انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه
جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی انگلیسی به انگلیسی کلمات اختصاری فارسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

94 1098 100 1

منیزیم

/manyazyom/

معنی منیزیم در لغت نامه دهخدا

منیزیم. [ م َن ْ ی َ ی ُ] (فرانسوی ، اِ) عنصری است با علامت اختصاری Mg و جرم اتمی 24/312 و عدد اتمی 12. فلزی است سبک با جلای نقره ای به سنگینی ویژه ٔ 1/74 و نقطه ٔ ذوب 651 درجه ٔ صدبخشی (سانتی گراد). در هوا به آسانی جلای خود را از دست می دهد و کدر می شود. بانور سفید خیره کننده ای می سوزد و تبدیل به اکسید منیزیم میشود. ترکیبات آن به صورت کربنات منیزیم دولومیت و کارنالیت در طبیعت یافت میشوند. از عناصر ضروری حیات است. زیرا سبزینه ٔ گیاهان ترکیب آلی منیزیم دار است. منیزیم را از الکترولیز کارنالیت مذاب به دست میاورند. این فلز به مصرف تهیه ٔ آلیاژهای سبک می رسد. سابقاً در عکاسی از نوارهای آن استفاده میکردند. (از فرهنگ اصطلاحات علمی ).
- اکسید دو منیزیم یا منیزی کلسینه ؛ به صورت گرد سفید و به شکل خیلی سبک و بدون بو و مزه وجود دارد. بسیار کم در آب سرد حل میشود و در آب جوشان کمتر محلول است. محلول مایی آن در مقابل تورنسل قلیایی میباشد. رطوبت و انیدرید کربنیک هوا را با مرور به خود می گیرد. از این جهت آن را باید در شیشه های سربسته نگاهداری کنند. (از کارآموزی داروسازی جنیدی ایضاً).
- سولفات دو منیزیم ؛ ملح سدلیتز به صورت تبلورات منشوری اورتورومبیک درخشان ، بی بو و بی رنگ است. مزه ٔ آن شور و تلخ میباشد. در مقابل هوا کمی آب تبلور خود را از دست میدهد. در یک قسمت آب 15 زینه و0/3 قسمت آب صد زینه حل میشود و در الکل غیر محلول است. (از کارآموزی داروسازی جنیدی ص 146).
- منیزی کربناته یا منیزی بلانش یا هیدرو کربنات دو منیزیم ؛ گرد سفید بسیار سبک و بی بو و بدون مزه است و تقریباً در آب سرد و آب جوش حل نمیشود و به سهولت بوی بخارهای معطر را میگیرد از این روی آن را در شیشه های دربسته نگاهداری میکنند. (از کارآموزی داروسازی جنیدی ص 146).

معنی منیزیم در فرهنگ معین

منیزیم
(مَ یِ یُ) [ فر . ] (اِ.) = منیزیوم : فلزی است سبک و با جلای نقره ای که در هوا به آسانی جلای خود را از دست می دهد و کدر می شود. با نور سفید خیره کننده ای می سوزد و به اکسید منیزیم تبدیل می شود. این فلز از عناصر فراوان طبیعت است ولی به حالت آزاد وجود ندار

