انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه
جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی انگلیسی به انگلیسی کلمات اختصاری فارسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

94 1092 100 1

مهندس

/mohandes/

مترادف مهندس: فارغ التحصیل رشته های مهندسی، متخصص ماشین آلات ودستگاههای الکترونیکی، طراح ماشین آلات ودستگاهها و ابزار الکترونیکی، آرشیتکت، معمار

برابر پارسی: مهندز، کارشناس

معنی مهندس در لغت نامه دهخدا

مهندس. [ م ُ هََ دِ ] (معرب ، ص ، اِ) (معرب از اندازه ٔ فارسی ) مهندز. اندازه گیرنده. (غیاث ). تقدیرکننده. (مهذب الاسماء) محاسب. شماردار. مقدر :
ز دینار و گوهر هزاران هزار
که آن را مهندس نداند شمار.
فردوسی.
گهر دادش و چیز چندین ز گنج
که ماند از شمارش مهندس برنج.
اسدی.
و گر برگرفتی ز مردم شمار
مهندس فزون آمدی صدهزار.
فردوسی.
نداند مشعبد ورا بند چون
نداند مهندس مرا درد چند.
منجیک.
نشمرد احوال او مهندس اگر
چند به صد سالیان شمار کند.
ناصرخسرو.
قصه به هر که می برم فایده ای نمی دهد
مشکل درد عشق را حل نکند مهندسی.
سعدی.
|| کسی که در علم هندسه و اشکال عالم باشد. (غیاث ). عالم هندسه.هندسه دان : این پادشاه... هیچ مهندس را به کس نشمردی. (تاریخ بیهقی ). || مساح. زمین پیما. اندازه گیرنده ٔ زمین و بنا و غیره : مهندسان آن را مساحت کرده اند، برابر شهر میافارقین است. (سفرنامه ٔ ناصرخسرو چ دبیرسیاقی ص 77). || اندازه گیر در کاریز و بنا و زمین و جز آن و سنگ تراشی و نجاری و معماری و غیره. آنکه اندازه گیرد مجاری قناتها و ابنیه را. مقدر مجاری میاه و قنی. (قاموس ). معمار. متخصص در امور ساختمان. کار نمای بنایان.راهنمای بنائی :
یکی در ز آهن برو ساخته
مهندس بر آن گونه پرداخته.
فردوسی.
مهندس پذیرفت ایوان شاه
بدو گفت من دارم این دستگاه.
فردوسی.
آن ستاند مهندس دانا
به یکی دم که پنج مه بنا.
سنائی.
عالم نو بنا کند رأی تو از مهندسی
کشور نو رقم زند فر تو از موفری.
خاقانی.
ادریس و جم مهندس موسی و خضر بنا
روح و فلک مزوق نوح و ملک دروگر.
خاقانی.
زانکه چون نحل این بنا را خود مهندس بود شاه
آب چون آئینه ، شان انگبین گشت از صفا.
خاقانی.
مهندس گفت کردم هوشیاری
دگر اقبال خسرو کرد یاری.
نظامی.
مهندس دسته ٔ پولاد تیشه
ز چوب نارتر کردی همیشه.
نظامی.
طرب سرای محبت کنون شود معمور
که طاق ابروی یار منش مهندس شد.
حافظ.
|| متخصص ایجاد طرحها و کارهای ساختمانی و معماری یا راهسازی یا کشاورزی و یا ساختن انواع ماشین.
- سرمهندس ؛ رئیس مهندسان.
- مهندس فلک ؛ زحل. کنایه از ستاره ٔ زحل است. (آنندراج ).
- || منجم. (آنندراج ).
|| کارساز. (یادداشت مؤلف ). کارسازنده. (دستور الاخوان ).

مهندس. [ م ُهََ دِ ] (اِخ ) محمدبن عبدالکریم بن عبدالرحمان حارثی دمشقی ، ملقب به مؤیدالدین و مکنی به ابوالفضل. عالم در هندسه و طب بود. در دمشق متولد شد، ابتدا به نجاری پرداخت و سپس هندسه و ریاضیات خواند و در علم افلاک و زیجها مطالعه نمود. آنگاه به علم طب روی آورد و مدتی در مصر بسر برد و به سال 599 هَ. ق. در سن حدود هفتاد سالگی در دمشق درگذشت. او را کتابهایی است از جمله : معرفة رمزالتقویم ، الحروب و السیاسة، الادویةالمفردة، مختصرالاغانی. (از الاعلام زرکلی ج 7 ص 84).

