انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه
جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی انگلیسی به انگلیسی کلمات اختصاری فارسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

96 1057 100 1

منظومه شمسی


برابر پارسی: سامانه خورشیدی، مهر سامان، کهکشان‏ خورشیدی

معنی منظومه شمسی به فارسی

منظومه شمسی
منظومه شمسی یا عالم شمسی . قسمتی از کهکشان راه شیری است که تشکیل شده است از خورشید که مرکز منظومه شمسی است و نه سیاره اصلی دیگر و عده زیادی سیاره های کوچک که همگی بدور خورشید درگردشند . ۶ سیاره از سیارات نه گانه اصلی دارای یک یا چند قمر میباشند ( قمر زمین از بزرگترین اقمار منظومه شمسی است ) . نام سیارات نه گانه بترتیب فاصله از خورشید عبارتند از : عطارد زهره زمین مریخ مشتری زحل اورانوس نپتون پلوتن .

معنی منظومه شمسی در فرهنگ معین

منظومه شمسی
(مَ مِ ة شَ) (اِمر.) خورشید و سیاراتی که به دورش می چرخند تشکیل منظومة شمسی را می دهند.

منظومه شمسی در دانشنامه ویکی پدیا

منظومه شمسی
ابر میان ستاره ای محلی، حباب محلی،
بازوی شکارچی، راه شیری
منظومهٔ شمسی یا سامانهٔ خورشیدی سامانه ای دربرگیرندهٔ یک ستاره به نام خورشید و شماری اجرام آسمانی دیگر است که در مدارهایی مستقیم یا غیر مستقیم پیرامون آن می گردند.
منظومه شمسی از انفجار یک ابرنواختر و فروریزش یک ابر مولکولی چرخان پدید آمد و هویت آن در دوران رنسانس (نوزایی) و با مشاهدات افرادی از جمله گالیلئو گالیله دوباره مطرح و شواهد انکارناپذیر آن بر پایهٔ محاسبات او ارائه شد. این سامانه در بازوی شکارچی، کهکشان راه شیری واقع شده و ۲۶٬۰۰۰ سال نوری از مرکز کهکشانی فاصله، و در کنارهٔ کهکشان قرار دارد. خورشید بیش از ۹۹٫۸ درصد جرم منظومه شمسی را تشکیل می دهد و سرچشمهٔ انرژی بسیار از جمله گرما و نور است. این ستاره یک ستارهٔ نوع جی رشته اصلی و عضوی از تودهٔ ستارگان نخستین است. مانایی منظومه شمسی به مانایی خورشید وابسته است.
منظومه شمسی دارای هشت سیاره (عطارد، زهره، زمین، مریخ، مشتری، زحل، اورانوس و نپتون) و پنج سیارهٔ کوتولهٔ تاکنون شناخته شده (سرس، پلوتون، هائومیا، ماکی ماکی و اریس) است. چهار سیارهٔ نخست، سیارات درونی یا زمین سان هستند و بیشتر از سنگ ساخته شده اند و از چهار سیارهٔ دیگر مشتری و زحل سیارات بیرونی یا غول های گازی هستند و بیشتر از گازهای هیدروژن و هلیوم ساخته شده اند و اورانوس و نپتون غول های یخی هستند. علاوه بر این اجرام، منظومه شمسی دربرگیرندهٔ اجرام دیگری از جمله ماه ها، سیارک ها، شهاب وارها، شهاب ها، شهاب سنگ ها و دنباله دارهاست. منظومه شمسی هم چنین دارای مناطق خاصی از جمله کمربند سیارک ها، کمربند کویپر و دیسک پراکنده (سامانه خورشیدی) است.
عکس منظومه شمسی
اجرام کوچک سامانه خورشیدی به تمام اجرام در سامانه خورشیدی گفته می شود که نه سیاره هستند، نه سیاره کوتوله و نه ماه طبیعی.
تمام سیارک های معمولی به استثنای سرس.
سانتورها و تروجان ها.
جسم های فرانپتونی به استثنای پلوتو، هائومیا، ماکی ماکی و اریس.
با این تعریف این اجرام شامل تمام دنباله دارها و تمام ریزسیاره ها به غیر از آنهایی که سیاره کوتوله هستند، می باشد.
این اصطلاح اولین بار در سال ۲۰۰۶ توسط اتحادیه بین المللی اخترشناسی تعریف شد.
تشکیل منظومهٔ شمسی از ۴٫۶ بیلیون (۴۶٬۰۰۰ میلیون) سال قبل و با رمبش گرانشی بخش کوچکی از ابرهای مولکولی آغاز شد. بیشتر حجم سقوط کرده در مرکز جمع شد و خورشید را شکل داد، بقیهٔ آن در دیسک پیش سیاره ای پخش شد، و سیاره ها، قمرها، سیارک ها و سایر اجرام کوچک منظومه شمسی را به وجودآورد.
تشکیل شدن از دیسک دورسیاره ای (تنها در غول های گازی)؛
تشکیل شدن از بقایای برخورد؛
به دام افتادن اجرام در حال عبور.
این مدل پذیرفته شده که به فرضیه سحابی مشهور است، برای نخستین بار در قرن ۱۸ام و توسط امانوئل سویدنبرگ، ایمانوئل کانت و پیر سیمون لاپلاس ارائه شد. توسعه های بعدی این مدل، سبب درهم آمیختن مجموعه ای از رشته های علمی شامل اخترشناسی، فیزیک، زمین شناسی و سیاره شناسی شده است. بعد از شروع عصر فضا در دههٔ ۱۹۵۰ و کشف سیارات فراخورشیدی در دههٔ ۱۹۹۰، این مدل به چالش کشیده شده و بهبود یافته است.
