انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه
جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی انگلیسی به انگلیسی کلمات اختصاری فارسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

98 1018 100 1

منفی

/manfi/

برابر پارسی: ناسازگار، ناهماهنگ، نیست شده، پوچ، بی ارزش، پاد ارزش

معنی منفی در لغت نامه دهخدا

منفی. [ م َ فا ] (ع اِ) جای توقف کسی که اخراج بلد شده باشد. (ناظم الاطباء). آنجای که کسی را بدانجا نفی کرده باشند. محل نفی کردن کسی. محل نفی. محل تبعید. تبعیدگاه. (یادداشت مرحوم دهخدا). جایی که کسی را بدانجا نفی کرده باشند. (از اقرب الموارد) :
گر به منفی جانب فردوس می رفتم ز طوس
در نظر فردوسم از بجنورد نیکوتر نبود.
ملک الشعرای بهار.

منفی. [ م َ فی ی /م َ ] (ع ص ) نیست کرده شده. (غیاث ) (آنندراج ). || نفی شده. مقابل مثبت. (یادداشت مرحوم دهخدا).
- جواب منفی ؛ پاسخ غیرمثبت.
- فعل منفی ؛ فعلی که مسبوق به ادات نفی باشد: نپسندید. نمی رود.
|| نفی کرده شده و دورکرده شده و رانده شده و اخراج بلدشده. (ناظم الاطباء) (از اقرب الموارد). تبعیدشده. نفی بلدشده. تبعیدی. || عدد غیرمثبت. (کشاف اصطلاحات الفنون ).
- عدد منفی ؛ عددی که از صفر کوچکتر باشد و با نشان (-) نوشته شود، مثلاً 7-. (از فرهنگ اصطلاحات علمی ).
|| نزد علمای عربیت خلاف موجَب. (از اقرب الموارد).

معنی منفی به فارسی

منفی
محل تبعید، تبعیدگاه، دورشده، نیست شده، رانده شده
( اسم ) ۱ - نیست شده ۲ - دور کرده رانده شده . ۳ - تبعید شده ( از شهر خود ) . ۴ - سخنی که در آن حرف نفی باشد . یا جمله منفی . جمله ای که در آن حرف نفی باشد مقابل جمله مثبت . یا فعل منفی . فعلی که مسبوق به ادوات نفی باشد نرفت . نمیگوید .
( صفت ) کسی که همیشه جنبه منفی امور را می بیند و حتی المقدور از انجام دادن کار یا اظهار امیدواری نسبت به آن خودداری میکند و غالبا بشرح معایب و موانع و مشکلات آن می پردازد
عمل منفی باف
[true negative] [علوم سلامت] 1. نتیجۀ منفی آزمون در افراد سالم 2. افراد سالمی که نتیجۀ آزمون منفی داشته اند
[negative picture, negative , cliché photographique (fr.), cliché] [هنرهای تجسمی] در هنر عکاسی، نگارۀ منفی تصویر
[سینما و تلویزیون] ← نسخۀ منفیِ واسط
[false negative] [علوم سلامت] 1. نتیجۀ منفی آزمون در افراد بیمار 2. افراد بیماری که نتیجۀ آزمون منفی داشته اند
[negative predictive value, NPV] [علوم سلامت] نسبت افرادی که آزمون آنها منفی شده است و وضعیت خاصی ندارند و سالم اند به کل کسانی که آزمون آنها منفی است
[negative feedback] [روان شناسی] نوعی بازخورد که موجب کاهش یا توقف رفتار می شود
[negative stability] [حمل ونقل هوایی] وضعیتی که در آن هواگرد براثر نیروی خارجی از حالت توازن خارج می شود و تمایل به بازگشت به حالت اولیه ندارد، حتی اگر نیروی خارجی دیگر وجود نداشته باشد متـ . پایداری ایستای منفی negative static stability
[negative afterpotential] [علوم پایۀ پزشکی] دورۀ زمانی پس از پایان یک پتانسیل نیزه ای که در آن پتانسیل یاختۀ تحریکپذیر با تأخیر به پتانسیل استراحت می رسد
[negative afterimage] [پزشکی] پس تصویری که در آن قسمت های روشن و تاریک نسبت به تصویر اصلی معکوس و مکمل یکدیگرند
[negative image] [سینما و تلویزیون] 1. در فیلم سیاه و سفید، تصویری که سایه روشن آن عکس سایه روشن موضوع است 2. در فیلم رنگی، تصویری که رنگ های آن مکمل رنگ های موضوع است
[negative accommodation] [پزشکی] تطبیق چشم برای فاصله های دور به یاری رها شدن ماهیچۀ مژگانی از انقباض
[dominant negative mutation] [زیست شناسی-ژن شناسی و زیست فنّاوری] ← جهش پادریخت
[negative printing] [سینما و تلویزیون] چاپ نسخه ای از فیلم که دارای تصویر منفی است
حکیم مومن گوید بنون بعد از میم و قبل از فائ سنگیست که از نواحی مصر آرند شبیه بسنگ ریزه و ابلق از الوان مختلفه طلای سائیده او با آب باعث بیحسی عضو می گردد
[dominant negative allele] [زیست شناسی-ژن شناسی و زیست فنّاوری] ← دِگرۀ پادریخت
[negative calorie diet] [تغذیه] رژیمی غذایی که در آن کالری موردنیاز برای هضم مواد غذایی بیشتر از کالری موجود در آنها باشد
[minus strand] [زیست شناسی-ژن شناسی و زیست فنّاوری] ← رشتۀ نارمزگذار