معنی مهندس به فارسی

مهندس
کسی که درپارهای ازعلوم وفنون مانندمعماری یاساختن کارخانه هاوماشینهاتحصیلات عالی کرده ومتخصص شده باشد
( صفت ) ۱ - اندازه گیرنده . ۲ - عالم هندسه . ۳ - متخصص ایجاد طرحهای کارهای ساختمانی و معماری یا راهسازی یا کشاورزییا ساختنانواع ماشین . یا صنف مهندس . یکی از صنفهای ارتش که امور مهندسی ( راهسازی پل سازی ایجاد وسایل مخابرات و غیره ) را بعهده دارد. ۴ - خبیر و بصیر درامور مجاری قنات . ۵ - معمار. ۶ - نجارماهر: شیخ مهندس لقب پیر دروگر علی کازرو اقلید سند عاجز برهان او... یوسف نجار کیست نوح درودگر که بود تا زهنر دم زنند بر در امکان او ? ( خاقانی . چا. عبد . ۳۷۴ ) توضیح در زبانهای عربی و فارسی گاه مهندس به نجارماهراطلاق شده و گاه نجار به مهندس عالی مقام جمع : مهندسین .یا مهندس فلک . ۱ - زحل . ۲ - منجم . یا مهندس مشاور .
محمد بن عبدالکریم بن عبدالرحمان حارثی دمشقی ملقب به موید الدین و مکنی به ابوالفضل .
[flight engineer] [حمل ونقل هوایی] یکی از خدمۀ پرواز که مسئول نظارت بر کارکرد و سلامت سامانۀ قدرت و دیگر سامانه ها و همچنین مدیریت سوخت و گاهی نظارت بر خدمات فنی بین پروازی است
جمع مهندس پیشه که پیشه مهندسی دارد
که مهندسی پیشه دارد دارای شغل مهندسی .
[food engineer] [علوم و فنّاوری غذا] دانش آموختۀ مهندسی مواد غذایی
[software engineer] [رایانه و فنّاوری اطلاعات] فردی که در حوزۀ مهندسی نرم افزار فعالیت می کند
۱ - رئیس مهندسان . ۲ - مهندس عالیمقدار

معنی مهندس در فرهنگ معین

مهندس
(مُ هَ دِ) [ معر. ] (اِفا.) دانا به علم هندسه ، عالِم هندسه . ۲ - کسی که فارغ التحصیل رشته هایی مانند معماری ، برق و... باشد.

معنی مهندس در فرهنگ فارسی عمید

مهندس
۱. کسی که در پاره ای از علوم و فنون، مانند راه سازی، معماری، کشاورزی، یا ساختن کارخانه ها و ماشین ها تحصیلات عالی کرده و متخصص شده باشد.
۲. [قدیمی] اندازه گیرنده.

