انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه
جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی انگلیسی به انگلیسی کلمات اختصاری فارسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

94 1055 100 1

مواد شیمیایی

مواد شیمیایی در دانشنامه ویکی پدیا

مواد شیمیایی
مواد شیمیایی، موادی اند که ترکیبی خاص دارند. شیمی دانی به نام جوزف پراست این مفهوم را در سده ۱۸ پس از آزمایش ها و کار روی ترکیباتی مانند مس کربنیت بکار برد. او نتیجه گرفت همهٔ نمونه ها از یک ترکیب، یک نوع ساختمان دارند و این نمونه ها از همهٔ ابعاد مانند یکدیگرند و این ابعاد مطابق با میزان عناصر موجود در ترکیب، متغیرند. این قضیه اکنون به قانون ثابت ترکیب مشهور است.
بعدها با پیشرفت روش ها برای ترکیب شیمیایی، مخصوصاً در شیمی آلی، کشف شمار بیشتری از عناصر شیمیایی و فراگیری فنون نو در تجزیه شیمیایی که از آن برای تصویه عناصر و ترکیبات از مواد شیمیایی بکار می بردند، راهنمایی برای پایه گذاری شیمی نوین بود. این مفاهیم در بسیاری از کتاب های شیمی تعریف شده اند.
یک نمونهٔ رایج در تعریف مواد شیمیایی، آب است. این ماده همه جا ویژگی یکسان دارد و نسبت هیدروژن به اکسیژن آن همیشه به یک اندازه است؛ یعنی نمونه آنچه از رودخانه گرفته شود و چه در آزمایشگاه ساخته شود، یک ویژگی دارد. مواد شیمیایی که در یک فرایند با هم واکنش می دهند دیگر نمی توانند از هم جدا شوند و در طبیعت مواد شیمیایی که خالص یافت شوند بسیار نادر هستند. شماری از این نوع مواد شیمیایی عبارتند از: الماس، طلا، سدیم کلرید و شکر (ساکارز). بطور کلی مواد شیمیایی از سه نوع جامد، مایع و گاز تشکیل می شوند و ممکن است که مواد شیمیایی با تغییر فشار و حرارت به شکل های مختلف خود درآید.
مواد شیمیایی عصبی مولکول های آلی هستند مانند دوپامین، سروتونین و عامل رشد عصب (به انگلیسی: (Nerve growth factor (NGF) که در فعالیت های عصبی بدن ایفای نقش می کنند. دانش شیمی اعصاب به مطالعهٔ مواد شیمیایی عصبی می پردازد.
عامل رشد عصب (به انگلیسی: (Nerve growth factor (NGF)
دوپامین نوعی پیامرسان عصبی از نوع کاتکولامین است که در بیشتر مهره داران و بی مهرگان وجود دارد و نقش فعال کنندگی دارد.
اکسی توسین (به انگلیسی: Oxytocin)
اسید گلوتامیک که یکی از بیست اسید آمینهٔ اصلی یاخته های زنده است (پروتئین ها از اتصال به هم اسیدهای آمینه ساخته می شوند).
سروتونین (به انگلیسی: Serotonin) یا هیدروکسی تریپتامین یکی از انتقال دهنده های عصبی منوآمینی است که توسط نورون های دستگاه گوارشی و دستگاه عصبی مرکزی ترشح می شود.
مواد شیمیایی گیاهی، مواد مؤثر در گیاهان دارویی، فیتوکمیکال ها یا گیامغذی (برگرفته از واژه phyto به معنای «گیاه» در زبان یونانی) ترکیباتی شیمیایی هستند که به طور طبیعی در گیاهان به وجود می آیند و معمولاً اشاره به ترکیباتی دارند که بیشتر اثرات پزشکی دارند تا تغذیه ای. بعضی از این مواد عامل پدید آمدن رنگ و دیگر ویژگی های ارگانولپتیک، همانند رنگ تند بعضی میوه ها یا بوی سیر، هستند. فیتوکمیکال هایی چون کاروتنوئیدها یا زردینه ها از اهمیت زیستی بالایی برخوردارند، اگرچه شاید ارزش غذایی بالایی نداشته باشند. شمار فیتوکمیکال ها در طبیعت ممکن است بیشتر از ۴٬۰۰۰ نوع مختلف باشد.
دم نوش
مواد مؤثره گیاهان دارویی شامل ترکیبات پیچیده شیمیایی هستند که در اندام های مختلف گیاهان دارویی تولید و ذخیره می شوند و معمولاً به عنوان مواد اولیه داروسازی مورد استفاده قرار می گیرند.
پس از انجام یک سلسله تبدیلات تکنولوژیک که گیاه دارویی را به داروی گیاهی مبدل می سازد، این دارو محتوی مواد مختلفی است که اکثر آن ها روی بدن انسان تأثیر می گذارند. رشته ای که به بررسی این مواد (ساختمان و وضعیت آن ها در گیاه، تغییرات و سیستم تبدیل آن ها که در طول زندگی گیاه، تهیة داروهای گیاهی و سپس در طول مدت انبار شدن آن ایجاد می شود) می پردازد، فیتوشیمی (شیمی گیاهی) نامیده می شود. شیمی گیاهی در ارتباط تنگاتنگ با فارماکولوژی (مطالعة تأثیرات مواد دارویی بر بدن انسان، مکانیسم و سرعت تأثیر آن، جذب و دفع و موارد مصرف آن ها یعنی کاربردشان علیه بیماری) است. فارماکولوژی نیز به نوبة خود همکاری نزدیکی با پزشکی بالینی دارد.