منیزیم در دانشنامه ویکی پدیا

منیزیم
منیزیم فلزی است به رنگ سفید یا نقره ای با نماد Mg، عدد اتمی ۱۲، وزن اتمی ۲۴٫۳۰۵۰ و ساختار بلور آن شش گوش یا هگزاگونال متراکم است. نام منیزیم از واژهٔ یونانی Magnesia حوضه ای در Thessaly یا از نام شهر قدیمی Magnesia در آسیای صغیر گرفته شده است. منزنیم هشتمین عنصر فراوان در پوسته زمین و سومین عنصر فراوان و محلول در آب دریاست. منیزیم در گروه دو (IIA) جدول تناوبی به عنوان فلز قلیایی خاکی قرار دارد.
دیرگداز
آلیاژ
تولید فلز منیزیم
داروسازی
سولفور زدایی و نودولی شدن در صنعت آهن و فولاد
کاربردهای شیمیایی
اکسید منیزیم
کربنات منیزیم
بی سولفید منیزیم
سولفات منیزیم * کلرید منیزیم
هیدروکسید منیزیم
منیزیای پخته شده
مکمل غذای حیوانات
منیزیم به عنوان سبک ترین فلز صنعتی با ویژگی های منحصر به فرد متالورژیکی، کاربردهای وسیعی در صنایع مختلف یافته است. علی رغم وجود محدودیت های ذاتی در تولید و استفاده از منیزیم به دلیل این ویژگی ها روز به روز به کاربرد این فلز در صنایع مختلف افزوده می شود. می توان از ویژگی های منحصر به فرد منیزیم موارد زیر را برشمرد:
با وجود ویژگی های منحصر به فرد و جذاب آلیاژهای منیزیم، این آلیاژها محدودیت های ذاتی به همراه دارند که استفاده از آن ها را محدود ساخته است. دانشمندان در تلاشند که با طراحی آلیاژهای جدید و فرایندهای تولید نوآورانه بر این محدودیت ها فائق آیند. افزایش مصرف روزافزون آلیاژهای منیزیم نشان از موفقیت دانشمندان در توسعه کاربرد آلیاژهای منیزیم و چیره شدن مزیت ها بر محدودیت های این آلیاژها دارد. به طور کلی می توان محدودیت های آلیاژهای منیزیم را در سه دسته طبقه بندی کرد:
۱_ ناهمسانگردی خواص مکانیکی، منیزیم با ساختار هگزاگونال از تقارن پایینی در مقیاس بلوری برخوردار است. چینش خاص صفحات بلوری در ساختار هگزاگونال سبب شده در صفحاتی خاص تراکم شبکه به مراتب از صفحات دیگر بالاتر باشد. این تفاوت تأثیر مستقیمی بر قابلیت حرکت نابجایی ها در جهات مختلف می گذارد. به صورتی که در برخی صفحات و جهات (صفحات قاعده ای) نابجایی ها به راحتی و با تنش برشی پایین قابلیت حرکت پیدا می کنند، درحالی که در سایر صفحات (مانند صفحات منشوری و هرمی) قابلیت حرکت نابجایی ها به شدت محدود است. این نا یکنواختی سبب محدودیت هایی در تغییر شکل می شود. در اثر حرکت نابجایی ها شبکه کریستالی داخل دانه ها به سوی جهت اعمال نیرو چرخش می کند. در آلیاژهای منیزیم به دلیل حرکت اکثر نابجایی ها در صفحات قاعده ای، چرخش کریستالی اکثر دانه ها به سمت جهتی واحد خواهد بود (صفحه نرمال قاعده ها به سوی جهت اعمال نیرو می گردد). در نتیجه پس از تغییر شکل ماده، پلی کریستال حاوی دانه هایی خواهد بود که همگی با هم، هم راستا شده اند و ناهمسانگردی ساختار هگزاگونال داخل خود را به کل قطعه تعمیم داده اند. به عنوان مثال ورقی از آلیاژ منیزیم با چنین جهت گیری بلوری حین کشش عمیق به راحتی در راستای صفحه نابجایی ها حرکت کرده و تغییر شکل می دهد. اما تغییر شکل در ضخامت ورق که وابسته به حرکت نابجایی ها در صفحات منشوری و هرمی است بسیار محدود بوده و لذا تغییر شکل در این راستا ممکن نبوده و ورق به سرعت پاره می شود. در شکل انتهای صفحه سیستم های لغزش و سیستم های دوقلویی ساختار هگزاگونال منیزیم قابل مشاهده است. علی رغم چنین محدودیت ذاتی، دانشمندان روش های مختلفی برای کنترل این محدودیت پیشنهاد کرده اند. به عنوان مثال تغییر شکل در دمای بالا باعث نزدیک تر شدن تنش برشی بحرانی حرکت نابه جایی ها در صفحات قاعده ای و غیر قاعده ای می شود. همچنین استفاده از عناصر آلیاژی که باعث تغییر نسبت ارتفاع به عرض شبکه در بلور هگزاگونال منیزیم می شوند نیز به عنوان راهی دیگر برای افزایش شکل پذیری آلیاژهای منیزیم مورد توسعه قرار گرفته است. در روش سوم برای افزایش شکل پذیری منیزیم با استفاده از تغییر شکل های نامتقارن (مانند نورد نا متقارن ورق) از هم جهت شدن دانه ها جلوگیری می شود. با وجود ارائه راهکارهای متفاوت عموماً این روش ها هزینه تولید را به شدت بالا برده و توجیه اقتصادی برای تولید انبوه را برای کاربردهای معمول زیر سؤال می برد. این محدودیت آلیاژهای منیزیم سبب شده بیش از ۹۰٪ قطعات صنعتی ساخته شده با این آلیاژها با روش های ریخته گری تولید شود و عموماً از تغییر شکل این آلیاژها مگر در موارد خاص اجتناب شود.
منیزیم به عنوان یک دارو در فرمولاسیون متفاوت موجود هستند. این مواد برای درمان کمبود منیزیم و خون با منیزیم پایین و همچنین اکلامپسی به کار می رود. منیزیم برای سلامت سلامت ضروری است.
کمبود منیزیم و hypomagnesemia.
اکلامپسی. تجارب و شواهد بالینی از اثربخشی منیزیم برای این مورد حمایت می کنند.
ملین استفاده کنید به خصوص سیترات منیزیم و منیزیم هیدروکسید
عامل ضد آریتمی برای ایست قلبی. سولفات منیزیم اولین ماده ای است که برای این موارد تحت دستورالعمل 2005 ECC استفاده می شود.
