ گونه های گیاهی شامل: گونه های درختی و درختچه ای: شیرخشت، قره آغاج، قره میخ، قره تیکان، چالی، چاکلانقوش، آلوچه، ارس، عناب، ازگیل، چبتنه، بید، دوشان آلماسی، گز، قیچ، گلابی، ککم، مو، خیار، سنجد، شیلان، آلی، زرشک، سیاه کوتی، یمیشان، سیاه تلو، سیاه ولیک، بلوط، داغداغان، آردوج، زبان گنجشک. گونه های مرتع شامل: چجم، شبدر، خشخاش، علف پشمکی، یملک، سیرکوهی، شیرسگ، گاو زبان، زرد پیاز، انواع یونجه، فستوک گوسفندی، آویشن، انواع گون، درمنه، کلاه میرحسین، چوبک، گزنه، چاودار، سبزواش، جو، علف گندمی، پنجک، دانه قناری، پونه، تره تیزک، کاکوتی، خاکشیر، اسپرس، تشکر، میخک، بومادران، بابونه، جارو، بولاق اوتی، شاطرا، اسپند، دم روباه و یولاف.
این منطقه دارای اکوسیستمی کوهستانی با وسعت زیاد و آب و هوای متنوع و وجود عوارض طبیعی زیاد باعث تنوع جانوری و زیستی مناسبی می باشد. گونه حیوانات شامل:پلنگ، کل و بز، پازن، آهوی گواتر دار ایرانی انواع سمور (جنگلی، سنگی، آبی)، تشی، رودک، سیاه گوش، جوجه تیغی، گرگ، روباه معمولی، راسو، گراز شغال، گربه جنگلی، خرگوش از مهمترین گونه های پرندگان بومی شامل:عقاب طلایی، عقاب جنگلی، طرلان، پیغو، قرقی، کرکس، دال سیاه، بحری، لیل، دلیجه، دلیجه کوچک، جغد جنگلی و کوچک، سبزقبا، زنبورخوار، دارکوب، هدهد، انواع چلچله، انواع چکاوک، پرستو، بلدرچین، کبک معمولی، کبک چیل، کبک دری، سنقر گندم زار و انواع زاغ. خزندگان شاخص منطقه شامل:مارها (زنگی، آتشی، افعی، گرزه مار، یله مار، مار پلنگی)، سوسمارها و مارمولک ها و لاک پشت ها و به ویژه لاک پشت مهمیزدار اشاره نمود.
منطقه حفاظت شده انگوران یکی از قدیمی ترین مناطق حفاظت شدهٔ ایران است که در مرز ۳ استان زنجان، آذربایجان غربی و کردستان قرار گرفته است. منطقه انگوران حدود ۱۲۵ هزار هکتار (۱۲۵۰ کیلومتر مربع) وسعت دارد که نزدیک به ۳۰ هزار هکتار آن پناهگاه حیات وحش انگوران و بقیه به عنوان منطقه حفاظت شده تعیین شده اند. حفاظت از این منطقه از سال ۱۳۴۹ آغاز شده است. انگوران، منطقه ای کوهستانی است و زمستان هایی سرد و تابستان هایی خنک دارد و از نظر تقسیمات کشوری در شهرستان ماه نشان در بخش غربی استان زنجان قرار دارد.
پناهگاه حیات وحش انگوران، محسن کاظم پور، روزنامه جام جم، چمدان، ۲۵ بهمن ۱۳۹۰
رودخانه های قزل اوزن و انگوران چای از منطقه انگوران می گذرند. قزل اوزن از رودهای پرآب کشور است که پس از اتحاد با شاه رود، رود سفیدرود را تشکیل می دهد. این رودخانه زیستگاهی برای ده ها گونه پرنده آبزی، ۷ گونه دوزیست به همراه لاک پشت، مار آبی و سمور آبی و ۸ گونه ماهی است. ۸ گونه ماهی این رودخانه کپور، سس، سیاه کولی، زردِپر (سرخ پر)، سیم، اشپله و ماشگ ماهی نام دارند.
