انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی فارسی به انگلیسی انگلیسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات کلمات اختصاری لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

97 949 100 1

منفی

/manfi/

برابر پارسی: ناسازگار، ناهماهنگ، نیست شده، پوچ، بی ارزش، پاد ارزش

معنی منفی در لغت نامه دهخدا

منفی. [ م َ فا ] (ع اِ) جای توقف کسی که اخراج بلد شده باشد. (ناظم الاطباء). آنجای که کسی را بدانجا نفی کرده باشند. محل نفی کردن کسی. محل نفی. محل تبعید. تبعیدگاه. (یادداشت مرحوم دهخدا). جایی که کسی را بدانجا نفی کرده باشند. (از اقرب الموارد) :
گر به منفی جانب فردوس می رفتم ز طوس
در نظر فردوسم از بجنورد نیکوتر نبود.
ملک الشعرای بهار.

منفی. [ م َ فی ی /م َ ] (ع ص ) نیست کرده شده. (غیاث ) (آنندراج ). || نفی شده. مقابل مثبت. (یادداشت مرحوم دهخدا).
- جواب منفی ؛ پاسخ غیرمثبت.
- فعل منفی ؛ فعلی که مسبوق به ادات نفی باشد: نپسندید. نمی رود.
|| نفی کرده شده و دورکرده شده و رانده شده و اخراج بلدشده. (ناظم الاطباء) (از اقرب الموارد). تبعیدشده. نفی بلدشده. تبعیدی. || عدد غیرمثبت. (کشاف اصطلاحات الفنون ).
- عدد منفی ؛ عددی که از صفر کوچکتر باشد و با نشان (-) نوشته شود، مثلاً 7-. (از فرهنگ اصطلاحات علمی ).
|| نزد علمای عربیت خلاف موجَب. (از اقرب الموارد).

معنی منفی به فارسی

منفی
محل تبعید، تبعیدگاه، دورشده، نیست شده، رانده شده
( اسم ) ۱ - نیست شده ۲ - دور کرده رانده شده . ۳ - تبعید شده ( از شهر خود ) . ۴ - سخنی که در آن حرف نفی باشد . یا جمله منفی . جمله ای که در آن حرف نفی باشد مقابل جمله مثبت . یا فعل منفی . فعلی که مسبوق به ادوات نفی باشد نرفت . نمیگوید .
( صفت ) کسی که همیشه جنبه منفی امور را می بیند و حتی المقدور از انجام دادن کار یا اظهار امیدواری نسبت به آن خودداری میکند و غالبا بشرح معایب و موانع و مشکلات آن می پردازد
عمل منفی باف
[true negative] [علوم سلامت] 1. نتیجۀ منفی آزمون در افراد سالم 2. افراد سالمی که نتیجۀ آزمون منفی داشته اند
[negative picture, negative , cliché photographique (fr.), cliché] [هنرهای تجسمی] در هنر عکاسی، نگارۀ منفی تصویر
[سینما و تلویزیون] ← نسخۀ منفیِ واسط
[false negative] [علوم سلامت] 1. نتیجۀ منفی آزمون در افراد بیمار 2. افراد بیماری که نتیجۀ آزمون منفی داشته اند
[negative image] [سینما و تلویزیون] 1. در فیلم سیاه و سفید، تصویری که سایه روشن آن عکس سایه روشن موضوع است 2. در فیلم رنگی، تصویری که رنگ های آن مکمل رنگ های موضوع است
[negative accommodation] [پزشکی] تطبیق چشم برای فاصله های دور به یاری رها شدن ماهیچۀ مژگانی از انقباض
[negative impedance] [مهندسی برق] نوعی رهبندی که با افزایش جریان اُفت ولتاژ دو سر آن کاهش می یابد
[negative definite form] [ریاضی] قرینۀ یک صورت معین مثبت
[negative definite matrix] [ریاضی] فرمولدار
[negative orbit] [ریاضی] فرمول دار
[negative stability] [حمل ونقل هوایی] وضعیتی که در آن هواگرد براثر نیروی خارجی از حالت توازن خارج می شود و تمایل به بازگشت به حالت اولیه ندارد، حتی اگر نیروی خارجی دیگر وجود نداشته باشد متـ . پایداری ایستای منفی negative static stability
در مناظرات و دعاوی حقوقی بر کسی اطلاق شود که منکر موضوع است .
ابن مختار
[cathode] [فیزیک] قطبی در باتری که جریان از آن خارج شود؛ این قطب نسبت به باتری منفی و نسبت به مدار خارجی مثبت است
[negative print, negative] [سینما و تلویزیون] فیلم ظاهرشده ای که دارای "تصویر منفی" است
[dominant negative mutation] [زیست شناسی-ژن شناسی و زیست فنّاوری] ← جهش پادریخت
حکیم مومن گوید بنون بعد از میم و قبل از فائ سنگیست که از نواحی مصر آرند شبیه بسنگ ریزه و ابلق از الوان مختلفه طلای سائیده او با آب باعث بیحسی عضو می گردد

