انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه
جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی انگلیسی به انگلیسی کلمات اختصاری فارسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

95 1068 100 1

مهدی

/mahdi/

معنی اسم مهدی

اسم: مهدی
نوع: پسرانه
ریشه اسم: عربی
معنی: (تلفظ: mahdi) (عربی) (در قدیم) هدایت شده، (در اعلام) نام قائم منتظَر (ع) در نزد شیعه، مهدی منتظَر (ع )، مکنی ]کنیه ی او[ به ابوالقاسم محمد بن عسکری ملقب به امام زمان، صاحب الزمان، حجت القائم، امام قائم، قائم آل محمد، آخرین امام از امامان دوازده گانه ی شیعه است - هدایت شده، نام امام دوازدهم شیعیان

معنی مهدی در لغت نامه دهخدا

مهدی. [ م َ دی ی ] (ع ص ) هدایت کرده شده. (غیاث اللغات ) (آنندراج ). هدایت کرده شده. ارشادشده. ج ، مهدیون. (ناظم الاطباء). هدایت شده.

مهدی. [ م ِ دا] (ع اِ) آنچه در آن هدیه آورند چون طبق و جز آن. (از ناظم الاطباء). آنچه هدیه در وی آرند چون طبق و جزآن که با هدیه باشد. (آنندراج ) (از اقرب الموارد). طبق هدیه. (مهذب الاسماء). || (ص ) هدیه آورنده. مذکر و مؤنث در وی یکسان است. (ناظم الاطباء).

مهدی. [ م ُ ] (ع ص ) هدیه کننده. اهداکننده. پیشکش کننده : واجب است که تحف و هدایا مناسب متحف و مهدی باشد. (تجارب السلف ). رجوع به اِهْداء شود.

مهدی. [م ُ دا ] (ع ص ) هدیه فرستاده شده. پیشکش شده. (ناظم الاطباء). هدیه داده شده. هدیه آورده. رجوع به اهداء شود.

مهدی. [ م َ] (اِخ ) به زعم اهل سنت و جماعت ، کسی که در موقع معینی برای تقویت دین ظهور می کند. بسیاری از اهل سنت و جماعت مهدی را در شخص معین منحصر نمی دانند، بلکه معتقدند در هر عصر ممکن است مهدی ظهور کند :
بلقیس بانوان و سلیمان شه اخستان
کز عدل و دین مبشر مهدی زمان اوست.
خاقانی.
مفخر اهل بشر خوانش که دهر
مهدی آخر زمان میخواندش.
خاقانی.
ایام بدعهدی کند امروز ناگه دی کند
کار هدی مهدی کند دجال طغیان پرورد.
خاقانی.
مهدی امت توئی زآنکه به معنی تو را
عزت دین هم وثاق عصمت حق یار غار.
خاقانی.
کجاست صوفی دجال فعل ملحدشکل
بگو بسوز که مهدی دین پناه رسید.
حافظ.
- مهدی خصال ؛ که خصال وی چون خصال مهدی باشد. مهدی صفات :
به تأیید مهدی خصالی که تیغش
روان سوز دجال طغیان نماید.
خاقانی.
- مهدی سیاست ؛ که سیاست او چون سیاست مهدی منتظر باشد. بسیار کافی در کشورداری. عادل :
داور مهدی سیاست مهدی امت پناه
رستم حیدرکفایت حیدر احمدلوا.
خاقانی.
- مهدی شعار ؛ که شعار مهدی دارد. عادل. دادگر :
شاه فریدون لوا، خضر سکندرسپاه
خسرو امت پناه ، اتسز مهدی شعار.
خاقانی.
- مهدی صفت ؛ که صفت مهدی دارد، چون دادگری و ظلم برافکنی و جز آن :
مهدی صفت شهنشه ، امت پناه داور
جان بخش چون ملک شه ، کشورستان چو سنجر.
خاقانی.
- مهدی نسب ؛ که نسب او چون نسب مهدی پاک باشد :
خسرو مهدی نسب مهدی آدم صفت
آدم موسی بنان موسی احمدقدم.
خاقانی.

مهدی. [ م َ ] (اِخ ) یا مهدی منتظر(ع ). محمدبن حسن عسکری ، مکنی به ابوالقاسم و ملقب به امام زمان ، صاحب الزمان ، امام منتظر، حجةالقائم ،امام قائم و قائم آل محمد. آخرین امام از امامان دوازده گانه ٔ شیعه ٔ امامیه است. به سال 255 هَ. ق. / 870 م. در سامرا متولد شد. در پنج سالگی وی ، پدرش امام یازدهم حسن عسکری درگذشت و از آن پس مهدی منتظر از انظار غایب گردید و فقط از راه نواب خود که به ترتیب عبارتند بودند از ابوعمرو عثمان بن سعید اسدی ، ابوجعفر محمدبن عثمان بن سعید، ابوالقاسم حسین بن روح ، و ابوالحسن علی بن محمد سمری با شیعیان ارتباط داشت. در اصطلاح اهل تشیع از زمانی که مهدی از انظار غایب شد تا زمان مرگ نائب چهارم (326 هَ. ق.) غیبت صغری نامیده می شود. با مرگ ابوالحسن علی بن محمد سمری غیبت کبری آغاز می شود. شیعیان در طول مدت غیبت کبری در انتظار ظهور او هستند. در کشور ایران و نیز در منطقه های شیعه نشین جز از ایران شب نیمه ٔ شعبان که شب ولادت مهدی است جشن ها برپا میگردد. و عده ٔ بسیاری در بامداد هر جمعه دعای ندبه را برای نزدیک شدن ظهور امام می خوانند. طبق نوشته ٔ شاردن سیاح فرانسوی ، پادشاهان صفوی در کاخ خود در اصفهان دو اسب با زین افزار مجلل مجهز داشتند تا برای سواری مهدی حاضر باشد. یکی از آن دو اسب را برای مهدی و اسب دیگررا برای نایب او عیسی آماده کرده بودند. و رجوع به اعلام زرکلی ج 3 ص 882، اعیان الشیعه ج 3 قسمت چهارم ص 326به بعد و المهدی تألیف صدر و المهدیة فی الاسلام از سعد محمد حسن چ مصر و بحارالانوار و نیز به مهدویت و احمدبن عبداﷲبن احمدبن اسحاق در همین لغت نامه شود.

مهدی. [ م َ ] (اِخ ) دهی است از دهستان میان آب (بلوک شعیبه ) بخش مرکزی شهرستان اهواز، واقع در 68هزارگزی شمال شرقی اهواز و در ساحل غربی رودخانه ٔ شطیط. (از فرهنگ جغرافیائی ایران ج 6).

مهدی. [ م َ ] (اِخ ) ده کوچکی است از دهستان سردارآباد بخش مرکزی شهرستان شوشتر، واقع در 5هزارگزی جنوب غربی شوشتر و 3هزارگزی جنوب راه دزفول به شوشتر. (از فرهنگ جغرافیائی ایران ج 6).

مهدی. [ م َ ] (اِخ ) ابوعبداﷲ محمدبن عبداﷲ، معروف به ابن تومرت. رجوع به ابن تومرت و رجوع به مهدویت شود.

مهدی. [ م َ ] (اِخ ) ابومحمد عبیداﷲ، ملقب به المهدی. مؤسس دولت فاطمیان مصر است. در نسب وی میان ارباب سیر اختلاف است ، ولی اغلب نسب او را به علی (ع ) می رسانند. وی به سال 296 هَ. ق. در سی وهفت سالگی در شهر سجلماسه در شمال افریقا قیام کرد و تمام آن نواحی را از تصرف خلفای عباسی بیرون آورد و سال بعد بر منابر قیروان و رقاده به نام وی خطبه خوانده شد و مردم به خلافت وی دعوت شدند. در فاصله ٔ سالهای 303 تا 308در نزدیکی قیروان شهری بنا نهاد که به نام وی مهدیه خوانده شد. مهدی عبیداﷲ در 15 ربیعالاول سال 322 در مهدیه درگذشت و پسرش قائم به جای وی نشست. (از ریحانةالادب ج 6 ص 38). و رجوع به کامل التواریخ ابن الاثیر و اعلام زرکلی ج 2 ص 619 و فاطمیان در همین لغت نامه شود.

مهدی. [ م َ ] (اِخ ) شیخ محمد احمدبن سیدعبداﷲ، معروف به مهدی (متمهدی ) (1843-1885 م.). در حدود سال 1880 م. ادعای مهدویت کرد و در سودان علیه مصر و انگلستان قیام نمود و یاران او به زودی در 1885 شهر خرطوم را متصرف شدند و ویران کردند. خود وی در همان سال در ام درمان درگذشت و پیروانش را لرد کیچنر فرمانده قوای مصر و انگلیس در 1898 شکست داد. و رجوع به مهدویت شود.

مهدی. [ م َ ] (اِخ ) محمدبن احمدبن حسن بن قاسم زیدی. از نسل الهادی الی الحق. صاحب یمن و از ائمه ٔ زیدیه بود. بعد از وفات محمدبن اسماعیل با او بیعت کردند (سال 1097 هَ. ق.) و در سال 1127 خلع گردید و سال بعد درگذشت. (از اعلام زرکلی ج 3 ص 859). و رجوع به هادی الی الحق شود.

مهدی. [ م َ ] (اِخ ) محمدبن ادریس بن علی حمودی. از پادشاهان دولت حمودی است در اندلس. در 438 هَ. ق. به حکومت رسید و به سال 450 هَ. ق. درگذشت. (از اعلام زرکلی ج 3 ص 861).

مهدی. [ م َ ] (اِخ ) محمدبن عبداﷲ القائم بامراﷲبن عبدالرحمن ، ابوعبداﷲ مهدی سعدی. از پادشاهان بزرگ دولت سعدیون در مراکش بود. به سال 946 هَ. ق. با اوبیعت کردند. با پرتقالیها جنگید و آنان را از بلاد سوس بیرون کرد و سرانجام به دست یکی از موالی خود کشته شد (سال 964 هَ. ق.). (از اعلام زرکلی ج 3 ص 933).