بسیاری از پستان داران گوشت خوار بومی ایران همچون خرس قهوه ای، پلنگ ایرانی، گرگ خاکستری، کفتار راه راه، گربه جنگلی، شغال، گورکن و روباه قرمز و همین طور وشق اورآسیایی و سمور جنگلی که از حیوانات بسیار کمیاب ایران هستند، در این منطقه دیده شده اند. قوچ و میش یا همان گوسفند وحشی، کل و بز یا همان بز کوهی، آهوی گواتردار ایرانی و گراز نیز از مهمترین علفخواران بومی انگوران هستند.
در انگوران حدود ۲۰۰ گونه گیاهی مشاهده شده است. درختان و درختچه های گردو، بادام وحشی، زرشک، تمشک، پسته وحشی و سنجد و گیاهانی چون بومادران، چوبک، باریجه، گون، کلاه میر حسن، آویشن، کاسنی، فرفیون، شقـایـق، خلر وحشی، مرغ، تاتوره، پونه، درمنه، جو وحشی، علف پشمکی، کاکوتی، شیر خشت، مرزه وحشی، کنگر، شکر تیغال، گل گاو زبان، شنگ، سریش و گل حسرت منطقه انکگوران را رویشگاه خود ساخته اند.
انگورونگورو منطقه ای حفاظت شده و میراثی جهانی است که در ۱۸۰ کیلومتری غرب شهر آروشا در تانزانیا قرار دارد. این منطقه از سوی اداره حفاظت از محیط زیست انگورونگورو متعلق به دولت تانزانیا اداره می شود. دره انگورونگورو، که کاسه ای آتشفشانی و فعال است، درون این پارک قرار دارد.
منطقه حفاظت شده بهرام گور منطقه ای حفاظت شده در شرق استان فارس و شمال شرقی شهرستان نی ریز است. این منطقه، که در سال ۱۳۵۱ خورشیدی بنیان گذاری شده، ۴۰ هزار و ۸۰۰ هکتار مساحت دارد و در بلندترین نقطه به ۲،۷۸۷ متر می رسد. آب و هوای منطقه بهرام گور گرم و خشک است و بارندگی حدود ۲۰۰ میلی متر در سال دارد. اهمیت این منطقه به جمعیت قابل توجه گورخر ایرانی ساکن در آن است.
در چند سال گذشته خشکسالی های پیاپی باعث خشک شدن تالاب های منطقه و به خطر افتادن زندگی زیستمندان این منطقه شده است. در تلاش برای کمک به این جانوران، اداره کل محیط زیست استان فارس اقدام به دادن علوفه به سم داران این منطقه کرده است.
بهرام گور گونه های جانوری متعدد و گوناگونی را در خود جای می دهد. گونه هایی از پرندگان چون کبک، زاغ بور، هوبره، تیهو، باقرقره و انواع پرندگان شکاری را می توان در این منطقه یافت. از جمله دیگر مهره داران ساکن بهرام گور می توان به گربه سانانی چون سیاه گوش و گربه جنگلی اشاره کرد. در گذشته یوزپلنگ آسیایی نیز در منطقه زندگی می کرد که امروزه دیگر در آن پیدا نمی شود.
کل و بز، قوچ و میش، جبیر، گراز، روباه، گرگ، و کفتار از جمله پستانداران ساکن این منطقه هستند.
مختصات: ۳۵°۰۰′۵۰″شمالی ۴۶°۰۷′۰۱″شرقی / ۳۵٫۰۱۴°شمالی ۴۶٫۱۱۷°شرقی / 35.014; 46.117
غار سنگی حسین کوهکن
منطقه حفاظت شده بوزین و مرخیل (به کردی: بۆزین و مەرەخێڵ) منطقه ای حفاظت شده و نمونه گردشگری در شهرستان پاوه و جوانرود از توابع استان کرمانشاه است که با هدف حمایت از گونهٔ باارزش و در حال انقراض شوکای ایرانی یا گوزن مینیاتوری و ارزش های رویشگاهی در پاییز ۱۳۷۴ به عنوان منطقه شکار و تیراندازی ممنوع و در سال ۱۳۷۸ به عنوان منطقه حفاظت شده به ثبت رسیده است.