منظومهٔ شمسی از زمان پیدایش اولیهٔ خود، تکامل چشم گیری پیدا کرده است. برخی از قمرها از دیسک های گردان تشکیل شده از گاز و گرد و غبار اطراف سیارهٔ خود ایجاد می شوند، درحالی که به نظر می رسد سایر قمرها به طور مستقل شکل گرفته و سپس توسط سیارهٔ خود گرفتار شده اند. سایر آن ها، همانند ماه زمین، در نتیجهٔ برخوردهای بزرگ ایجاد شده اند. برخورد بین اجرام آسمانی تا به امروز ادامه داشته است و یکی از منابع اصلی تکامل زمین و منظومهٔ شمسی به شمار می رود. اغلب موقعیت سیاره ها در اثر عکس العمل های گرانشی تغییر کرده است. به نظر می رسد، این مهاجرت سیاره ای مسئول تکامل های جدید منظومهٔ شمسی است.
خورشید در حدود ۵ بیلیون سال دیگر رو به سردی خواهد رفت و قطر آن تا چندین برابر اندازهٔ کنونی افزایش می یابد (تبدیل به غول سرخ می شود)، و بعد از آن، لایهٔ خارجی اش به عنوان سحابی سیاره نما فرو می ریزد و در نهایت به صورت یک کوتولهٔ سفید باقی می ماند. در آینده ای بسیار دور، ستارگانی که از مجاورت منظومهٔ شمسی عبور می کنند، از تأثیر گرانشی خورشید بر سیاره هایش می کاهند. برخی از این سیاره ها نابود می شوند و برخی دیگر در فضای بیرونی رها می گردند. نهایتاً، با گذر ده ها بیلیون سال، احتمالاً هیچ یک از جرم های آسمانی پیرامون خورشید، به دورش نخواهند چرخید.
تعیین فاصله اجرام آسمانی به بیش از بیست روش امکان پذیر است. بعضی از این روش ها فقط مربوط به برخی اجرام مانند ستارگان قیفاووسی است. درستی برخی روش ها منوط به پذیرش نظریه های مختلف فیزیک است. برخی از این روش ها در دقت تخمین متفاوت اند. برخی مربوط به فواصل کم و برخی فقط برای مسافت بسیار زیاد است.
۲-غیر مستقیم:
1- اندازه گیری با استفاده از اختلاف منظر مثلثاتی
2- اندازه گیری با استفاده از حرکت ستاره در خوشه ستاره ای
3- اندازه گیری با استفاده از اختلاف منظر دوره ای
شناسایی و اکتشاف منظومهٔ شمسی افزایش دانش و درک از «همسایگی کیهانی» زمین است. این شامل خورشید، ماه و زمین، سیارات بزرگ از جمله عطارد، زهره، مریخ، مشتری، زحل، اورانوس و نپتون، قمرهای آنها، و همچنین اجسام کوچکتر از جمله دنباله دارها، سیارک ها، و گرد و غبار موجود در این همسایگی است.
ویکی پدیای انگلیسی. (بازبینی در ۱۴ سپتامبر ۲۰۱۲)
منظومهٔ شمسی منظومه ای است که در کهکشان راه شیری قرار دارد و زمین در این منظومه قرارگرفته است. در واقع منظومهٔ شمسی یا خورشید ما و سامانه اش؛ سیاره ها، اقمار، و باقی مانده های کوچکتر، «حیاط خلوت کیهانی بشراست». در اینجا فاصله ها از هم، در مقیاس میلیون، در مقایسه با فواصل دلهره آور میان ستاره ای کوتاه به نظر می رسند، فنّاوری امروز دشواری فاصله های بین سیاره ها را آسان ساخته است.
در طی هزاران سال انسان ها؛ باوجود چند شاهد و مورد چشم گیر، سامانهٔ خورشیدی را آن گونه که هست به رسمیت نشناختند. باور به اینکه زمین در مرکز گیتی ثابت مانده است و اجرام آسمانی در آسمان حرکت می کنند تا مدت ها برای همه بدیهی بود. اگرچه فیلسوف یونان باستان آریستارخوس ساموسی در بیش از دوهزار و سیصد سال پیش براین باور بود که خورشید در مرکز کیهان قرار دارد. از اوایل هزارهٔ دوم در آسیای میانه دوباره نظریهٔ خورشیدمرکزی کم و بیش مورد توجه قرار گرفت هرچند که هویت سامانه هنوز به روشنی ارائه نشد. نیکلاس کوپرنیک برای نخستین بار با توسعهٔ یک سیستم ریاضی نشان داد که خورشید می تواند در مرکز کیهان قرار داشته باشد. جانشینان او در قرن هفدهم، از جمله گالیلئو گالیله، یوهان کپلر، و آیزاک نیوتن با درک فیزیک، پذیرفتند که زمین به دور خورشید می چرخد و سیارات با همان قوانین فیزیکی حاکم بر زمین در حرکت اند. علاوه بر این، اختراع تلسکوپ کمک بزرگی به کشف سیارات و ماه ها کرد. در زمان های اخیر، تلسکوپ با استفاده از فضاپیمای بدون سرنشین برای کشف پدیده های زمین شناسی مانند کوه، دهانه برخوردی، پدیده های هواشناسی از جمله ابر، طوفان شن و یخ در سیارات به فضا فرستاده شده است.