به عنوان یک برونکودیلاتور بعد از بتا-آگونیست و آنتی کولینرژیک سعی شده است به عنوان مثال در بیماری آسم شدید مورد استفاده قرار گیرد. مطالعات اخیر نشان داد که سولفات منیزیم می تواند آسم حاد را کاهش دهد.
داروی ضد انقباض: سولفات منیزیم نیز می تواند زایمان را به تأخیر بیندازد.
اختلال خفیف شناختی. منیزیم قادر به ارائه مقادیر بالایی از سیگنال به سیستم عصبی مرکزی است و در مطالعات حیوانی و همچنین آزمایش های انسانی نشان داده شده است دارای اثر بخشی در درمان شناخت است. نتایج مطالعات به خوبی نشان می دهد که بیماران مبتلا به آلزایمر منیزیم کمتری نسبت به افراد سالم دارند.
معمولاً در دوزهای پایین تر، منیزیم معمولاً داخل رژیم غذایی معدنی، از جمله بسیاری از فراورده های مولتی ویتامین وجود دارد.
نشانه ها و کاربردهای تجویز منیزیم عبارتند از:
بیشتر عوارض جانبی از منیزیم عبارتند از: ناراحتی معده و اسهال و کمبود کلسیم.
مروری بر خواص مواد
قابلیت و اصلاح سطح به عنوان ماده ارتوپدی زیست تجزیه پذیر
منیزیم و منیزیم آلیاژی جزو فلزات سبک هستندکه بسیار زیست سازگار می باشند و خواص فیزیکی مشابهی با استخوان های طبیعی دارند. این مواد قابلیت عمل کردن به عنوان رسانای استخوانی و جانشینی مواد زیست تخریب پذیر در مصارف باربری در زمینهٔ مهندسی بافت سخت را دارا می باشند. با این وجود، تأثیرات خوردگی و تجزیه پذیری آن ها در محیط فیزیولوژیکی بدن کاربردهای متنوع و گوناگونشان را محدود کرده است. هدف این مقاله بررسی خواص، پایداری شیمیایی، تجزیه پذیری در محیط و روش های بهبود مقاومت خوردگی منیزیم و آلیاژش، برای مصارف کاربردی در زمینه ارتوپدی می باشد. به منظور یک کاشت مؤثر، خواص سطح و سطح زیرین مواد باید به طور دقیق انتخاب شود؛ بنابراین سرعت تجزیه پذیری ماده جدید به طور مفید قابل کنترل خواهد بود. تکنیک های متنوع اصلاح سطح وجود دارند که تأثیرات آن ها در کاهش سرعت خوردگی و شیوه های کنترل بازهٔ تجزیه پذیری مورد بحث قرار گرفتند. ترجیحاً، توازن بین از دست دادن تدریجی مواد و قدرت مکانیکی در طول تجزیه پذیری، با افزایش قدرت و پایداری بافت استخوانی جدید در حال تشکیل، هدف نهایی می باشد. اگر بتوان به این مهم رسید، بنابراین کاشته های ارتوپدی تولید شده از منیزیم آلیاژی توان تحویل نتایج کلینیکی صحیح؛ صرفنظر از انجام جراحی مجدد را دارا می باشند.
سیستم اسکلتی بدن انسان از ساختار پیچیده سه بعدی تشکیل شده است که از دو جنبه اصلی مهم می باشد. اولین دلیل ناشی از ضرورت کنترل کردن اساسی بین اندام های مختلف بدن و دیگر بافت های مرتبط است و دلیل دوم نشات گرفته از اتصال گروه های بسیار زیاد عضلانی می باشد که برای حرکات بدن و انتقال نیرو به وسیله آن حرکات لازم است. اسکلت از دو نوع بافت متفاوت تشکیل شده که نوع اول بافت سخت به نام استخوان، و دومی بافت نرم تر متشکل از مواد غضروفی می باشد. اسکلت انسان بالغ از ۲۰۶ استخوان تشکیل شده؛ که بعضی از آن ها وظیفهٔ محافظت اندام های داخلی را بر عهده دارند، در حالیکه بقیه وظایف تخصصی تر مثل انتقال ارتعاشات صدا در گوش داخلی را انجام می دهند. همچنین ماتریس استخوانی یک مخزن طبیعی برای سلول ها و یون های معدنی که نقش مهمی در حفظ تعادل بیو شیمیایی در بدن دارند را فراهم می کند. به عنوان مثال کلسیم یک عنصر مهم درگیر در فعالیت های ماهیچه ای و انتقال عصب است و سطح آن در بدن به طور دقیق توسط فرایندی به نام هومئوستازی نظارت و تنظیم می شود.
منیزیم استارات (به انگلیسی: Magnesium stearate) با فرمول شیمیایی Mg(C۱۸H۳۵O۲)۲ یک ترکیب شیمیایی با شناسه پاب کم ۱۱۱۷۷ است که جرم مولی آن ۵۹۱٫۲۷ g/mol می باشد. شکل ظاهری این ترکیب، پودر سفید روشن است..C(=O)CCCCCCCCCCCCCCCCC.C(=O)CCCCCCCCCCCCCCCCC
Magnesium salt Magnesium octadecanoate
Magnesium octadecanoate
.C(=O)CCCCCCCCCCCCCCCCC.C(=O)CCCCCCCCCCCCCCCCC
منیزیم بنزوئات (به انگلیسی: Magnesium benzoate) با فرمول شیمیایی C۱۴H۱۰MgO۴ یک ترکیب شیمیایی با شناسه پاب کم ۶۲۳۷۱ است. که جرم مولی آن ۲۶۶٫۵۳ g/mol می باشد..C(=O)c1ccccc1.C(=O)c1ccccc1
Magnesium benzoate
.C(=O)c1ccccc1.C(=O)c1ccccc1
InChI=1S/2C7H6O2.Mg/c2*8-7(9)6-4-2-1-3-5-6;/h2*1-5H,(H,8,9);/q;;+2/p-2 YKey: PJJZFXPJNUVBMR-UHFFFAOYSA-L Y
منیزیم پرکلرات (به انگلیسی: Magnesium perchlorate) با فرمول شیمیایی Mg(ClO۴)۲ یک ترکیب شیمیایی با شناسه پاب کم ۲۴۸۴۰ است. که جرم مولی آن ۲۲۳٫۲۰۶ g/mol می باشد. شکل ظاهری این ترکیب، پودر سفید است..O=Cl(=O)(=O).Cl(=O)(=O)=O
.O=Cl(=O)(=O).Cl(=O)(=O)=O
InChI=1S/2ClHO4.Mg/c2*2-1(3,4)5;/h2*(H,2,3,4,5);/q;;+2/p-2 YKey: MPCRDALPQLDDFX-UHFFFAOYSA-L Y
InChI=1/2ClHO4.Mg/c2*2-1(3,4)5;/h2*(H,2,3,4,5);/q;;+2/p-2Key: MPCRDALPQLDDFX-NUQVWONBAH
منیزیم تری سیلیکات (به انگلیسی: Magnesium trisilicate) یک ترکیب شیمیایی با شناسه پاب کم ۵۳۱۱۲۶۶ است. شکل ظاهری این ترکیب، بلورهای سفید است.(=O)O()()O(=O)....(=O)O()()O()=O
Dimagnesium dioxido-bissilane