معنی منفی در فرهنگ معین

منفی
(مَ فا) [ ع . ] (اِ.) محل تبعید، تبعیدگاه .
(مَ) [ ع . ] (اِمف .) ۱ - نفی کرده شده ، دور کرده شده . ۲ - نیست شده . ۳ - تبعید شده (از شهر خود). ۴ - سخنی که در آن حرف نفی باشد (دستور). ۵ - دارای حالت نفی ، مخالفت یا رد و انکار. مق مثبت .
( ~.) [ ع - فا. ] (ص فا.) کسی که همیشه جنبة منفی امور را می بیند.

معنی منفی در فرهنگ فارسی عمید

منفی
۱. دورشده، رانده شده.
۲. نیست شده.

منفی در دانشنامه ویکی پدیا

منفی
منفی یا ترجمه آن در انگلیسی نگاتیو (به انگلیسی: Negative) ممکن است به یکی از این موارد اشاره داشته باشد:
اعداد منفی
جرم منفی
نگاتیو
خودتنظیمی منفی
انرژی منفی
«منفی» (انگلیسی: Negatives (1968 film)) یک فیلم است که در سال ۱۹۶۸ منتشر شد. از بازیگران آن می توان به دیان کیلنتو و گلندا جکسون اشاره کرد.
سپتامبر ۱۹۶۸ (۱۹۶۸-09)
«منفی» (انگلیسی: Negatives (1988 film)) فیلمی در ژانر ترسناک است که در سال ۱۹۸۸ منتشر شد. از بازیگران آن می توان به دوین جونز و دبی روشون اشاره کرد.
۱۹۸۸ (۱۹۸۸)
منفی (به ایتالیایی: Menfi) یک کومونه در ایتالیا است که در استان آگریجنتو واقع شده است.
فهرست شهرهای ایتالیا
منفی ۱۱۳٫۲ کیلومترمربع مساحت و ۱۲٬۸۰۸ نفر جمعیت دارد و ۱۰۹ متر بالاتر از سطح دریا واقع شده است.
شهرهای کانلی، چیویلکوی، اتلینگن و مراکش خواهرخوانده های منفی (کومونه) هستند.
در زبان انگلیسی از Ain't برای منفی سازی در حالت گفتاری و بومی استفاده می گردد. کلمه محلی و بومی Ain't حالت کوتاه شده و گویشی "is not"، "are not"، "has not"، "have not" و "am not" می باشد. در برخی لهجه های زبان انگلیسی Ain't حالت کوتاه شده و گویشی "do not" و "does not" نیز هست. Ain't دارای کاربرد همیشگی و مکرر در زبان انگلیسی است.
فعل
فعل عبارتیفعل کمکیفعل To beفعل وجهیShould
زمان گذشته سادهزمان حال استمراریزمان حال کاملزمان گذشته استمراریزمان گذشته کاملزمان گذشته در آیندهزمان آینده سادهزمان آینده استمراریزمان آینده کامل
منفی هجده فیلمی به کارگردانی و نویسندگی اصغر نصیری محصول سال ۱۳۸۶ است.
شهرام پوراسد
فرهاد مهادیان
میترا معرفت
روناک یونسی
مهدی مقدم
کاوه سماک باشی
ملکه رنجبر
رونا قیصرنژاد
مریم باطبی
پروانه باتمان
الهام صورانی
پرویز خادمی
محمد گل شاهی
علی علیمردانی
حسین عبادی
بهروز پیروزیان
آزادی منفی (به انگلیسی: Negative liberty) آزادی از دخالت دیگر افراد است. آزادی منفی اساساً در رابطه با آزادی از قیود خارجی مطرح است و در تضاد با آزادی مثبت (داشتن قدرت و منابع ارضای پتانسیل های خود) قرار می گیرد.
آزادی