معنی منفی در فرهنگ معین

منفی
(مَ فا) [ ع . ] (اِ.) محل تبعید، تبعیدگاه .
(مَ) [ ع . ] (اِمف .) ۱ - نفی کرده شده ، دور کرده شده . ۲ - نیست شده . ۳ - تبعید شده (از شهر خود). ۴ - سخنی که در آن حرف نفی باشد (دستور). ۵ - دارای حالت نفی ، مخالفت یا رد و انکار. مق مثبت .
( ~.) [ ع - فا. ] (ص فا.) کسی که همیشه جنبة منفی امور را می بیند.

معنی منفی در فرهنگ فارسی عمید

منفی
۱. دورشده، رانده شده.
۲. نیست شده.

منفی در دانشنامه ویکی پدیا

منفی
منفی یا ترجمه آن در انگلیسی نگاتیو (به انگلیسی: Negative) ممکن است به یکی از این موارد اشاره داشته باشد:
اعداد منفی
جرم منفی
نگاتیو
خودتنظیمی منفی
نگاتیو در عکاسی
نگاتیو گروه راک فنلاندی
«منفی» (انگلیسی: Negatives (1968 film)) یک فیلم است که در سال ۱۹۶۸ منتشر شد. از بازیگران آن می توان به دیان کیلنتو و گلندا جکسون اشاره کرد.
«منفی» (انگلیسی: Negatives (1988 film)) یک فیلم در سبک ترسناک است که در سال ۱۹۸۸ منتشر شد. از بازیگران آن می توان به دوین جونز و دبی روشون اشاره کرد.
منفی (کومونه) (به ایتالیایی: Menfi) یک کومونه در ایتالیا است که در استان آگریجنتو واقع شده است.
نمایش
در زبان انگلیسی از Ain't برای منفی سازی در حالت گفتاری و بومی استفاده می گردد. کلمه محلی و بومی Ain't حالت کوتاه شده و گویشی "is not"، "are not"، "has not"، "have not" و "am not" می باشد. در برخی لهجه های زبان انگلیسی Ain't حالت کوتاه شده و گویشی "do not" و "does not" نیز هست. Ain't دارای کاربرد همیشگی و مکرر در زبان انگلیسی است.
بحث
ویرایش
منفی هجده فیلمی به کارگردانی و نویسندگی اصغر نصیری ساختهٔ سال ۱۳۸۶ است.
آزادی منفی (به انگلیسی: Negative liberty) آزادی از دخالت دیگر افراد است. آزادی منفی اساساً در رابطه با آزادی از قیود خارجی مطرح است و در تضاد با آزادی مثبت (داشتن قدرت و منابع ارضای پتانسیل های خود) قرار می گیرد.
اعداد منفی به تمام اعداد حقیقی گفته می شود که کوچک تر از صفر هستند. این اعداد معمولاً «معرف ضرر، خسارت، اتلاف، عدم، ضایعات و فقدان در اندازه هستند. به عنوان مثال بدهی که یک شخص دارد ممکن است به صورت یک دارایی منفی تلقی شده و با عدد منفی نمایش داده شود، مثلاً» می گوییم فلانی مبلغ ۴۵۰۰۰- تومان در طول یک ماه سرمایه گذاری کرده است. یعنی این مقدار بدهکار است. در کمیت ها نیز اعداد منفی به معنای یک افزایش منفی محسوب می شوند که به نوعی همان کاهش است. در مورد درجه حرارت نیز اعداد منفی کاربرد زیادی دارند. نشانه اعداد منفی یک علامت منفی - است. مثلاً «عدد ۳- یعنی یک مقدار منفی با بزرگی و اندازه عدد ۳ که منفی سه تلفظ می شود. به عبارتی، به همان اندازه که صفر از ۳ کوچک تر است، به همان اندازه از ۳- بزرگ تر است. ۳- <صفر <۳
