انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه
جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی انگلیسی به انگلیسی کلمات اختصاری فارسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

99 1067 100 1

موحدون

موحدون در دانشنامه اسلامی

دولت موحدون که بر اساس دیدگاههای خاص توحیدی مؤسس این دولت، به این نام موسوم شده تحت تاثیر اندیشه مهدویت در سال ۵۱۵ هجری بنیان نهاده شد و توانست بیش از یک قرن بر غرب سرزمین های اسلامی حکومت کند.
بنیانگذار این دولت، "محمد بن عبدالله تومرت" در حدود ۴۷۵ در هرغه یکی از قبایل مصامده در منطقۀ سوسِ مغرب بدنیا آمد و پس از گذراندن تحصیلات ابتدایی در زادگاهش در اوایل قرن ششم به قرطبه رفت، سپس طی سفری علمی به شرق اسلامی در سال ۵۱۰ هـ به مغرب باز می گردد و بساط موعظه و امر به معروف و نهی از منکر در می گستراند. در مراکش افکار و اندیشه های انقلابی اش تاب تحمل از مرابطون گرفت لذا او را به ترک مراکش واداشتند پس در سال ۵۱۴ به قبیله اش برگشته و با نقل روایات پیامبر (صلی الله علیه و آله وسلّم) دربارۀ مهدی، مردم را به فراهم آوردن زمینۀ ظهورش تشویق می کرد، تا اینکه با افزایش شمار یاران و استحکام موقعیتش، خود را ملقب به مهدی معصوم کرده و در ماه رمضان ۵۱۵ هـ از مردم بیعت گرفت و دولت موحدون را بنیان نهاد.
← نامگذاری دولت
با مرگ ابن تومرت، "عبدالمؤمن بن علی" به عنوان خلیفۀ مهدی، جانشین او شد و توانست با فائق آمدن بر معضلات و مشکلات ناشی از تبعات منفی شکست از مرابطون، شهرهای تحت سلطۀ مرابطون را یکی پس از دیگری فتح کرده و با غلبه بر دولت های مرابطون، اندلس و بنی حماد قلمرو موحدان را تا مغرب اقصی و ادنی و بلاد افریقیه و بسیاری از بلاد افریقیه و بسیاری از بلاد اندلس توسعه دهد. با ادامه روند صعودی قدرت موحدین در زمان سه خلیفۀ بعدی – یوسف و یعقوب، پسران منصور و قسمت عمدۀ خلافت ناصر – دوران شکوفایی موحدین رقم خورد، دوره ای که از سال ۵۵۸ شروع و تا سال ۶۱۰ هـ ادامه یافت.از مهمترین ویژگی های این دوره توسعۀ عمران و رفاه مادی و خیزش فکری است. علوم در این عصر به مدد تشویق و صله های خلفا و نیز رقابت علمی شرق و غرب جهان اسلام از یک سو و بین اندلس و مغرب از سوی دیگر به سرعت شکوفا شده و دانشمندان بزرگی چون ابن عدی، ابن رشد، ابن میمون و... را به ثمر رساند. اقتصاد بواسطۀ برقراری امنیت در سراسر قلمرو زمینی و دریایی رونق گرفت و توسعه های عمرانی و صنعتی زیادی در جهت رفاه بیشتر مردم انجام شد که نماد برجستۀ این توسعه در عملیات آبرسانی به مزارع و شهرها و کاشی کاری ها و چراغ های دریایی نمود یافت.
دوران انحطاط و افول
این دولت قدرتمند با این سرزمین پهناور به جهت برخورداری از عناصر متعدد و قبایل ناهمگون پیوسته با مشکل شورش قبایل روبرو بود. در واقع می توان گفت که دوران ضعف و فروپاشی موحدون در سال ۶۰۳ با به قدرت رسیدن "ناصر" آغاز شد. ضعف در ادارۀ امور مرکزی و سپس شکست از مسیحیان اسپانیا در جنگ عقاب در سال ۶۰۹ به منزلۀ پایان همیشگی قدرت آنان در اندلس بود. مشکلات موحدون از سال ۶۲۰ به جهت ضعف خلفا و دخالت بزرگان در امور دولت و به دنبال آن تسلط شیوخ و وزیران که ضعف امور اداری و نظامی را موجب گردید و کارگزاران دولتی را به استبداد کشید شدت گرفت و سراسر قلمرو موحدون را غرق در فساد کرد، تا اینکه در سال ۶۲۷ افریقیه نیز از قلمرو حکومت موحدون جدا شد.از طرف دیگر درگیری والیان با خلفاء موحدین نیز به شدت بر وحدت موحدون ضربه زد. والیان ایالات مختلف که غالباً از بین سادات بنی عبدالمؤمن انتخاب می شدند در دورۀ شکوفایی، جهت متمرکز ساختن حکومت خانواده بنی عبدالمؤمن بسیار سودمند واقع شده و مانع نفوذ افسار گسیخته و خودآرائی شیوخ موحدین شده بودند در این زمان، خود مدعی خلافت شده و با خلیفه درگیر شدند.درگیری سادات بنی عبدالمؤمن بر سر حکومت این فرصت را برای مراکز قدرت به خصوص بزرگان موحدین فراهم آورد که در امور دولت نفوذ کنند. به دنبال آن شیوخ تسلط یافتند و وزیران چیره شدند و کارگزاران راه استبداد را در پیش گرفتند و در نتیجه سلطه اداری به ضعف گرائید، نظم ارتش مختل و ناوگان دریایی از بین رفت، شورش ها گسترش یافت و خلفا در مقابله با آن عاجز ماندند چه برسد به مقابله با نیروهای خارجی، حتی وضع تا آنجا پیش رفت که خلفا برای سرکوب آنان از مسیحیان کمک گرفتند. این امر علاوه بر ایجاد مشکلات داخلی، جدایی ایالات مختلف را باعث گردید تا اینکه سرانجام در حالیکه قلمروشان تنها به مغرب اقصی محدود شده بود توسط "بنی مدین" در سال ۶۶۷ از پا در آمدند.
نظام سیاسی و اداری
...

