برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
96 1139 100 1

موز (اسطوره)

موز (اسطوره) در دانشنامه ویکی پدیا

موز (اسطوره)
موزها (به فرانسوی: Muses) یا مُوْساها (به یونانی: Μοῦσαι) و در اساطیر یونانی دختران زئوس، شاه خدایان و منه موزین به شمار می روند، که نگاهبانان و تجسم بخشان هنرها و دانش ها بودند. در افسانه های اولیه آن ها ۹ خواهر با یک اندیشه، روح و دل بودند و همه میوز نامیده می شدند. چنانچه این دخترها به مردی ابراز عشق می کردند، آن مرد از هر نوع تشویشی دور می شد و آرامش می یافت و از تمام مردان مقدس جایگاهی بالاتر می یافت. در زبان امروز به شخص الهام دهنده هنرمند میوز می گویند.
ویکی پدیای انگلیسی بازدید ۲۵ آبان ۱۳۸۷
what is muse بازدید ۲۵ آبان ۱۳۸۷
مجله موسیقی میوز
اواخر قرن دوم پیش از میلاد ۳ میوز اصلی به نام های Aoede (به معنای صدا و نغمه و موسیقی)، Melete (به معنای ممارست کردن و ورزیدن) و Mneme (به معنای حافظه) شناخته می شدند، این سه پیش تر از آن هم در معبد دلفی پرستیده می شدند اما نام های متفاوتی داشتند. در اساطیر اولیه میوزها در مجموع الهه های هنر و شاعرانگی بودند و تفکیکی در شاخه های مختلف وجود نداشت اما در قرون بعدی به تدریج فردیت یافته و هر یک الهه یکی از سبک های هنری شدند. جدول زیر این تقسیم بندی را نشان می دهد.
در زبان امروزی به شخصی که باعث تحریک خلاقیت و ایجاد انگیزه در هنرمند می شود، میوز گفته می شود، این شخص غالباً موضوع اثر هنری نیز می شود. به عنوان نمونه کاربرد لغت میوز برای جان لنون و یوکو اونو که باعث الهام و تحریک هم شده و موضوع اثر یکدیگر می شدند، یا فرانسیس گیلوت و ژنویو لاپورت معشوقه های پابلو پیکاسو نمونه هایی از کاربرد میوز در زبان امروزین هستند (رابطه پیکاسو با زنان از مراحل عاشقانه شروع می شد و به بحران و جدایی کشیده می شد و تمام این تغییرات رابطه آنها در آثار پیکاسو بازتاب می یافت). الهام بخش یک هنرمند نباید الزاماً یک شخص حقیقی باشد تا میوز نام گیرد و افراد خیالی و حتی موضوعات متافیزیکی نیز به عنوان الهام دهنده های هنری وجود داشته اند.


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

موز (اسطوره) در دانشنامه آزاد پارسی

موز (اسطوره)(Muse)
در اساطیر یونان، هر یک از نُه الهۀ الهام بخش هنر: کلیو، اِئوترپه، تالیا، مِلپومِنه، تِرپسیخوره، اِراتو، پولوهومنیا، اورانیا، و کالیوپه؛ دختران زئوس و منموسونه، الهۀ خاطره. بر طبق روایات، در پیریا، در دامنۀ کوه المپ، به دنیا آمدند و در آغاز فقط سه تن بودند، اما از زمان هِزیود به بعد شمارشان را ۹ تن ذکر کرده اند. از اواخر دوران امپراتوری روم، هر یک از رشته های ادبیات یا علوم را به یکی از موزها نسبت می دادند؛ هر یک از موزها نشانه ای خاص خود داشتند. قلمرو تأثیر کلیو تاریخ بود و او را با طوماری گشوده تصویر کرده اند. ائوترپه الهۀ شعر تغزلی بود و او را با فلوتی در دست نشان می دادند. تالیا، الهۀ الهام بخش کمدی و شعر شبانی بود و صورتکی کمیک به صورت و چوبدست شبانی، یا تاجی از پیچک به همراه داشت. قلمرو ادبی ملپومنه تراژدی بود و او را با صورتک تراژیک، چوبدست هرکول، یا شمشیر نمایش داده اند. ترپسیخوره با چنگ و زخمه بر رقص و آواز گروهی نظارت داشت. اراتو با چنگش الهام بخش لال بازی و شعرهای شهوت انگیز بود. پولوهومنیا را، که الهام بخش سرودهای مقدس بود، با حالتی متفکر تصویر کرده اند. اورانیا، که الهۀ هئیت بود، با چوبدستش به کره ای اشاره می کرد و کالیوپه، حامی شعر حماسی، با لوح و قلمی در دست تصویر شده است. کیش موزها از تراکیه به پیریا و از آن جا به پارناسوس و هِلیکون راه یافت. عسل و آب یا شیر ازجملۀ هدایایی بودند که در مراسم قربانی پیشکش آنان می شد.

موز (اسطوره) را به اشتراک بگذارید

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی موز (اسطوره)   • مفهوم موز (اسطوره)   • تعریف موز (اسطوره)   • معرفی موز (اسطوره)   • موز (اسطوره) چیست   • موز (اسطوره) یعنی چی   • موز (اسطوره) یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی موز اسطوره
کلمه : موز (اسطوره)
اشتباه تایپی : l,c (hsx,vi)
عکس موز (اسطوره) : در گوگل

آیا معنی موز (اسطوره) مناسب بود ؟           ( امتیاز : 96% )