مهدی. [ م َ ] (اِخ ) لقب محمد ثانی ، یازدهمین خلیفه ٔ اموی اسپانیا. رجوع به امویان اندلس شود.

مهدی. [ م َ ] (اِخ ) میرزامهدی خان استرآبادی ، فرزند نصیر استرآبادی. منشی نادرشاه افشار بود و وقایع سلطنت این پادشاه را تا سال 1160 هَ. ق. (سال مرگ نادر) نوشت و آن راجهانگشای نادری نام نهاد. دیگر تألیفات او عبارت است از «سنگلاخ » که لغت نامه ای است ترکی به فارسی که درسال 1172 تا 1173 تألیف کرده و دیگر «دُرّه ٔ نادره ». علاوه بر اینها وی به امر نادرشاه کتب عهد عتیق (تورات ) و عهد جدید (اناجیل اربعه ) را با دستیاری عده ای از علمای یهود و نصاری به فارسی ترجمه کرده است.

معنی مهدی به فارسی

مهدی
ابومحمد عبیدالله ملقب به المهدی موسس دولت فاطمیان است . وی در سال ۲۹۶ ه. در سجلماسه از بلاد افریقا قیام کرد و تمام آن ناحیه را از تصرف خلفای عباسی بیرون آورد . در ۲۹۷ ه. به خلافت نشست و خطبه بنام وی خوانده شد . عبیدالله در سال ۳٠۳ ه. به خلافت قیروان شهری بنیان نهاد که به مناسبت انتساب به وی آن را مهدیه خواندند . عبیدالله در ۱۵ ربیع الاول سال ۳۲۲ در مهدیه درگذشت .
هدایت شده، ارشادشده، کسی که خداونداورابسوی حق هدایت نموده
( اسم ) هدیه داده شده هدیه آورده .
ده کوچکی است از دهستان سردار آباد بخش مرکزی شهرستان شوشتر .
میرزا مهدی خان استر آبادی فرزند نصیر استر آبادی منشی نادرشاه افشار بود و وقایع سلطنت این پادشاه را تا سال ۱۱۶٠ ه.ق. که سال مرگ نادر است به رشته تحریر کشید و آن را تاریخ جهانگشای نادری نام نهاد . کتاب سنگلاخ که لغتنامه ای ترکی به فارسی است و در ۱۱۷۲ یا ۱۱۷۳ تالیف شده است و نیز دره نادره از تالیفات اوست .
ده دهستان میان آب بخش مرکزی شهرستان شوشتر استان ششم . در ۱٠ کیلومتری جنوب شوشتر . گرمسیر است و ۸٠٠ تن سکنه دارد . شعبه ای از رودخانه کارون آب آن را تامین می سازد. محصولش غلات برنج صیفی و کنجد است.
دهی است از بخش حومه شهرستان اصفهان
دهی است از بخش فهرج شهرستان بم
دهی است از شهرستان رفسنجان
دهی است از بخش کرج شهرستان تهران .
دهی است از شهرستان رفسنجان
شاعر است و در سال ۹۲۴ درگذشته
از شاعران قرن دوازدهم هجری است
محمد مهدی شاعر و پهلوان بود و در قرن نهم می زیست و از برخی دانشها و کمالات بهره داشت و در کشتی گیری و پهلوانی سر آمد اقویائ زمان و در موسیقی مشق نموده بود .
مهدی بیگ شقاقی از ایل اسپرلو بود . مدتی در تبریز در خدمت خداداد خان دنبلی بیگلربیگی آنجا بسر برد و اواخر عمرش را در اصفهان گذراند .
ابن داود ابن سلیمان حلی شاعر و ادیب بود . در حله عراق زاده شد و هم در آنجا درگذشت .
یکی از مشاهیر پرخواران به زمان ناصرالدین شاه مثل مهدی حمال پرخوار که لقمه های بزرگ گیرد .
حاجی شیخ . . . از علمای شیعه ساکن عراق بود که پس از جنگ بین الملل در ژوئن ۱۹۲۳ دولت عراق او را با عده ای از علما تبعید کرد .
دهی است از بخش قروه شهرستان سنندج
( صفت منسوب به مهدی خان نامی اسم ) نوعی برنج که در رود بار قزوین کاشته میشد اکوله .
پسر میرزا نصیر خدمت دیوانی داشته و در فن انشا ماهر بوده و شعر می سروده و در اواخر عمر سلوک عرفانی داشته و منزوی بوده و در حدود ۱۲۶۸ ه. ق . زنده بوده است .
سید مهدی فرزند میرزا غیاث عرب نسابه طباطبائی از شاعران قرن یازدهم است . در شیراز تحصیل کرد و سپس به اصفهان رفت .
دهی است از بخش بهشهر شهرستان ساری
محمد بن محمد بن علی سنوسی پیشوای فرقه سنوسیه دوم . بسال ۱۲۶۲ ه. ق . زاده شد بعد از پدرش جانشینی او را بر عهده گرفت .

معنی مهدی در فرهنگ معین

مهدی
(مَ یّ) [ ع . ] (اِمف .) هدایت شده ، ارشاد شده .
(مُ دا) [ ع . ] (اِمف .) هدیه داده شده .

معنی مهدی در فرهنگ فارسی عمید

مهدی
۱. نام قائم مقام منتظر در نزد شیعیان.
۲. (صفت) [قدیمی] کسی که خداوند او را به سوی حق هدایت نموده، هدایت شده، ارشاد شده.