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

منظومه شمسی در دانشنامه آزاد پارسی

منظومۀ شمسی
رجوع شود به:منظومه خورشیدی

ارتباط محتوایی با منظومه شمسی

منظومه شمسی در جدول کلمات

نهمین سیاره منظومه شمسی از لحاظ دوری از خورشید
پلوتون

معنی منظومه شمسی به انگلیسی

solar system (اسم)
منظومه شمسی

منظومه شمسی را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Twitter LinkedIn

پیشنهاد کاربران

سارا ١٥:٥٩ - ١٣٩٥/٠٥/٢٦
همستاد خورشیدی
|

🎶یگانه🎶 ١٥:٣١ - ١٣٩٧/١١/٠٧
The Jupiter is a enormous plant in solar
system
مشتری یک سیاره ی بزرگ در منظومه شمسی
است
|

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

تازه ترین پیشنهادها

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• منظومه شمسی برای کودکان   • منظومه شمسی+تحقیق   • منظومه شمسی عکس   • نقاشی منظومه شمسی   • منظومه شمسی چیست   • نام سیاره های منظومه شمسی   • سیارات منظومه شمسی به ترتیب   • منظومه شمسی به انگلیسی   • معنی منظومه شمسی   • مفهوم منظومه شمسی   • تعریف منظومه شمسی   • معرفی منظومه شمسی   • منظومه شمسی یعنی چی   • منظومه شمسی یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی منظومه شمسی
کلمه : منظومه شمسی
اشتباه تایپی : lkz,li alsd
عکس منظومه شمسی : در گوگل


آیا معنی منظومه شمسی مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 96% )