برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
98 1223 100 1

مولیر

معنی مولیر به فارسی

مولیر
نام مستعار یا تاتری ژان باپتیست پوکلن ( و . پاریس ۱۶۲۲ - ف. ۱۶۷۳ م . ) . هنرپیشه و نمایشنامه نویس فرانسوی و یکی از کمدی نویسان بزرگ جهان . پدرش در دربار تقربی داشت و بامید آنکه جای خود را بفرزند بسپارد در تربیت ژان بسیار کوشید . مولیر نخست آموختنیهای مقدماتی را در مدرسه کلرمون که خاص بزرگزادگان فرانسه بود فرا گرفت و گمان میرود که سپس در اورلئان بتحصیل در رشته حقوق پرداخته است ولی چون هنرپیشگی را از هر کاری بیشتر دوست داشت به ت آتر روی آورد و با رنج بسیار یک گروه ت آتری تشکیل داد که خود نیز از بازیگران آن بود. اما ت آتر وی پیشرفتی نکرد و مولیر بجهت قرضهائی که ببار آورد بزندان افتاد. ولی ناامید نشد و کار را دنبال کرد تا شهرتی بدست آورد . در سال ۱۶۵۸ بپاریس بازگشت و از آن پس شاهکارهای بزرگ خود [ تارتوف ] [ دن ژوان ] و [ مردم گریز ] [ خسیس ] [ زنان دانشمند ] و [ مریض خیالی ] را نوشت و بروی صحنه آورد. در سال ۱۶۷۳ در حالیکه برای سومین بار مریض خیالی را نمایش میداد دچار تشنجی شد و چند ساعت بعد بدرود زندگی گفت .

مولیر در دانشنامه ویکی پدیا

مولیر
ژان باتیست پوکلن (به فرانسوی: Jean-Baptiste Poquelin) (زادهٔ ۱۵ ژانویه ۱۶۲۲-درگذشتهٔ ۱۷ فوریه ۱۶۷۳) که با نام مولیر (به فرانسوی: Molière) شناخته می شود. وی را همراه با کورنی و ژان راسین یکی از سه درام نویسِ برترِ قرن هفدهم در فرانسه و یکی از بزرگترین کمدی نویسِ ها و هنرپیشه های تئاتر در اروپا می دانند. شاید بتوان گفت که در زمینه کمدی نویسی پس از نویسندگان معروف یونان قدیم مانند اریستوفان و مناندر و کمدی سازهای روم قدیم از قبیل پلوتوس و ترنتیوس تا به امروز کسی به پای او نرسیده است.
بیمار خیالی (Le Malade Imaginaire)
خسیس (L’Avare)ترجمه: محمد علی جمال زاده- نشر علمی فرهنگی ۱۳۹۶
تارتوف (Tartuffe)
دون ژوان (Don Juan)
آمفیتروئون(Amphitryon)
طبیب پرنده(Médecin Volant)
حسادت آقای کلافه(La Jalousie du Barbouillé)
مردم گریز (Misanthrope)
مکتب زنان (L'École des femmes)
نقد مکتب زنان (La Critique de l'École des femmes)
ژرژ داندن (George Dandin)
عروسی اجباری (Le Mariage forcé)
نیرنگ های اسکاپن (Les Fourberies de Scapin)
زنان دانشمند (Les Femmes Savantes)
زنان فضل فروش مضحک (Les Précieuses ridicules)
طبیب اجباری (Le Médecin malgré lui)
ازدواج اجباری (Le Mariage Forcé)
عشق شفابخش (L'amour médecin)
بورژوای نجیب زاده (Le Bourgeois gentilhomme)
ده ساله بود که مادرش را از دست داد. ابتدا در مدرسه ای که بیشتر اختصاص به اعیان زادگان داشت درس می خواند و سپس بعد از مدتی در نزد یک نفر از دوستان پدرش موسوم به پی یر گاسندی کشیش معروف مشغول به تدریس بود. اصول وی مخالف افکار و عقاید دکارت و از پاره ای از جهات مشابه خیام بود. وی در این رشته به مقام لیسانسیه رسید.
پدرش اهل کسب و کار و تجارت بود و اسباب و اثاثیه خانه می فروخت و چنانچه مرسوم آن زمان بود عنوان جنس فروش سلطنتی و «پیشخدمت حضور» شاهی را داشت. مولیر نیز در ابتدای جوانی نزد پدر خود به کار و کاسبی می پرداخت ولی عاقبت روزی فرا رسید که میان پدر و پسر جدایی افتاد و تا پایان عمر نزدیکی حاصل نگردید. وی همچنین علاوه بر شغل پدری دارای سمت «پیشخدمت حضور» پادشاه نیز بود.
مولیر جوان در ابتدا کمی در کار خود متردد و دودل بود و نمی دانست ...