موحدون در دانشنامه ویکی پدیا

موحدون
موحدون دودمانی از بربرهای آمازیغ بودند که طی سال های ۱۱۳۰ تا ۱۲۶۹ میلادی بر مناطقی از شمال آفریقا فرمانروایی کردند.
پرچم
قلمرو ایشان دربرگیرنده کشورهای امروزی مراکش، الجزایر و تونس و لیبی می شد.
۱۰۹۴–۱۱۶۳ ۱۱۳۳–۱۱۶۳ ۲ یوسف بن عبدالمؤمن ۱۱۳۸–۱۱۸۴ ۱۱۶۳–۱۱۸۴ ۳ أبو یوسف یعقوب بن یوسف المنصور ۱۱۶۰–۱۱۹۹ ۱۱۸۴–۱۱۹۹ ۴ محمد الناصر بن یعقوب بن یوسف .... -۱۲۱۳ ۱۱۹۹–۱۲۱۳ ۵ یوسف المستنصر .... -.... ۱۲۱۳–۱۲۲۴ ۶ عبد الواحد الواحد المخلوع .... -.... ۱۲۲۴–۱۲۲۴ ۷ محمد العادل .... -.... ۱۲۲۴–۱۲۲۷ ۸ یحیی المعتصم .... -.... ۱۲۲۷–۱۲۳۰ ۹ إدریس المأمون .... -.... ۱۲۲۷–۱۲۳۲ ۱۰ عبد الواحد الرشید .... -.... ۱۲۳۲–۱۲۴۲ ۱۱ علی السعید .... -.... ۱۲۴۲–۱۲۴۸ ۱۲ عمر المرتضی .... -.... ۱۲۴۸–۱۲۶۶ ۱۳ إدریس الواثق الدبوس .... -.... ۱۲۶۶–۱۲۶۹
عکس موحدون


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

موحدون در دانشنامه آزاد پارسی

مُوَحِّدون
(یا: الموحدون؛ در مأخذ اروپایی آلموحاد ālmohads) سلسله ای اسلامی در مراکش و اندلس (۵۱۵ـ۶۶۸ق). مُوَحِّدون در اصل فرقه ای از مسلمانان بودند که در اعتراض به عقاید مذهب مُشبّهه و مُجَسّمه قیام کردند و مذهب کلامی اشاعره و توحید کلامی را ترویج می کردند. رهبر این گروه ابوعبدالله محمد بن تُومرت (۵۲۲ـ۵۲۴ق) بود و پیروانش او را مهدی مُنْتَظَر می دانستند. پس از ابن تُومرت، عبدالمؤمن بن علی سردار سپاهش به جای او نشست و در ۵۳۸ق مُرابطون را شکست داد و در طی دو سال شهرهای وهران، تلمسان، فاس، سبته، اغمات، سالی و مراکش پایتخت مرابطون را اشغال کرد. وی در ۵۴۰ق، سپاهی به اسپانیا فرستاد و حکومت های مسلمان آن سرزمین را به اطاعت خود درآورد. سپس متوجه سرزمین های شرقی شد و در ۵۴۷ق بر دولت بنی حماد در الجزایر چیره شد و در ۵۵۳ق فرمانروایان تونس را شکست داد و طرابلس را نیز به قلمرو خود افزود و، علاوه بر اندلس، تمام سرزمین های سواحل شمال افریقا، از مصر تا دریای آتلانتیک، مطیع او شدند. عبدالمؤمن بن علی و جانشینان او به «امیرالمؤمنین» موسوم بودند. جنگ های این خاندان با مسیحیان اسپانیا گرفتاری هایی برای جانشینان عبدالمؤمن و عموم مسلمانان اسپانیا ایجاد کرد. شکست موحدون از مسیحیان در نبرد اَلْعَقاب در ۶۰۹ق و سپس در نبرد لاس ناواس در ۶۳۲ق باعث سقوط و خروج آنان از اسپانیا شد. طرابلس در ۵۶۸ق به دست صلاح الدین ایوبی افتاد، حفصیون در تونس اعلام استقلال کردند و بالاخره بنی مرین در ۶۶۸ق بر مراکش پایتخت موحدون، مسلط شدند و این دولت را منقرض کردند.

ارتباط محتوایی با موحدون

موحدون را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Twitter LinkedIn

پیشنهاد کاربران

اسرا ١٩:٣٩ - ١٣٩٦/٠٣/١٦
موحدون دودمانی از بربرهای آمازیغ بودند که طی سال های ۱۱۳۰ تا ۱۲۶۹ میلادی بر مناطقی از شمال آفریقا فرمانروایی کردند. قلمرو ایشان دربرگیرنده کشورهای امروزی مراکش، الجزایر و تونس و لیبی می شد.
|

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

تازه ترین پیشنهادها

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی موحدون   • مفهوم موحدون   • تعریف موحدون   • معرفی موحدون   • موحدون چیست   • موحدون یعنی چی   • موحدون یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی موحدون
کلمه : موحدون
اشتباه تایپی : l,pn,k
عکس موحدون : در گوگل


آیا معنی موحدون مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 99% )