مهندس در دانشنامه ویکی پدیا

مهندس
مهندس کسی می باشد که تلاش می کند، یک ساختار عملیاتی و عملی از مفهومی را ایجاد کند و در یکی از رشته های مهندسی آموزش دیده باشد یا به طور حرفه ای در آن رشته مشغول به کار باشد. مهندسان از فناوری، ریاضیات، و دانش برای حلّ مسائل کاربردی استفاده می کنند.
مهندس (برگرفته از کلمه هندسه که هم معنی واژه فارسی اندازه است)، اندازه گیرنده. غیاث. تقدیرکننده. محاسب. شماردار.
متخصص ایجاد طرحها و کارهای ساختمانی و معماری یا راهسازی یا کشاورزی یا ساختن انواع ماشین.
کسی که در علم هندسه و اشکال عالم باشد. (غیاث). عالم هندسه. هندسه دان. مساح. زمین پیما. اندازه گیرندهٔ زمین و بنا و کاریز و بنا و جز آن و سنگ تراشی و نجاری و معماری و غیره.
آنکه اندازه گیرد مجاری قناتها و ابنیه را. مقدر مجاری میاه و قنی. معمار. متخصص در امور ساختمان. کار نمای بنایان
هر چند نمی توان تعریفی دقیق و جامع از مهندس ارائه نمود و آن را دقیقاً به تحصیلات دانشگاهی در رشته های مهندسی و یک حوزه کاری خاص خلاصه کرد. اما با کمی مسامحه، مختصراً و بر اساس مبحث دوم مقرّرات ملّی ساختمان «مهندس فردی است حرفه ای که با دارا بودن مدرک دانشگاهی معتبر در یکی از رشته های ساختمان و تأسیسات برقی و مکانیکی مبادرت به ارائهٔ خدمات امور مهندسی در بعد: ۱- طرّاحی و محاسبات ۲- نظارت بر اجرا و ۳- اجرای پروژه (مجری) می کند.» البته شرکت های مهندسی هم وجود دارد. در این گونه موارد، شرکت که شخصیّت حقوقی است، در عوض مدارک صلاحیّت حرفه ای، گواهینامهٔ صلاحیّت خدمات مشاوره یا پیمانکاری ملاک ارزیابی را داراست.
ریشه واژهٔ مهندس واژه فارسی اندازه است. این واژه در فارسی میانه به گونهٔ تلفظ می شده که پس از وام گرفته شدن این واژه از سوی عربی و صرف آن در یکی از بابهای آن زبان واژه مهندس به معنی اندازه گر از آن ساخته شده است. اما امروزه مهندس به کسی اطلاق می شود که به یکی از علوم مهندسی آشنا باشد و در میان عامه کسی که هندسه بداند را مهندس خطاب نمی کنند.
در افغانستان از واژه انگلیسی آن استفاده می شود.
عکس مهندس
«مهندس» (انگلیسی: Engineer (film)) یک فیلم است. از بازیگران آن می توان به مدوری دیکشیت اشاره کرد.
مهندس آزمایش پرواز (انگلیسی: Flight Test Engineer) وظیفه آزمایش پرواز هواپیماهای پیش نمونه های و سیستم هواپیما را برعهده دارد.
آشنایی با تست پرواز مهندسی
مهندس آزمایش پرواز به طور کلی مسئولیت برنامه ریزی برای بخش های خاص آزمایش پرواز را برعهده دارد. این آزمایش آنالیز سیستم های مهندس، ساخت، تنظیمات حس گرها و همه آنچه برای اولین پرواز هواپیما نیاز است را در بر می گیرد.
مهندس بهداشت حرفه ای(به انگلیسی: Occupational Health Engineer) فردی است که به کار مهندسی اندازه گیری، برنامه ریزی، طراحی، ساخت، حفظ و ایجاد زیرساخت ها، حفاظت از سلامت عمومی و محیط کار یا بهبود زیرساخت های کنونی می پردازد. در واقع مهندس بهداشت حرفه ای ضمن شناسائی، ارزیابی و ارزشیابی مواجهه شغلی کارگران با عوامل زیان آور شغلی و ریسک های ایمنی به طراحی وسایل،سیستم های و روش هایی برای حذف،جایگزینی و کنترل این عوامل می پردازد.
آکوستیک
ارگونومی
بهداشت شغلی
بهداشت صنعتی
بهداشت کار
مهندسی حریق
مهندسی روشنایی
مهندسان بهداشت حرفه ای در مقاطع تحصیلات تکمیلی معمولاً در تخصص های ویژه ای کار می کنند. از قبیل مهندسی ایمنی و ارزیابی ریسک، مهندسی آکوستیک ،مهندسی روشنایی، تهویه صنعتی و ... برخی از مهندسان بهداشت حرفه ای به طور ویژه برای نهادهای دولتی کار می کنند که به عنوان بازرس بهداشت حرفه ای شناخته می شوند.
