برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
97 1330 100 1

مولد الکتریکی

مولد الکتریکی در دانشنامه ویکی پدیا

مولد الکتریکی
در برق و الکتریسیته، مولد الکتریکی یا ژنراتور برق (به انگلیسی: Electric Generator) به ماشینی گفته می شود که از طریق القای الکترومغناطیسی انرژی مکانیکی را به انرژی الکتریکی تبدیل می کند. تبدیل انرژی الکتریکی به انرژی مکانیکی به وسیله موتور الکتریکی صورت می گیرد. موتورها و مولدهای الکتریکی از جهات مختلفی دارای شباهت های زیادی با یکدیگر هستند. تأمین کنندهٔ انرژی مکانیکی ممکن است توربین بخار، توربین آبی، توربین بادی یا یک موتور احتراق داخلی باشد.
پیش از شروع به کار مولد با استفاده از یک اهم متر، مقاومت پایانه های مولد را اندازه گیری کنید. این مقامت مقاومت VDCG یا مقامت DC داخلی مولد نام دارد.
پس از راه اندازی مولد و قبل از وصل بار RL به مدار با استفاده از ولت متر میزان ولتاژ را در پایانه های مولد اندازه گیری کنید. این ولتاژ VG یا ولتاژ مدار باز مولد نام دارد.
بار RL را به صورتی که در شکل نشان داده شده به مولد متصل کنید و سپس ولتاژ را در پایانه های مولد اندازگیری کنید. این ولتاژ VL یا ولتاژ زیر بار مولد نام دارد.
در صورتی که از میزان بار RL اطلاع ندارید میزان مقاومت بار را اندازه گیری کنید.
میزان مقاومت AC داخلی مولد با استفاده از فرمول زیر محاسبه می گردد:
قبل از اینکه رابطه بین الکتریسیته و مغناطیس کشف شود مولدهای الکترواستاتیکی کشف شدند که از اصول الکترواستاتیک برای تأمین انرژی الکتریکی استفاده می کردند. این مولدها توان را در ولتاژ بسیار بالا و جریان الکتریکی اندک تولید می کردند. این ماشین ها از یکی از این دو مکانیسم برای تأمین انرژی الکتریکی استفاده می کردند:
در سال های ۱۸۳۱–۱۸۳۲ مایکل فارادی اصول عملکرد مولدهای الکترومغناطیسی را کشف کرد. این اصل بعدها قانون فارادی نام گرفت که بر این نکته دلالت می کند که در دو سر هادی که به طور عمودی نسبت به یک میدان مغناطیسی حرکت کند پتانسیل الکتریکی ایجاد می شود. او همچنین اولین مولد الکترومغناطیسی را نیز ساخت که به آن صفحه فارادی گفته شد. این مولد یک مولد هم قطب بود که از یک صفحه مسی که بین دو آهن ربای نعل اسبی می چرخید تشکیل شده بود. این مولد قادر به ساخت میزان اندکی ولتاژ جریان مستقیم با یک جریان بالا بود.
البته این طراحی از جهات مختلفی کم بازده بود چ ...


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

ارتباط محتوایی با مولد الکتریکی

مولد الکتریکی را به اشتراک بگذارید

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی مولد الکتریکی   • مفهوم مولد الکتریکی   • تعریف مولد الکتریکی   • معرفی مولد الکتریکی   • مولد الکتریکی چیست   • مولد الکتریکی یعنی چی   • مولد الکتریکی یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی مولد الکتریکی
کلمه : مولد الکتریکی
اشتباه تایپی : l,gn hg;jvd;d
عکس مولد الکتریکی : در گوگل

آیا معنی مولد الکتریکی مناسب بود ؟           ( امتیاز : 97% )