مهدی در دانشنامه اسلامی

مهدی
مهدی به معنای راهنمایی شده به دست خدا، در اصطلاح روایات اسلامی یکی از القاب منجی اسلامی و در باورهای شیعی، لقب امام دوازدهم(ع) شیعیان است که سرانجام ظهور و زمین را از عدل و داد پر می کند. از آنجا که پیامبر(ص) درباره ظهور منجی به نام مهدی از خاندان خود وعده داده بود، مسلمانان از واپسین روزهای پس از رحلت پیامبر، منتظر ظهور مهدی (ع) بودند.
برخی از گروه‎های اسلامی نظیر زیدیان و بنی عباس با انتخاب لقب مهدی برای رهبران قیام خود علیه دستگاه حاکم و با ادعای برپایی عدالت و از بین بردن ظلم، توده‎های معتقد به مهدی موعود را به خود جلب و از آن برای تثبیت حکومت خود استفاده می‎کردند. بر اساس برخی گزارش‎ها لقب مهدی در صدر اسلام از باب بزرگداشت نیز برای بزرگان به کار می رفته است. برخی محققان مدعی‎اند نخستین کسی که مهدی را در کاربرد اعتقادی آن به عنوان منجی به کاربرد ابو اسحاق کعب بن ماته بن حیسوء حمیری (درگذشت۳۴ق) است.
مهدی صفت مفعولی و به معنی شخص راهنمایی شده به دست خدا است.این کلمه از ماده «ه ـ د ـ ی» به معنای هدایت و راهنمایی از روی لطف و خیرخواهی است. گویا معنای «هدایت» در اینجا مقابل ضلالت است و به راهنمایی معنوی اشاره دارد. کلمه مهدی در قرآن نیامده ولی دیگر مشتقات مادی «ه ـ د ـ ی» مکرر در این کتاب آسمانی به کار رفته اند از جمله در دو آیه قرآنی این ماده بر هیئت اسم فاعل و به معنای «هدایت کننده» است به کار رفته است.
"ابوعبدالله مهدی" بعد از پدرش منصور به قدرت رسید از کار او می توان به وسعت دادن مسجدالحرام، گذاشتن دستگاه برید (اطلاعات) و رونق گرفتن تجارت در بغداد اشاره کرد.
دوران مهدی، ادامه عصر منصور و دوره تحکیم پایه های قدرت عباسیان است. هنوز نیروهای وفادار به عباسیان که به نام شیعه بنی عباس خوانده شدند، مطمئن ترین نیروهای حکومت بودند. همان ها بودند که با شورش و فریاد، عیسی بن موسی را وادار کردند تا به نفع پسر مهدی از ولایت عهدی کناره گیری کند.
مهدی عباسی در سفر حج میان مردم مکه و مدینه بذل و بخشش فراوانی می کرد. این اقدام، نوعی حرکت تبلیغی برای وی بود، کاری که در دوره های مختلف تاریخ، خلفا و امیران نسبت به مردم این دو شهر انجام می دادند. وی بر مساحت مسجدالحرام و مسجدالنبی افزود و در آبادی راه های حج کوشید.
مهدی در یکی از سفرها، تعداد پانصد نفر از نوادگان انصار را به عنوان اعوان و انصار خود از مدینه به بغداد کوچ داده برای آنها امکانات زندگی فراهم کرد. این اقدام، نوعی دلجویی از انصار بود که در دوران امویان مورد ستم بودند و بعدها نیز به دلیل حمایت از شورش نفس زکیه در مدینه، مورد بی مهری منصور واقع شده بودند.
دوران مهدی، در ادامه دوران منصور، دوره استحکام پایه های قدرت عباسیان است که شکوه آن در دوران هارون ظاهر می شود. در تمامی این دوره به جز اندلس که در اختیار امویان بود، سایر سرزمین های اسلامی، تحت سلطه عباسیان قرار داشت.
شورش هایی نیز در زمان او به وجود آمد، شورش یوسف البرم که به منظور امر به معروف و نهی از منکر قیام کرد، شورش مقنع (سپید جامگان) و شورش عبدالسلام یشکری را می توان نام برد.
از آنجا که مهدی عباسی وقت خود را عموما به حل منازعات داخلی و کشورگشایی می گذراند، امام موسی بن جعفر علیه السلام در زمان او اندک فرصتی برای بیان حقایق شرع و مظلومیت اهل بیت علیهم السلام یافت.
البته مهدی برای در امان ماندن از خطر احتمالی از سوی امام، حضرت را مدتی زندانی کرد و چون تضمین گرفت که بر علیه او نشورد، حضرت را آزاد کرد. تفصیل واقعه به روایت فضل بن ربیع از پدرش چنین است: وقتی مهدی، حضرت موسی بن جعفر علیه السلام را زندانی کرد، یکی از شب ها حضرت امیرمؤمنان علی علیه السلام را در خواب دید که به او فرمود: «یا محمد فهل عسیتم ان تولیتم ان تفسدوا فی الارض وتقطعوا ارحامکم» آیا شما به این امید بودید که اگر ولایت یافتید، در زمین فساد کنید و قطع ارحام کنید! به دنبال این خواب، خلیفه ربیع را شبانه خواست و گفت: که موسی بن جعفر علیه السلام را نزدش حاضر کند.
«مهدی(ع) تجسم امید و نجات» اثر عزیزالله حیدری، تلاشی است در جهت اثبات مهدویت و طرح مباحث غیبت، انتظار و ظهور ولیعصر(عج) که به زبان فارسی نوشته شده است.
جامعیت و گستردگی بحث پیرامون مباحث مهدویت کتاب را حائز اهمیت کرده است.
کتاب فاقد تبویب و فصل بندی است ولی می توان مطالب را در پنج بخش تقسیم بندی کرد که به تفصیل خواهد آمد.
مؤلف با طرح عقاید متفکرین معاصر جهان غرب درباره بن بست بشریت به طرح نظرات و آراء دانشمندان دیگر مذاهب و کتاب های آسمانی آنها درباره ظهور منجی در عصر حاضر پرداخته است. زندگی امام عصر، نایبان چهارگانه امام و برخی از توقیعات امام از دیگر مطالب کتاب است. در لابلای مطالب کتاب نیز برخی پرسش ها درباره فایده غیبت، انتظار، طول عمر امام(ع) و چگونگی قیام حضرت پاسخ داده شده است.
بخش اول کتاب به بیان چندین مبحث پرداخته است:
مهدی(عج)، ده انقلاب در یک انقلاب مجموعه ای از متن سخنرانی های دکتر حسن رحیم پور ازغدی در دانشکده های تهران و مشهد سال های 79 و 1380ش می باشد.
مجموعه نگاهی به حکومت جهانی امام مهدی(ع) و شاخص های انسانی جامعه مهدوی دارد.
اثر از سه بخش با عناوین دولت عاشقی و عدل جهانی، مهدی(عج)، نیمه شرقی، نیمه غربی و جهانی شدن، پایان تاریخ و مهدویت تشکیل یافته است.
بخش اول متن سخنرانی دکتر در تالار فردوسی، دانشکده ادبیات دانشگاه تهران در 22 مهر 1380 می باشد. گوینده قیام مهدی را نقطه غلیان تاریخ و شوک بزرگ تاریخی می داند که علیه ستمگران جهان و برای گشودن راه تنفس بشریت محروم، صورت خواهد گرفت و بر اساس روایات، نه فقط راه تنفس، بلکه ایشان راه تعقل بشریت را نیز خواهند گشود. وقتی ایشان بیایند عقلانیت تازه فعلیت پیدا می کند. ایشان مخالفان عقل را بر سر جای خود خواهند نشاند. بازار عقلانیت و عدالت، هر دو را گسترش خواهند داد که به هم مربوط هستند. و نه عدالت را جدا از عقل می توان به درستی فهمید و معنا و اجرا کرد و نه عقل و عقلانیت اگر به عدالت، معطوف نباشد، عقل سالم و عقل به معنای واقعی کلمه است با آمدن ایشان نیز ریشه کینه در دنیا خشکانده می شود و در دوران حاکمیت او و در جامعه ای که او بنا خواهد نمود، کینه توزی و کینه ورزی نخواهد بود، زیرا ایشان عوامل کینه توزی؛ یعنی ظلم و جهل را بر خواهد انداخت و رسم برادری و دولت عاشقی را برقرار خواهد کرد. در حکومت و حرکت او، ریشه ستم نیز از جای کنده خواهد شد: گوینده با اشاره به روایات و فرازهایی از دعای ندبه، به بررسی موضوع پرداخته است و با طرح جهان وطنی و عدالت جهانی پس از ظهور اشاره می کند و می گوید، ایشان با نبردی فراگیر و جهانی به این جنگ همه علیه همه در تاریخ خاتمه خواهد داد و با استقرار دولت عدل جهانی، دیگر در دنیا جز شهروند جهانی نخواهیم داشت. و در جهان وطنی ایشان، دعوای نژادها، ملیت ها و قومیت ها پایان خواهد یافت. وی به نظریات نظریه پردازان غربی؛ از جمله محافظه کاران و لیبرال ها درباره پایان جهان اشاره می کند و به نقد و بررسی آن ها می پردازد و همه وعده های مهدویت را واقعی و راستین، توصیف می کند. به همین خاطر جامعه مهدی، نا کجا آباد نیست، همه جا آباد است. یک جزیره دور افتاده محصور در خود، شهرکی پشت ابرها و در ذهن شاعران نیست. جامعه مهدی(ع)، جامعه بسته نیست که پلیس های آن از شهروندهایش بیشتر باشد. بلکه شهری است که بر اساس آگاهی، آزادی و اخلاق بنا می شود و تمدنی است که برای نخستین بار در مقیاس جهانی، علم و عبودیت، قدرت و معنویت و دنیا و آخرت را با یکدیگر جمع می کند.
بخش دوم متن سخنرانی دکتر در تالار شهید چمران دانشکده فنی دانشگاه تهران در 29 مهر 1380ه‍ می باشد. گوینده شرق و غرب جهان را وطن و خانه امام مهدی(ع) می داند که هیچ چیزی مانع راه او نخواهد شد. وی پس از اشاره به شرقی بودن پدر امام مهدی(عج) و غربی بودن مادر ایشان، مخاطبان امام را شرقیان و غربیان می داند. و از پیامبر(ص) نقل می کنند که فرمود: «یبلغ سلطانه المشرق و المغرب»، سلطه مهدی(عج) و قدرت او سراسر شرق و غرب جهان را خواهد گرفت». هیچ کشور و سرزمینی خارج از اقتدار او نخواهد بود و هیچ مرزی و حتی جزیره ای خارج از اقتدار مهدی(عج) نخواهد بود. گوینده سپس به شاخص های انسانی جامعه مهدوی اشاره می کند که در آن روابط انسانی بر اساس مناسبات و معیارهای انسانی شکل می گیرد. شاخص های جامعه مهدوی، دوستی و برادری، رحمت، صلح، یگانگی و محبت می باشد. گوینده با نقل روایات متعدد به این نتیجه می رسد که در نظام مهدوی، فاصله های طبقاتی و حقوقی از بین خواهد رفت و به انقلاب امنیتی، عمرانی، فرهنگی و معرفتی، علمی، عقلی، اقتصادی، فناوری، حقوقی و انقلاب در مناسبات انسانی در عصر ظهور اشاره می کند. این انقلابات ده گانه در انقلاب مهدوی، از همه جهات،یک استثناء در تاریخ بشر است و تنها یک انقلاب سیاسی به شمار نمی رود، بلکه تحولی همه جانبه و عمیق در همه ابعاد مادی و معنوی بشر است که گوینده این انقلابات را با استناد به روایات از ائمه معصومین علیهم السلام مطرح می کند، آن گاه گوینده در باب یاران حضرت مهدی(ع) و ابزار و تسلیحات و فن آوری ارتباطی و تبلیغاتی آنان سخن می گوید و روش حکومت ایشان را با استفاده از روایات تبیین می کند. از جمله این روایات، روایتی از حضرت امیر(ع) است که فرمودند: «وقتی امام مهدی ما قیام کند، عهدنامه و پیمان نامه ای بین او و آن 313 نفر امضاء می شود و آنان تعهد می کنند که به این میثاق پای بند خواهند بود و تخلف نخواهند کرد. مهدی(عج) متقابلاً خود نیز تعهداتی می کند. همان گونه رفت و آمد کند که آنان می کنند. آن چنان لباس بپوشد که یارانش می پوشند. آن گونه سوار شود که آنان سوار می شوند. خلاصه همان گونه باشد که آنان هستند و در حکومت مهدی(عج) هیچ حجاب و بارگاه و فاصله ای با مردم و توده ها نخواهد بود.»
مهدی آذریزدی، فرزند «علی اکبر رشید خرمشاهی»، در سال 1301ش در «خرمشاه یزد» به دنیا آمد.
پدرش شعر می سرود ولی مجموعه شعری از او باقی نمانده است.
مهدی تحصیلات مقدماتی فارسی، قرآن و عربی را نزد پدر، مادربزرگ و در «مدرسه خان» آموخت و همزمان با تحصیل، به زراعت و بنایی پرداخت. سپس در کارگاه جوراب فروشی مشغول به کار شد. آن گاه در «کتاب فروشی یزد» و «گلبهار» اشتغال یافت.
کار در کتاب فروشی، نقطه عطفی در زندگی آذر یزدی جوان بود. او از یک سو در میان دوستان خاموش، صبح را به شب می رساند و با آن ها به حشر و نشر می پرداخت و از سوی دیگر، چون کتابفروشی، یگانه مرکز و مرجع اهل کتاب و مطالعه شده بود، برای وی فرصتی بود تا با اهل علم، تحقیق و پژوهش آشنا شود. سال ها ممارست او با کتاب که بدان بسیار عشق می ورزید، از او فردی کتاب شناس و صاحب سبک و اندیشه ساخته بود.
پس از مدت وی به «تهران» مهاجرت کرد و در «چاپ خانه علمی» مشغول به کار شد. او سال ها به غلطگیری و تصحیح نمونه های چاپی اشتغال داشت. بسیاری از انتشاراتی ها و کتابفروشی های مهم تهران چون «ابن سینا»، «امیر کبیر»، «خاور»، «بنگاه ترجمه و نشر کتاب» و... شاهد زحمات توان فرسای او بوده اند. وی همواره با خواندن و آموختن، به عطش سیری ناپذیر درونی خود پاسخ می گفت.
نکته جالب در خصوص شان علمی و فرهنگی او، پیوند درون سالکی طالب علم با دنیای سرشار از پاکی و پرراز و رمز کودکان است. او که اوان جوانی را مصروف خواندن و آموختن و غنی ساختن درون اش کرده بود، در سن 35 سالگی به فکر احیای متون ادب فارسی برای کودکان به شیوه روایت گونه با نثری ساده و روان افتاد و با نوشتن مجموعه داستان «قصه های خوب برای بچه های خوب»، پای به عرصه بازنویسی قصه های کهن برای کودکان گذاشت و بدین وسیله چهره ای شد آشنا برای چندین نسل و تا آن جا پیش رفت که شد پایه گذار و پیشکسوت ادبیات کودکان ایران.
سید مهدی دادور فرزند مرحوم آیت الله سید فخر الدین دادور، در سال 1317ش، در شهر لار فارس متولد شد.
وی پس از تحصیلات مقدماتی، راهی جهرم شد و سپس به قم آمد و در آنجا پس از اتمام دوره سطح، درس خارج فقه و اصول و تفسیر و فلسفه را در محضر اساتید بزرگی همچون حضرات آیات عظام شیخ مرتضی حایری یزدی، مرحوم علامه طباطبایی، حضرت امام خمینی، محقق داماد و میرزا هاشم آملی به پایان رساند. در ضمن در کنار دروس حوزه به ادامه دروس جدید و دبیرستانی پرداخت و تا پایان مقطع دانشگاه در رشته زبان انگلیسی پیش رفت. وی پس از فارغ التحصیلی، سال ها در دبیرستان و حوزه و دانشگاه به تدریس اشتغال داشته است.
القرآن الکریم (ترجمه آیت اللهی)
نشانه های ظهور امام زمان(عج)
معصوم سوم حضرت فاطمه زهرا(س)
معصوم دوم امیر المومنین حضرت علی(ع)مهدی در دانشنامه ویکی پدیا