در بیشتر کشورها یک مهندس بهداشت حرفه ای با مدرک کارشناسی مهندسی بهداشت حرفه ای فارغ التحصیل می شود که نیازمند پایه ای قوی در ریاضیات و دانش فیزیک ،شیمی و اشراف بر علوم پزشکی و بهداشت است. با این حال امکان ادامه تحصیل دانش آموختگان برای کسب مدرک کارشناسی ارشد، دکترا و فوق دکترا وجود دارد. در ایران رشته کارشناسی مهندسی بهداشت حرفه ای در دانشگاه های وزارت بهداشت،درمان و آموزش پزشکی وجود دارد و فارغ التحصیلان طبق قانون کار می بایست برای فعالیت در صنایع از مرکز بهداشت شهرستان تاییده اخذ نمایند.
مهندس نگهداری و تعمیر هواپیما (AME) که به نام مهندس دارای گواهی نگهداری و تعمیر هواپیما (LAME یا L-AME) نیز شناخته می شود فردی است که عملیات تعمیر و نگهداری هواپیما را انجام داده یا تایید می کند. این تاییدیه در تمام دنیا مورد پذیرش است و توسط سازمان بین المللی هواپیمایی کشوری (ایکائو) به رسمیت شناخته می شود. اداره هوانوردی فدرال آمریکا مجوزهای صادره از سوی بیشتر کشورها را به عنوان مهندس نگهداری و تعمیر "هوانوردی" (Aviation) به جای "هواپیما" (Aircraft) به رسمیت می شناسد.
جایزه استاد مکانیک چارلز تایلور
خدمه زمینی
فهرست کشورهایی که گواهی بین المللی مهندس نگهداری و تعمیر هواپیما را به رسمیت می شناسند شامل استرالیا، بنگلادش، کانادا، هند، نیوزیلند، بریتانیا و بیشتر کشورهای آسیا می شود.
در آمریکا به معادل مهندس نگهداری و تعمیر هواپیما، تکنسین تعمیرات و نگهداری هواپیما (AMT) یا بدنه و موتور هواپیما (A & P) گفته می شود.
تا پیش از سال ۱۹۹۸ گواهی نوع ۱ و ۲ مهندسی نگهداری و تعمیر هواپیما به صورت جدا از هم صادر می شدند. در این سال ایکائو این دو نوع گواهی را در یکدیگر ادغام کرد.
جلال الدین آشتیانی (۱۳۰۳ — ۳ خرداد ۱۳۹۴ در مونیخ)، نویسنده، اندیشمند و نظریه پرداز ایرانی بوده است. وی از اعضای مؤسس نهضت خداپرستان سوسیالیست و نظریه پرداز این نهضت بود. جلال الدین آشتیانی فرزند میرزا مهدی آشتیانی است.
مهندس سازه(به انگلیسی: Structural engineer)، وظیفه تحلیل، طراحی، برنامه ریزی و پژوهش دربارهٔ اجزاء و سیستم های سازه ای را برعهده دارد تا به اهدافی همچون تضمین امنیت و آسایش کاربران و ساکنان دست یابد. وظایف مهندس سازه، در حوزهٔ ایمنی، فنی، اقتصادی و محیط زیست بوده و ممکن است شامل عوامل زیبایی شناسی و اجتماعی نیز باشد.
مهندسی سازه
مهندسی عمران
مهندسی زمین لرزه
معمار
امور مربوط به مهندسی سازه معمولاً در حوزهٔ مهندسی عمران نیز مطرح است. هم اکنون در ایالات متحده، مهندسان سازه، دارای مجوز مهندسی عمران هستند، البته این شرایط، در ایالت های مختلف متفاوت است. در بریتانیا، بیشتر مهندسان سازه در صنعت ساختمان اکثراً عضو مؤسسهٔ مهندسان سازه هستند تا مؤسسهٔ مهندسان عمران.
معمولاً سازه هایی از قبیل ساختمان ها، برج ها، استادیوم ها و پل ها توسط مهندسان سازه طراحی می شوند. سازه های دیگری نیز همچون سکوهای نفتی، ماهواره های فضایی، هواپیماها و کشتی ها ممکن است توسط مهندس سازه طراحی شود. بیشتر مهندسان سازه، در زمینه های صنعت ساخت و ساز، مشغول هستند. اگرچه برخی از آن ها در صنایع هوافضا، خودروسازی و کشتی سازی نیز کار می کنند. در صنعت ساخت و ساز نیز با همکاری معماران، مهندسان عمران، مکانیک، برق، نقشه بردارها و مدیران ساخت و ساز کار می کنند.
