انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه
جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی انگلیسی به انگلیسی کلمات اختصاری فارسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

94 1069 100 1

مهبل

/mahbel/

مترادف مهبل: زهدان، بچه دان، دهانه زهدان، رحم

معنی مهبل در لغت نامه دهخدا

مهبل. [ م َ ب ِ ] (ع اِ) زهدان. (آنندراج ) (ناظم الاطباء). جای بچه اندر شکم. (مهذب الاسماء). بچه دان. || دهان فرج زن. (غیاث اللغات ) (آنندراج ). دهانه ٔ زهدان. جایی که نره در آن داخل می گردد. (ناظم الاطباء). راه نره در فرج زن. (آنندراج ). در اصطلاح پزشکی ، مجرایی است عضلانی ، مخاطی و استوانه ای شکل که در پایین رحم قرار دارد و عضو جماعی زن می باشد و ضمناً نوزاد که از رحم و سوراخ گردن رحم خارج می شود از مجرای مهبل و فرج خارج می گردد. مهبل بسیار قابل اتساع است و دایره ٔ فوقانیش گردن رحم را احاطه می کند به طوری که قسمتی از گردن رحم و سوراخ تحتانیش از درون مهبل مشاهده می شود. در فاصله ٔ بین مهبل و فرج در دخترها پرده ای به نام پرده ٔ بکارت موجود است. این پرده معمولاً در وسطش سوراخی دارد که به اشکال مختلف و بیشتر هلالی شکل است. پرده ٔ بکارت در اولین مقاربت از بین می رود و مجرای مهبل و فرج یکی می شود و مجرای مهبل از قسمت جلو به مثانه و مجرای ادرار زن مجاور است واز عقب با روده ٔ مستقیم مربوط می باشد و در وضع ایستاده مسیر مجرای مهبل از بالا به پایین و از عقب به جلو است. طولش در حدود 9 سانتیمتر است و با سطح افقی زاویه ای 70 درجه می سازد. || جای فرودافتادن بچه از زمین. || سرین. (ناظم الاطباء). اِسْت. (اقرب الموارد). || فروافتادگی از سرکوه به سوی شعب. (ناظم الاطباء). فرودآینده از سر کوه به طرف شعب. (آنندراج ).
- مهبل الهواء ؛ راهی که از سر کوه فرودمی آیند. (ناظم الاطباء).

مهبل. [ م ِ ب َ ] (ع ص ) سبک. (منتهی الارب ) (آنندراج ). خفیف. (از اقرب الموارد). سبک. خفیف. جَلد. (ناظم الاطباء).

مهبل. [ م ُ هََ ب ْ ب َ ] (ع ص ) گران سنگ و آنکه به او گویند: هبلتک امک ؛ یعنی گم کند تو را مادر تو. || مرد گوشتناک آماسیده روی. (منتهی الارب ) (آنندراج ) (ناظم الاطباء) (از اقرب الموارد). || آنکه وی را هرکس لعنت کند. (ناظم الاطباء).

معنی مهبل به فارسی

مهبل
( اسم ) ۱ - زهدان بچه دان . ۲ - دهانه زهدان ( که نره از آن عبور کند ) . توضیح مجرایی است عضلانی مخاطی و استوانه یی شکل که در پایین رحم قرار دارد و عضو جماعی زن میباشد و ضمنا نوزاد که از رحم و سوراخ گردن رحم خارج میشود از مجرای مهبل و فرج خارج میگردد . مهبل بسیار قابل اتساع است و دایره فوقانیش گردن رحم را احاطه میکند بطوریکه قسمتی از گردن رحم و سوراخ تحتانیش از درون مهبل مشاهده میشود . در فاصله بین مهبل و فرج در دخترها پرده ای بنام پرده بکارت موجود است . این پرده معمولا در وسطش سوراخی دارد که با شکال مختلف و بیشتر هلالی شکل است . پرده بکارت در اولین مقاربت از بین میرود و مجرای مهبل و فرج یکی میشود . مجرای مهبل از قسمت جلو بمثانه و مجرای ادرار زن مجاور است و از عقب با روده مستقیم مربوط میباشد . در وضع ایستاده مسیر مجرای مهبل از بالا بپایین و از عقب به جلو است . طولش در حدود ۹ سانتیمتر است و باسطح افقی زاویه ای ۷٠ درجه میسازد .
گران سنگ و آنکه به او گویند : هبلتک امک یعنی گم کند ترا مادر تو ٠ یا مرد گوشتناک آماسیده روی ٠
[vaginismus] [روان شناسی] اختلال ناشی از گرفتگی ماهیچه های مهبل که آمیزش جنسی را دردناک یا ناممکن می کند

معنی مهبل در فرهنگ معین

مهبل
(مَ بَ یا بِ) [ ع . ] (اِ.) زهدان ، رحم زن .

معنی مهبل در فرهنگ فارسی عمید

مهبل
ابتدای دهانۀ رحم.