مهدی
در دیدگاه آخرالزمانی مسلمانان، مهدی (در لغت به معنی «هدایت کننده») اعاده کنندهٔ دین و عدالت و منجی موعود است که (بنا بر تفاسیر مختلف) هفت، نه یا نوزده سال پیش از روز قیامت حکومت خواهد کرد و زمین را از ظلم و جور پاک خواهد کرد. مهدی در تشیع دوازده امامی اشاره به حجت بن حسن، امام دوازدهم شیعیان، فرزند حسن عسکری دارد. در میان اهل سنت محدثان مشهوری احادیثی در مورد بشارت مهدی از پیامبر اسلام نقل کرده اند، اما مفهوم مهدی از مفاهیم اصلی اعتقادی اهل سنت نیست. از محدثان و علمای اهل سنت دیدگاه ها و حدیث های مختلفی در مورد مهدی نقل شده است. در این روایات از عیسی مسیح، فرزندی از نسل حسن و حسین، فرزند حسن عسکری امام یازده شیعه به عنوان مهدی یاد شده است. در بین فرق اسلامی در طول تاریخ اسلام همچنین از افرادی مانند محمد حنفیه، موسی بن جعفر، حسن عسکری، حجت بن حسن، عیسی مسیح و میرزا غلام احمد و محمد احمد در سودان به عنوان مهدی نام برده شده است.
محمد احمد: یا محمد احمد بن عبدالله یا محمد احمد سودانی متولد ۱۲ اوت ۱۸۴۴ رهبر مذهبی طریفت سامانیه بود که در ۲۹ ژوئن ۱۸۸۱ ادعا نمود که مهدی است. او شورش موفقی را علیه حکومت مصر و عثمانی در سودان شروع کرد. در سال ۱۸۸۵ او موفق شد که خارطوم پایتخت فعلی سودان را به تصرف خود درآورد. او مدتی بعد در ۲۲ ژوئن ۱۸۸۵ درگذشت.
سید علی محمد باب بنیان گذار مذهب بابیت که در سال ۱۸۴۴ میلادی با ۱۲۶۰ هجری قمری ادعا مهدی بودن کرد. او بعدها در شهر تبریز تیرباران شد.
محمد امزیان (فوت ۱۸۷۹) در شمال آفریقا
محمت (فوت ۱۹۳۰) در ترکیه
محمد قحطانی (فوت ۱۹۷۹) در عربستان سعودی
احمد بارِلوی (فوت ۱۸۳۱) در هند
واژهٔ «مهدی» در قرآن به کار نرفته است. «مهدی» از ریشهٔ ه-د-ی است و به معنای هدایت شده یا هدایت شده توسط خدا می باشد. سابقهٔ استفاده از کلمهٔ مهدی قبل از ظهور اسلام وجود ندارد، به ویژه به معنای موعود جهانگشای عدل گستر. اما استفاده از این کلمه در زمان پیامبر اسلام و بعد از آن، در اشعار و متن های عرب دیده می شود. در شعری سعد بنی سلیم پس از ایمان به اسلام در مدح پیامبر اسلام چنین می سراید:
مهدی به معنای «هدایت شده» در ابتدای اسلام در مفهوم منجی آخرالزمان به کار نمی رفته است. بسیاری از بزرگان صدر اسلام با این نام خوانده می شده اند، تنها لقبی بوده است که به خاطر آنکه درجه بزرگی معنوی آن ها نشان داده شد. افرادی مانند محمد، ابراهیم، علی، فاطمه، حسین بن علی و مهدی (خلیفه بنی عباس) در اوایل اسلام با این نام خوانده شده اند.
در میان کتاب های عهد عتیق در کتاب دانیال که بعد از اسارت یهودیان در بابل نوشته شده است به منجی آخرالزمان اشاره شده است. عیسی بنا به نقل اناجیل از ظهور ناگهانی پسر انسان، بازگشت خود به هنگام انقضای عالم، بر قرار شدن عدالت در آن دوران و حتمی بودن حکومت عدل خبر داده است. پسر انسان تعبیری است که بر نجات دهندهٔ جهانی در انجیل اطلاق شده است. در نوشته های بین العهدین (فاصلهٔ زمانی کتاب دانیال تا زمان تدوین انجیل ها) مانند (خنوخ، ۱:۴۶–۳) به ظهور یک منجی در آخرالزمان اشاره می شود. از این منجی با نام هایی مانند «مسیحا»، «برگزیده»، «پرهیزگار»، «پسر انسان»، «پسر خدا»، و «انسان» یاد شده است. او وجودی ازلی است که پیش از خلق جهان، زمان ظهور و برنامهٔ او نزد خدا معلوم و مقرر بوده است.
عکس مهدی
مهدی می تواند اشاره ای به یکی از موارد زیر باشد:
مهدی، منجی یا موعود آخرالزمان در دین اسلام.
حجت بن حسن، موعود آخرالزمان و دوازدهمین امام در شیعه دوازده امامی.
مهدی شهر یا سَنگسَر، یکی از شهرهای ایران در استان سمنان.
مهدی (بدافزار)، نام یک بدافزار کامپیوتری که در سال ۲۰۱۲ میلادی افشا شد. این بدافزار جاسوسی برخی کشورهای خاورمیانه، به ویژه ایران را هدف قرار داده بود.
مهدی، واژه ای عربی به معنی «هدایت شده» و از نام های پسرانه.
«مهدی» ترانه ای در سبک رپ و با نقدی از اوضاع اجتماعی و سیاسی ایران، به ترانه سرایی و خوانندگی شاهین نجفی است. این ترانه در تاریخ ۲۷ دسامبر ۲۰۱۰ منتشر شد. نجفی در این ترانه، حجت بن حسن، امام دوازدهم شیعیان را مورد خطاب قرار می دهد و درضمن نگاه انتقادی خود از شرایط اجتماعی و سیاسی ایران، از او می خواهد که به کمک او بیاید. پس از انتشار ترانه و موزیک ویدئو در وب گاه یوتیوب، تاکنون تعداد نمایش های آن به نزدیک ۳۶۰ هزار نفر رسیده، و بیش از ۱٬۵ هزار نفر آن را پسندیده اند.
متن ترانه مهدی
موزیک ویدئو ترانه «مهدی» در یوتیوب
شاهین نجفی را با دو بیت به زبان گیلکی آغاز و در ادامه با مخاطب قرار دادن حجت بن حسن، به مرور حوادث و شرایط اجتماعی و سیاسی ایران؛ از جمله رسیدگی بنیاد شهید و امور ایثارگران به خانواده های شهدا، پایدار ماندن وضعیت بد اقتصادی با وجود تغییر رئیس جمهوران کشور، تحریم ها و هدفمندسازی یارانه ها پرداخته است.
همه دردم ولی درمان ننه بوو (سراسر مبتلا به دردم ولی درمان وجود ندارد) ا تاریکی میان کوو نور سو سو (در این تاریکی سوسوی نور کجاست) وترکستم جی غم تنهای تنهام (بی توان در مقابل غم و غصه در شرایطی تنها و بی کس) می تنها تکیه گاهه زندگی کو (تنها کسی که در این زندگی به او تکیه کنم کجاست)
یه زمان واسه یه کسی ما مستضعفیم - وعده آب برق خونهٔ کذایی (اشاره به صحبت های سید روح الله خمینی در سخنرانی شهر قم در تاریخ ۱۰ اسفند ۱۳۵۷، که به مردم آب، برق و برای مستمندان اتوبوس مجانی را وعده کرده بود.) یه زمان باید بجنگیم و بمیریم - الکی الکی کربلا ما می آییم (اشاره به نوحهٔ «کربلا، کربلا، ما داریم می آییم» از اکبر شریعت، که در سال های جنگ ایران و عراق به یکی از نوحه های معروف، و هم چنین وسیله ای برای تشویق جوانان به جنگ، شهادت و رفتن به کربلا تبدیل شده بود.) هشت سال گفت گفتمان و خندیدیم - ۱۸ تیر و شهید دانشگاهی (اشاره به شهیدشدگان وقایع کوی دانشگاه تهران در تیر ماه سال ۱۳۷۸، که به همین مناسبت دهمین سالگردی نیز در سال ۱۳۸۸ که مصادف با اعتراضات به نتیجه انتخابات ریاست جمهوری دهم بود، برگزار شد.) خلیج و نفت توش که دیگه مال ما نیست - شدیم بچه، بچه یتیم سر راهی (اشاره به برداشت های کشورهای همسایه از نفت خلیج فارس که با بهره از توان سرمایه گذاران خارجی و بهره وری از تکنولوژی های مدرن و روز دنیا انجام گرفته، و باعث چندین برابر شدن این برداشت ها نسبت به برداشت ایران می شود؛ و به نقل از شاعر، ایران را به کشوری یتیم تبدیل کرده است.)
ابوعبدالله محمد مهدی (نام کامل وی: أبو عبد الله محمد بن عبدالله المنصور بن محمد بن علی المهدی) سومین خلیفه از خلفای عباسی بود که بعد از پدرش منصور بین سالهای ۱۵۸ تا ۱۶۹ خلافت و فرمانروایی مسلمانان را بر عهده داشت.
وی نخستین خلیفه عرب بود که توانست سپاه طبرستان را شکست دهد و مناطق بسیاری از غرب طبرستان را تصرف کند و سلسله دابویگان را با سرنگونی اسپهبد خورشید براندازد. اسپهبد خورشید وقتی شایعه اسیر شدن همسر و دخترش را شنید دست به خودکشی زد.
در سال ۱۶۰ هجری شخصی به نام یوسف البرم که یکی از اعراب مهاجر قبیله ثقیف بود در قسمت شرقی خراسان دعوی امامت نمود و تمام نواحی شرقی خراسان را به تصرف خود درآورد ولی فوراً به دست یزید عامل خلیفه مسلمانان دستگیر و به بغداد فرستاده شد و به قتل رسید.
در سال ۱۶۲ هجری مهدی همراه با هارون الرشید فرزندش پس از تاخت و تاز به شهرهای روم شرقی (بیزانس) به بغداد مهاجرت نمود.
در همین سال المقنع در ماوراءالنهر دعوی خدایی نمود اما به دست عمال و سپاهیان خلیفه مغلوب و مقتول شد.
وی که در بین سال های ۷۷۵ تا ۷۸۵ میلادی، در بغداد فرمان راند؛ او پس از پدرش ابوجعفر منصور به خلافت رسید. لقب وی «مهدی» به معنی ره یافته و ره نمایی شده است. دوران خلافت وی، همراه با صلح و آرامش بود. در این دوره قدرت عباسیان در بغداد، تحکیم شد. در این دوره، تنها اندلس در فرمان عباسیان نبود؛ و دیگر سرزمین های اسلامی تحت تسلط خلافت عباسی بود. مدت خلافت او ده سال و یک ماه بود.
مهدی ممکن است نام یکی از این افراد باشد:
مهدی حائری یزدی
مهدی باکری
مهدی الهی قمشه ای
مهدی بازرگان
مهدی آذر یزدی
مهدی آذر
مهدی بهادری نژاد
مهدی شجاعی
مهدی سمایی
مهدی موسوی
مهدی کامرانی
مهدی مهدوی
مهدی قربانی
مهدی کیانی
مهدی مرندی
مهدی حاجی زاده
مهدی سهرابی
مهدی مهدوی کیا
مهدی خدابخشی
مهدی موسوی (بازیکن کبدی)
مهدی مناجاتی
مهدی تقوی
مهدی واعظی
مهدی شیری
مهدی رجب زاده
مهدی هاشمی نسب
مهدی مهدی پور
مهدی امیرآبادی
مهدی بازارگرد
مهدی لواسانی
مهدی پاکدل
مهدی صبایی
مهدی فقیه
مهدی جمالی
مهدی آباد نام مکان های زیر است:
مهدی آباد (آزادشهر)
مهدی آباد (اسفراین)
مهدی آباد (اشکذر)
مهدی آباد (اصفهان)
مهدی آباد (اقلید)
مهدی آباد (ایلام)
مهدی آباد (بابل)
مهدی آباد (بردسیر)
مهدی آباد (بم)
مهدی آباد (بهشهر)
مهدی آباد (بوانات)