مهندسان سازه تضمین می کنند که ساختمان ها یا پل ها به حدی محکم و پایدار ساخته شده اند که می توانند بارهای سازه ای متداول (همچون گرانش زمین، باد، برف، باران، زمین لرزه، فشار زمین، تغییرات دما و رفت وآمد و ترافیک) را تحمل کرده و جلوی مرگ و آسیب دیدگی را بگیرند. آن ها همچنین سازه ها را چنان طراحی می کنند که به حدی محکم هستند که تغییر شکل و لرزش های نامتداول و بیشتر از محدودیت ها را نداشته باشند. آسایش مردم، موضوعی است که در این محدودیت ها در نظر گرفته می شود. ماندگاری نیز بحثی است که در طراحی پل ها و هواپیماها یا سازه های دیگری که در طول عمرشان تنش های زیادی به آن ها وارد خواهد شد، مورد بررسی قرار می گیرد. موضوع دیگر نیز، دوام و پایداری مصالح، در مقابل خرابی هایی است که می توانند موجب مختل شدن کارآیی شان در طول عمر سازه باشند.
در مباحث مربوط به مهندسی، یک مهندس شیمی، متخصصی است که در رشته مهندسی شیمی آموزش دیده است و به طور کلی در صنایع شیمیایی و در قسمت های مرتبط با فرایندهای تبدیل مواد خام به طیف گسترده ای از محصولات مشغول کار است و همچنین در زمینه طراحی و راه اندازی واحدهای صنعتی و تجهیزات مرتبط با آن نقش ایفا می کند. در کل یک مهندس شیمی کسی است که اصول بنیادین علم مهندسی شیمی را برای استفاده در بخش های مختلف کاربردهای عملی به کار می گیرد؛ این کاربردها به طور عمده در این بخش ها طبقه بندی می شوند: ۱) طراحی، تولید و راه اندازی واحدهای صنعتی و ماشین آلات مورد نیاز در صنایع شیمیایی و فرایندهای مرتبط (مهندس طراحی فرایندهای شیمیایی). ۲) فرآوری مواد جدید یا بهبود خواص مواد برای رسیدن به محصولات غذایی، نوشیدنی، آرایشی و بهداشتی و دارویی و بسیاری مواد دیگر (مهندس فراورده های شیمیایی). ۳) توسعه فناوری های نوینی همچون پیل های سوختی، هیدروژن سوختی و نانوتکنولوژی همگام با سایر رشته ها و شاخه های علمی مرتبط مانند مهندسی مواد، مهندسی پلیمر و مهندسی پزشکی.
مهندسی شیمی
تاریخچه مهندسی شیمی
عملیات واحد
انتقال حرارت
انتقال جرم
در سال ۱۹۵۱، رئیس وقت انجمن مهندسان شیمی طی یک سخنرانی رسمی اظهار داشت: «به باور من، بسیاری از ما خواهان انتخاب ادوارد چارلز هاوارد به عنوان نخستین مهندس شیمی برجسته دنیا هستیم.» هرچند سایر افراد صاحب نام و پیشرو در مهندسی شیمی، ژوهان رودولف گلابر را به پاس ابداع روش های تولید در مقیاس بزرگ اسیدهای صنعتی، شایسته چنین عنوانی می دانند.
چنین نام و حرفه ای در عرصه مهندسی به طور غیرمستقیم، نخستین بار در سال ۱۸۳۹ تحت عنوان «مهندسی مکانیک با رویکردی کاربردی در صنایع شیمیایی» مطرح شد. در سال ۱۸۸۰، جرج ای. دیویس در مقاله ای در خبرنامه صنایع شیمیایی نوشت: «مهندس شیمی کسی است که دارای دانش شیمیایی و مکانیکی است و دانسته هایش را در جهت اجرایی کردن و به مرحله تولید گسترده رساندن فرایندهای شیمیایی به کار می بندد.» او نام انجمن مهندسان شیمی را برای انجمنی که در اصل انجمن صنایع شیمیایی بود، پیشنهاد کرد. در نخستین گردهم آیی سراسری انجمن مهندسان شیمی در سال ۱۸۸۲، پانزده نفر از سی صد عضو انجمن خود را مهندس شیمی معرفی کردند.
در سال ۱۹۰۵ بنیادی با نام «مهندس شیمی» در ایالات متحده بنا نهاده شد و در سال ۱۹۰۸ انجمن مهندسان شیمی آمریکا به طور رسمی تأسیس شد.
مهندسی صدا(به انگلیسی: Audio engineering) یک حرفه کاملاً تخصصی و علمی است که با تجهیزات و ابزارهای لازم جهت ضبط ،ویرایش ، میکس ، مسترینگ و باز تولید صدا سر و کار دارد.
یک مهندس عمران فردی است که به کار مهندسی عمران، برنامه ریزی، طراحی، ساخت و ساز، حفظ و ایجاد زیرساخت ها، حفاظت از سلامت عمومی و محیطی و بهبود زیرساخت های کنونی می پردازد.
مهندسی خاک و پی
مهندس سازه
