انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه
جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی انگلیسی به انگلیسی کلمات اختصاری فارسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

95 1045 100 1

مول

/mol/

مترادف مول: فاسق، معشوق، حرام زاده، تأخیر، درنگ، کندی، مولش

معنی مول در لغت نامه دهخدا

مول. [ م َ ] (ع مص ) مال دادن کسی را. (منتهی الارب ) (ناظم الاطباء) (آنندراج ). || بامال شدن. (منتهی الارب ). بسیارمال شدن. (آنندراج ) (منتهی الارب ) (تاج المصادر بیهقی ) (دهار). خداوند مال شدن. (المصادر زوزنی ). مؤول. (منتهی الارب ).

مول. [ م َ ] (ع اِ) مال و سامان و اسباب را گویند. (برهان ). مال باشد. (فرهنگ جهانگیری ).

مول. (ع اِ) عنکبوت. (از فرهنگ جهانگیری ) (ناظم الاطباء) (از برهان ). تارتنه. کارتنه. ج ِ مولة،به معنی تننده. (منتهی الارب ). رجوع به عنکبوت شود.

مول. (اِ) درنگ و تأخیر. (غیاث ). درنگ و تأخیر و توقف و بازایستادگی. (ناظم الاطباء). بودن و درنگ و تأخیر. و مول مول یعنی باش باش. (از برهان ) (از آنندراج ). درنگ باشد. (لغت فرس اسدی ). لفظی است که از برای تأخیر و درنگ گویند. (فرهنگ اوبهی ). به معنی تأخیر است و مول مول به معنی آرام آرام. (فرهنگ لغات شاهنامه ). درنگ در کاری. تأخیر. (از یادداشت مؤلف ). || توبه. (غیاث ) (ناظم الاطباء). به معنی بازگشت هم آمده است که کنایه از توبه باشد. (برهان ). بازگشت باشد. (فرهنگ جهانگیری ) (از آنندراج ). پشیمانی. (ناظم الاطباء). || ناز و غمزه. (ناظم الاطباء) (از فرهنگ جهانگیری ) (از انجمن آرا) (از غیاث ). || عاشق و عاشقباز و رفیق و یار زن. (ناظم الاطباء). معشوقه ٔ زن را گویند. (فرهنگ جهانگیری ). معشوق زن. (غیاث ). مولی. آنکه با زنی رابطه ٔ نامشروع دارد. دوست نامشروع زن. مردی که زن با وی رابطه ٔ نامشروع دارد. (یادداشت مؤلف ). مردی بیگانه که زن دیگری با او سری پیدا کند. (انجمن آرا) (آنندراج ). معشوق زن را گویند. (برهان ) :
چرا این مردم دانا و زیرکسار و فرزانه
زنانشان مولها باشد دو درشان هست و یک خانه.
ابوشکور بلخی.
زن مولی داشت. شب خلوت میان معاشرت و اثنای مفاوضت این حال با او گفته شد. (راحةالصدور راوندی ).
آن زنک می خواست تا با مول خویش
برزند در پیش شوی گول خویش.
مولوی.
- مول داشتن ؛ با مردی اجنبی راه داشتن. (یادداشت مؤلف ).
- مول گرفتن ؛ آشنای نامشروع گرفتن زن. با مرد اجنبی رابطه ٔ غیرمشروع برقرار ساختن زن. (از یادداشت مؤلف ).
- مول ننه شدن ؛ سرخر شدن. (فرهنگ عوام تألیف امینی ).
- امثال :
گدای درزن ندیدیم ، مول کتک زن ندیدیم . (یادداشت مؤلف ).
|| حرامزاده و خشوک. (ناظم الاطباء). جنینی که از رابطه ٔ غیرمشروعی پیدا آمده است. بچه ٔ نامشروع زن. حرامزاده. (برهان ). بچه ٔ حرامزاده. بچه ٔ نامشروع. بچه ٔ زنی که نه به وجه شرعی زاده باشد. جنین به حرام در شکم. (یادداشت مؤلف ). || دزد. (ناظم الاطباء). || قسمی ماهی. طرستوح. ترستوح. طریفلا . (یادداشت مؤلف ).

مول. (هندی ، اِ) به زبان هندی قیمت و بهای هرچیز باشد. || بیخ نباتات را گویند. (از برهان ) (از فرهنگ جهانگیری ). || مایه و سرمایه را گویند. (از برهان ). سرمایه بود. (جهانگیری ).

مول. (اِ، از اتباع ) اتباع پول. مهمل پول : پول مول. (از یادداشت مؤلف ).