در متون، اگر عددی منفی نباشد به شکلی پیش فرض مثبت تلقی می شود، مگر اینکه عدد صفر باشد که نه منفی است نه مثبت. به عبارت دیگر اعداد حقیقی یا منفی هستند یا مثبت یا صفر. در ریاضیات به اعداد مثبت، اعداد طبیعی و به مجموعه اعداد طبیعی، صفر و اعداد منفی، اعداد حقیقی می گویند. اعداد منفی کوچکتر از صفر هستند.
انرژی منفی مفهومی است که در فیزیک برای توضیح ماهیت برخی از میدان ها، از جمله میدان گرانشی و تعدادی از اثرهای میدان کوانتومی استفاده شده است. در تئوری های بیشتر نظری (تخیلی)، انرژی منفی درگیر تئوری کرم چاله ها می شود که به موجب آن سفر در زمان و حرکت سریعتر از نور را برای سفر فضایی امکان پذیر می داند.
گِرَم منفی از انواع باکتری می باشد و شامل گروهی از باکتری ها است که به دلیل نوع دیواره آن ها در هنگام رنگ آمیزی گرم توانایی جذب کریستال ویوله را نداشته و در مرحله دوم رنگ آمیزی که سافرانین (با فرمول C۲۰H۱۹N۴Cl) اضافه می شود٬ آن را سرخ صورتی نشان می دهد. این بخاطر وجود غشای خارجی است که از نفوذ رنگ جلوگیری می کند. در مقایسه با باکتری های گرم مثبت٬ گرم منفی ها به خاطر دیواره نفوذ ناپذیرشان به آنتی بیوتیک ها مقاوم ترند.
بی خدایی مثبت و منفی نحوه و میزان رد کردن باور به خدا از جانب یک خداناباور است. در بی خدایی منفی یا منفی گرا، فرد به وجود خدایان اعتقاد ندارد و همین جا ختم می شود (ادعا نمی کند خدایی وجود ندارد).. در بی خدایی مثبت، فرد علاوه بر عدم اعتقاد به وجود خدایان، ادعا می کند خدایان وجود ندارند. تمام نا-خداباوران (بی خدایان و ندانم گرایان خداناباور) به صورت پیش فرض بی خدای منفی هستند.
در نوشتارهای فلسفی گاهی به جای بی خدایی مثبت از بی خدایی قوی یا بی خدایی سخت، و به جای بی خدایی منفی از بی خدایی ضعیف یا بی خدایی نرم استفاده می شود و اینها با هم مترادف اند. بی خدایی مثبت و منفی توسط آنتونی فلو از سال ۱۹۷۶ به کار رفته است، و در نوشتارهای علمی کاربرد بیشتر داشته است. برای مثال از دهه ۱۹۹۰ توسط مایکل مارتین استفاده شده است. اصطلاح بی خدایی قوی/ضعیف از اواسط ۱۹۹۰ در اینترنت و گروه های خبری چون alt.atheism به کار رفت و معروف شد.
تورم منفی یا افت قیمت ها در اقتصاد به معنای کاهش شاخص قیمت کالاها و خدمات است. تورم منفی زمانی روی می دهد که، تورم به زیر صفر (۰٫۰٪) سقوط کند(نرخ تورم منفی). به همین دلیل نباید آنرا با کاهش تورم، یعنی کاهش سرعت تغییرات نرخ تورم اشتباه گرفت. (برای مثال وقتی تورم به سطح پایینتری افت می کند).
تورم، ارزش واقعی پول را در طول زمان کاهش می دهد. به عکس، تورم منفی ارزش واقعی پول (واحد پول ملی یک کشور یا یک اقتصاد منطقه ای) را افزایش می دهد. یعنی یک نفر می تواند در طول زمان با مقدار ثابتی پول کالای بیشتری خریداری کند.
به طور عمومی اقتصاددانان تورم منفی را یک مشکل در اقتصاد مدرن تلقی می کنند. زیرا با افزایش ارزش واقعی بدهی، ممکن است رکود را تشدید و منجر به مارپیچ تورم منفی شود. بنا بر تجربه های پیشین، تورم های منفی لزوماً با دوره های رشد ضعیف اقتصادی مرتبط نیستند. برای مثال در طول قرن نوزدهم میلادی (پیش از تأسیس سیستم فدرال رزرو و مدیریت فعال آن در مسایل پولی) ایالات متحده (باستثناء زمان جنگهای داخلی) غالباً دچار تورم منفی حاصل از پیشرفت تکنولوژیکی بود در حالیکه این پیشرفت تکنولوژی خود باعث رشد قابل توجه اقتصادی شده بود.