از پوشش گیاهی منطقه حفاظت شده بوزین مرخیل می توان به بلوط ایرانی، بنه، زیتون، مورد، ارغوان، گلابی وحشی، کیکم، زالزالک، زبان گنجشک، آلوچه، ختمی، سیاه تلو، لاله واژگون، و انواع گندمیان اشاره کرد.
از پوشش جانوری بز و پازن، شوکا، قوچ و میش، گراز، پلنگ، سیاه گوش، سنجاب ایرانی، گربه وحشی، شغال، گرگ، تشی، روباه، تیهو، کبک، کمرکلی بزرگ، گنجشک سانان، عقاب، مارپلنگی، یله مار، گرزه مار اشاره کرد. تنوع زیستی گیاهی و جانوری بالا، جنگلهای با ارزش بلوط، کوهستان های زیبا، رودهای پرآب چون سیروان، لیله و زمکان، گلال، لون، مرخیل، جلوه های طبیعی، زمینه فعالیت های پژوهشی وگردشگری را در منطقه فراهم ساخته است.
مختصات: ۳۵°۰۲′۳۲٫۳″ شمالی ۵۳°۱۹′۳۳٫۱″ شرقی / ۳۵٫۰۴۲۳۰۶°شمالی ۵۳٫۳۲۵۸۶۱°شرقی / 35.042306; 53.325861
کشتار دو راس گوزن بسیار کمیاب و آبستن در بهمن ماه ۱۳۹۱
بولا یک منطقه حفاظت شده با مساحت ۳۹۰۷ هکتار است که در استان مازندران واقع می باشد و بخش کوچکی از آن در استان سمنان قرار دارد. منطقهٔ جنگلی بولا با اقلیم نیمه مرطوب طی مصوبه شماره ۱۹۱ شورای عالی محیط زیست (کمیسیون زیر بنائی دولت) مورخ ۱۵/۱۰/۱۳۷۸ به عنوان «منطقهٔ حفاظت شدهٔ بولا» به مناطق تحت مدیریت سازمان حفاظت محیط زیست ایران پیوسته است.
این منطقه در نزدیکی پارک ملی کیاسر و هم مرز با پناهگاه حیات وحش دودانگه و چهاردانگه و منطقه حفاظت شده پرور می باشد. بخش دودانگه ی شهرستان ساری و دهستان پشتکوه شهمیرزاد محل دقیق این منطقه می باشد. بولا جائیست کوهستانی با دو دامنهٔ شمالی و جنوبی و شیبهای تند، که در حد بالایی جنگل های خزری واقع شده است و بخش هایی از آن را نیز مرتع های ییلاقی تشکیل می دهد.
پلنگ، گرگ، شغال، مرال، شوکا، بز، پازن، خرس قهوه ای، گراز، روباه معمولی، تشی، سمور جنگلی، کبک و کبک دری.
منطقه حفاظت شده بیجار در شهرستان بیجار، استان کردستان واقع شده است. منطقه بیجار طی مصوبه شماره ۲۷۶ شورای عالی محیط زیست مورخ ۱۳۸۵/۱/۱۹ با وسعت ۳۱٬۷۶۹ هکتار به عنوان منطقه حفاظت شده به مناطق تحت مدیریت سازمان حفاظت محیط زیست پیوسته است. منطقه حفاظت شده بیجار در ۱۵ کیلومتری شمال غرب شهر بیجار و جنوب شرقی تکاب در استان کردستان زیستگاه بسیاری از وحوش بوده و از پوشش گیاهی مناسبی برخوردار است. تقریباً نیمی از منطقه را اراضی با شیب کمتر از ۱۲٪ تشکیل می دهد و بقیه منطقه اغلب به صورت تپه ماهوری می باشد. ارتفاع حداقل و حداکثر منطقه به ترتیب ۱۵۳۳ و ۲۱۸۷ متر می باشد.