(=O)O()()O(=O)..
..(=O)O()()O()=O
منیزیم دی اورانات (به انگلیسی: Magnesium diuranate) با فرمول شیمیایی MgU۲O۷ یک ترکیب شیمیایی است. که جرم مولی آن ۶۱۲٫۳۵۹ g/mol می باشد.O=1(=O)OO(=O)(=O)O1
O=1(=O)OO(=O)(=O)O1
InChI=1S/Mg.7O.2UKey: ZLNIXXOMOXJVRL-UHFFFAOYSA-N
منیزیم دی بورید (به انگلیسی: Magnesium diboride) با فرمول شیمیایی MgB۲ یک ترکیب شیمیایی است. که جرم مولی آن ۴۵٫۹۳ g/mol می باشد.
منیزیم دی گلوتامات (به انگلیسی: Magnesium diglutamate) یک ترکیب شیمیایی با شناسه پاب کم ۴۰۹۲۶۲۲ است..O=C()CCC(N)C(=O)O.C(=O)CCC(N)C(=O)O
Magnesium 4-amino-5-hydroxy-5-oxopentanoate
Magnesium glutamate; E625; Glutamic acid hemimagnesium salt
.O=C()CCC(N)C(=O)O.C(=O)CCC(N)C(=O)O
منیزیم سولفات (به انگلیسی: Magnesium sulfate) با فرمول شیمیایی MgSO۴.S()(=O)=O
سولفات منیزیم
Epsom saltBitter salts
.S()(=O)=O
آلیاژهای منیزیم ترکیبات منیزیم با دیگر فلزات (که آلیاژ نامیده می شود) است که شامل آلومینیوم، زینک، منگنز، سیلیکون، مس، عنصرهای خاکی کمیاب معروف به Rare Earth و زیرکونیم می باشد. منیزیم سبک ترین فلز ساختاری است و آلیاژهای آن معمولاً کمترین وزن را بین آلیاژهای صنعتی دارند. آلیاژهای منیزیم یک ساختار شبکه شش ضلعی(دستگاه بلوری هگزاگونال) دارد، که روی خواص بنیادی این آلیاژها تأثیر می گذارد. تغییر شکل پلاستیک در شبکه شش ضلعی پیچیده تر از فلزات دارای شبکه های مکعبی مانند آلومینیوم، مس و فولاد است؛ بنابراین، آلیاژهای منیزیم معمولاً به عنوان آلیاژهای ریخته گری استفاده می شود همچنین تحقیقات راجع به این آلیاژها از سال ۲۰۰۳ وسیع تر شده است.بدنهٔ دوربین Samsung NX1 از آلیاژهای منیزیم ساخته شده است
ریخته گری آلیاژهای منیزیم برای بسیاری از اجزای اتومبیل های مدرن و موتورهای با بدنه منیزیمی در بعضی از وسایل حمل و نقل با عملکرد بالا استفاده می شود. همچنین آلیاژهای منیزیم در ساخت بدنه دوربین های عکاسی و اجزای لنزهای عکاسی کاربرد دارد.
بدنهٔ دوربین Samsung NX1 از آلیاژهای منیزیم ساخته شده است
در واقع تمام آلیاژهای تجاریِ منیزیم که در ایالات متحده آمریکا تولید می شود، شامل آلومینیوم(۳ تا ۱۳ درصد) و منگنز (۰٫۱ تا ۰٫۴ درصد) می باشد. بسیاری نیز شامل زینک (۰٫۵ تا ۳ درصد) هستند و همچنین بعضی از آن ها به وسیله عملیات حرارتی سختکاری شده اند. تمامی آلیاژها برای بیش از یک فرم محصول استفاده می شوند، ولی آلیاژهای AZ63 و AZ92 بیشتر برای عملیات ریخته گری با ماسه، AZ91 برای ریخته گری در قالب فلزی و AZ92 بیشتر برای ریخته گری در قالب های دائمی به کار گرفته می شود (آلیاژهای AZ63 و A10 نیز بعضی مواقع در موارد یاد شده به کار برده می شود). برای آهنگری، AZ61 بیشترین کاربرد را دارد و آلیاژ M1 برای استحکام کم و AZ80 برای استحکام های بالا مورد نیاز است. با فرایند اکستروژن رنج گسترده ای از شکل ها، میله ها و تیوب ها که در آن ها استحکام کمی کافی است، از آلیاژ M1 ساخته شده است. آلیاژهای AZ31، AZ61 و AZ80 برای زمان هایی که استحکام بیشتری مورد نیاز است استفاده می شود.
استات منیزیم (به انگلیسی: Magnesium acetate) با فرمول شیمیایی Mg(CH۳COO)۲ یک ترکیب شیمیایی با شناسه پاب کم ۸۸۹۶ است. که جرم مولی آن 142.394 (Anhydrous) 214.455 (Tetrahydrate) می باشد. شکل ظاهری این ترکیب، بلورهای سفید است..C(=O)C.C(=O)C
Magnesium acetate
.C(=O)C.C(=O)C
InChI=1S/2C2H4O2.Mg/c2*1-2(3)4;/h2*1H3,(H,3,4);/q;;+2/p-2 NKey: UEGPKNKPLBYCNK-UHFFFAOYSA-L N
اکستروژن فشاری تناوبی (به انگلیسی: Cyclic Extrusion Compression) یکی از انواع فرایندهای تغییرشکل مومسان شدید است که برای تولید مواد بالک فوق ریزدانه و نانوساختار به کار گرفته می شود. در این فرایند، یک میله با قطرD، از قالبی که قطر داخلی آن در وسط مسیر به d کاهش می یابد توسط یک سنبه از بالا فشار داده شده تا از این کانال کوچکتر اکسترود شود. بلافاصله پس از خروج ماده از کانال اکستروژن، یک سنبه با فشار، نمونه را به سمت بالا فشرده می کند ولی فشار سنبه پایین به گونه ای است که مانع از اکستروژن ماده به سمت پایین نمی شود.
در ادامه اثر فرایند اکستروژن فشاری تناوبی آلیاژ منیزیم zk60 برروی بهبود دانه، بهبود ریز ساختار و خواص مکانیکی مورد بررسی قرار می گیرد. زمانی که آلیاژ zk60 تحت عملیات حرارتی در دمای ۴۰۰ درجه سانتی گراد و به مدت ۱۰ ساعت و پیرسازی مصنوعی در دمای ۱۵۰ درجه سانتی گراد و زمان بیشتر از ۳۰ ساعت قرار می گیرد مقدار رسوبات افزایش می یابد. نتایج نشان می دهد با افزاش تعداد پاس فرایند CEC ریز ساختار به طور قابل توجهی بهبود یافته و توزیع اندازه دانه ها تمایل دارند همگن شوند. تعداد مرزدانه با زاویه کم (LAGBs) کاهش پیدا کرد و تعداد مرزدانه با زاویه زیاد (HAGBs) افزایش پیدا کرد. به واسطه تغییرات ریز ساختار و تغییرات بافت استحکام تسلیم در فشار(CYS) به طور قابل توجهی افزایش پیدا کرده است و استحکام تسلیم در کشش (TYS) به مقدار کمی کاهش پیدا کرده است. انعطاف پذیری نیز در تست فشار در مقایسه با تست کشش به مقدار زیادی افزایش پیدا کرده است که بخاطر فشار هیدرو استاتیکی است که در فرایند وجود دارد. بافت اولیه تجزیه شد و بافت جدید گسترش پیدا کرد. پیرسازی مصنوعی در دماهای ۲۰۰ درجه سانتی گراد و ۱۵۰ درجه سانتی گراد به ترتیب درزمان های ۲۰–۱۵ و ۳۰ ساعت حجم رسوبات به حداکثر مقدار خودش رسید.