مول. [ مُل ْ ] (فرانسوی ، اِ) (اصطلاح شیمی ) مُل. مخفف مولکول گرم. رجوع به مولکول گرم شود.

مول. [م َوْ وِ ] (ع ص ) رجل مول ؛ مرد بسیارمال و توانگر. (منتهی الارب ) (ناظم الاطباء). مَیِّل. (منتهی الارب ).

معنی مول به فارسی

مول
( اسم ) ۱ - درنگ در کاری تاخیر . ۲ - توقف در جایی .
رجل مول مرد بسیار مال و توانگر ٠
[ گویش مازنی ] /mool/ آدم مرموز - ریشه کن شدن افراد یک دودمان ۳تخم حرام – فرزند نامشروع
[ گویش مازنی ] /mool baviyen/ دم در نیاوردن و پنهان شدن
[ گویش مازنی ] /mool paleng/ از انواع گوشتخواران گربه سان در اندازه ی سگ که در بعضی نقاط مازندران به آن سیاه گوش نیز گویند
[ گویش مازنی ] /mooleKhar/ آدم موذی – آب زیرکاه
[ گویش مازنی ] /moole Khi/ مول خی
( مصدر ) فاسق داشتن زن : [ و زن مولی داشت شب خلوت در اثنائ مفاوضه این احوال با مول بگفت ... ]
فاسق گرفتن .
[ گویش مازنی ] /mool gonne/ آدم مرموز و آب زیرکاه
عمل این دست آن دست کردن .
( مصدر ) درنگ کردن تاخیر کردن این پا آن پا کردن : [ امر می آمد که نی طامع مشو چون ز پایت خار بیرون شد برو . ] [ مول مولی میزد آنجا جان او در فضای رحمت و احسان او ] ( مثنوی . نیک . ۱۲۸:۱ )
درنگ کردن . به تاخیر انداختن .
[ گویش مازنی ] /mool mooli/ زیرکی به خرج دادن – با تظاهر به سادگی بهتر و آسانتر از دیگران به مقصود رسیدن
[ گویش مازنی ] /mool haakerdan/ فرزند نامشروع به دنیا آوردن - دم بر نیاوردن
[ گویش مازنی ] /mool hakerden/ بچه ی نامشروع به دنیا آوردن
[ گویش مازنی ] /mool koete/ کنایه از آدم مرموز حرامزاده
[ گویش مازنی ] /mool kaate/ زنازاده
[ گویش مازنی ] /mool kete/ نوزاد نامشروع
( مصدر ) بار گرفتن زنی از مردی بطرز نامشروع طفل حرامزاده بدنیا آوردن .
[ گویش مازنی ] /mool king shoor/ از انواع پرندگان بومی
[ گویش مازنی ] /benesh mool/ کنایه از: آدم حقه باز

معنی مول در فرهنگ معین

مول
(اِ.) درنگ ، تأخیر.
(اِ.)۱ - معشوق ، فاسق . ۲ - فرزند نامشروع .

معنی مول در فرهنگ فارسی عمید

مول
۱. حرامزاده.
۲. (اسم، صفت) [قدیمی] معشوق زن غیر از شوهر خودش.
= مولیدن

مول در دانشنامه اسلامی

مول
تکرار در قرآن: ۸۶(بار)