فیلسوف و دانشمندان علم سیاست بین حقوق مثبت و منفی تمایزی قائل می شوند (با آزادی منفی و مثبت اشتباه نشود). بنا بر این نظر، حقوق مثبت معمولاً وادارا به عمل می کنند در حالی که حقوق منفی معمولاً وادار بی عملی می کنند. این اجبارها ممکن است دارای خصوصیتی حقوق طبیعی باشد. ایدهٔ حقوق مثبت و منفی را می توان به حقوق آزادی نیز اعمال کرد.
برای مثال، در موردی که در یک دادگاه قانون دو جانب وجود دارند: ادرین علیه کلی دارای حقی منفی نسبت به ایکس است اگر و تنها اگر کلی از عمل نسبت به ادرین به نحوی در خصوص ایکس باز داشته شده باشد. در مقابل، ادرین دارای حقی مثبت نسبت به ایکس علیه کلی است اگر و فقط اگر کلی نسبت به ایکس مجبور به عمل در خصوص ادرین باشد. اگر ادرین دارای حق منفی حیات علیه کلی باشد، آنگاه کلی مجبور است از کشتن ادرین خودداری کند؛ در حالی که اگر ادرین دارای حق مثبت حیات نسبت به کلی باشد، آنگاه کلی در صورت لزوم مجبور به عمل برای حفظ زندگی ادرین است.
حقوقی که منفی تلقی شوند ممکن است شامل حقوق مدنی و سیاسی نظیر آزادی بیان، زندگی، مال، آزادی نسبت به جرم خشونت آمیز، آزادی ادیان، قرار احضار زندانی, دادرسی منصفانه، آزادی از برده داری باشند.
خودتنظیمی منفی نوعی سیستم تنظیمی در بدن است، که زیاد شدن یک هورمون یا ماده، باعث کم شدن هورمون یا ماده دیگر می شود و بالعکس. مثلا زیاد شدن کلسیم پلاسما باعث کاهش هورمون پاراتیروئید می شود.
دمای منفی (به انگلیسی: Negative temperature) حالتی است که دمای ترمودینامیکی در یک سیستم به زیر صفر مطلق می رسد یا به عبارت دیگر اندازه دما در مقیاس کلوین زیر صفر بشود.
علامت به علاوه-منها (±) یکی از نمادهای ریاضی است که برای نشان دادن دقت و تخمین و یا نمایش مقداری که می تواند هر یک نتایج به علاوه یا منها باشد (مانند معادلات درجه دو) به کار برده می شود.
ن
ب
و
علامت های مثبت و منفی (+ و −) از علائم ریاضی هستند که برای مثبت یا منفی بودن اعداد و همچنین برای جمع و تفریق کاربرد دارند. این علائم همچنین معانی دیگری هم دارند مثلا در زبان لاتین از مثبت و منفی برای بیشتر و کمتر هم استفاده می شود.
ن
ب
و
غذای کالری منفی به غذایی می گویند که برای هضم کردن به مقدار انرژی بیشتری نسبت به آن مقدار انرژی که دارد، نیازمند است.
هرچند که این اصطلاح محبوبی در راهنماهای رژیمی است ولی در واقع از نظر علمی چنین ادعایی تأیید نشده است. برای نمونه کرفس که معمولاً به عنوان غذای کالری منفی از آن یاد می شود تنها به اندازهٔ ده درصدِ محتوای انرژی خود نیاز به انرژی برای هضم دارد. همچنین گریپ فروت نیز که معمولاً با این عنوان خطاب می شود و منجر به کاهش وزن می شود به این دلیل است که فضایی در معده را می گیرد که می تواند به وسیلهٔ غذاهایی با کالری بیشتر پر شوند.
