برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
97 1136 100 1

موزه ملی ایران

موزه ملی ایران در دانشنامه ویکی پدیا

موزه ملی ایران
مختصات: ۳۵°۴۱′۱۳٫۳۶″ شمالی ۵۱°۲۴′۵۲٫۶۰″ شرقی / ۳۵٫۶۸۷۰۴۴۴°شمالی ۵۱٫۴۱۴۶۱۱۱°شرقی / 35.6870444; 51.4146111
عکاسی
روابط عمومی و روابط بین الملل
پایگاه اطلاع رسانی
حفاظت فیزیکی
موزهٔ ملی ایران مجموعه ای از گنجینهٔ آثار تاریخی و پیش از تاریخی ایران است، که در تهران قرار دارد. این موزه شامل دو ساختمان مجزا به نام های موزهٔ ایران باستان با تاریخ گشایش ۱۳۱۶ و موزهٔ باستان شناسی و هنر دوران اسلامی ایران با تاریخ گشایش ۱۳۷۵ است.
موزهٔ ملی ایران مهم ترین موزهٔ کشور در خصوص نگهداری، نمایش و پژوهش مجموعه های باستان شناختی ایران است. گستردگی و تنوع مجموعهٔ اشیا موجود در موزه به گستردگی جغرافیایی کشور و دوران های متعدد پیش از تاریخی، تاریخی و اسلامی است که انسان در این سرزمین زیسته و آثاری از خود بجای نهاده است. در حال حاضر موزه ملی به نمایش آثاری پرداخته که بیان گر غنای فرهنگ و تمدن، هنر، رشد اقتصادی و دست آوردهای فناوری ایرانیان است.
موزه ملی ایران با قدمتی حدود هشتاد سال، نه تنها بزرگترین موزهٔ باستان شناسی و تاریخ ایران است، بلکه در فرهنگ موزه داری ایران به عنوان موزهٔ مادر محسوب می شود. هم اکنون دکتر جبرئیل نوکنده مدیر کل این موزه است.
عکس موزه ملی ایران


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

موزه ملی ایران در دانشنامه آزاد پارسی


موزۀ ملّی ایران
موزه ملّی ایران
(یا: موزۀ ایران باستان) موزه ای باستان شناسی متعلّق به سازمان میراث فرهنگی کشور. این موزه در ۱۲۹۵ش تأسیس شد. در ۱۳۰۴ش، پس از آن که رضاشاه پهلوی، کاخ مسعودیه را خریداری و به موزۀ ملی اهدا کرد، موزه به تالار آیینۀ کاخ انتقال یافت. در قانون جدید حفظِ آثار عتیقه، که در ۱۳۰۹ش به تصویب مجلس شورای ملی رسید، مقرر شد نیمی از آثار باستانی مکشوف در ایران به دولت شاهنشاهی تعلق گیرد. سهم دولت مرتباً به این موزه و سپس به موزۀ ایران باستان سپرده شده است. موزۀ ایران باستان با زیربنای ۲,۷۴۴ متر مربع، نخستین موزۀ علمی ایران به شمار می رود. آثار مربوط به تمدن و هنر پیش از تاریخ ، از هزارۀ ۶پ م و دورۀ اسلامی، را در خود جای داده است. این موزه ازنظر ارزش، اهمیت، کثرت و قدمت اشیا از موزه های معتبر جهان است. ساخت بنای این موزه، زیر نظر آندره گدار، در ۱۳۱۴ش، آغاز شد و پس از دو سال، مورد بهره برداری قرار گرفت. این موزه دارای دو طبقه و تأسیسات جنبی آن شامل تالار سخنرانی، تالار نمایش، کتابخانه و جز آن هاست. طبقۀ اول به آثار پیش از تاریخ و دورۀ تاریخی اختصاص دارد و در طبقۀ دوم آثار دورۀ اسلامی به نمایش گذاشته شده است. بعد از پیروزی انقلاب اسلامی ایران، موزۀ ایران باستان به موزۀ ملی ایران تغییر نام داد و در ۱۳۶۶ش، شروع به فعالیت کرد.

ارتباط محتوایی با موزه ملی ایران

موزه ملی ایران را به اشتراک بگذارید

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی موزه ملی ایران   • مفهوم موزه ملی ایران   • تعریف موزه ملی ایران   • معرفی موزه ملی ایران   • موزه ملی ایران چیست   • موزه ملی ایران یعنی چی   • موزه ملی ایران یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی موزه ملی ایران
کلمه : موزه ملی ایران
اشتباه تایپی : l,ci lgd hdvhk
عکس موزه ملی ایران : در گوگل

آیا معنی موزه ملی ایران مناسب بود ؟           ( امتیاز : 97% )