مول در دانشنامه ویکی پدیا

مول
مول یکی از واحدهای شمارشی است. یک مول، طبق تعریف سنتی، مقداری از هر ماده است که تعداد ذرات بنیادی آن (مولکول یا اتم) برابر با تعداد اتم های موجود در ۱۲ گرم از کربن-۱۲ است. این تعداد، عدد آووگادرو نامیده شده و برابر است با 1023×(74)6.022140857
دانشنامه ویکی پدیا بخش فرانسوی
که در واقع مقداری از جسم که تعداد واحدهای بنیادی آن برابر با عدد آووگادرو باشد، یک مول است که به صورت واحد SI به شمار می رود.
برای به دست آوردن یک مول از یک ماده کافیست عدد ۱۰۲۳ ×۶٫۰۲ را به خاطر آوریم به این مقدار اتم یا مولکول از هر ماده یک مول از آن ماده گفته می شود در واقع به خاطر سخت بودن کار با واحد amu در آزمایشگاه ها یا بهتر است بگوییم غیرممکن بودن آن دانشمندان به فکر ابداع واحد مول افتادند.
مطابق تعریف جدید(لازم الاعمال پس از 20 می 2019)، یک مول ماده حاوی دقیقا 1023×(0)6.02214076 ذره(اتم، مولکول و ...) است.
مول در معانی زیر کاربرد دارد:
یک مول از هر اتم (ملکول) برابر با تعداد عدد آووگادرو اتم (ملکول) از همان اتم (ملکول)
مول به معنی فاسق و همچنین آب زیرکاه
مول نام دیگر دستگاه حفاری تونل
مول هیداتی فرم یا حاملگی مولار بیماری ای نادر و خوش خیم
جزیره مول جزیره ای نزدیک به کرانه های غربی اسکاتلند
مول (بلژیک) شهری در شهرستان تورنو در استان آنتوئر در منطقه فلاندری بلژیک
مول (فیلم ۲۰۱۸)
مول (فیلم ۲۰۱۴)
شهر مول (به فرانسوی: Mol) در شهرستان تورنو در استان آنتوئر در منطقه فلاندری در کشور بلژیک واقع شده است.
مول یا موش کور با نامِ اصلیَ کرتک (چکی: Krtek) نام یک شخصیت مشهور کارتونی است که توسط انیماتور برجستهٔ اهل جمهوری چک، «زدنیک میلر» خلق شد.
سینمای جمهوری چک
این شخصیت نخستین بار در مجموعه کارتون های کوتاهی با همین نام ظاهر شد و در جشنوارهٔ فیلم ونیز در سال ۱۹۵۷ میلادی به نمایش درآمد و پس از آن در سایر نقاط جهان نیز محبوبیت یافت و منتشر شد.
این کارتون در دههٔ ۶۰ خورشیدی از برنامهٔ کودک و نوجوان و در سال های اخیر از شبکهٔ پویا به نمایش درآمده است.
مول ( بهزبان انگلیسی:Mule) یک فیلم سینمایی آمریکایی در ژانر جنایی ، اجتماعی و دلهره آور محصول سال ۲۰۱۸ می باشد که توسط کلینت ایستوود کارگردانی می شود و همچنین نقش اصلی را ایفا می کند. که داستان واقعی از لئو شارپ ، جانباز جنگ جهانی دوم در دهه ۱۹۸۰ که خود را، تبدیل می کند به یک پیک مواد مخدر برای کارتل سینالوآ ،را روایت می کند.
کلینت استوود
تیم مور
کریستینا ریورا
جسیکا مایر
دن فریدکین
بردلی توماس
فیلمبرداری اصلی این فیلم در تاریخ ۴ ژوئن ۲۰۱۸ در آتلانتا ، رم و آگوستا، جورجیا آغاز شد . همچنین این فیلم درلاس کروسس، نیومکزیکو مونتاژ شده است.
این فیلم در تاریخ ۱۴ دسامبر ۲۰۱۸در ایالات متحده منتشر شد و در تاریخ ۲۵ ژانویه ۲۰۱۹ در انگلستان منتشر شد. این برنامه در تاریخ ۱۰ دسامبر ۲۰۱۸ در وست وود ، کالیفرنیا عرضه شد.
شهر مول آکر (به آلمانی: Mühlacker) در ایالت بادن-وورتمبرگ در کشور آلمان واقع شده است.
آلمان
فهرست شهرهای آلمان
مول ام. ۷ (به انگلیسی: Maule_M-7) یک هواگرد ملخ پیشین تک موتوره از نوع ترابری ساخت شرکت Maule Air است. هواگرد مول ام. ۷ نخستین پروازش را در ۱۹۸۴ میلادی انجام داد. در مجموع، تعداد ۵۰۰ فروند از این هواگرد ساخته شده است.
فهرست هواگردها
طراح این هواگرد، Belford Maule بود.
مول تورپ (به سوئدی: Mölltorp) یک منطقهٔ مسکونی در سوئد است که در بخش کارلسنبوری شهرستان وسترا یوتلاند واقع شده است. مول تورپ ۱٫۳۰ کیلومتر مربع مساحت و ۱٬۰۵۰ نفر جمعیت دارد.