آلیاژهای منیزیم به دلیل چگالی کم، ماشینکاری خوب، ظرفیت دمپ عالی و ظرفیت بازیابی مطلوب پتانسیل زیادی دارند تا در محدوده وسیعی از صنعت به خصوص صنعت خودرو استفاده شوند. مواد مورد استفاده در صنعت خودرو باید انعطاف پذیری زیاد(%El) و استحکام ویژه بالایی داشته باشند تا در مقابل نیروهای برشی یا کشش دچار شکست نشوند؛ بنابراین منیزیم به دلیل انعطاف پذیری کم(%El) و استحکام ویژه کم به علت ساختار هگزاگونال (HCP) با سیستم لغزش محدودی که دارد نمی توان در صنعت خودرو و کاربرد وسیع از ان استفاده کرد.
رفتار متفاوت منیزیم در کشش و فشار به گونه ایست که استحکام تسلیم فشاری خیلی کمتر از استحکام تسلیم کششی است که این ناشی از بافت و تغییر شکل خاص ساختار هگزاگونال (HCP) در کشش و فشار است. برای استفاده وسیع از آلیاژ منیزیم (Mg) باید انعطاف پذیری و استحکام را افزایش داد. با کنترل بافت و بهبود دانه از طریق فرایندهای شکل دهی شدید (SPD) می توان انعطاف پذیری را افزایش داد. از مهم ترین فرایندهای SPD می توان به نورد تجمعی (ARB)، فشار در کانال مساوی زویه دار (ECAP) و فرایند اکستروژن فشردن تناوبی (CEC) اشاره کرد. در بین این روش ها به نظر می رسد فرایند اکستروژن فشاری تناوبی (CEC) با اعمال فشار هیدرواستاتیکی بالا برای فلزات با تغییر شکل سخت از جمله منیزیم بسیار مناسب است. تحقیقاتی که در سال های اخیر انجام شده است نشان می دهد که با افرایش تعداد پاس فرایند CEC استحکام آلیاژ منیزیم کاهش پیدا کرده است؛ که این نتیجه به طور مشابه در فرایند ECAP آلیاژ منیزم (AZ31) و فرایند CEC آلیاژ منیزیم (AZ31) نیز گزارش شده است؛ که دلیل چنین مکانیزمی پیچیده است و ممکن است به دلیل لغزش مرزدانه، تکامل بافت، بهبود دانه، دوقلویی و چگالی نابجایی باشد. تحقیقات بیشتری نیاز است تا ارتباط بین ریز ساختار و خواص مکانیکی را بررسی کند که در این تحقیق ریز ساختار و خواص مکانیکی رابررسی می کنیم.
همانند شمشال های آلومینیوم شمشال های منیزیم را نیز می توان به شکل های مختلف، و با استفاده از تمام روش های اکستروژن موجود، شامل روش های مستقیم به همراه روغنکاری و بدون روغنکاری، و روش های اکستروژن غیرمستقیم شکل-دهی نمود. روش اکستروژن ضربه ای اصولاً برای تولید قطعات لوله ای شکل با نسبت طول به قطر بین ۰٫۵ و ۱۰ مورد استفاده قرار می گیرد. روش های مستقیم و غیرمستقیم دو روش ترجیحی جهت اکستروژن منیزیم می باشند. برای اکستروژن شمشال های منیزیم دو راهکار اصلی زیر وجود دارد:
میله: قطعه ای با سطح مقطع گرد و قطر بیش از ۱۰ میلی متر
شمش: قطعه ای با سطح مقطع متقارن مربع، مستطیل، یا چندوجهی، که فاصله بین اضلاع موازی آن بیشتر از ۱۰ میلی متر است.
لوله: قطعه ای با سطح مقطع توخالی و متقارن و دارای شکل مربع، مستطیل، چندوجهی یا بیضوی، و دارای ضخامت دیواره یکنواخت. لوله ها را می توان به صورت درزدار یا بدون درز تولید نمود.
قطعه یک پارجه: هر نوع قطعه مطول یکپارچه و بدون حفره با سطح مقطع نامتقارن.
قطعه توخالی: هر نوع قطعه مطول با سطح مقطع دارای حفره کامل. سه کلاس متفاوت از این نوع قطعات، بر اساس اندازه و توزیع حفره در سطح مقطع تعریف می شود.
قطعه نیمه توخالی: قطعه ای اکسترود شده، که بخشی از سطح مقطع آن توخالی و دارای حفره است.
دایره محاطی: کوچک ترین قطر دایره ای که می تواند سطح مقطع یا قطعه اکسترودی را بدون برخورد با محیط آن دربرگیرد.
روش اکستروژن اولیه غالباً جهت تولید پروفیل های اکسترودی مورد استفاده قرار می گیرد. شمشال های اولیه مورد نیاز در این روش دارای قطر بزرگ (۵۵۰ میلی متر و بزرگتر) می باشند، و قطر آن ها بستگی به تجهیزات ریخته گری، و ابعاد قالب دارد. پس از برش شمشال تولید شده در ریخته گری پیوسته با طول از پیش تعیین شده، ۵–۱۰ سانتی متر از سطح آن بریده شده و به بخش ضایعات منتقل می گردد. پیش از عملیات شکل دهی، قطعات بریده شده از شمشال ریختگی در گسترده دمایی ۳۰۰–۵۰۰ سانتی گراد، جهت همگن شدن میکروساختار حرارت داده می شوند. بسته به ترکیب آلیاژ و ابعاد شمشال، مرحله اکستروژن اولیه در سرعت اکستروژن بین ۳۰ تا ۵۰ متر بر دقیقه و در پرس های ظرفیت بالا (RN 50000) انجام می شود. میزان کاهش سطح مقطع عرضی قطعه بین ۵ تا ۱۰ متغیر است. هدف اصلی عملیات اکستروژن اولیه دست یابی اندازه دانه ریز و دارای توزیع یکنواخت در زمینه می باشد. به صورت کلی اندازه دانه شمشال پس از اکستروژن متأثر از دما و سرعت اکستروژن و نسبت تغییر شکل می باشد. به دلیل اندازه دانه ریز، شمش های تولید شده در این عملیات قابلیت پذیرش فرایندهای