اعداد منفی به تمام اعداد حقیقی گفته می شود که کوچک تر از صفر هستند. این اعداد معمولاً «معرف ضرر، خسارت، اتلاف، عدم، ضایعات و فقدان در اندازه هستند. به عنوان مثال بدهی که یک شخص دارد ممکن است به صورت یک دارایی منفی تلقی شده و با عدد منفی نمایش داده شود، مثلاً» می گوییم فلانی مبلغ ۴۵۰۰۰- تومان در طول یک ماه سرمایه گذاری کرده است. یعنی این مقدار بدهکار است. در کمیت ها نیز اعداد منفی به معنای یک افزایش منفی محسوب می شوند که به نوعی همان کاهش است. در مورد درجه حرارت نیز اعداد منفی کاربرد زیادی دارند. نشانه اعداد منفی یک علامت منفی - است. مثلاً «عدد ۳- یعنی یک مقدار منفی با بزرگی و اندازه عدد ۳ که منفی سه تلفظ می شود. به عبارتی، به همان اندازه که صفر از ۳ کوچک تر است، به همان اندازه از ۳- بزرگ تر است. ۳- <صفر <۳
اعداد مثبت
در متون، اگر عددی منفی نباشد به شکلی پیش فرض مثبت تلقی می شود، مگر اینکه عدد صفر باشد که نه منفی است نه مثبت. به عبارت دیگر اعداد حقیقی یا منفی هستند یا مثبت یا صفر. در ریاضیات به اعداد مثبت، اعداد طبیعی و به مجموعه اعداد طبیعی، صفر و اعداد منفی، اعداد حقیقی می گویند. اعداد منفی کوچکتر از صفر هستند.
افکار خودکار منفی (به انگلیسی: Automatic negative thoughts) یا ANT افکار مزاحمی هستند که در خودآگاه افراد به صورت ناخواسته وجود دارند و بسته به شدت و ضعف این افکار در ذهن، باعث ایجاد خلق و خوی منفی در افراد می شوند.
اختلال اضطراب اجتماعی
افسردگی (خلق و خوی)
اختلال افسردگی اساسی
پرسشنامه تفکر اتوماتیک ۳۰ (ATQ ۳۰) یک پرسشنامه علمی است که توسط استیون هالون و فیلیپ کندال طراحی شده و برای سنجش میزان افکار خودکار منفی مورد استفاده قرار می گیرد. این پرسشنامه شامل ۳۰ سؤال است که از شرکت کنندگان می خواهد افکار منفی خود را که در طول هفته تجربه می کنند با مقیاس ۱–۵ (۱ = پایین = ۵) ثبت کنند. این پرسشنامه در پاسخ به نظریه آرون تمکین بک، مبنی بر اینکه افراد افسرده تمایل بیشتری به افکار منفی دارند طراحی شد. اظهاراتی نظیر: '' من بی ارزش هستم''، '' من نمی توانم دوباره شروع کنم"، '' من آینده مبهم و تاریکی دارم'' و افکاری منفی از این دست در این پرسشنامه گنجانده شده است.
برخی از مطالعات ارتباط بین افسردگی و افزایش میزان افکار خودکار منفی را مطرح می کند. طبق نظریه آرون بک، فرد افسرده به طور اتوماتیک، نسبت به خود، حال و آینده و تجاربی که در زندگی کسب کرده و تمام عوامل تاثیرگذار، نگاهی بدبینانه و منفی دارد و این افکار منفی منجر به تشدید افسردگی شده و شخص در این حالت در سیکل معیوب افسردگی و افکار منفی گرفتار می‎شود. بدین ترتیب، میزان افکار خودکار منفی با شدت افسردگی رابطه مستقیم دارد.
