انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه
جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی انگلیسی به انگلیسی کلمات اختصاری فارسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

95 1079 100 1

مهره های کمری

مهره های کمری در دانشنامه ویکی پدیا

مهره های کمری
مهره های کمری (انگلیسی: Lumbar vertebrae) به قسمتی از ستون مهره ها گفته می شود که در ناحیه کمر قرار دارد. در انسان پنج قطعه از مهره های ستون فقرات را که بین دوازدهمین مهره پشتی و استخوان خاجی قرار دارند، مهره های کمری می گویند.
در ستون فقرات بیشترین وزن را مهره های ستون فقرات کمری تحمل می نمایند که بزرگترین مهره ها در ستون فقرات می باشند بطوری که مهره ها در این قسمت قادر به تحمل کل جثه می شوند.
دو بخش انتهایی لامبار به نام L4-L5 و L5-S1، شامل مهره ها و دیسک ها، بیش تر وزن را تحمل می نمایند و بنابراین بیشترین احتمال آسیب در این قسمت رخ می دهد.
ستون فقرات کمری در مفصل کمری خاجی (L5-S1 (به استخوان خاجی متصل می شود. این اتصال امکان چرخش را فراهم می سازد بنابراین لگن و ران ها هنگام راه رفتن و دویدن آویخته هستند و امکان حرکت ایجاد می شود.
طناب نخاعی از انتهای جمجمه در میان ستون فقرات گسترش می یابد و تا T12-L1 جایی که ستون فقرات توراسیک (سینه ای) به ستون فقرات کمری می رسد ادامه پیدا می کند. در این نقطه رشته های عصبی بیشماری از طناب نخاعی مشتق شده و تا پایین ترین اندام های تحتانی همچون باسن و پاها گسترش می یابند. از آن جهت که طناب نخاعی در میان ستون فقرات کمری ادامه پیدا نمی کند آسیب به این نقطه به ندرت سبب ایجاد مشکل در سیستم عصبی یا فلج می گردد. طناب نخاعی در مهره های L1 – L2 به پایان می رسد. بافت عصبی که در زیر این بخش گسترش می یابد رشته های مجزای عصبی هستند که مجموعاً نخاع دم اسبی (cauda equine) را شکل می دهند. در بین هر مهره لامبار یک ریشهٔ عصبی وجود دارد و این ریشه های عصبی دوباره برای تشکیل بزرگترین عصب منفرد در بدن انسان به نام عصب سیاتیک با یکدیگر جمع می شوند. عصب سیاتیک به پا منتقل می گردد به همین دلیل یک ناهنجاری مثل فتق دیسک در ستون قفرات کمری با تأثیر گذاشتن بر ریشه های عصب می تواند سبب ایجاد دردی گردد که در امتداد با عصب سیاتیک تا پایین پا کشیده شود.
چندین ماهیچه در کمر وجود دارد که به چرخش، انعطاف پذیری و قدرت ستون فقرات کمک می کنند. احتمال صدمه دیدن این ماهیچه ها به ویژه در هنگام بلند کردن یک جسم سنگین یا بلند کردن در حال چرخش وجود دارد. کشیدگی ماهیچه در کمر می تواند بی نهایت دردناک باشد اما معمولاً ظرف چند روز یا هفته بهبود پیدا خواهد کرد.
ناحیهٔ کمر یا لومبار (lumbar) ناحیه ای از تنه است که از بالا محدود به سطح افقی است که از کنار تحتانی دوازدهمین زوج دنده های قفسهٔ سینه می گذرد و از پایین محدود به سطحی افقی می شود که از ستیغ تهیگاهی عبور می کند. ناحیهٔ کمری که معمولاً به نام کمر خوانده می شود، در قسمت جلو محدود به سطح داخلی تنه های مهرهٔ کمری است که در پشت اندرونه (امعاء و احشاء) در ناحیهٔ شکم قرار دارند و از قسمت خارج یا خلف، ماهیچهٔ بیرونی کمری و پوست بدن در این قسمت آن را محدود کرده است.در ناحیه کمری انحنای ستون فقرات به جلو به سمت حفره شکمی می باشد. لامبار از حدود ۵ یا ۶ اینچ زیر استخوان کتف یا اسکاپولا شروع می شود و در بالا به قوس توراسیک یا قوس سینه ای مرتبط و از پایین تا ستون فقرات خاجی ادامه می یابد. در آناتومی کمر بخشی از شکم (ابدومن) است.بزرگترین و متحرک ترین مهره های ستون مهره ها هستند و بیشتر وزن بدن توسط همین مهره ها تحمل می شود. زائده های مفصلی فوقانی و تحتانی این مهره هابزرگ بوده و همین امر سبب می شود که حرکات چرخشی حول محور ورتیکال محدود شود.
ستون فقرات کمری دارای مشخصه های اختصاصی زیر می باشد:
ستون فقرات کمری بیشتر وزن بدن را تحمل می کند و بیشترین انعطاف پذیری را ایجاد می نماید، ترکیبی از قدرت و ظرافت که آن را مستعد آسیب دیدن می کند به همین جهت شکایت از کمر درد بسیار شایع است.
عکس مهره های کمری


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

ارتباط محتوایی با مهره های کمری

مهره های کمری را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Twitter LinkedIn

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی مهره های کمری   • مفهوم مهره های کمری   • تعریف مهره های کمری   • معرفی مهره های کمری   • مهره های کمری چیست   • مهره های کمری یعنی چی   • مهره های کمری یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی مهره های کمری
کلمه : مهره های کمری
اشتباه تایپی : livi ihd ;lvd
عکس مهره های کمری : در گوگل


آیا معنی مهره های کمری مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 95% )