برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
98 1175 100 1

موزه ایران باستان و کتابخانه ملی

موزه ایران باستان و کتابخانه ملی در دانشنامه ویکی پدیا

موزه ایران باستان و کتابخانه ملی
مختصات: ۳۵°۴۱′۱۳٫۳۶″ شمالی ۵۱°۲۴′۵۲٫۶۰″ شرقی / ۳۵٫۶۸۷۰۴۴۴°شمالی ۵۱٫۴۱۴۶۱۱۱°شرقی / 35.6870444; 51.4146111
فهرست آثار ملی ایران
موزه ملی ایران
موزه ایران باستان
موزهٔ ایران باستان و کتابخانهٔ ملی مربوط به دورهٔ معاصر است و در تهران، خیابان امام خمینی (تهران)، خیابان سی تیر واقع شده است. این اثر در تاریخ ۲۶ آبان ۱۳۷۵ با شمارهٔ ثبت ۱۷۶۵ به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.
معمار این ساختمان آندره گُدار، معمار فرانسوی بوده است که در طراحی آن کاخ کسری در شهر تیسفون در دوران ساسانی را در ذهن داشته است. در فروردین ۱۳۱۳ آندره گدار (معمار، ایران شناس و مدیر عتیقیات یا همان اداره باستان شناسی وقت) طرح موزه را کامل و سپس از سال ۱۳۱۴ خورشیدی ساخت آن آغاز شدالگو:پرورش ذوق عامه، علی قلی پور که در مدت دو سال عملیات ساختمانی آن به وسیلهٔ حاج عباسعلی معمار و استاد مراد تبریزی تکمیل شد و در سال ۱۳۱۶ خورشیدی رسماً گشایش یافت.
نما و سردر ورودیِ موزه به شیوهٔ نمای ایوان کسری ساخته شد. («ایوان کسری» نام کاخ شناخته شدهٔ شهر تیسفون، پایتخت دولت ساسانی است که ایوان آن ۳۵ متر بلندی، ۵۰ متر پهنا و ۲۵ متر ژرفا دارد). رنگ آجرها نیز به همین منظور به رنگ سرخ تیره تعیین شده تا نمایانگر معماری عصر ساسانی باشد. بنای موزه حدود ۱۱٬۰۰۰ مترمربع است که ساختمان اصلی آن در سه طبقه ایجاد شده است.
عکس موزه ایران باستان و کتابخانه ملی


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

ارتباط محتوایی با موزه ایران باستان و کتابخانه ملی

به اشتراک بگذارید

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی موزه ایران باستان و کتابخانه ملی   • مفهوم موزه ایران باستان و کتابخانه ملی   • تعریف موزه ایران باستان و کتابخانه ملی   • معرفی موزه ایران باستان و کتابخانه ملی   • موزه ایران باستان و کتابخانه ملی چیست   • موزه ایران باستان و کتابخانه ملی یعنی چی   • موزه ایران باستان و کتابخانه ملی یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی موزه ایران باستان و کتابخانه ملی
کلمه : موزه ایران باستان و کتابخانه ملی
اشتباه تایپی : l,ci hdvhk fhsjhk , ;jhfohki lgd
عکس موزه ایران باستان و کتابخانه ملی : در گوگل

آیا معنی موزه ایران باستان و کتابخانه ملی مناسب بود ؟           ( امتیاز : 98% )