در این اختلال افراد درجه بالاتری از ترس و اضطراب اجتماعی را تجربه می کنند. تاکنون تحقیقات بیشتری مبنی بر ارتباط افکار منفی ناخواسته و اختلال اضطراب اجتماعی صورت نگرفته است. با این حال تلاش هایی توسط Iancu و همکارانش در جهت ارزیابی وجود ارتباط بین این دو اختلال صورت گرفته است. طی این تحقیق، آنها احتمال وجود ارتباط بین این دو مورد را به دلیل اثرگذاری اختلال اضطراب اجتماعی بر روی روند تفکر سالم مطرح کردند. این مطالعه نشان داد که افراد با سطوح بالاتر از افکار خودکار منفی، احتمال بیشتری برای بروز احساس ترس و اضطراب اجتماعی را دارا هستند. علاوه بر این، میزان افکار خودکار منفی سنجیده شده با شدت علائم آن در ارتباط است.
انرژی منفی مفهومی است که در فیزیک برای توضیح ماهیت برخی از میدان ها، از جمله میدان گرانشی و تعدادی از اثرهای میدان کوانتومی استفاده شده است. در تئوری های بیشتر نظری (تخیلی)، انرژی منفی درگیر تئوری کرم چاله ها می شود که به موجب آن سفر در زمان و حرکت سریعتر از نور را برای سفر فضایی امکان پذیر می داند.
انرژی تاریک
جرم منفی
ماده تاریک
پادماده
ماده عجیب و غریب
گِرَم منفی از انواع باکتری می باشد و شامل گروهی از باکتری ها است که به دلیل نوع دیواره آن ها در هنگام رنگ آمیزی گرم توانایی جذب کریستال ویوله را نداشته و در مرحله دوم رنگ آمیزی که سافرانین (با فرمول C۲۰H۱۹N۴Cl) اضافه می شود، آن را سرخ صورتی نشان می دهد. این بخاطر وجود غشای خارجی است که از نفوذ رنگ جلوگیری می کند. در مقایسه با باکتری های گرم مثبت، گرم منفی ها به خاطر دیواره نفوذ ناپذیرشان به آنتی بیوتیک ها مقاوم ترند.
رنگ آمیزی گرم
باکتری گرم-مثبت
پوشش سلولی گرم منفی ها یک ساختمان چندلایه ای و بسیار پیچیده می باشد. غشای سیتوپلاسمی (که در باکتری های گرم منفی، غشای داخلی نامیده می شود) به وسیله یک ورقه مسطح از پپتیدوگلیکان پوشیده می شود که یک لایه پیچیده به نام غشای خارجی به آن متصل می گردد. یک کپسول خارجی یا لایه S نیز ممکن است وجود داشته باشد. فضای بین غشای داخلی و خارجی به نام فضای پری پلاسمیک نامیده می شود. در باکتری های گرم منفی، تعداد لایه های پپتیدوگلیکان کم و حداکثر سه تا است.
باکتریهای گرم منفی شامل سه شاخه اصلی پروتئوباکتریا، Terrabacteria و گروه چهارم باکتریها BV4 (مانند باکتروئیدها، اسپیروکتها، اسیدوباکتریا، فوزوباکتریا و کلامیدیا) می باشد. (هرچند برخی فیرمیکوتها نیز گرم منفیند)
بی خدایی مثبت و منفی، نحوه و میزان رد کردن باور به خدا از جانب یک خداناباور است. در بی خدایی منفی یا منفی گرا، فرد به وجود خدایان اعتقاد ندارد و همین جا ختم می شود (ادعا نمی کند خدایی وجود ندارد).. در بی خدایی مثبت، فرد علاوه بر عدم اعتقاد به وجود خدایان، ادعا می کند خدایان وجود ندارند. تمام خداناباوران (بی خدایان و ندانم گرایان خداناباور) به صورت پیش فرض بی خدای منفی هستند.