فهرست شهرهای سوئد
مول لیک (به انگلیسی: Mole Lake) یک منطقهٔ مسکونی در ایالات متحده آمریکا است که در Nashville واقع شده است. مول لیک ۴۳۵ نفر جمعیت دارد و ۴۷۳٫۰۶ متر بالاتر از سطح دریا واقع شده است.
فهرست شهرهای ایالات متحده آمریکا
مول هیداتی فرم یا حاملگی مولار یا بچه خوره بیماری نادر و خوش خیم است که ناشی نقصی ژنتیکی در تخم بارور شده است. مول هیداتیفرم گونه ای از بیماری های تروفوبلاستیک حاملگی است. تخم بارور شده یا هرگز به جنین زنده تبدیل نمی شود (مول کامل) یا این که به شکل غیر طبیعی رشد می کند و نمی تواند زنده بماند (نسبی). بجای تشکیل جنین و جفت در رحم، تنها جفت به وجود می آید که آن هم به صورت غیرطبیعی و سرطانی رشد می کند...
شیوع مول هیداتی فرم در آمریکا و اروپا حدود ۱ در هر هزار بارداری تخمین زده می شود که این مقدار در آسیا به هفت برابر می رسد. تقسیم بندی مولها به انواع مول کامل و ناقص بر اساس ریخت شناسی ظاهری و ویژگیهای بافت شناختی و کاریوتایپ انجام می شود. سابقه خانوادگی، سن بالای ۴۵ سال و زیر ۲۰ سال، کمبود مصرف ویتامین A و کاهش مصرف چربی حیوانی در شیوع این بیماری مؤثرند.
در لقاح طبیعی، تخم بارور شده انسان دارای ۲۳ کروموزوم از پدر و ۲۳ کروموزوم از مادر است. در حاملگی های مولار کامل، یک اسپرم (۹۰٪) با تخمکی که هیچ کروموزومی ندارد لقاح می کند و خود کروموزومهای اسپرم تکثیر می شوند لذا هر ۴۶ کروموزوم سلول تخم منشا پدری دارند و کروموزوم های مادر در تخم بارور شده وجود ندارند. در ۱۰٪ موارد دو اسپرم همزمان با تخمک بدون کروموزوم لقاح می یابند لذا در این صورت هم باز هر ۴۶ کروموزوم تخم منشا پدری دارند. ژنوتیپ مول کامل اغلب 46,XX است و گاه 46,XY. در این حالت، جنین، کیسه جنینی یا هیچ بافت جفتی نرمالی وجود ندارد. در عوض، جفت توده ای از کیسه های شبیه به خوشه انگور را تشکیل می دهد.
در مول ناقص یک تخمک سالم همزمان با دو اسپرم یا یک اسپرم که محتوی ژنتیکی اش دو برابر شده است لقاح می یابد لذا ژنوتیپ مول ناقص 69,XXY (triploid) یا 92,XXXY (tetraploid) است.
مول کریک (به انگلیسی: Mole Creek) یک شهرک در استرالیا است که در Meander Valley Council واقع شده است.
۲۲۸ کیلومتری (۱۴۲ مایلی) N هوبارت
۷۶ کیلومتری (۴۷ مایلی) W لانسستون، تاسمانی
۲۵ کیلومتری (۱۶ مایلی) W Deloraine
مختصات: ۵۱°۵۱′۰۰″ شمالی ۱۲۰°۰۳′۰۰″ غربی / ۵۱٫۸۵۰۰۰°شمالی ۱۲۰٫۰۵۰۰۰°غربی / 51.85000; -120.05000
فهرست آبشارها
فهرست آبشارها برپایه سرعت جریان
فهرست آبشارها برپایه ارتفاع
فهرست آبشارها برپایه گونه
آبشار مول (به انگلیسی: Moul Falls) آبشاری است که در بریتیش کلمبیا، کانادا واقع شده و ارتفاع کلی ریزشگاه آن ۳۵ متر (۱۱۵ فوت) است.
آق مول (به لاتین: Akmol) یک زیستگاه انسانی در قزاقستان است که در شهرستان تسلینوگراد واقع شده است.
فهرست شهرهای قزاقستان
آق مول ۵٬۷۶۹ نفر جمعیت دارد.
آلبرت مول (هلندی: Albert Mol؛ ۱ ژانویهٔ ۱۹۱۷ – ۹ مارس ۲۰۰۴(2004-03-09)) هنرپیشه، نویسنده و مجری برنامه های تلویزیونی اهل هلند بود. وی در شهر آمستردام متولد شد. این هنرمند، از نخستین کسانی بود که در هلند آشکارا همجنسگرایی خود را اعلام کرده بودند.
آنه ماری مول (متولد ۱۳ سپتامبر ۱۹۵۸ در اسخاس برخ) فیلسوف و مردم نگار هلندی و استاد انسان شناسی بدن در دانشگاه آمستردام است.دانا هاراوی