مهندسی سازه
برنامه ریزی شهری
در واقع،کار یک مهندس عمران در کارها و پروژه های عمومی و همگانی (سیویل) می باشد و با فعالیت یک مهندس نظامی که با تجهیزات جنگی و دفاعی سر و کار دارد، متفاوت است. با گذشت زمان شاخه های گوناگونی از مهندسی جدا از مهندسی عمران به وجود آمده اند، ازجمله مهندسی شیمی، مهندسی مکانیک و مهندسی برق. درحالی که بخش عمده ای از مهندسی نظامی در حوزه مهندسی عمران قرار دارد. در برخی جای ها، یک مهندس عمران ممکن است که کار نقشه برداری را انجام دهد. یا اینکه در شرایط خاصی محدود به کار ساخت وساز شود.
مهندسان عمران معمولاً در تخصص های ویژه ای کار می کنند. از قبیل مهندسی سازه، مهندسی خاک و پی، مهندسی آب، مهندسی مواد ساختمانی ( مهندسی مصالح ساختمانی)، مدیریت پروژه، مهندسی راه، مهندسی سازه های هیدرولیکی و مهندسی محیط زیست و... . برخی از مهندسان عمران به طور ویژه برای نهادهای دولتی کار می کنند، که ممکن است شامل تخصص های چندگانه ای باشد. مخصوصاً زمانی که شامل توسعه و نگهداری از زیرساخت های حیاتی باشد.
در بیشتر کشورها یک مهندس عمران با مدرک کارشناسی مهندسی عمران فارغ التحصیل می شود که نیازمند پایه ای قوی در ریاضیات و دانش فیزیک است. با این حال بیشتر مهندسان عمران برای کسب مدرک کارشناسی ارشد، مدرک مهندسی، دکترا و فوق دکترا ادامه تحصیل می دهند. در شمار زیادی از کشورها یک مهندس عمران نیازمند مجوز است و کسانی که مدرک دانشگاهی کسب نکرده اند، نمی توانند با عنوان مهندس عمران فعالیت کنند.
به مجموعه حقیقی یا حقوقی گفته می شود که کار طراحی، مطالعه و نظارت بر اجرای یک طرح عمرانی یا یک پروژه را از طرف کارفرما به ازای دریافت مبلغ قرارداد مربوطه به عهده می گیرد.نبو
مهندس ناظر (ساختمان)
بچه مهندس نام یک مجموعهٔ تلویزیونی ایرانی است که در سه فاز تولید می شود، کارگردان این سریال علی غفاری است و از بازیگران آن می توان به ساناز سعیدی، بهناز جعفری، بهاره رهنما و برزو ارجمند اشاره نمود. بنا بر اظهارات تهیه کنندهٔ این سریال، این مجموعه از ابتدا برای ماه رمضان ساخته نشده بود اما با تصمیم مدیران سیما فاز اول آن در ۳۰ قسمت در ماه رمضان ۱۳۹۷ از شبکه دوم سیما پخش شد. فاز دوم این مجموعه نیز از دی ماه ۹۷ پخش آن شروع و در بهمن ۹۷ به پایان رسید.
تاریوردی، علیرضا. نقد مجموعه تلویزیونی خانه خورشید؛ تکه ای از بهشت. آفتاب یزد، ۲۴ خرداد ۱۳۹۷، صفحه ۱۶.
داستان این مجموعه در تاریخ معاصر و در سه فاز کودکی، نوجوانی و جوانی پسری به اسم '''جواد جوادی''' مطرح می شود و زندگی پسری را تصویر می کند که در کودکی رها شده و در پرورشگاه بزرگ می شود و …
نقش کودکی جواد جوادی (فصل اول) را یونا تدین ایفا کرد و مانی رحمانی نقش نوجوانی جواد جوادی (فصل دوم) را ایفا کرد. در فصل سوم سریال بچه مهندس علی شادمان نقش جوانی جواد جوادی را بر عهده خواهد گرفت.
زنی هراسان و با حالی پریشان کودک خود را با اصرار و التماس زیاد به پرورشگاه می سپارد و ادعا می کند اگر بچه را نپذیرند پدرش او را خواهد کشت. در پرورشگاه نام بچه را جواد جوادی می گذارند و او با بچه های دیگر در خانواده بزرگ پرورشگاه کم کم بزرگ می شود. صدیقه (ساناز سعیدی) همسر قدرت کم کم به او علاقمند شده و رابطه عاطفی میان او و جواد برقرار می شود. مدیر پرورشگاه خانم جاهد (بهناز جعفری) شخصی بسیار سخت گیر و خشن است که روشهای تربیتی او موجب ناراحتی بچه ها و کارکنان مرکز می گردد. از طرف دیگر سر و کله پدر جواد که چهره وحشتناکی دارد و به صورت زخمی معروف است پیدا می شود و با ایجاد