خداناباوری
بی خدایی
ضدخدایی
بی خدایی صریح و ضمنی
در نوشتارهای فلسفی، گاهی، به جای بی خدایی مثبت، از بی خدایی قوی یا بی خدایی سخت، و به جای بی خدایی منفی، از بی خدایی ضعیف یا بی خدایی نرم، استفاده می شود و اینها با هم، مترادف اند. بی خدایی مثبت و منفی توسط آنتونی فلو از سال ۱۹۷۶ به کار رفته است، و در نوشتارهای علمی کاربرد بیشتر داشته است. برای مثال از دهه ۱۹۹۰ توسط مایکل مارتین استفاده شده است. اصطلاح بی خدایی قوی/ضعیف از اواسط ۱۹۹۰ در اینترنت و گروه های خبری چون alt.atheism به کار رفت و معروف شد.
به دلیل انعطاف پذیری اصطلاح خدا، ممکن است کسی نسبت به برخی مفاهیم خدا یک بی خدای مثبت (قوی)، و نسبت به برخی مفاهیم دیگر، بی خدای منفی (ضعیف) باشد. برای مثال نسبت به خدای ادیان کلاسیک با صفات قادر مطلق، علم لایتناهی، در همه جا حاضر و عادلی که انسان ها برایش مهم است، یک فرد ممکن است بی خدای مثبت باشد (طبق برهان شر)، درحالیکه در برابر تعریف خدا در دادارباوری می تواند یک بی خدای منفی باشد؛ یعنی آن را باور نداشته باشد ولی وجودش را انکار نکند.
طبق تعریف مثبت/منفی، برخی ندانم گرایان می توانند بی خدای منفی در نظر گرفته شود. هرچند صحت این تقسیم بندی مورد مناقشه است، و برخی بی خدایان برجسته مثل ریچارد داوکینز از کاربرد آن دوری می کنند. در کتاب توهم خدا، داوکینز، افرادی را که احتمال وجود خدا برایشان بین بسیار بالا تا بسیار پایین است ندانم گرا نام گذاری می کند، و اصطلاح بی خدای قوی (مثبت) را برای کسانی به کار می برد که ادعا می کنند می دانند خدا وجود ندارد. تحت این مقیاس او خودش را عملاً بی خدا، ولی نه بی خدای قوی تقسیم بندی می کند.
توانایی منفی (انگلیسی: Negative capability) یا قابلیت منفی، از مفاهیم اجتماعی و فلسفی است، که توانایی افراد در درک شرایط، بررسی وضعیت و فعالیت در محیطی فراتر از پیش فرض های تعیین شده ظرفیت انسانی را توصیف می کند. این اصطلاح همچنین مفهوم رد محدودیت ها در هر زمینه، توانایی انسان در تجربه کردن پدیده ها بدون در نظر گرفتن محدودیت های دانش، همچنین بیان خواسته و فردیت انسان ها در انجام فعالیت های شخصی را نیز در بر می گیرد.
اصطلاح قابلیت منفی، نخستین بار توسط جان کیتس؛ شاعر بریتانیایی قرن نوزدهم میلادی، مورد استفاده قرار گرفت. وی واژه توانایی منفی را برای انتقاد از شاعران و فیلسوفانی که به دنبال طبقه بندی کلیه آزمایش ها و پدیده های علمی و کاربردی بودند، مطرح نمود.