مهبل در دانشنامه ویکی پدیا

مهبل
عکس مهبل
مهبل مصنوعی وسیله ای شبیه به آلت جنسیِ زنانه است که از موادی مانند پلاستیک و غیره ساخته می شود. از انواع مختلف این وسیله برای اهداف گوناگونی مانند پژوهش های پزشکی، نطفه گیری از جانوران یا خودارضایی استفاده می شود.
انقباض غیرارادی مهبل، مهبل گرفتگی یا واژینیسموس عبارت است از انقباض عضلات اطراف مهبل (واژن). این واکنش کاملاً غیرارادی و غیرقابل کنترل بوده و مانع از ورود هر جسم خارجی حتی انگشت یا تامپون به مهبل می شود. در این حالت هر گونه تلاش برای دخول موجب دردهای شدید می شود. این حالت که به آن واژینیسم نیز گفته می شود، اغلب علت روانی دارد.
اولیه: که هر گونه دخول برای اولین بار را غیرممکن می سازد.
ثانویه: که پس از دوران طولانی روابط جنسی بدون درد و معمولاً بعد از یک تجربه ناخوشایند جسمی یا روانی ایجاد می شود.
واژینیسم همراه با عدم خونریزی ماهیانه نشانه ای از وجود مهبل بسیار تنگ است که در صورت تشخیص صحیح به آسانی قابل درمان است.
تریکوموناس واژینالیس یا (به انگلیسی: Trichomonas vaginalis) تک یاخته ای است تاژکدار و بیهوازی ، که میتواند موجب عفونت منتقل شونده از طریق جنسی در انسان شود.
تریکومونیازیس
عفونت مهبل
عفونت تریکومونایی واژن در زنان شایع است و علائمی مانند خارش و ترشحات غیر طبیعی دارد. عفونت از طریق جنسی قابل انتقال است و عفونت در مردان اغلب بدون علامت میباشد. درمان با ایمیدازولها مانند کلوتریمازول و مترونیدازول است.
سرطان مهبل عبارت است از رشد بدون کنترل سلول های بدخیم در مهبل یا فرج.
سرطان مهبل یا وولو، بانک اطلاعات بیماریها
زهراه آماس یا زهدان راه آماس یا التهاب مهبل یا واژینیت (به انگلیسی: Vaginitis) به التهاب دستگاه تناسلی زنانه خارجی (عفونت واژن یا مهبل) که بر اثر عواملی مانند کلامیدیا، تریکومونا یا باکتری ها ایجاد می شود گفته می شود.
دست کم هر دو روز یک بار لباس های زیرتان را عوض کنید.
دستگاه تناسلی خارجی را همیشه خشک و تمیز نگه دارید. رطوبت می تواند عاملی برای رشد میکروب ها و گسترش آنها باشد.
نوار بهداشتی را ۴ تا ۶ ساعت یک بار و حداکثر ۸ ساعت یک بار عوض سید. پیش از گذاشتن نوار بهداشتی، حتما دست های خود را با آب و صابون بشویید.
در حمام از صابون ها و شامپوهای غیرمعطر و ملایم استفاده کنید خودتان را از وان کف صابون دور نگه دارید.
خارش و سوزش در ناحیه تناسلی را جدی بگیرید و به پزشک متخصصرجوع کنید مخصوصا اگر به همراه ترشحات باشد.
برخی عوامل مانند بهداشت پایین، دیابت، وجود IUD در رحم و... زمینه ساز عفونت های مکرر در خانم ها هستند. هر چند التهاب واژن به تنهایی چندان عارضه ای ندارد ولی در صورت عدم درمان می تواند به سایر دستگاه ها مانند رحم و مثانه گسترش یابد.
مهمترین شکایت بیمار خارش ناحیه تناسلی و افزایش ترشحات مهبل می باشد. گاه سوزش ادرار، دیسپارونی و... نیز داریم. در معاینه ترشحات غیرطبیعی و اریتم موضعی (قرمزی) ممکن است دیده شود.
سه نوع واژینیت خانم ها را درگیر می کند:


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

معنی مهبل به انگلیسی

sheath (اسم)
جلد ، غلاف ، نیام ، پوش ، مهبل
cunt (اسم)
کس ، مهبل
vagina (اسم)
غلاف ، مهبل

معنی کلمه مهبل به عربی

مهبل
مهبل

مهبل را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Twitter LinkedIn

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

تازه ترین پیشنهادها

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• مهبلي صغير   • واژن چیست همراه با عکس   • واژن زن ایرانی   • واژن دختر باکره   • مهبلي چیست   • اندام زنان برهنه   • واژن مرد   • عکس واژن دختر باکره   • معنی مهبل   • مفهوم مهبل   • تعریف مهبل   • معرفی مهبل   • مهبل چیست   • مهبل یعنی چی   • مهبل یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی مهبل
کلمه : مهبل
اشتباه تایپی : lifg
آوا : mahbel
نقش : اسم
عکس مهبل : در گوگل


آیا معنی مهبل مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 94% )