در هنر فضای منفی به معنای فضای بین اشکال و موضوعات یک تصویر است. فضای منفی در واقع وجود ندارد و در ذهن مخاطب شکل می گیرد. در ترکیب بندی عکاسی، طراحی گرافیک و معماری استفاده از فضای منفی یک تکنیک رایج است. روان شناسی گشتالت فضای منفی را جزئی از ساختار شکل-زمینه می داند.
مبارزه منفی شیوه ای از نافرمانی مدنی خشونت پرهیز است که در آن انجام ندادن یک سری از کارها روش مبارزه می شود.
مثلا برای مبارزه منفی با حکومتی تمامیت خواه، همکاری نکردن (اداری، حقوقی، مالی، نظامی، پژوهشی)، کمک نکردن، شرکت نکردن در راهپیمایی های حکومتی، پیروی نکردن از هنجارهای حکومت پسند، رابطه برقرار نکردن با سازمان های دولتی، تماشا نکردن تلویزیون دولتی، نپذیرفتن پست های دولتی، شرکت نکردن در انتخابات، نخریدن کالاهای بخصوص، نگذاشتن پول در بانک ها، و ... از راه های مبارزه می شوند.
مبنای منفی (انگلیسی: Negative base) نامی مبناهایی در ریاضیات است که مقدار مبنا منفی است. تمام قوانین موجود بر مبناها کاملاً یکسان هستند.
به طور مثال عدد ۱۲٬۲۴۳ در مبنای -۱۰ (نگادسیمال) در نظر بگیرید.
از آنجایی که ۱۰٬۰۰۰ + (−۲٬۰۰۰) + ۲۰۰ + (−۴۰) + ۳ = ۸٬۱۶۳, نمایش ۱۲٬۲۴۳−۱۰ در مبنای دهدهی برابر با ۸٬۱۶۳۱۰ و عدد −۸٬۱۶۳۱۰ در مبنای دهدهی به شکل ۹٬۹۹۷ −۱۰ در مبنای -۱۰ نمایش داده می شود.
اعداد منفی (مانند -۱۰) و مثبت (مانند ۱۰) در مبناهای منفی نمایش مثبت خواهند شد و این باعث می شود در سیستم های محاسباتی نیازی به فضا برای نگه داری علامت عدد (مثبت یا منفی) نباشد اما به همین دلیل اعداد با مبنای منفی مقادیر بزرگتری نسبت به مشابه شان در مبنای مثبت دارند به طور مثال −۸٬۱۶۳۱۰ (مبنای دهدهی) در مبنای -۱۰ ۹٬۹۹۷−۱۰ است.
مرد منفی (به انگلیسی: The Minus Man) فیلمی است محصول سال ۱۹۹۹ و به کارگردانی هامپتون فانچر است. در این فیلم بازیگرانی همچون اوون ویلسون ، جانین گاروفالو، برایان کاکس، مرسدس روئل ، دوایت یوآکم ، دنیس هیزبرت ، شریل کرو ، مگ فاستر ، اریک میبیس ایفای نقش کرده اند.
مقاومت منفی یکی از ویژگی های بعضی از مدارهای الکتریکی است که در آن افزایش جریان الکتریکی وارد شده در یک درگاه باعث کم شدن ولتاژ در طول همان درگاه می شود. این در تضاد با مقاومت سادهٔ اهمی است که افزایش ولتاژ را در شرایط مشابه نشان می دهند. مقاومت های منفی نظری اند و به عنوان قطعه ای مجزا وجود ندارند. هرچند که برخی انواع دیودها (برای مثال، دیود تونلی) می توانند به گونه ای به کار گرفته شوند که در قسمتی از دامنهٔ عملیاتیشان مقاومت منفی نمایش دهند.
موقعیت منفی (به انگلیسی: Negative Zone)یک شخصیت خیالی قهرمان است که در کتب کامیک مارول کامیکس وجود دارد؛ و برای اولین بار، در شمارهٔ ۵۱ چهار شگفت انگیز (Fantastic Four) در جوئن ۱۹۶۶ معرفی شد.

چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

ارتباط محتوایی با منفی

منفی در جدول کلمات

منفی
نگاتیو
منفی نیست
جلد
امر منفی از دویدن
ندو
امر منفی از راندن
نران
امر منفی از نازیدن
نناز
امر منفی از آمدن در فارسی کهن
میا
امر منفی از رفتن
نرو
پاسخ منفی و مخالفت آمیز
نه
قطب منفی باتری
کاتد
قطب منفی باطری
کاتد

معنی منفی به انگلیسی

negative (صفت)
سالب ، منفی ، سلبی ، نامثبت ، غیر مثبت
minus (صفت)
کمتر ، منفی
nugatory (صفت)
پوچ ، بی اثر ، ناچیز ، منفی
non- (پیشوند)
خیر ، منفی

معنی کلمه منفی به عربی

منفی
انکار , سلبي , لا
انکار
تاخر
التوازن السلبي

منفی را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Google Plus Twitter LinkedIn

پیشنهاد کاربران درباره معنی منفی

آرمین ٠٠:٣٨ - ١٣٩٥/٠٧/٢٣
این واژه اربی است و پارسی آن این هاست:
نِرین nerin (کردی: نرینه)
اَژوتَپ ažotap، ناژوتپ (پشتو: جوتپ وره= مثبت + «اَ»، «نا»)
اَپونیا apunyã (سنسکریت: پونیَ punya= مثبت + پیشوند نفی «اَ»)
اَسِریاس aseryãs، ناسریاس (سنسکریت: سرِیَس sreyas= مثبت + «اَ»، «نا»)
اَپریتیمَت apritimat، ناپریتیمت (سنسکریت: پریتمیت + «اَ»، «نا»)
|

بهرام س ٠٢:١٣ - ١٣٩٧/٠٢/٢٩
زیرپوچ، نایا
|

محمد حمید نیک روان ١٢:٤٢ - ١٣٩٧/١٢/٠٨
در ریاضی: منها
|

شهریار آریابد ٠٨:٣٠ - ١٣٩٧/١٢/٢٧
در پارسی " نایی " در نسک: فرهنگ برابرهای پارسی واژگان بیگانه از ابوالقاسم پرتو.
ناییدن = منفی کردن ، منتفی
نایش = نفی
نایاگرایی = منفی بافی
|

محمدرحیم ریگی ١٢:٥١ - ١٣٩٨/٠٤/٠٢
نهش
متضاد(هانش)
|

پیشنهاد شما درباره معنی منفینام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی منفی   • منفی انگلیسی   • منفی در مثبت چی میشه   • چرا منفی در منفی میشه مثبت   • اعداد مثبت و منفی   • منفی به انگلیسی   • علامت مثبت منفی در ورد   • منفی در جدول   • مفهوم منفی   • تعریف منفی   • معرفی منفی   • منفی چیست   • منفی یعنی چی   • منفی یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی منفی
کلمه : منفی
اشتباه تایپی : lktd
آوا : manfi
نقش : صفت
عکس منفی : در گوگل


آیا معنی منفی مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 97% )