چشمه حاج زاغه سی: واقع در ارتفاعات سلیم کش
چشمه کله شیر: واقع در تپه ماهورهای شمال غرب روستای صلوات آباد
چشمه سید شهاب: واقع در دره های کوه سلیم (واقع در منطقه امن)
چشمه قره بلاغ: واقع در بالا دست جنوب روستای قره بلاغ در دامنه شمالی کوه سلیم
چشمه گچی بابا: واقع در دربند روستای متروکه گچی بابا
چشمه میه رژگه: واقع در دره میه رژگه در شمال روستای صلوات آباد
چشمه قاچاق: واقع در شمال روستای حسین آباد زردکمر
چشمه تپه شرف خان: واقع در دره شرف خان
چشمه کانی شفا: واقع در حاشیه روستای متروکه اوغلان میر احمد
چشمه کانی چایگ: واقع در شمال روستای آق داغ
چشمه دره آسیابان: واقع در دربند روستای قم چقا
چشمه جوکوب: واقع در شرق روستای صلوات آباد
چشمه بن مرسی: واقع درحاشیه جنوبی منطقه امن سلیم
منطقه حفاظت شده بیجار دارای آب و هوایی نیمه خشک است. به علت ارتفاع زیاد منطقه نسبت به سایر مناطق استان کردستان، اختلاف درجه حرارت سردترین روز سال با گرم ترین روز سال به ۷۹ درجه سانتی گراد می رسد. حداقل دما در منطقه مربوط به بهمن ماه با ۳۸ درجه سانتی گراد زیر صفر و حداکثر آن مربوط به ماه های تیر و مرداد با ۴۱ درجه سانتی گراد بالای صفر بوده است. متوسط بارش سالیانه منطقه ۴۳۹ میلی متر است. طول مدت ماه های خشک منطقه به ۴ ماه می رسد و تعداد روزهای یخبندان منطقه ۱۶ روز می باشد. دره های مهم منطقه شامل دره کمتاران، قزل اوزن، سید شهاب، حاج زاغه سی، وال و قمچقا می باشند. رودخانه قزل اوزن حد جنوبی منطقه را طی می کند و در شمال منطقه رودخانه قمچقا جریان دارد.
منابع آب منطقه را می توان به دو دسته شامل ۱-رودخانه و ۲-چشمه تقسیم بندی نمود.
رودخانه قزل اوزن: این رودخانه که یکی از پرآب ترین رودخانه های استان کردستان می باشد در امتداد مرز جنوبی منطقه جریان دارد. آب این رودخانه از ارتفاعات چهل چشمه و منطقه سارال دیواندره سرچشمه می گیرد.
منطقه حفاظت شده بیدوییه بردسیر در استان کرمان از سال ۱۳۷۵حفاظت می شود
http://www2.irna.ir/ar/news/view/line-14/8703163441100306.htm
انواع گربه سانان نادر از جمله یوزپلنگ آسیایی از جانوران حمایت شده این منطقه محسوب و مهمترین جمعیت زاد و ولدکننده و تعداد قابل توجهی از چهارپایان علفخوار و پرندگان قابل شکار در آن یافت می شود. این منطقه یکی از بهترین و مهمترین زیستگاه ها برای آهو یا همان غزال ایرانی در استان کرمان می باشد.
این منطقه از نظر تنوع گیاهی نیز از اهمیت خاصی برخوردار است به طوری که ۲۶۰گونه گیاهی شامل گیاهان مرتعی و دارویی در آن وجود دارد.
رودخانه کبوترخان و آب بندانی به همین نام در حاشیه این منطقه همه ساله پذیرای صدها پرنده آبزی و کنارآبزی می باشد که در این استان کم نظیر است. تنوع زیستی، پستی و بلندیها و چشم اندازهای طبیعی این منطقه جاذبه های گردشگری منحصربفردی را به وجود آورده است.