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

مولیر در دانشنامه آزاد پارسی

مولیِر (۱۶۲۲ـ۱۶۷۳)(Molière)
مولیِر
(نام اصلی: ژان باتیست پوکْلَن) طنزپرداز و بازیگر فرانسوی. کُمدی فرانسوی مدرن از آثار او تکوین یافت. پس از ورشکستگی تئاتر ایلوستر در پاریس (که او یکی از پایه گذاران آن بود)، از ۱۶۴۵ تا ۱۶۵۸ در شهرستان ها به ایفای نقش پرداخت. در ۱۶۵۵، گیج نخستین نمایش نامه اش، را نوشت و با بازگشت به پاریس، زنان متصنع مضحک (۱۶۵۹)، که با استقبال مردم مواجه شد، را به روی صحنه آورد. هجوهایش عبارت اند از مکتب زنان (۱۶۶۲)، مردم گریز (۱۶۶۶)، بورژوای اشراف منش (۱۶۷۰) و مریض خیالی (۱۶۷۳). از دیگر نمایش نامه های طنز اوست: تارتوف (۱۶۶۴)، طبیب اجباری (۱۶۶۶)، و زنان فضل فروش (۱۶۷۲). هنر مولیر مشخص کنندۀ حرکتی جدید در تئاتر فرانسوی و دور شدن از اتکا به درون مایه های یونانی کلاسیک بود. در کُمدی هایش، قهرمان آرمانی تراژدی کلاسیک جای خود را به انسانی با ضعف ها و زشتی های خاص خود می سپرد. به نظر می رسد هدف اصلی او سرگرم کردن مردم، از طریق توصیف صادقانۀ امور زندگی است. مولیر پسر یک رویه دوز ثروتمند بود و در پاریس به دنیا آمد. تحت نظارت یسوعیان (ژوزویت ها) در کولژ دو کلرمون تحصیل کرد و در دانشگاه اورلئان حقوق خواند، سپس در ۱۶۴۳ به بازیگری در تئاتر پرداخت. نخست فارسهایی از نوع مرسوم ایتالیایی نوشت که شخصیت هایی پیش پاافتاده داشتند. پس از آن، شخصیت برخی از این آثار را تغییر داد و آن ها را به صورت کمدی های واقعی گسترش داد؛ دو اثر کُمدیگیج و کینۀ عشق (۱۶۵۶) از نمونه های این دوره اند. مولیر با پشتیبانی شاهزادۀ کونتی، که او را به شاه و ملکه معرفی کرد، گروه نمایش خود را در پاریس و با نام «بازیگران والاحضرت» راه انداخت. در ۱۶۵۸، گروه نمایش او تراژدی نیکومد اثر کورنی را در حضور لوئی چهاردهم اجرا کرد. مولیر این موقعیت را با نمایشدکتر دلباخته، فارس اکنون ازبین رفته، حفظ کرد. گروه بازیگران او به تماشاخانۀ ریشلیو در کاخ سلطنتی رفتند و تا هنگام مرگِ او در آن جا ماندند. آنان متعاقباً با گروه نمایش اُتل دو بورونی، با رقبای خود، ادغام شدند و به این ترتیب، گروهی تشکیل شد که به رغم قرارگرفتن در محل های گوناگون، همواره نام تاریخیِ کمدی فرانسِز را حفظ کرده است. مولیر، در آثار کمدی خود، تلاش کرد کُمدی را به سطح تراژدی یا حتی فراتر از آن برساند، ولی به دلایل مالی مجبور ...

نقل قول های مولیر

ژان باپتیست پوکلن (زادهٔ ۱۵ ژانویه ۱۶۲۲-درگذشتهٔ ۱۷ فوریه ۱۶۷۳) که با نام مولیر شناخته می شود را همراه با کورنی و ژان راسین یکی از ۳ درام نویس برترقرن هفدهم فرانسه و بزرگترین کمدی نویس تاتر اروپا وهنرپیشه ی تئاتر می دانند.
• «مانند آسمان بخشنده و مانند زمین افتاده باش، رمز زندگی همین است.»
• « شک ها معمولاٌ ظالمانه تر از بدترین حقایق هستند.»

ارتباط محتوایی با مولیر

مولیر در جدول کلمات

اثری از مولیر نویسنده فرانسوی
,,,,,,
از آثار مولیر فرانسوی
خسیس
از اثار ژان باتیست مولیر فرانسوی
خسیس

مولیر را به اشتراک بگذارید

پیشنهاد کاربران

سمیه صداقت
تارتوف

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• نمایشنامه های لومیر   • اثر حامد داراب   • آثار لومیر   • تارتوف   • نمایشنامه ای از لومیر در جدول   • ساز زهی غربی   • فیلم جنایی مسعود اب پرور   • فیلمی از مهدی صباغ زاده   • معنی مولیر   • مفهوم مولیر   • تعریف مولیر   • معرفی مولیر   • مولیر چیست   • مولیر یعنی چی   • مولیر یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی مولیر
کلمه : مولیر
اشتباه تایپی : l,gdv
عکس مولیر : در گوگل

آیا معنی مولیر مناسب بود ؟           ( امتیاز : 98% )