اکستروژن بعدی را به خوبی نشان می دهد. پیش از مرحله اکستروژن نهایی شمشال ها بسته به شکل نهایی در ابعاد معین برش داده ئ سپس در دمای ۳۰۰ تا ۴۵۰ درجه سانتی گراد پیش گرم می شود. اکستروژن مستقیم جهت تولید قطعه نهایی در سرعت بین ۳ تا ۳۰۰ متر بر دقیقه انجام می شود. آلیاژ AZ31 به صورت گسترده ای برای اکستروژن مورد استفاده قرار می گیرد، چرا که شرایط تغییر فرم آن حین اکستروژن امکان دست یابی به سرعت های بالا در عملیات (حدود ۲۰ متر بر دقیقه) را فراهم می آورد. سایر آلیاژهای اکستروژن نظیر AZ61A , AZ80A , ZK60A اگرچه خواص مکانیکی بهتری نشان می دهند اما قابلیت های پذیرش تغییر شکل طی اکستروژن در آن ها کمتر است. به طوری¬ که شکل دهی هم زمان چند قطعه از نظر اقتصادی بسیار جالب توجه است. آن چنان که گفته شد به جز اکستروژن اولیه راهکار دیگری برای تولید قطعات اکسترودی منیزیم اکستروژن مستقیم است. در شمشال های دارای کیفیت سطحی مطلوب که با استفاده از روش ریخته گری پیوسته با سطح فوقانی داغ، در تجهیزات دارای درگاه های خروجی چندگانه تولید شده اند، و دارای قطر کوچک¬¬تر(۲۰۰ – ۱۵۰ میلی متر) می باشند، می توان با حذف اکستروژن اولیه از اتلاف زمان و هزینه جلوگیری کرد. پس از برش شمشال به اندازه مطلوب، و حذف بخش های فوقانی آن در صورت نیاز، باید عملیات همگن سازی بر روی قطعات برش خورده انجام شود. این عملیات به خصوص پیش از اکستروژن با سرعت های بالا، توصیه می شود. محدوده دمایی عملیات همگن سازی معمولاً بین ۳۰۰ تا ۴۵۰ درجه سانتی گراد تعیین می شود. در بسیاری از موارد روش مستقیم جهت اکستروژن آلیاژهای منیزیم به کار گرفته می شود، و تجهیزات اکستروژن شامل محفظه، قالب و مسدود کتتده در هنگام عملیات در دمایی برابر با دمای شمشال نگهداری می شوند؛ البته این دما ۲۵ تا ۵۰ درجه سانتی گراد کمتر از دمای اکستروژن است. در اکستروژن مستقیم قطعات مختلف دارای طرح های مختلف ساده یا تو-خالی را می توان تولید کرد. لوله ها را می توان با اکستروژن لوله های توخالی، و قرار دادن یک ماندرل متصل به پیستون اصلی درون آن، تولید نمود. روش اکستروژن غیرمستقیم به ندرت در آلیاژهای منیزیم به کار می رود. در این روش قالب را با استفاده از یک پیستون تو-خالی بر روی شمشال فشار وارد می کند. به این ترتیب اصطکاک بین شمشال و محفظه به صورت قابل توچهی کاهش یافته، فشار مورد نیاز در فرایند نیز کاهش می یابد. در این فرایند از اصطکاک بین قالب و محفظه جلوگیری می شود. در مجموع امکان دست یابی به نسبت های شکل دهی بالاتر و همچنین تولید قطعات پیچیده تر و قطعات دارای دیواره نازک¬ فراهم می شود. در اغلب موارد، با توجه به نیاز به نیروی کمتر از اکستروژن غیرمستقیم در مراحل اولیه استفاده می شود، و مرحله نهایی اکستروژن به صورت مستقیم انجام می شود. کاربرد اکستروژن ضربه ای منحصر به تولید قطعات لوله ای یا سایر قطعات دارای طرح متقارن می باشد. نمونه اولیه مورد استفاده در این فرایند با استفاده از عملیات اکستروژن اولیه آماده سازی می شود. قالب، نمونه اولیه، و فاصله انداز پیش از عملیات اکستروژن ضربه ای تا دمای حداقل ۱۷۵ درجه سانتی گراد حرارت داده می-شوند. در قطعاتی با نسبت طول به قطر بین ۱۰ تا ۱۵ حداکثر میزان تغییر شکل را می توان بدست آورد. به منظور اکستروژن ضربه ای آلیاژهای منزیم تجهیزاتی با ظرفیت اعمال فشار بیش از ۹۰۰ کیلونیوتن مورد نیاز خواهد بود. با استفاده از چنین تجهیزاتی و در صورت پوشش دهی نمونه اولیه و قالب با گرافیت، و اعمال دمای ۳۷۰ – ۱۷۵ درجه سانتی گراد به اجزا مختلف، بسته به ترکیب آلیاژ، می توان به سرعت تولید حدود ۱۰۰ قطعه در دقیقه دست یافت. با افزایش دمای عملیات فشار اکستروژن را می توان به تدریج کاهش داد، برای مثال فشار مورد نیاز برای اکستروژن آلیاژ AZ31B جهت ایجاد کاهش سطح مقطع به اندازه ۸۵٪، با افزایش دما از ۲۳۰ به ۴۰۰ درجه سانتی گراد، از ۴۴۵ به ۳۷۱ مگاپاسکال کاهش می یابد. با افزایش درصد عناصر آلیاژی، فشار اکستروژن نیز افزایش می یابد. اکستروژن ضربه ای قادر به تولید قطعات جداره نازک با ضخامت دیواره ۰٫۵میلی متر در تلورانس ۵ تا ۱۰٪ می باشد. نمونه از این کاربردها، تولید محفظه های استوانه-ای باتری از جنس آلیاژ AZ21 با ضخامت دیواره ۱¬میلی متر، ارتفاع ۸۰ میلی متر، و قطر خارجی ۲۰¬میلی متر می باشد.
قابلیت پذیرش اکستروژن در آلیاژهای منیزیم را می توان بر اساس سرعت اکستروژن ارزیابی نمود. به صورت کلی آلیاژهای منیزیم سرعت اکستروژن کمتری نسبت به آلیاژهای آلومینیوم ایجاد می کنند و به میزان بالاتری نیازمندند. اگرچه از نظر اقتصادی افزایش سرعت اکستروژن ترجیح داده می شود، اما افزایش تمایل به پارگی گرم، و تضعیف خواص مکانیکی باعث محدود شدن سرعت اکستروژن می شود. چنان که، اگر چه استفاده از روش اکستروژن غیرمستقیم می تواند راه حلی برای بهبود سرعت عملیات باشد، اما می توان اثرات نامطلوبی در خواص مکانیکی محصول ایجاد نماید. بنابراین در ارزیابی قابلیت پذیرش قابلیت اکستروژن در آلیاژهای مختلف، علاوه بر سرعت اکستروژن، باید خواص مکانیکی و کیفیت سطحی محصول نیز در نظر گرفته شود. اما می توان به صورت کلیسرعت اکستروژن می تواند توسط بروز ایراداتی نظیر:
محدود شود. ایجاد حباب های سطحی کاملاً وابسته به کیفیت سطحی شمشال اولیه است. وجود اکسیدهای سطحی و جدایش هنگام انجماد، مهم ترین دلایل تشکیل حباب های سطحی در طول اکستروژن است. با کنترل سرعت اکستروژن، حذف قسمت های فوقانی شمشال، و همچنین همگن سازی پیش از اکستروژن می توان این ایراد را به صورت قابل توجهی کاهش داد، یا حذف نمود. قطعات دارای طرح های مختلف را می توان در عملیات اکستروژن اولیه شمشال های با طول ۱۸۰میلی متر، کاهش سطح مقطع عرضی ۴۰–۵۰٪ و سرعت اکستروژن ۳۰ متر بر دقیقه، بدون ایجاد حباب های سطحی، تولید نمود. کیفیت سطحی مطلوب پارامتر مهمی در دست یابی به سرعت اکستروژن بالا، البته بدون رخداد ایراد حباب سطحی، می باشد. پارگی گرم زمانی ایجاد می شود که فازهای دارای نقطه ذوب پایین در طول اکستروژن مجدداً ذوب می شوند. بر این اساس ترکیب آلیاژ، میکروساختار شمشال، و دمای اکستروژن مهم ترین پارامترهای مؤثر در ایجاد پارگی گرم می باشند. همگن سازی شمشال و کاهش دمای آن می تواند با کاهش احتمال بروز پارگی گرم، امکان افزایش سرعت عملیات را فراهم آورند. بسته به طرح قطعه الکترود کنترل دمای شمشال آلیاژ AZ31B در ۳۰۰ درجه سانتی گراد توصیه می شود. در آلیاژهای منیزیم سری AZ، ترکیبات دوتایی Mg17Al12 به صورت غیر همبسته رسوب می کنند. این ترکیب دارای نقطه ذوب پایین، ۴۳۸ درجه سانتی گراد است و عامل پارگی گرم در طول اکستروژن می باشد. به این ترتیب، تشکیل این ترکیب در آلیاژهای حاوی درصد آلومینیوم بالا نظیر AZ61 و AZ80، همگن سازی شمشال پیش از اکستروژن حایز اهمیت بیشتری می باشد. به صورت کلی، افزایش درصد عناصر آلیاژی توان عملیاتی تجهیزات ریخته گری و شکل دهی را کاهش می دهد. نرخ تولید در عملیات اکستروژن اولیه شمشال با قطر ۲۰میلی متر در صورت استفاده از آلیاژ¬ AZ21 بیش از سایر آلیاژهای معمول این گروه است، و در صورت انتخاب شمشال از آلیاژهای AZ61 و AZ80 نرخ تولید به ترتیب به ۱/۲ و ۱/۳ کاهش پیدا می یابد. هنگام مقایسه قابلیت شکل پذیری آلیاژها و قطعات دارای طرح های متفاوت، فاکتور شکل نیز باید مورد توجه قرار گیرد. در یک شکل معین سرعت اکستروژن شمشال پیش اکسترود شده AZ61A، ممکن است ۵۰ تا ۶۰ درصد کمتر از آلیاژ AZ21 باشد.
منیزیم اکسید (به انگلیسی: Magnesium oxide) با فرمول شیمیایی MgO یک ترکیب شیمیایی با شناسه پاب کم ۱۴۷۹۲ است. که جرم مولی آن 40.3044 g/mol می باشد. شکل ظاهری این ترکیب، پودر سفید است.
ترکیب شیمیایی
نام گذاری اتحادیه بین المللی شیمی محض و کاربردی
Magnesium oxide
Magnesiaآجر منیزیتی
اکسید منیزیم ماده ای عایق الکتریکی به شمار می آید که توانایی انتقال حرارت خوبی دارد.
عنصر فلزی منیزیم به طور طبیعی شامل سه ایزوتوپ پایدار است.(۲۴Mg, ۲۵Mg, و ۲۶Mg) همچنین تاکنون ۱۹ ایزوتوپ پرتوزا نیز از این عنصر شناسایی شده است، (از ۱۹Mg تا ۴۰Mg) که پایدارترین آن ها ۲۸Mg با نیمه عمر ۲۰٫۹۱۵ ساعت است.
Isotope masses from:
باتری منیزیم باتری منیزیم به عنوان عنصر فعال در آند از سلول الکتروشیمیایی است. هر دو غیرقابل شارژ بوده و سلول اولیه و قابل شارژ سلولی ثانویه شیمی پرداخته شده است. باتری های اولیه سلول منیزیم تجاری شده اند و استفاده شده اند به عنوان ذخایر و باتری های استفاده عمومی.
Mohtadi, Rana; Mizuno, Fuminori (2014), "Magnesium batteries: Current state of the art, issues and future perspectives", Beilstein J. Nanotechnol., 5: 1291–1311, doi:10.3762/bjnano.5.143, PMC 4168907, PMID 25247113
Orikasa, Yuki; Masese, Titus; Koyama, Yukinori; Mori, Takuya; Hattori, Masashi; Yamamoto, Kentaro; Okado, Tetsuya; Huang, Zhen-Dong; Minato, Taketoshi; Tassel, Cédric; Kim, Jungeun; Kobayashi, Yoji; Abe, Takeshi; Kageyama, Hiroshi; Uchimoto, Yoshiharu (2014), "High energy density rechargeable magnesium battery using earth-abundant and non-toxic elements", Scientific Reports, 4: 5622, doi:10.1038/srep05622, PMC 4092329, PMID 25011939
باتری های ثانویه منیزیم یک موضوع فعال تحقیقاتی هستند، بخصوص به عنوان جایگزین یا بهبود شیمیایی باتری لیتیوم یون - به عنوان یک سلول منیزیم جایگزینی Li-ion ممکن است با یک آند منیزیم جامد امکان پذیر است، اجازه می دهد که بالاتر چگالی انرژی از آن با لیتیوم، که نیاز به یک های intercalated آند لیتیوم. آندز نوع درج (یون منیزیم) نیز مورد تحقیق قرار گرفته است.
سلولهای اولیه منیزیم از اوایل قرن بیستم ساخته شده است. تعدادی از مواد شیمیایی برای انواع باتری های ذخیره شده مورد بررسی قرار گرفته اند و مواد کاتدی شامل کلرید نقره، مس (I) کلرید، کلرید پالادیوم (II)، یدید مس (I)، تیتانیوم مس (I)، دی اکسید منگنز و هوا (اکسیژن). به عنوان مثال، یک باتری ذخایر کلرید نقره / آب معدنی فعال آب تا سال ۱۹۴۳ در دسترس تجاری قرار گرفت.