مهدی آباد (تاکستان)
مهدی آباد (تربت جام)
مهدی آباد (تفت)
مهدی آباد (تنکابن)
مهدی آباد (تیران و کرون)
مهدی آباد (جیرفت)
مهدی آباد (چالوس)
مهدی آباد (ختنه سوری)
مهدی آباد (خدابنده)
مهدی آباد (خرم آباد)
مهدی آباد (خلیل آباد)
مهدی آباد (خمین)
مهدی آباد (داراب)
مهدی آباد (دامغان)
مهدی آباد (درمیان)
مهدی آباد (دستگردان)
مهدی آباد (دلفان)
مهدی آباد (دلیجان)
مهدی آباد (رشتخوار)
مهدی آباد (رفسنجان)
مهدی آباد (ری)
مهدی آباد (زاهدان)
مهدی آباد (ساوجبلاغ)
مهدی آباد (سمیرم سفلی)
مهدی آباد (سمیرم)
مهدی آباد (سوادکوه شمالی)
مهدی آباد (سیرجان)
مهدی آباد (شهرضا)
مهدی آباد (شوشتر)
مهدی آباد (شیراز)
مهدی آباد (طبس)
مهدی آباد (علی آباد)
مهدی آباد (عنبرآباد)
مهدی آباد (فسا)
مهدی آباد (قائم شهر)
مهدی آباد (کاشمر)
مهدی آباد (کرج)
مهدی آباد (کرمان)
مهدی آباد (کرمانشاه)
مهدی آباد (کمیجان)
مهدی آباد (کوهرنگ)
مهدی آباد (گتوند)
مهدی آباد (گنبد کاووس)
مهدی آباد (لاهیجان)
مهدی آباد (مرودشت)
مهدی آباد (مسجدسلیمان)
مهدی آباد (مشهد)
مهدی آباد (ملایر)
مهدی آباد (مهریز)
مهدی آباد (نوبندگان)
مهدی آباد (نهبندان)
مهدی آباد (نیشابور)
مهدی آباد (همدان)
مهدی آباد (ورامین)
مختصات: ۳۶°۵۶′۲۵″ شمالی ۵۵°۲۳′۲۵″ شرقی / ۳۶٫۹۴۰۲۸°شمالی ۵۵٫۳۹۰۲۸°شرقی / 36.94028; 55.39028
مهدی آباد، روستایی است از توابع بخش چشمه ساران شهرستان آزادشهر در استان گلستان ایران.
این روستا در دهستان چشمه ساران قرار دارد و براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۸۵، جمعیت آن ۱۲۷ نفر (۳۷خانوار) بوده است.
مهدی آباد روستایی در دهستان ارسک، بخش ارسک، شهرستان بشرویه در استان خراسان جنوبی است.
مهدی آباد (اسفراین)، روستایی از توابع بخش مرکزی شهرستان اسفراین در استان خراسان شمالی ایران است.
این روستا در دهستان زرق آباد قرار دارد و براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۸۵، جمعیت آن ۱۰۳ نفر (۲۷خانوار) بوده است.
مهدی آباد، روستایی از توابع بخش مرکزی شهرستان اشکذر در استان یزد ایران است.
این روستا در دهستان رستاق قرار دارد و براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۸۵، جمعیت آن ۱۶۰ نفر (۴۲خانوار) بوده است.
آب انبار میرزا مهدی
آب انبار میرزا مهدی واقع در خیابان ۱۸ دی ساری به شماره ۱۰۰۵ در تاریخ ۱۳۵۳/۸/۱ ثبت شده است.آب انبار میرزا مهدی در یکی از محلات کهن ساری ساخته شده بود که اینک وجود ندارد. نام این محله «ملا آق بابا» بود. «محلهٔ ملاآقا بابا، از طرف شمال به محلهٔ همت آباد، از طرف جنوب به محله نوآمبار، از طرف مشرق به کهنه باغ شاه و از طرف مغرب به محله شاه غازی بن منتهی می شد.» ملاآقا بابا، فرد روحانی از تلارم دودانگه بود و تمکن مالی خوبی داشت؛ به همین دلیل موقوفات زیادی در شهر ساری ایجاد کرد؛ یکی از آن ها تکیه ای بود که در زمان پهلوی اول هنگام احداث خیابان ۱۸دی تخریب شد و دیگر اثری از محله و تکیه باقی نماند.آب انبار میرزامهدی یکی از آثار برجای مانده از این محله تاریخی است. قدمت این آب انبار بر اساس اطلاعات موجود در پرونده ثبتی، مربوط به دورهٔ افشاریه - زندیه است. این آب انبار دارای عناصر مخزن گنبدی شکل، ورودی، راه پله، پاشیر و خیشخان است. مخزن آن با پلان مدور و سقف گنبدی آجری است که بالای آن خیشخانی با گنبد مخروطی شکل با ۶ روزن عمل تهویه درون مخزن را انجام می داد.ارتفاع تقریبی گنبد از قسمت بیرونی بنا ۵/۸ متر و قطر گنبد تقریباً ۱۲ متر است. همانند دیگر آب انبارها، ورود به مخزن آب انبار میرزا مهدی نیز از طریق یک ورودی مجزا صورت می گرفت که متأسفانه این ورودی تخریب شده است. در پرونده ثبتی این اثر به این موضوع اشاره شده است: «در ورودی و سردر آن در حد شرقی بوده که چندی قبل توسط مستأجر خراب شده».ورودی اصلی به فضای راه پله که در حال حاضر رو به خیابان ۱۸ دی و در ضلع جنوبی مخزن ساخته شده است، دارای یک تاق جناغی و آجرکاری خفته راسته در نما است. راه ورود به پاشیر این آب انبار از طریق ورودی و راه پله ای با دو پاگرد می باشد. پوشش تاق دار فضای داخلی را در قسمت بیرون بنا با استفاده از شیوه کنوسازی به سطحی تخت و شیبدار تبدیل کرده اند. بر خلاف آب انبارهای دیگر که فضای راه پله و پاشیر جنب گنبد و مخزن قرار گرفته، فضای راه پله و پاشیر این اثر، روبه روی مخزن تعبیه شده است. فضای پاشیر آن نیز دارای پلان مربع شکل و با سقف بلندی است که نورگیری بالای آن برای روشنایی و تهویه وجود دارد. به علت تخریب ورودی مخزن در دهه های گذشته دیوار رو به مخزن را در فضای پاشیر تخریب کرده اند تا یک راه ورود به فضای مخزن ایجاد نمایند. پوشش نورگیر نیز در حال حاضر تخریب و یک سازه بتنی حلقه ای جایگزین آن شده است. مصالح مورد استفاده در این بنا همانند آجر ۵*۲۰*۲۰، ملات آهکی و اندود ساروج در بدنه مخزن می باشد. عرصهٔ اطراف مخزن حدود بیست سال است در اختیار بخش خصوصی قرار دارد و تبدیل به چایخانه شده است.
منابع
1.پرونده ثبتی اثر. سازمان میراث فرهنگی 2.احمدی، سیدمهدی(۱۳۹۰). محلات ساری. آوای مسیح 3.همان منبع 4.نیکوبیان، ابوالفضل(۱۳۹۵). آب انبارهای ساری. رسانش نوین. 5.پرونده ثبتی اثر. سازمان میراث فرهنگی 6.موسوی، سیدرحیم(۱۳۹۴). مجموعه ساری پژوهی. رسانش نوین
آب انبار و حسینیه حاج مهدی مربوط به دوره قاجار است و در نراق، خیابان فاضل شمالی واقع شده و این اثر در تاریخ ۱۱ دی ۱۳۸۰ با شمارهٔ ثبت ۴۶۰۶ به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.
آثار ملی ایران
سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری
بقعه امامزاده مهدی (ابوالعلی) مربوط به دوره صفوی است و در تفرش، مرکز شهر واقع شده و این اثر در تاریخ ۴ بهمن ۱۳۵۶ با شمارهٔ ثبت ۱۳۴۴ به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.
آثار ملی ایران
سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری
مقبره سید مهدی مربوط به اواخر دوره قاجار است و در ایرانشهر، حد فاصل خیابان ولایت و فردوسی، بلوار معلم واقع شده و این اثر در تاریخ ۱۷ اسفند ۱۳۸۱ با شمارهٔ ثبت ۷۷۰۵ به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.
آثار ملی ایران
سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری
مقبره میر مهدی مربوط به سده های متاخر دوران های تاریخی پس از اسلام است و در شهرستان زهک، بخش جزینک، دهستان جزینک، ۱۰۰ متری جنوب روستای ندام غربی واقع شده و این اثر در تاریخ ۲۷ اسفند ۱۳۸۷ با شمارهٔ ثبت ۲۶۵۰۴ به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.
آثار ملی ایران
سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری
مختصات: ۳۷°۱۸′۲۶″شمالی ۴۹°۱۹′۵۷″شرقی / ۳۷٫۳۰۷۱۲۸۲°شمالی ۴۹٫۳۳۲۵۱۸۶°شرقی / 37.3071282; 49.3325186
فهرست روستاهای شهرستان بردسکن
فهرست روستاهای ایران
آق مهدی، روستایی از توابع بخش مرکزی شهرستان بردسکن در استان خراسان رضوی ایران است.
این روستا در دهستان کوهپایه قرار دارد و براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۸۵، جمعیت آن ۱۲۴ نفر (۳۱خانوار) بوده است.
ابراهیم بن مهدی ( ۲۲۴–۱۶۲ قمری، ۸۳۹–۷۷۹ میلادی ) امیر، رامشگر و شاعر عرب، فرزند ابوعبدالله محمد مهدی سومین خلیفه عباسی و شِکله کنیز دیلمی مهدی بود. برخی ابراهیم را به مادرش نسبت داده و او را ابن شکله خوانده اند. شهرت ابراهیم گذشته از وقایع سیاسی مهمی که در آن نقش داشت بیشتر مربوط به آوازخوانی و مهارت او در موسیقی است. ابراهیم در روزگار معتصم محبوب ترین موسیقی دان بارگاه خلافت به شمار می آمد.
به گفته ابن اسفندیار، مادر ابراهیم، شکله، شاهزاده طبرستان و دختر اسپهبد خورشید بود که در فتح قلمرو دابویگان به کنیزی گرفته شد و منصور دوانیقی او را به عقد پسرش درآورد.
ارتش شمالی مهدی یا گروه سعید نام گروهی شیعه در جمهوری آذربایجان است. رهبر این گروه سعید داداش بیگی است.
این گروه از سوی دولت آذزبایجان متهم به جاسوسی برای ایران شده و بااینکه هیچ گاه اتهامشان به اثبات نشد، ۱۵ نفر از آنها به زندان بلند مدت محکوم شدند. وزارت امور خارجه ایران هرگونه رلبطه با این گروه را تکذیب کرده است.
فهرست نهایی متهمان که در بیایه وزارت امنیت باکو در تاریخ ۲۳ آذر ۱۳۸۶ منتشر شد:
امامزاده سلطان مهدی مربوط به دوران های تاریخی پس از اسلام است و در دهدشت، بعد از میدان مرکزی شهر واقع شده و این اثر در تاریخ ۲۵ اسفند ۱۳۷۹ با شمارهٔ ثبت ۳۵۶۸ به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.
آثار ملی ایران
سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری
باغ مهدی، روستایی از توابع بخش مرکزی شهرستان تفت در استان یزد ایران است.
این روستا در دهستان پیشکوه قرار دارد و براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۸۵، جمعیت آن ۱۲۷ نفر (۴۷خانوار) بوده است.


