برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
96 1240 100 1

مهج الدعوات و منهج العبادات

مهج الدعوات و منهج العبادات در دانشنامه اسلامی

مهج الدعوات و منهج العبادات
سید علی بن طاووس حسینی حلی، متوفی 664 هجری.
این کتاب، از آخرین تألیفات سید است که در سال 662 هجری، یعنی دو سال قبل از وفات تألیف کرده است. ابن طاووس کتاب مهج الدعوات را فصل بندی نکرده است.
فرهنگ دعا در دین مقدس اسلام جایگاه ویژه ای دارد. این مطلب با سیری در موضوع کتب تألیف شده در تاریخ اسلام و نسبت تعداد کتاب های ادعیه به بقیه موضوعات کاملا مشهود است.
به لحاظ اهمیت فراوانی که ائمه اطهار علیهم السلام برای دعا و نقش آن در زندگی انسان قائل بوده اند، علمای بزرگوار علاوه بر توجه خاص به این موضوع، برای گسترش این فرهنگ پربار تلاش فراوانی کرده اند. عالمانی مانند رضی الدین سید ابن طاووس که از وجیه ترین علمای تشیع هستند اکثر تألیفات خود را به ادعیه اختصاص داده اند. سید، خود نقل می کند که در کتابخانه شخصی اش بیش از هفتاد جلد کتاب دعا از پیامبر صلی الله علیه و آله و سلم و ائمه علیهم السلام وجود دارد و کتاب هایی مانند مهج الدعوات را از آنها تهیه کرده است.
ابن طاووس در این کتاب، تنها ادعیه مطلقه را نقل کرده که اختصاص به زمانی خاص یا مکانی خاص ندارند. برخلاف کتبی مانند جمال الأسبوع و الاقبال که نظر به زمان و مکان های خاص داشتند.
سید در هر موضوع از پیامبر صلی اللّه علیه و آله شروع کرده و به امام زمان عجل الله تعالی فرجه ختم نموده و پس از آن از غیر ائمه علیهم السلام هم مواردی نقل می کند.
ابتدای کتاب، احراز وارده از معصومین علیهم السلام است و بعد از آن ادعیه و احراز هر یک از ائمه به صورت مفصل ذکر شده است. سپس ادعیه پیامبران گذشته به ترتیب آمده است.
سید در جای جای این کتاب شریف ادعیه و احرازی از خود با عنوان «دعاء ورد علی خاطری» نقل نموده است. همچنین دعاهایی به عنوان ادعیه متفرقه از کتب مختلف آورده است.
مهج الدعوات و منهج العبادات
«مهج الدعوات و منهج العبادات»، به زبان عربی، تألیف سید علی بن طاووس حسینی حلی، متوفای 664ق، در موضوع ادعیه و احراز است.
این کتاب، از آخرین تألیفات سید است که آن را در سال 662ق؛ یعنی دو سال قبل از وفات تألیف کرده است.
کتاب، فاقد فصل بندی و باب بندی است ...

مهج الدعوات و منهج العبادات در دانشنامه ویکی پدیا

مهج الدعوات و منهج العبادات
مُهَجَ الدَّعوات و مَنهَجُ العبادات، کتابی در زمینه ادعیه نوشته سید بن طاووس است.
این کتاب حزر، مربوط به امور طلسمات بوده و در آنها از تعویذات و ادعیه بهره گرفته شده و مشتمل بر انواع حرزهای چهارده معصوم، قنوت های ائمه معصومین و ادعیه های مأثور است و پایان بخش کتاب را ادعیه متفرقه است.


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

ارتباط محتوایی با مهج الدعوات و منهج العبادات

به اشتراک بگذارید

پیشنهاد کاربران

سیدحسین اخوان بهابادی
سید بن طاووس، خود درباره این کتاب می‌گوید:
�من در اوقاتی که به مداومت و مواظبت دعاها، انواع ریاضات بر خود قرار داده بودم از جمله حرزها، قنوت‌ها، حجاب‌ها و دعاهای دیگر که از حضرت پیامبر و ائمه اثناعشر به سندهای معتبر روایت شده بود و همچنین از جمله مناجات‌ها و دعاهای متفرّقه در کتاب‌ها قدری را که نخبه و خلاصه آنها بود و کمال اعتماد بر آن داشتم، نقل نمودم و چون این قدر منتخب، همگی در رساله‌ها و کاغذهای متعدد نقل شده بود و پراکنده بودند و کسانی که جویای آنها هستند را چندان سود و بهره‌ای به آسانی حاصل و میسّر نمی‌شود، به خواست و یاری خدای تعالی همه آنها را در رساله‌ای جمع نمایم ؛ زیرا هرگاه همگی در کتابی مجتمع و محفوظ باشند، از برای راغبانش سودمند و بهتر خواهد بود و دسترسی به آن آسان‌تر و نیکوتر. و چون دعاهای انتخاب شده و جمع شده در این رساله به منزله حیات و روح نسبت به سایر دعاها و به منزله راه راست برای جویندگان دعا است، این رساله را به �مهج الدّعوات و منهج العبادات� نامیدم.

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی مهج الدعوات و منهج العبادات   • مفهوم مهج الدعوات و منهج العبادات   • تعریف مهج الدعوات و منهج العبادات   • معرفی مهج الدعوات و منهج العبادات   • مهج الدعوات و منهج العبادات چیست   • مهج الدعوات و منهج العبادات یعنی چی   • مهج الدعوات و منهج العبادات یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی مهج الدعوات و منهج العبادات
کلمه : مهج الدعوات و منهج العبادات
اشتباه تایپی : li[ hgnu,hj , lki[ hgufhnhj
عکس مهج الدعوات و منهج العبادات : در گوگل

آیا معنی مهج الدعوات و منهج العبادات مناسب بود ؟           ( امتیاز : 96% )