نوع باتری منیزیم BA-4386 به طور کامل تجاری شده است و هزینه های آن در هر واحد نسبت به باتری های روی برابر است - در مقایسه با سلول های روی کربن معادل باتری ظرفیت بیشتری با حجم و عمر طولانی تر داشته است. BA-4386 از سال ۱۹۶۸ تا سال ۱۹۸۴ به طور گسترده توسط ارتش آمریکا مورد استفاده قرار گرفت، زمانی که با یک لیتیوم تونیل کلرید جایگزین شد.
برمید منیزیم (به انگلیسی: Magnesium bromide) با فرمول شیمیایی MgBr۲ (anhydrous)MgBr۲·6H۲O (hexahydrate) یک ترکیب شیمیایی است. که جرم مولی آن 184.113 g/mol (anhydrous)292.204 g/mol (hexahydrate) می باشد. شکل ظاهری این ترکیب، دستگاه بلوری هگزاگونال کریستال سفید (بی آب) بی رنگ دستگاه بلوری مونوکلینیک کریستال (هگزا هیدرات) است...
..
InChI=1S/2BrH.Mg/h2*1H;/q;;+2/p-2 YKey: OTCKOJUMXQWKQG-UHFFFAOYSA-L Y
InChI=1/2BrH.Mg/h2*1H;/q;;+2/p-2Key: OTCKOJUMXQWKQG-NUQVWONBAY
پراکسید منیزیم (به انگلیسی: Magnesium peroxide) با فرمول شیمیایی MgO۲ یک ترکیب شیمیایی با شناسه پاب کم ۶۱۷۴۵ است. که جرم مولی آن 56.3038 g/mol می باشد. شکل ظاهری این ترکیب، پودر سفید است..
Magnesium peroxide
Magnesium dioxide magnesium bioxide UN 1476
.
منیزیم به عنوان یک فلز با نسبت استحکام به وزن بالا یکی از فلزات جذاب مهندسی است. از خواص مهندسی مهم این فلز می توان به جاذب ارتعاش بودن آن و همچنین پایین بودن نقطه ذوب آن( نزدیک به نقطه ذوب آلومینیوم می باشد) اشاره کرد. ریخته گری از جمله روش های تولید مناسب این فلز می باشد. این فلز به علت داشتن ساختار کریستالی HCP، محدودیت هایی در اجرای برخی از فرایندهای تولیدی بر روی خود دارد. از جمله آن می توان محدودیت در اجرای کار سخت یا ماشین کاری را نام برد. از دیگر موارد ضعف این فلز را می توان ویژگی های سطحی ضعیف و همچنین واکنش پذیری بسیار بالا دانست. واکنش پذیری این فلز با افزایش دما، افزایش می یابد.
به وجود آوردن اتصالات بدون ترک
قطعه با کیفیت سطحی قابل قبول
سطح تحت اثر گرمای کوچک
تغییر شکل کوچک در جوشکاری ورق های ضخیم
سرعت جوش بالا، سرعت خنک شدن بالا
ساختار متالورژیکی قابل قبول
خواص مکانیکی مناسب در محل اتصال
همانطور که پیش تر ذکر شد، این فلز در دماهای بالا بسیار واکنش پذیر می باشد. این ویژگی موجب می شود که هنگام جوشکاری و ماشین کاری این فلز به شدت خطرناک باشد، زیرا با اجرای این دو فرایند دما افزایش یافته و احتمال سوختن آن وجود دارد. سوختن این فلز بسیار شدید بوده و همراه با نور زیاد است. برای خاموش کردن آن هم باید از کپسول های مخصوص استفاده کرد و به هیچ وجه نباید برای خاموش کردن آن، از آب استفاده کرد زیرا باعث شدیدتر شدن حادثه می شود.
چالش بعدی وجود لایه اکسید روی سطح آن است، این لایه دارای نقطه ذوب بالاتری نسبت به فلز پایه است و اگر قبل از انجام فرایند جوشکاری به دقت محل موردنظر تمیز نشود، در اثر دمای الکترود فلز پایه ذوب می شود ولی همچنان لایه اکسیدی ذوب نشده است که این امر موجب عدم اتصال مناسب دو قطعه موردنظر می باشد.
در صورت تشکیل نشدن لایه اکسیدی بر روی قطعات منیزیومی رنگ و وزن آن ها با قطعات آلومینیومی بسیار شبیه می باشد و با توجه به متداول تر بودن قطعات آلومینیومی نسبت به قطعات منیزیمی، ممکن است به قطعات منیزیمی از جنس آلمینیوم فرض شوند و با تنظیمات این فلز جوش کاری انجام شود. در صورت بروز این مشکل قطعه جوش داده شده به سرعت دچار شکست می‎شود. زیرا برای جوشکاری منیزیم باید از فیلر مخصوص منیزیم که معمولاً از جنس فلز پایه است استفاده شود، در غیر اینصورت دو قطعه به یکدیگر به درستی جوش نمی خورند و قطعه دچار شکستگی می شود. برای حل این مشکل یک راه حل بسیار ساده استفاده از سرکه می باشد. اگر بر روی سطح تمیز شده قطعه کار سرکه ریخته شود و سرکه آن را درون خود حل نکند، آن فلز آلومینیوم است ولی در صورت حل شدن فلز در سرکه قطعه کار مورد نظر، منیزیم می باشد.


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

ارتباط محتوایی با منیزیم

منیزیم در جدول کلمات

آلیاژ منیزیم و آلومینیوم
ما گنا لیوم
آلیاژ منیزیم و الومینیوم
ماگنالیوم

منیزیم را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Twitter LinkedIn

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• بهترین زمان مصرف قرص منیزیم   • مضرات منیزیم   • منیزیم در چه غذاهایی است   • فلز منیزیم   • منیزیم جوشان   • مکمل منیزیم   • عوارض افزایش منیزیم در بدن   • عوارض قرص منیزیم   • معنی منیزیم   • مفهوم منیزیم   • تعریف منیزیم   • معرفی منیزیم   • منیزیم چیست   • منیزیم یعنی چی   • منیزیم یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی منیزیم
کلمه : منیزیم
اشتباه تایپی : lkdcdl
آوا : manyazyom
نقش : اسم
عکس منیزیم : در گوگل


آیا معنی منیزیم مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 94% )