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

مهدی در جدول کلمات

آخرین فیلم اکران شده داریوش مهرجویی با حضور مهتاب کرامتی | همایون ارشادی | مهدی سلطانی | رابعه مدنی | حسن معجونی | پیمان معادی و امیرعلی دانایی
اشباح
آلبومی از مهدی مقدم
احتیاط
از فیلم های مهدی فخیم زاده
همسر
از فیلم های مهدی فخیم زاده در سال 70 با بازی خودش و زنده یاد هادی اسلامی
شتاب زده
از فیلم های فرزاد موتمن با بازی نیکی کریمی | فریبرز عرب نیا | مهدی احمدی و شاهد احمدلو
باج خور
از فیلم های مهدی فخیم زاده با بازی خودش و احمد نجفی
تاواریش
از لقب های حضرت مهدی (عج) که ریشه قرآنی دارد
نورالمحمد
البوم مهدی سعادتی
گریه نکن
بازیگر فیلم راه بهشت )روی پرده سینماها( به کارگردانی مهدی صبا غزاده
امین زندگانی
تخلص شعری مهدی اخوان ثالث
امید

مهدی را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Twitter LinkedIn

پیشنهاد کاربران

مهدی ١٨:٠٠ - ١٣٩٥/١٢/٠١
آرامش دهنده . کسی که به شما آرامش میدهد.
|

روحائیل ١١:١٤ - ١٣٩٥/١٢/٠٨
یعنی مه است،ماه است،(آذری)
|

یاسمن ١٢:٢٣ - ١٣٩٦/٠١/٠٢
هدایت شده در کتاب ما ایین آمده
|

عبدالمناف ١٧:٢٩ - ١٣٩٦/٠١/١١
هدایت کننده.
|

مهدى ٠٦:٤٢ - ١٣٩٦/٠٤/١٢
هدایت شده ،رهنمودشده،ارشادشده
|

سحر ١٥:٢٣ - ١٣٩٦/٠٥/٠٦
هدایت کننده
|

مهدی ١٦:٥٧ - ١٣٩٦/٠٦/٢١
ماه دیدار-ماه دی
|

مبینا ١٣:٢٣ - ١٣٩٦/٠٧/٢٥
هدایت شده 😉
|

مرادی ٠٢:٥٤ - ١٣٩٦/٠٧/٢٨
هدایت شده وهدایت کننده
|

مهدی ١٢:١٩ - ١٣٩٦/٠٨/٠٦
هدایت شده ازسوی خدا برای هدایت مردم
|

مهدی ١٦:٣٩ - ١٣٩٦/٠٨/١٢
ارشاد شده،هدایت شده😉هرچی واقعا اسمه عالیه
|

مهدی ٠٠:٤٨ - ١٣٩٦/٠٩/٠٢
مهربان، آرامش دهنده ،کمک و یاور خوب
|

میثم ١٠:٢٩ - ١٣٩٦/٠٩/١١
یعنی آرامش دهنده و هدایت شده
|

نسترن ١٩:٣٧ - ١٣٩٦/٠٩/١٧
هدایت شده از سوی خدا
|

مهدی ١٤:٢٣ - ١٣٩٦/١٠/١٨
از اسمم بسیار راضی هستم بنابر اشاره به امام دوازدهم و همچنین هدایت شده البته در صدر انسان و انسانیت مهمه و هر مهدی،مهدی نیست
|

دینا ١٨:٣٣ - ١٣٩٦/١٠/٢٥
آرامش دهنده - هدایت شده
چون اسم عشق منه خیلی اسم مهدی رو دوس دارم😊
|

مهدی ١٩:٠٧ - ١٣٩٦/١١/١٨
مهدی از هدا نور وهمان واژه هدایت شده مناسبشه . ازنظر فقهیدینی هم که مهدی کلی معنا داره باید به درکش رسید ومعنایش موقعی شفافترمیشه تاازنزدیک ظهور آقاصاحب زمان رو ببینیم ان شاالله توکلت علی الله
|

ساینا ٢٢:٢١ - ١٣٩٦/١١/٢٢
مهدی به معنی آرامش درواقع تمام کسایی که اسمشون مهدی مثل عشق من واقعا آرامش دهنده هستن
|

مهسا ٠٩:٥٨ - ١٣٩٦/١١/٢٣
مهدی نامی بسیار زیباست و همانطور که از معنایش مشخص است هدایت شده و بسیار آرامبخش است نام عشق من هم مهدی است و واقعا در کنارش احساس آرامش دارم و از خدا ممنونم بخاطر عشقی که بهم داد

|

نسیم ٢٠:٠٧ - ١٣٩٦/١٢/١٢
ارشادشده راهنما شده
هدایت شده ازسوی خدا
عشق همه 🙋🙋
|

بهار ٠٢:٢٢ - ١٣٩٦/١٢/٢٥
سلام مهدی یعنی آرامش دهنده و هدایت شده بله ساینا خانم اسم عشق منم مهدی و هر وقت میبینمش نا خود آگاه آروم میشم.
|