منطقه حفاظت شده پامیر، که به دو بخش پامیر بزرگ و پامیر کوچک تقسیم می شود، منطقه ای در واخان، ولایت بدخشان، است که به دلیل قرار گرفتن در رشته کوه پامیر دارای تنوع جانوری و گیاهی بسیار است و از جمله مناطق منحصر به فرد جهان به شمار می رود. وسعت این منطقه ۱۰٬۳۰۰ کیلومتر مربع است.
از جمله زیاگان پامیرها می توان به گوسفند مارکوپولو، آهوی باختری، آهوی مشکین، پلنگ برفی، خرس قهوه ای، و غژگاو اشاره کرد. در کل، ۸ یا ۹ گونه پستاندار در این منطقه زندگی می کنند که از میان آن ها جمعیت گوسفند مارکوپولو و پلنگ برفی در معرض خطر انقراض جهانی هستند.
منطقه حفاظت شده پرور واقع در استان سمنان و قسمت کوچکی از آن در استان مازندران می باشد.
تصویری از محدودهٔ منطقه حفاظت شدهٔ پرور (در کنار منطقه حفاظت شده هزارجریب، پناهگاه حیات وحش دودانگه و چهاردانگه و پارک ملی کیاسر)
در سال ۱۳۴۶ توسط شورای عالی شکاربانی و نظارت بر صید حکومت وقت، منطقه پرور که در آن زمان از توابع شهرستان ساری بوده به عنوان منطقه حفاظت شده مصوب شد. البته حدود و ثغور این منطقه چندین بار مورد تجدید نظر قرار گرفته است و محدوده فعلی، مطابق با مصوبه سال ۱۳۵۵ از آن تاریخ تا به امروز بدون تغییر مانده است.
منطقه حفاظت شده پرور، از مناطق حفاظت شده شهرستان مهدیشهر است و در فاصله ۳۵ کیلومتری شمال مهدیشهر (سنگسر) قرار دارد. وسعت این منطقه ۶۴٬۸۴۴ هکتار است.
این منطقه که در البرز شرقی واقع شده از شمال به شهرستان ساری و شهرستان سوادکوه، از جنوب به شهرستان مهدیشهر، از شرق به شهرستان دامغان و از غرب به شهرستان فیروزکوه محدود شده است. موقعیت جغرافیایی آن از ۵۳ درجه و ۲۳ دقیقه تا ۴۸ دقیقه در طول جغرافیایی و ۳۵ درجه و ۵۳ دقیقه تا ۳۶ درجه و ۱۰ دقیقه در عرض جغرافیایی است.


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

منطقه حفاظت شده در دانشنامه آزاد پارسی

منطقۀ حفاظت شده (nature reserve)
ناحیه ای اختصاصی برای حفاظت از یک زیستگاه و حیات وحشی که در آن به سر می برد. در این منطقه به صورت محدود به مردم اجازۀ ورود داده می شود. منطقۀ حفاظت شده غالباً پناهگاهی برای گونه ها و زیستگاه های نادر، مانند زمین های ماندابی، فراهم می آورد. مساحت بزرگ ترین منطقۀ حفاظت شدۀ جهان، اِتوشا ریزرو در نامیبیا، ۹۹,۵۲۰ کیلومتر مربع است.

منطقه حفاظت شده را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Twitter LinkedIn

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

تازه ترین پیشنهادها

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی منطقه حفاظت شده   • مفهوم منطقه حفاظت شده   • تعریف منطقه حفاظت شده   • معرفی منطقه حفاظت شده   • منطقه حفاظت شده چیست   • منطقه حفاظت شده یعنی چی   • منطقه حفاظت شده یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی منطقه حفاظت شده
کلمه : منطقه حفاظت شده
اشتباه تایپی : lkxri pthzj ani
عکس منطقه حفاظت شده : در گوگل


آیا معنی منطقه حفاظت شده مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 99% )