مواد مؤثره گیاهان دارویی دو نوع هستند: اول مواد حاصل از سوخت و ساز اوّلیه (اساساً ساکارید) یا مواد مورد نیاز و حیاتی، که در همة گیاهان سبز با عمل فتوسنتز به وجود می آیند. نوع دوم مواد حاصل از سوخت و ساز ثانویه که در اثر جذب ازت توسط گیاه تولید می شوند. این تولیدات ظاهراً اغلب برای گیاه بدون فایده هستند، ولی بر عکس اثرات درمانی آن ها قابل توجه است. منظور از این ترکیبات اسانس های روغنی (یا اسانس طبیعی)، رزین ها و آلکالوئیدهای مختلف نظیر تریاک است. عموماً این مواد در حالت طبیعی به طور خالص یافت نمی شوند و به حالت ترکیب با عناصر دیگری همراهند که به صورت مکمل اثرات آن ها را تقویت می کنند. با این حال حتی اگر گیاه دارویی فقط یک مادة فعال داشته باشد باز اثر آن روی بدن انسان مفیدتر از همان ماده در حالت به دست آمده از سنتز شیمیایی است.
سیستم هماهنگ جهانی طبقه بندی و برچسب گذاری مواد شیمیایی (به انگلیسی: Globally Harmonized System of Classification and Labelling of Chemicals)(به اختصار GHS) استانداردی جهانی است که توسط سازمان ملل متحد مدیریت می شود. این سیستم برای منظم کردن و یکی کردن طبقه بندی مواد خطرناک در کشورهای مختلف به وجود آمده است. اساس این سیستم بر استانداردسازی معیارهای آزمایش مواد خطرناک، یکسان سازی علائم خطر و هماهنگ کردن برگه های ایمنی مواد که استفاده کنندگان را با اطلاعات مربوط به خطرهای احتمالی ماده آگاه می سازد، استوار است. این سیستم به عنوان متممی بر شماره بین الملی کالاهای خطرناک عمل می کند. مدیریت این سیستم برا عهده دبیرخانه سازمان ملل متحد است. با وجود اینکه پیاده سازی این سیستم زمان زیادی برد اما از سال ۲۰۱۷ در بسیاری از کشورها جهان از آن استفاده و پیروی می کنند.
درباره GHS
طبقه بندی مواد شیمیایی(به انگلیسی: Chemical classification) سیستمی نظامند برای نامگذاری ترکیبات و عناصر شیمیایی بر اساس یک خاصیتی مشترک در آن ها است. یکی از این روش ها بر اساس وجود یک عنصر مشترک در آن ها است مانند اکسیدها یا یدیدها. روش های دیگر می تواند بر اساس وجود یک گروه عاملی، ساختار شیمیایی مواد یا پیوندهای بین ذرات باشد.همچنین می توان مواد را بر اساس واکنش پذیری و یا نوع واکنش هایی که انجام می دهند در گروه های مختلف طبقه بندی کرد، به عنوان مثال اسیدها و بازها بر اساس خاصیت جذب یا آزاد سازی یون H + {\displaystyle H^{+}} در واکنش های شیمیایی ، دسته بندی می شوند.همچنین این دستور عمل های نامگذاری برای ترکیبات آلی و معدنی متفاوت است که توسط اتحادیه بین المللی شیمی محض و کاربردی تعریف شده است.
قوانین ثبت، ارزیابی، صدور مجوز و محدودیت مواد شیمیایی، (به انگلیسی: Registration, Evaluation, Authorisation and Restriction of Chemicals) یا به اختصار REACH، مجموعه قوانین اتحادیه اروپاست که در ۱۸ دسامبر سال ۲۰۰۶ تدوین شده است و به تولید و استفاده از مواد شیمیایی و اثرات بالقوه این مواد بر محیط زیست و بدن انسان می پردازد. این مجموعه ۸۴۹ صفحه ای، مهم ترین قوانین ۲۰ سال اخیر اتحادیه اروپا می باشند.
کشتی حمل مواد شیمیایی (به انگلیسی: Chemical tanker) نوعی کشتی تانکر است که برای حمل مواد شیمیایی به صورت فله طراحی شده است. طبق تعریف ارائه شده در پیوست ۲ کنوانسیون مارپل کشتی حمل مواد شیمیایی به کشتی هایی گفته می شود که برای حمل فله ای مایعات شیمیایی معرفی شده در فصل ۱۷ قانون بین المللی مواد شیمیایی به صورت فله ساخته یا تطبیق داده شده باشند.


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

ارتباط محتوایی با مواد شیمیایی

مواد شیمیایی در جدول کلمات

مواد شیمیایی که به غدد درون ریز تولید می شوند و از طریق جریان خون به قسمت های مختلف بدن می روند
هورمون
تهیه مواد شیمیایی پیچیده
سنتز
تهیه کردن مواد شیمیایی پیچیده از طریق ترکیب مواد ساده
سنتز

مواد شیمیایی را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Twitter LinkedIn

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

تازه ترین پیشنهادها

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی مواد شیمیایی   • مفهوم مواد شیمیایی   • تعریف مواد شیمیایی   • معرفی مواد شیمیایی   • مواد شیمیایی چیست   • مواد شیمیایی یعنی چی   • مواد شیمیایی یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی مواد شیمیایی
کلمه : مواد شیمیایی
اشتباه تایپی : l,hn adldhdd
عکس مواد شیمیایی : در گوگل


آیا معنی مواد شیمیایی مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 94% )