مهدی ٢٠:٢٣ - ١٣٩٧/٠١/٠٧
امام دوازدهم شیعیان بسیار مهربان هدایت کننده
|

مهدی ١٥:٣٤ - ١٣٩٧/٠١/١١
کسی که برای هدایت می آید انشاا... اسم زیبایی است
|

مهدی ١٥:٣٤ - ١٣٩٧/٠١/٢٣
مهدی یعنی هدایت به راه راست نه هر راهی
|

مهدی ١٧:٤٢ - ١٣٩٧/٠٢/١٠
میهن.مهد.مهدی .ماه دی. همه حروف هایش از الفبای پهلوی است.
یعنی. آمده از دی=آمده از دادار=ماه دی=

نام مهدی از چم آرامش می باشد.و به نوعی در آرامش آمدن و سکوت سپندارمذ در ماه دی میباشد
درود بر تمام مهدی های زندگی
|

مهدی گوهردانی ١٧:٥٧ - ١٣٩٧/٠٢/١٠
مهدی در چم زبان پهلوی و اوستایی میباشد.
در چم
ماه /مهد/میهن/
مهدی=ماه دی=ماه دادار=آمده در ماه دی
یعنی آرامش دهنده
آرامش دادار
|

مهرانا ٠٩:٢٦ - ١٣٩٧/٠٢/١٨
هدایت کننده،مهدی یعنی عشق من
|

آریا بهداروند ٠٦:٤٣ - ١٣٩٧/٠٢/٢٤
شجرنامه تیره بزرگ مهدی وند*مهدی پور.مه ری.مهری* از
طایفه خلیلی بیگیوند پلنگ ایل منجزی بهداروند *بختیاروند *

1-تیره لالی*حالالی،حلیلی،خلیلی *::
اولاد مهرعالی*مهری.مهدی عالی*.رحمان عالی-
حاتم بیگ..
2-تیره بالی::عالی

تقی خان چهاربنیچه پسر عبدالله خان پسر عالی خان پسر مهدی خان ایل بیگی پسر خلیل خان ایل بیگی بختیاروند ایلخان پسر جهانگیر خان بختیاروند ایلخان *طهماسب .پیلتن *پسر شاه حسین خان بختیاروند ایلخان پسر رستم خان بختیاروند پلنگ

تیره چهاربنیچه شامل
تش کری وند*کریم وند*
تش شنبه وند


تیره تقی خان هارونی خلیلی
*شاه هارونی :شارونی*
تش هارنی کلا*کلا هارونی.هارون کلا*خلیلی

تیره مهدی پور بیرگانی
تش مهدی وند تاجدی وند

|

مهدی ٢١:٠٧ - ١٣٩٧/٠٢/٢٤
هدایت شده ارشاد شده . اسم بسیار زیباایست👌👌👌👌❤❤❤
|

رضا ١٢:٥٩ - ١٣٩٧/٠٤/٠٧
مهدی یعنی هدایت شده به سوی پنهانی ها
|

reza ١٠:٢٨ - ١٣٩٧/٠٤/٠٨
چه بسا حقیقت ها یی که ازوجودآنان بی خبریم وعدم شناخت این حقایق موجب انحرافاتی در جوامع بشری شده است.
|

reza ١٦:٠٢ - ١٣٩٧/٠٤/٠٨
مهدی اسم مفعول است به معنی هدایت شده ای که می خواهد مردم را به حقایق هستی آشنا و رهنمون سازد.
|

مهدی ١٤:٥٤ - ١٣٩٧/٠٤/٢٢
سلام مهدی یعنی هدایت کننده ونام بسیار زیبایی است
|

سودا ١٤:٥٨ - ١٣٩٧/٠٤/٢٣
مهدی یعنی مهربانیت وخوش اخلاق
|

مهدی ٠٠:٢٥ - ١٣٩٧/٠٥/٠٢
آرامش دهنده روح روان
|

مِهدی ١٧:١٣ - ١٣٩٧/٠٥/٠٨
انا هدایتا و رحمتٌ
|

مهدی ١٧:٢٧ - ١٣٩٧/٠٥/٢٣
مه دی ماه دیدار
آرامش دهنده جدا از معنی عربی
|

حسین ١٧:٠١ - ١٣٩٧/٠٥/٢٧
مهدی به معنای هدایت شده است

نام عشق من

مهدی صاحب الزمان(عج)است
|

Elaheh ١٠:٥٧ - ١٣٩٧/٠٥/٣٠
مهدی به معنی آرامش دهنده و هدایت کننده اسم عشق من هم مهدی وازخدا ممنونم بابت داشتن این دریای آرامش واقعا که اسمی فوق العاده بی نظیریه 😍😍😍
|

مهدی ٠١:١١ - ١٣٩٧/٠٦/٠٢
هدایت شونده.مهربان
|

مهدی ١٤:٠٧ - ١٣٩٧/٠٦/٠٦
مهدی یعنی هدایت کننده یعنی مهر ومحبت مهدی یک اسم الهی به معنایی هدایت کننده هرکدام ازاین کلمات معنی میدهند حرف (م )یعنی مهرومحبت و(ه)یعنی هدایت کننده و(د)دیدارو(ی)یاررفیق 😊😊ارزش اسم مهدی بدونیم
یاعلی...... التماس دعا
|

گورانی حسنکی بختیاری ١٨:٤٦ - ١٣٩٧/٠٦/١٠
انواع تلفظ اسم عربی مهدی در زبان لری بختیاری
::
میتی::مهدی myti
مهدعلی:مهدی علیmadali
مهری*مه ری*::مهدی mahri
|

Barooon ٠٤:٠٧ - ١٣٩٧/٠٦/٢٠
اسم مهدی از همه لحاظ ارامش میدهد یه انسان
|

مهدی ١٩:١٣ - ١٣٩٧/٠٦/٢٦
هدایت شده و ارامش دهنده 🤗🤗
|

مهدی ١٩:٣١ - ١٣٩٧/٠٧/٠٢
اسم منم مهدی است و خیلی از خداو پدر و مادرم ممنونم که چنین اسمی رو برام انتخاب کردن و از نظر من یعنی دوست داشتنی،آرامش دهنده،یار رفیق،مهر و محبت،هدایت شده و هدایت کننده
|

مهدی ١٠:١٨ - ١٣٩٧/٠٨/١٠
من‌ واقعا ار اسمم راضی هستم‌
مهدی یعنی هدایت شده به سمت خوبی ها و تسکین دهنده قلب ها
|

تنهای وحشی ١٤:٣٢ - ١٣٩٧/٠٨/١٨
یعنی ارامش دهنده مهربانی تسکین قلب محبت
|

مهدی ٢٠:٢٤ - ١٣٩٧/٠٨/٢٨
مهدی یعنی هدایت کننده

ما مهدی ها مردم رو تا ظهور امام زمان باید هدایت کنیم😊
|

هستی ١٨:٣٦ - ١٣٩٧/٠٩/٠٧
یعنی راهیابی شده
|

مهتی یا مهدی ٠٠:٥٧ - ١٣٩٧/٠٩/٠٩
مهدی یعنی آرامش دهنده....کاش به مهدی ام تو زندگی من پیدا بشه...البته مهدیه باشه بهتره😊😉
|

مهدی بیرانوند ٠١:٠٣ - ١٣٩٧/٠٩/٠٩
مهدی یعنی آرامش دهنده...کاش منم یه مهدی تو زندگیم. پیدا بشه⁦☹️⁩البته مهدیه باشه بهتره😳
|

مهدی زارعی ١٦:٢٨ - ١٣٩٧/٠٩/٢٧
هدایت شده
|

نرجس ١٦:٤٠ - ١٣٩٧/١٠/٢٣
مهدی یعنی آرامش دهنده اسم عشق من واقعا هروقت ب چشماش نگاه کردم آرامش گرفتم
|

منتظر ١٦:٥٩ - ١٣٩٧/١٠/٢٦
مُنتَظَر
از القاب امام مهدی عجل الله تعالی فرجه الشریف است( المهدی المنتظر)
معنی اسم :یعنی کسی که مردم چشم به راه او هستند
انتظارش را میکشند
|

مهدی ١٢:٤٦ - ١٣٩٧/١٢/٠٢
هدایت شده به راه راست/ هدایت کننده مردمان به راه راست/ مهربان/ آرامش دهنده/ بخشنده/تسکین دهنده و...

من خوشحالم که اسمم مهدی است و متشکرم از پدر ومادرم که این اسم را برایم انتخاب کردند.

