برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
96 1219 100 1

مهج الدعوات و منهج العبادات (کتاب)

مهج الدعوات و منهج العبادات (کتاب) در دانشنامه اسلامی

مهج الدعوات و منهج العبادات (کتاب)
«مهج الدعوات و منهج العبادات » تالیف سید علی بن طاوس حسینی حلی ، متوفای ۶۶۴ هجری است.
ادعیه و احرا این کتاب، از آخرین تالیفات سید است که در سال ۶۶۲ هجری، یعنی دو سال قبل از وفات تالیف کرده است. ابن طاوس کتاب مهج الدعوات را فصل بندی نکرده است.
انگیزه تالیف
فرهنگ دعا در دین مقدس اسلام جایگاه ویژه ای دارد. این مطلب با سیری در موضوع کتب تالیف شده در تاریخ اسلام و نسبت تعداد کتاب های ادعیه به بقیه موضوعات کاملا مشهود است.به لحاظ اهمیت فراوانی که ائمه علیهم السّلام برای دعا و نقش آن در زندگی انسان قائل بوده اند، علمای بزرگوار علاوه بر توجه خاص به این موضوع، برای گسترش این فرهنگ پر بار تلاش فراوانی کرده اند. عالمانی مانند رضی الدین سید بن طاوس که از وجیه ترین علمای تشیع هستند اکثر تالیفات خود را به ادعیه اختصاص داده اند.سید، خود نقل می کند که در کتابخانه شخصی اش بیش از هفتاد جلد کتاب دعا از پیامبر صلی الله علیه و آله وسلّم و ائمه علیهم السّلام وجود دارد و کتاب هایی مانند مهج الدعوات را از آنها تهیه کرده است.ابن طاوس در این کتاب، تنها ادعیه مطلقه را نقل کرده که اختصاص به زمانی خاص یا مکانی خاص ندارند. بر خلاف کتبی مانند جمال الاسبوع و الاقبال که نظر به زمان و مکان های خاص داشتند.
ترتیب مطالب
سید در هر موضوع، از پیامبر صلی الله علیه و آله وسلّم شروع کرده و به امام زمان عجل الله تعالی فرجه ختم نموده و پس از آن از غیر ائمه علیهم السّلام هم مواردی نقل می کند.ابتدای کتاب، احراز وارده از معصومین علیهم السّلام است و بعد از آن، ادعیه و احراز هر یک از ائمه به صورت مفصل ذکر شده است. سپس ادعیه پیامبران گذشته به ترتیب آمده است. سید در جای جای این کتاب شریف ادعیه و احرازی از خود با عنوان «دعاء ورد علی خاطری» نقل نموده است. همچنین دعاهایی به عنوان ادعیه متفرقه از کتب مختلف آورده است.در پایان کتاب نیز، چند فصل پیرامون اوقات استجابت دعا و صفات داعی و... حسن ختام کتاب گشته. سید رضی الدین بن طاوس، که قصدش تنها تهیه کتابی در ادعیه بوده، تمام سندهای ادعیه و روایات را حذف کرده و تنها به ذکر نام راوی از امام علیه السّلام اکتفا نموده است. البته در بسیاری موارد نام ماخذ دعا را هم آورده.
ترجمه
...
...

ارتباط محتوایی با مهج الدعوات و منهج العبادات (کتاب)

به اشتراک بگذارید

پیشنهاد کاربران

سیدحسین اخوان بهابادی
مُهَجَ الدَّعوات و مَنهَجُ العبادات، کتابی در زمینه ادعیه نوشته سید بن طاووس است.سید درباره این کتاب می‌گوید:من در اوقاتی که به مداومت و مواظبت دعاها، انواع ریاضات بر خود قرار داده بودم از جمله حرزها، قنوت‌ها، حجاب‌ها و دعاهای دیگر که از حضرت پیامبر و ائمه اثناعشر به سندهای معتبر روایت شده بود و همچنین از جمله مناجات‌ها و دعاهای متفرّقه در کتاب‌ها قدری را که نخبه و خلاصه آنها بود و کمال اعتماد بر آن داشتم، نقل نمودم و چون این قدر منتخب، همگی در رساله‌ها و کاغذهای متعدد نقل شده بود و پراکنده بودند و کسانی که جویای آنها هستند را چندان سود و بهره‌ای به آسانی حاصل و میسّر نمی‌شود، به خواست و یاری خدای تعالی همه آنها را در رساله‌ای جمع نمایم ؛ زیرا هرگاه همگی در کتابی مجتمع و محفوظ باشند، از برای راغبانش سودمند و بهتر خواهد بود و دسترسی به آن آسان‌تر و نیکوتر. و چون دعاهای انتخاب شده و جمع شده در این رساله به منزله حیات و روح نسبت به سایر دعاها و به منزله راه راست برای جویندگان دعا است، این رساله را به �مهج الدّعوات و منهج العبادات� نامیدم.
سیدحسین اخوان بهابادی
معانی کلمات کتاب سید بن طاووس به نام، مُهَجَ الدَّعوات و مَنهَجُ العبادات:
مهج جمع مَهجَه، مهجه:روح، خون دل.
دعوات جمع دعا.
منهج:نهج، راه، راه راست.
عبادات جمع عبادت
لذا معنی تحت لفظی کتاب می شود: روح دعاها و راه عبادت ها.

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی مهج الدعوات و منهج العبادات (کتاب)   • مفهوم مهج الدعوات و منهج العبادات (کتاب)   • تعریف مهج الدعوات و منهج العبادات (کتاب)   • معرفی مهج الدعوات و منهج العبادات (کتاب)   • مهج الدعوات و منهج العبادات (کتاب) چیست   • مهج الدعوات و منهج العبادات (کتاب) یعنی چی   • مهج الدعوات و منهج العبادات (کتاب) یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی مهج الدعوات و منهج العبادات کتاب
کلمه : مهج الدعوات و منهج العبادات (کتاب)
اشتباه تایپی : li[ hgnu,hj , lki[ hgufhnhj (;jhf)
عکس مهج الدعوات و منهج العبادات (کتاب) : در گوگل

آیا معنی مهج الدعوات و منهج العبادات (کتاب) مناسب بود ؟           ( امتیاز : 96% )