برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
95 1308 100 1

مهندسی راه آهن

مهندسی راه آهن در دانشنامه ویکی پدیا

مهندسی راه آهن
مهندسی راه آهن (به انگلیسی: Railway Engineering) یک رشتهٔ چندوجهی است که به طراحی، ساخت و بهره برداری سامانه های مختلف ریلی می پردازد. این رشته دارای گسترهٔ زیادی از رشته ها هم چون مهندسی عمران، مهندسی مکانیک، مهندسی صنایع، مهندسی برق، مهندسی مواد و مهندسی کامپیوتر می باشد.
مهندسی حمل و نقل ریلی:
راه آهن به شکل امروزی اوایل قرن نوزدهم و در معادن انگلستان شکل گرفت. با ظهور راه آهن، احساس نیاز به مهندسانی پیش آمد که توانایی برخورد با موضوعات منحصر به فرد در مهندسی راه آهن را داشته باشند. با گسترش راه آهن و تبدیل شدن به یک نیروی بزرگ اقتصادی، مهندسان بیش تری در این زمینه درگیر شدند. امروزه با افزایش کارکردهای راه آهن در حمل و نقل بار و مسافر و به وجود آمدن شکل های نویی از حمل و نقل ریلی هم چون مترو، تراموا، منوریل، قطارهای مگلو و …، این رشته هم چنان در حال گسترش است. این رشته در ایران در سال ۱۳۷۶ خورشیدی در دانشگاه علم و صنعت ایران آغاز به کار کرد و هم اکنون دانشگاه های دیگری نیز به ارائهٔ مهندسی راه آهن می پردازند.
به منظور توسعهٔ مدیریت و برنامه ریزی در راه آهن، گرایش حمل و نقل ریلی تأسیس گردیده است. این گرایش به تحلیل سامانه های ریلی می پردازد و به نوعی کاربرد مهندسی صنایع در صنعت راه آهن است. درس های مرتبط به مهندسی صنایع، عواملی مؤثر در توانایی برنامه ریزی در جهت بهبود وضعیت راه آهن به شمار می آیند. این رشته مهندسی بهره برداری راه آهن نیز نامیده می شود.
این رشته با نگاهی بر پایهٔ مهندسی عمران خط راه آهن را مورد مطالعه قرار می دهد و دانشجویان در این رشته افزون بر درس های تخصصی رشتهٔ عمران با تحلیل و طراحی خط آهن آشنا می شوند ضمن آن که بررسی علمی سازه های مختلف راه آهن مانند پل، تونل، ایستگاه و … از درون مایه های اصلی این رشتهٔ تحصیلی است. تحلیل، طراحی، ساخت، اجرا، نگهداری و تعمیر خطوط راه آهن و سازه های فنی آن مهم ترین وظیفهٔ دانش آموختگان این رشته است. مهندسی خط و ابنیهٔ فنی یا مهندسی خطوط راه آهن نام های دیگری است که برای این رشته به کار می رود.
عکس مهندسی راه آهن


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

ارتباط محتوایی با مهندسی راه آهن

مهندسی راه آهن را به اشتراک بگذارید

پیشنهاد کاربران

حبیب
Railpad

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی مهندسی راه آهن   • مفهوم مهندسی راه آهن   • تعریف مهندسی راه آهن   • معرفی مهندسی راه آهن   • مهندسی راه آهن چیست   • مهندسی راه آهن یعنی چی   • مهندسی راه آهن یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی مهندسی راه آهن
کلمه : مهندسی راه آهن
اشتباه تایپی : liknsd vhi Hik
عکس مهندسی راه آهن : در گوگل

آیا معنی مهندسی راه آهن مناسب بود ؟           ( امتیاز : 95% )