تورم منفی یا افت قیمت ها در اقتصاد به معنای کاهش شاخص قیمت کالاها و خدمات است. تورم منفی زمانی روی می دهد که، تورم به زیر صفر (۰٫۰٪) سقوط کند(نرخ تورم منفی). به همین دلیل نباید آن را با کاهش تورم، یعنی کاهش سرعت تغییرات نرخ تورم اشتباه گرفت. (برای مثال وقتی تورم به سطح پایین تری افت می کند).
تورم منفی حاصل از توسعه: کاهش دراز مدت و مداوم قیمت واقعی کالاها و خدمات در نتیجه پیشرفت تکنولوژیکی همراه با کاهش قیمتها در اثر رقابت منجر به افزایش تقاضای کل می شود. در سال های دهه ۱۸۷۰ تا سال ۱۸۹۵ میلادی، با بهبود چرخه کسب و کار و کاهش در هزینه تولید و توزیع کالا در بازار به دلیل کاهش رقابتی قیمت و مازاد عرضه تورم منفی ساختاری وجود داشت.
تورم، ارزش واقعی پول را در طول زمان کاهش می دهد. به عکس، تورم منفی ارزش واقعی پول (واحد پول ملی یک کشور یا یک اقتصاد منطقه ای) را افزایش می دهد. یعنی یک نفر می تواند در طول زمان با مقدار ثابتی پول کالای بیشتری خریداری کند.
به طور عمومی اقتصاددانان تورم منفی را یک مشکل در اقتصاد مدرن تلقی می کنند. زیرا با افزایش ارزش واقعی بدهی، ممکن است رکود را تشدید و منجر به مارپیچ تورم منفی شود. بنا بر تجربه های پیشین، تورم های منفی لزوماً با دوره های رشد ضعیف اقتصادی مرتبط نیستند. برای مثال در طول قرن نوزدهم میلادی (پیش از تأسیس سیستم فدرال رزرو و مدیریت فعال آن در مسایل پولی) ایالات متحده (به استثناء زمان جنگ های داخلی) غالباً دچار تورم منفی حاصل از پیشرفت تکنولوژیکی بود در حالیکه این پیشرفت تکنولوژی خود باعث رشد قابل توجه اقتصادی شده بود.
در مدل IS/LM (مدل تعادل سرمایه گذاری و پس انداز/ تعادل تمایل به نقدینگی و عرضه پول)، تورم منفی حاصل جابجایی در منحنی عرضه و تقاضای کالاها و خدمات است، مشخصا برای افت سطح تقاضای کل. یعنی افت در تمایل به خرید کل اقتصاد و همچنین قیمت کنونی کالاها.
جایزه سینمایی ام تی وی بهترین نقش منفی (به انگلیسی: MTV Movie Award for Best Villain) یک مراسم اعطای جوایز سینمایی است که توسط ام تی وی از سال ۱۹۹۲ هرساله برگزار می گردد. این لیست زیر برای برندگان جایزه سینمایی ام تی وی و نامزدهای آن در بخش بهترین نقش منفی است. در سال ۲۰۱۲، این جایزه به نام Best On-Screen Dirt Bag نامگذاری شد، ولی در سال بعد این نام تغییر پیدا کرد. در این مراسم سالانه نامزدها را، تولیدکنندگان و مدیران اجرایی ام تی وی انتخاب می کنند، اما برندگان به صورت برخط توسط عموم مردم برگزیده می شوند.
جایزه سینمایی و تلویزیونی ام تی وی
جایزه سینمایی ام تی وی برای بهترین فیلم
جایزه سینمایی ام تی وی برای بهترین ترانه فیلم
جایزه سینمایی ام تی وی برای بهترین قهرمان
دو نفر از برندگان این جایزه (دنزل واشینگتن و هیث لجر) نیز برنده جایزه اسکار شدند.
|}