مرسی مادر و پدرم بخاطر انتخاب این اسم زیبا
|

المیرا ١٦:٥٠ - ١٣٩٧/١٢/٠٤
هدایت کننده آرامش بخش
|

مریم جوادی ٠٠:٣٠ - ١٣٩٨/٠١/٠٤
نام عشق منم مهدی هستش وااقعاا ارامبخشه
خداجونم مرسی
عاشقتم مهدی جونم
|

لميا ٠٠:٣٥ - ١٣٩٨/٠١/٢١
مهدي نام زيباي است كه اسم يكي از چهارده معصوم است
|

سمانه ٠١:٤٠ - ١٣٩٨/٠١/٢٢
مِهدی خوش آواز ترین اسم دنیا برای من، دوستت دارم مِهدی من
|

مهدی ١٥:٤٧ - ١٣٩٨/٠٢/٢٧
پیشنهاد اکید دارم کسانی که ایم مهدی دارند به ترتیب با این اسامی ازدواج کنمد مطمئن باشند عشق بی نهایتی را خواهند داشت:
مهسا.آرزو.آذین.عاطفه.مینو.نفیسه.الهام.الهه.ساجده.ملاحت.سارا.شیرین و از ازدواج با نام های نادیا .زهرا.زینب.فخری.فاطمه.تانیا.مبینا.بپرهیزند که جدایی داره
|

خدیجه ٢١:٥٨ - ١٣٩٨/٠٣/٠٣
مهدی یعنی: عشق بی نهایت ، بی پایان و نام معشوقه بنده این نام دلنشین است که در کنارش آرامشی دارم که قابل وصف نیس، در کنارش خوشحالم دوسش میدارم.
|

علی ٠٧:٣١ - ١٣٩٨/٠٣/١١
مهدی
�مهدی� یکی از مشهورترین نام های حضرت صاحب الزمان (عج)است. امام باقر علیه السلام درباره دلیل نام گذاری آن حضرت به این اسم، می فرمایند: قائم آل محمد(عج) را به این دلیل، مهدی می نامند که او، مردم را به آن دسته از اموری که برایشان پوشیده است، هدایت خواهد کرد. وی، تورات اصلی و دیگر کتاب های پیامبران پیشین را از مخفی گاه آنها، بیرون خواهد ساخت. حضرت صادق نیز در این باره می فرمایند: به آن حضرت، مهدی گفته اند؛ زیرا او مردم را به امری که آن را گم کرده اند، هدایت می کند.
|

سحر ssss ١٩:٢٩ - ١٣٩٨/٠٣/١٢
هدایت کننده و هدایت شده
|

زینب ٠٢:٠٤ - ١٣٩٨/٠٣/١٨
ارامش دهنده هدایت کننده مانند ماه
|

منتظرالمهدی ١٧:١٢ - ١٣٩٨/٠٤/١٠
هدایت شده برای هدایت
خوب هست همه عشق امام عصر(عج)،مهدی صاحب الزمان
توی دلمون باشه💝
اللهم عجل لولیک الفرج
|

محدثه ١٥:٥١ - ١٣٩٨/٠٤/١٢
مهدی نام موعودی هستش ک ب معنای ارشاد شده و ارامش دهنده
نام برادر من هم مهدی
خدا تمام مهدی هارو حفظ کنه
|

مرضیه ٠١:٠٤ - ١٣٩٨/٠٤/٢٤
مهدی : /mahdi/ مهدی :

از پس پرده غيبت به درآي مه ناز درد ما جز به ظهور تو مداوا نشود

مهدي:در لغت به فتح ميم به معناي هدايت كرده شده ، جمع آن� مهديون � است مهدي منتظر صاحب الامر بقيه الله همنام پيامبر اسلام (ص) دوازدهمين امام معصوم كه اكنون از نظر ها غايب است. بزرگترين آرمان جهان اسلام ظهور آن منجي يگانه عالم بشريت است كه به اراده الهي جهان را پر از عدل و داد ميكند � يملاء الله الارض قسطاً و عدلاً بعد ما ملئت ظلماً وجوراً � كه البته اين اعتقاد ريشه در قرآن كريم نيز دارد :
� ولقد كتبنا في الزبور من بعد الذكر ان الارض يرثها عبادي الصالحون � از اين جهت منتظران ظهور آن حضرت بايد در طهارت نفس و خودسازي خود تلاش كنند تا مصداق بندگان صالح خدا باشند .هر كس نام فرزندش را مهدي بگذارد و از روي علم و ارادت به ولايت امام زمان (عج) و با تكرار نام � مهدي � فلسفه غيبت و ظهور منجي عالم بشريت را در دل و جان زنده كند قطعاً نام او و خانواده اش در زمره منتظران صادق امام زمان
( عج ) نوشته خواهد شد و خداوند متعال به لحاظ ارادت آن خانواده به نام و ياد امام زمان (عج) بلا و سختي ها را از آنها دور خواهد كرد و شور و اميد و آرمان خواهي را در قلب و روح آنان روز به روز بيشتر
مي نمايد.

دل من طـالب پيرمــــغان است همـان پيـري كه از ديده نهــان است
اگر دم مي زنم از ســـاغر و مـي مرادم مهدي صاحب زمان ( عج) است.
|

امیرهادی ٠١:٠٨ - ١٣٩٨/٠٤/٢٤
مَهدی : آنكه خداوند او را هدايت به راه حق نموده است .

مَهدی : هدایت شده و ارشادشده .

|

زهرا ١٣:١٣ - ١٣٩٨/٠٥/٠٣
سلاممممم
مهدی یعنی عشق به امام زمان (عج)
مهدی یعنی هدایت کننده
مهدی یعنی پاکی و عاشقی
مهدی بودن یعنی عاشقانه پرستیدن
مهدی یعنی ارشاد شده
مهدی یعنی مهربان همچون ماه دی
مهدی پر از صفت های زیبا
خدا جونم تمام مهدی هارو حفط کن
اسم برادرم مهدی ، اسم عشقمم مهدی هستش
امییییییین
|

مهدی ١٠:٤٩ - ١٣٩٨/٠٥/١٤
آیا تکرار این نام در احوالات این شخص هم
تاثیر دارد
در زبان کرمانجی مهدی =مَ دی
تلفظ میشود که معنی آن میشود
ما دیدیم
|

مهدی آقاخانی ١٠:٤٥ - ١٣٩٨/٠٥/١٩
معنای اصلیMAHDI هدایت شده هست ❤
و mehdi به اشتباه در زبان ها افتاده و صحیح نیست .
|

کیوان ٢٣:٠٨ - ١٣٩٨/٠٦/٠٢
ارشاد کننده
|

نیما ١٥:٠٠ - ١٣٩٨/٠٦/٠٣
یکی از معنا هاش میشه ماه دیدار
|

مهدی ١٣:٥٢ - ١٣٩٨/٠٦/٠٦
مهدی به معنی آرامش درواقع تمام کسایی که اسمشون مهدی مثل عشق من واقعا آرامش دهنده هستن
|

مبینا ١٣:٥٣ - ١٣٩٨/٠٦/٠٦
مهدی به معنی آرامش درواقع تمام کسایی که اسمشون مهدی مثل عشق من واقعا آرامش دهنده هستن
|

زهرا ١٥:٥٢ - ١٣٩٨/٠٦/٠٧
مهدی اسمی دلنشین و زیباست . من اسم پسرم رو امیرمهدی انتخاب کردم . مهدی یعنی هدایت شده . مهدی یعنی منجی بشریت . مهدی یعنی منتظر . مهدی یعنی آرامش . مهدی یعنی بهترین آرزو. مهدی یعنی آسمانی . مهدی یعنی نفس . مهدی یعنی فریادرس مظلومان . مهدی یعنی زندگی بخش . مهدی یعنی مهربان و زیبا .
|

مهدی ١٢:١٧ - ١٣٩٨/٠٦/١٧
نمی دونم
|

بهمن عنایتی کاریجانی ١٣:٣٠ - ١٣٩٨/٠٦/١٩
بنام خدا،
با سلام، کلمه مهدی که منظور از ان نام مبارک امام زمان ( عج) میباشد هم اسم فاعل هست و هم اسم مفعول. اسم مفعول از این جهت که مهدی هدایت شده از طرف خداوند میباشد و به تمام اسرار هستی و افرینش وقوف کامل دارند. و اسم فاعل از این نظر که ایشان پس از ظهور هدایت کننده مردم خواهند بود. به امید ظهور هر چه زودتر ایشان که جهان را پر از عدل و داد خواهند نمود. با تشکر
|

هما ٠٣:١٥ - ١٣٩٨/٠٦/٢٩
اللهم عجل لولیک الفرج .

یا اباصالح المهدی ادرکنی

تو از فراز زمین از غبار می آیی

از انتهای شب انتظارمی آیی

تو از تبار غدیری و از نژاد فدک

چرا به ساحل دل سوگوار می آیی.
|

حسنا ٢٢:٠٥ - ١٣٩٨/٠٦/٢٩
مهدی : هدایت شده به دست خدا .
|

فاطمه ١٣:٣٨ - ١٣٩٨/٠٧/٠٤
مهدی یعنی ارامش دهنده هدایت شده
مثل عشق من
|

م ح م د ٢٠:٠٠ - ١٣٩٨/٠٧/٢٤
نجات دهنده ناجی بشریت امید همه ما
|

مهدی ١٩:٥٧ - ١٣٩٨/٠٧/٢٩
هدایت کننده
|

Dorsa ٢٢:٠٨ - ١٣٩٨/٠٨/٠٤
مهدی به معنی هدایت شده و هدایت کننده
و چون اسم عشقم هستش اسم مهدی زیبا ترین اسمیه که تا به حال شنیده بودم
|

مژگان ٢١:٠٥ - ١٣٩٨/٠٨/٠٩
به منی هدایت شده_در اصل کسی که مهدی رو داشته باشد از عنصر خاصی از انسان ها بهره میبرد کنار مهدی بودن ی خواص خاص خودشو داره درود بر مهدی
|

حسن ١٣:١٧ - ١٣٩٨/٠٨/١٥
هدایت گر از ریشه ی هدی . به معنی هدایت. یامهدی( عج) .یا ابالصالح شهادت پدرتون رو تسلیت می گم. ماهم شریک غمتون بدونید😥
|

امیرمهدی ١٥:٥٨ - ١٣٩٨/٠٨/١٨
مهدي:در لغت به فتح ميم به معناي هدايت كرده شده ، جمع آن� مهديون � است.
|

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

تازه ترین پیشنهادها

نگار > lagophthalmos
محدثه فرومدی > qualify
سالین > هنبانه بورینه
محمد رومزی > discriminant validity
منصوره > do your bit
یونس > نام قدیم سنندج
حمید > مراسم بزرگداشت
محدثه فرومدی > international

نگارش واژه نو   |   پیشنهادهای امروز

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• اسم مهدی   • امام مهدی (عج)   • نام مهدی   • مهدی استیج   • مهدی عج   • بیوگرافی مهدی جهانی خواننده   • کتاب مهدی موعود   • معنی اسم مهدی با کسره   • معنی مهدی   • مفهوم مهدی   • تعریف مهدی   • معرفی مهدی   • مهدی چیست   • مهدی یعنی چی   • مهدی یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی مهدی
کلمه : مهدی
اشتباه تایپی : lind
آوا : mahdi
نقش : اسم خاص اشخاص
عکس مهدی : در گوگل


آیا معنی مهدی مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 95% )