وحشت و نگرانی در پرورشگاه، منشا اتفاقاتی در سریال می شود. جواد به کارهای فنی علاقه دارد و استعداد عجیبی در ساختن وسایل با استفاده از مواد بی مصرف و دور انداخته شده دارد و به همین دلیل بچه مهندس نامیده می شود. جواد دوست صمیمی با نام رسول دارد که در خوشی ها و لحظات سخت با اوست. جواد به یکی از دختران پرورشگاه بنام مژگان علاقمند می شود و این علاقه یکی از محورهای داستان می گردد؛ و آن را به سرپرستی خانم آقای عباسی می سپارند و جواد سعی می کند تا به او برسد و او را برگرداند. سپس صدیقه (مادر جواد جوادی) می میرد و مدیر پرورشگاه خانم جاهد به دلیلی از پرورشگاه می رود و آقای لاهوتی (سیاوش چراغی پور) جانشین او می شود و به دلیل بزرگ شدن بچه ها دخترها و کارمندان زن را از هم جدا می کنند و…
سر مهندس (به انگلیسی: Chief engineer) یک مهندس ارشد در یک سازمان است. به طور معمول آن ها مسئول یک بخش مهندسی هستند و وظایفشان به میزان قابل توجهی بسته به صنعت متفاوت است.
«About OCE». ناسا. دریافت شده در ۸ نوامبر ۲۰۱۷.
در مهندسی دریایی، سر مهندس یک دریانورد مجاز است که مسئول بخش مهندسی کشتی تجاری است. سر مهندس که به صورت (ChEng) نامیده می شود مسئول تمام عملیات، تعمیر و نگهداری تمام تجهیزات مهندسی در سراسر کشتی است. در بسیاری از حوزه های قضایی سر مهندس به اندازه ناخدا برابر است و مسئولیت بین این دو مقام تقسیم می شود؛ سر مهندس مسئول اتاق موتور و تعمیر و نگهداری و ناخدا مسئولیت عملیات ناوبری و عرشه را بر عهده دارد.
در کارهای عمومی مانند یک شهر، منطقه، بخش نظامی یا برنامه فدرال، بخش مهندسی اغلب سر مهندس دارد. این مسئله به طور معمول به عنوان "دفتر سر مهندس" در نمودار سازمانی نشان داده شده است. این فرد یا گروه جدا از سایر دفاتر مهندسی است و فعالیت های خود را از دیدگاه مهندسی هماهنگ می کند.
برای توسعه محصول جدید مانند وسیله موتوری و تلفن همراه هر محصول دارای یک سر مهندس می باشد. در این صنایع سر مهندس مسئول طراحی محصول و هماهنگی فعالیت سایر مهندسین و کارکنان طراحی در این محصول است.
روز مهندس در تقویم رسمی ایران روز پنجم اسفندماه می باشد. این روز به یاد دانشمند بزرگ ایرانی خواجه نصیرالدین طوسی به ثبت رسید. هر سال همزمان با این روز همایش ها و مراسم مختلفی برگزار می شود.
فؤاد مهندس (به عربی: فؤاد المهندس‎؛ ۶ سپتامبر ۱۹۲۴ – ۱۶ سپتامبر ۲۰۰۶) یک هنرپیشه تئاتر و سینمای اهل مصر بود که به مدت پنج دهه از دهه ۱۹۵۰ تا اوایل دهه ۲۰۰۰ در ده ها نمایش تئاتر، سینما و تلویزیون و بیشتر در نقش های کمدی بازی کرد.
در ۶ سپتامبر ۲۰۱۶ موتور جستجوی گوگل به مناسبت ۹۲مین سالروز تولد فؤاد مهندس و به افتخار او گوگل دودل صفحه اصلی خود را در کشورهای عربی و شمال آفریقا تغییر داد.
علم آباد مهندس، روستایی از توابع بخش مرکزی شهرستان شادگان در استان خوزستان ایران است.
فهرست روستاهای شهرستان شادگان
فهرست روستاهای ایران
این روستا در دهستان دارخوین قرار دارد و براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۸۵، جمعیت آن ۹۴ نفر (۱۷خانوار) بوده است.
فؤاد مهندس (به عربی: فؤاد المهندس‎؛ ۶ سپتامبر ۱۹۲۴ – ۱۶ سپتامبر ۲۰۰۶) یک هنرپیشه تئاتر و سینمای اهل مصر بود که به مدت پنج دهه از دهه ۱۹۵۰ تا اوایل دهه ۲۰۰۰ در ده ها نمایش تئاتر، سینما و تلویزیون و بیشتر در نقش های کمدی بازی کرد.
در ۶ سپتامبر ۲۰۱۶ موتور جستجوی گوگل به مناسبت ۹۲مین سالروز تولد فؤاد مهندس و به افتخار او گوگل دودل صفحه اصلی خود را در کشورهای عربی و شمال آفریقا تغییر داد.