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

ارتباط محتوایی با منفی

منفی در جدول کلمات

منفی
نگاتیو
منفی نیست
جلد
امر منفی از دویدن
ندو
امر منفی از راندن
نران
امر منفی از نازیدن
نناز
امر منفی از آمدن در فارسی کهن
میا
امر منفی از رفتن
نرو
پاسخ منفی و مخالفت آمیز
نه
قطب منفی باتری
کاتد
قطب منفی باطری
کاتد

معنی منفی به انگلیسی

negative (صفت)
سالب ، منفی ، سلبی ، نامثبت ، غیر مثبت
minus (صفت)
کمتر ، منفی
nugatory (صفت)
پوچ ، بی اثر ، ناچیز ، منفی
non- (پیشوند)
خیر ، منفی

معنی کلمه منفی به عربی

منفی
انکار , سلبي , لا
انکار
تاخر
التوازن السلبي

منفی را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Twitter LinkedIn

پیشنهاد کاربران درباره معنی منفی

آرمین ٠٠:٣٨ - ١٣٩٥/٠٧/٢٣
این واژه اربی است و پارسی آن این هاست:
نِرین nerin (کردی: نرینه)
اَژوتَپ ažotap، ناژوتپ (پشتو: جوتپ وره= مثبت + «اَ»، «نا»)
اَپونیا apunyã (سنسکریت: پونیَ punya= مثبت + پیشوند نفی «اَ»)
اَسِریاس aseryãs، ناسریاس (سنسکریت: سرِیَس sreyas= مثبت + «اَ»، «نا»)
اَپریتیمَت apritimat، ناپریتیمت (سنسکریت: پریتمیت + «اَ»، «نا»)
|

بهرام س ٠٢:١٣ - ١٣٩٧/٠٢/٢٩
زیرپوچ، نایا
|

محمد حمید نیک روان ١٢:٤٢ - ١٣٩٧/١٢/٠٨
در ریاضی: منها
|

شهریار آریابد ٠٨:٣٠ - ١٣٩٧/١٢/٢٧
در پارسی " نایی " در نسک: فرهنگ برابرهای پارسی واژگان بیگانه از ابوالقاسم پرتو.
ناییدن = منفی کردن ، منتفی
نایش = نفی
نایاگرایی = منفی بافی
|

محمدرحیم ریگی ١٢:٥١ - ١٣٩٨/٠٤/٠٢
نهش
متضاد(هانش)
|

پیشنهاد شما درباره معنی منفینام نویسی   |   ورود

تازه ترین پیشنهادها

عرفان > thats terrible
داوین ص > داوین
بی بهار > Untested
نوشین > Good order
امیرحمیدی > راه خارج شهر
امیرحمیدی > همبستگی
الف > facilities
سپهر رضوانیان > sharing

نگارش واژه نو   |   پیشنهادهای امروز

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی منفی   • منفی انگلیسی   • منفی در مثبت چی میشه   • چرا منفی در منفی میشه مثبت   • اعداد مثبت و منفی   • منفی به انگلیسی   • علامت مثبت منفی در ورد   • منفی در جدول   • مفهوم منفی   • تعریف منفی   • معرفی منفی   • منفی چیست   • منفی یعنی چی   • منفی یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی منفی
کلمه : منفی
اشتباه تایپی : lktd
آوا : manfi
نقش : صفت
عکس منفی : در گوگل


آیا معنی منفی مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 98% )