برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
98 1309 100 1

منهیان امیر

منهیان امیر در دانشنامه ویکی پدیا

منهیان امیر
مُنهیان امیر سازمان جاسوسی و ضدجاسوسی دوران قاجاریه بود که توسط امیرکبیر به وجود آمده بود. امیر برای آگاهی از جزئیات رویدادهای کشور و باخبر شدن از رفتار فرمانداران و استانداران و شناخت مأموران ستمگر و درستکار خود، یک تشکیلات جاسوسی و ضدجاسوسی به وجود آورد.
امیر تعدادی کارمند پنهانی به نام خفیه نویس تربیت کرده بود که پیوسته در میان پایتخت و شهرها در حرکت بوده یا در برخی جاها مقیم بودند و همه روابط مأموران کشوری با مردم را صادقانه برای او می نوشتند. فرستادن این گزارش ها و سپس بازخواست امیر از گناهکاران آن چنان منظم و دقیق بود که بیش تر مردم معتقد به غیب گویی و کرامات از سوی امیر شده بودند. منهیان امیر چنان وحشتی در دل مأموران خاطی دولت پدید آورده بودند که هر پنج نفری که گرد یک دیگر می آمدند، تصور می کردند یکی دو نفرشان عضو تشکیلات منهیان امیر هستند.
بخش مهمی از این تشکیلات، مربوط به عملیات ضدجاسوسی بود. انگیزه امیرکبیر از بنیادگذاری چنین سازمانی، درهم ریختگی و از هم پاشیدگی دستگاه های اداره کننده کشور بود از زمان حاجی میرزا آقاسی بود. نفوذ سیاست های بیگانگان در شاه و برخی از وزیران تا جایی بود که میان کارگزاران و جاسوسان انگلیس و روس در این زمینه کشاکش های فراوان رخ می داد و میدان این کشاکش ها، پهنه دربار و دستگاه صدراعظم ها بود.
تشکیل سازمان ضدجاسوسی به منظور کنترل سفارت خانه ها، سفیران و دیپلمات های خارجی یکی از ابتکارات امیرکبیر در دوران صدارتش بود.


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

ارتباط محتوایی با منهیان امیر

منهیان امیر را به اشتراک بگذارید

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی منهیان امیر   • مفهوم منهیان امیر   • تعریف منهیان امیر   • معرفی منهیان امیر   • منهیان امیر چیست   • منهیان امیر یعنی چی   • منهیان امیر یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی منهیان امیر
کلمه : منهیان امیر
اشتباه تایپی : lkidhk hldv
عکس منهیان امیر : در گوگل

آیا معنی منهیان امیر مناسب بود ؟           ( امتیاز : 98% )