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

ارتباط محتوایی با مهندس

مهندس در جدول کلمات

مهندس ساختمان
ارشیتکت

معنی مهندس به انگلیسی

engineer (اسم)
سازنده ، مهندس
land measurer (اسم)
مهندس

معنی کلمه مهندس به عربی

مهندس
عازب , مهندس
بکالوريا

مهندس را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Twitter LinkedIn

پیشنهاد کاربران

آریا ٠٢:٢١ - ١٣٩٥/٠٩/١٦
هنداسگر، شماردار ( هنداسَه، در پارسی کهن همان اندازه است که هندسه هم از آن میاید)
|

بهرام س ٢١:١٩ - ١٣٩٧/٠٢/٣٠
هَندَچگر
|

نظری ٢٠:٢٤ - ١٣٩٧/٠٩/٠٨
کسی که کار هندسه میکن میراز است پس به جای مهندس بگید میراز
|

شهریار آریابد ٠٩:٠٣ - ١٣٩٧/١٠/٠٨
اندازور ، هندازور
|

روحی پیروزتر ٠٧:٥٩ - ١٣٩٧/١٠/٢٥
شماربند
شمار ور
برسازش
نماگر
انداز وش
ساز یار
|

عباسی اهوازی ٢١:٥٦ - ١٣٩٨/٠٩/٠١
مهندس از کلمه فارسی �اندزه� که همان اندازه معنی می شود ، گرفته شده و در زبان عرب معرب شده و به مهندس تبدیل شده است
|

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

تازه ترین پیشنهادها

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• تعریف مهندس   • روز مهندس اس ام اس   • مهندس به انگلیسی   • تاریخ روز مهندس   • مهندس کیست   • نام دیگر مهندس معمار   • روز مهندس چه روزی است   • مهندس معمار در حل جدول   • معنی مهندس   • مفهوم مهندس   • معرفی مهندس   • مهندس چیست   • مهندس یعنی چی   • مهندس یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی مهندس
کلمه : مهندس
اشتباه تایپی : likns
آوا : mohandes
نقش : اسم
عکس مهندس : در گوگل


آیا معنی مهندس مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 94% )