جایزه مالی کنستانتین و کریستیان هویگنس سازمان تحقیقات علمی هلند (NWO) در سال ۱۹۹۰ برای مطالعه 'تفاوت ها در پزشکی' به وی اهدا شد، شورای تحقیقات پیشرفته اروپا در سال ۲۰۱۰ برای مطالعه 'بدن خورنده در نظریه و کردار غربی" به وی کمک مالی اهدا کرد. او به توسعه فهم از علم، فناوری و پزشکی پس از ظهور نظریه های کنشگر شبکه/فمینیستی کمک کرده است. وی در کارهای اولیه خود کاوش ایفاگری در مراقبت های بهداشتی را دنبال می کرد. او استدلال می کند که واقعیت در درون آن کردارهای ایفاگرانه تولید می شود و اشاره کرد که چون کردارهای متفاوتی وجود دارند، بنابراین واقعیات متفاوت نیز وجود دارند. بدن بدان صورت که او بیان می کند چندگانه است: بدن از یکی بیش تر، اما از کثرت نیز کمتر است (نسخه های مختلف بدن در کردارهای مختلف مراقبت بهداشتی باهم همپوشانی دارند). این استدلالی تجربی در مورد هستی شناسی (شاخه ای از فلسفه که به بررسی بودن و وجود، یا مقولات وجود می پردازد) است. او به عنوان بخشی از کارش مفهوم "سیاست هستی شناسانه " را توسعه داده است. وی استدلال می کند ازآنجاکه واقعیت یا شرایط امکانی بین کردارهای مختلف تفاوت دارد، این بدان معنی است که واقعیات از قبل تعیین نشده اند و ممکن است تغییر کنند.
مول از سال ۲۰۱۳ عضو آکادمی سلطنتی علوم و هنر هلند است.
مول با طیف وسیعی از دانشمندان ازجمله جان لاو همکاری کرده و کار مشترک منتشر کرده است.
توبرموری (به انگلیسی: Tobermory) یک روستا در بریتانیا است که در آرگایل و بوت واقع شده است. توبرموری ۱٬۰۰۰ نفر جمعیت دارد.
گیلی اسکاتلندی: Tobar Mhoire
NM504551
مختصات: ۵۶°۲۷′ شمالی ۶°۰۰′ غربی / ۵۶٫۴۵۰°شمالی ۶٫۰۰۰°غربی / 56.450; -6.000
جزیرهٔ مول (اسکاتلندی: Eilean Muile، انگلیسی: Isle of Mull) جزیره ای است نزدیک به کرانه های غربی اسکاتلند.
جزیره مول بزرگ ترین جزیره از مجمع الجزایر هبریدز داخلی است. مول چهارمین جزیرهٔ بزرگ اسکاتلند و هم چنین چهارمین جزیرهٔ بزرگ پیرامون بریتانیا است.
Haswell-Smith, Hamish (2004). The Scottish Islands. Edinburgh: Canongate. ISBN 1-84195-454-3.
جورجا مول (انگلیسی: Giorgia Moll؛ زادهٔ ۱۴ ژانویهٔ ۱۹۳۸) یک هنرپیشه اهل ایتالیا است.
از فیلم ها یا برنامه های تلویزیونی که وی در آن نقش داشته است می توان به تحقیر، شیطان عاشق اشاره کرد.
جولیت مول (انگلیسی: Juliette Mole؛ زادهٔ ۱۹۶۴) یک هنرپیشه و هنرمند اهل انگلستان است. وی از سال ۱۹۸۱ میلادی تاکنون مشغول فعالیت بوده است.
وی بازیگر فیلم هایی همچون قطار ساعت ۴:۵۰ پدینگتون و پوآرو (فصل اول) بوده است.
جی مُل (به انگلیسی: Jmol) نرم افزاری متن باز و نوشته شده با زبان جاوا برای نمایش ساختار سه بعدی مولکول های شیمیایی است که نیازی به تقویت کننده های سه بعدی برای کامپیوترهای شخصی ندارد. جی مل ساختار فیزیکی مولکول ها را به حالت سه بعدی و قابل درک تبدیل می کند که در آموزش، مطالعات و تحقیقات علمی و حتی خطرناک همچون آزمایش های شیمیایی کاربردی وسیع دارد. این نرم افزار که با زبان برنامه نویسی جاوا نوشته شده در سیستم عامل های ویندوز، مکینتاش اواس، لینوکس و یونیکس قابل اجرا می باشد.ساختار نوعی کریستال   نمایش دو شاخه از نمک موجود در هموگلوبین   یوباکتریال ۷۰اس ریبوزوم
این برنامه یک نرم افزار آزاد و متن باز است. مستقل بودن و قابلیت توسعه و به روزرسانی این نرم افزار مهم بوده و نیز امکان یکپارچه شدن با دیگر نرم افزارهای جاوا همچون بیوکلیپس و تاورنا را دارد.
یکی از قابلیت های محبوب آن وجود برنامکی است که امکان اجرای مولکول های طراحی شده در برنامه را در صفحه های اینترنتی به روش های مختلف امکان پذیر می کند. به عنوان مثال مولکول ها را می توان به صورت «توپ و چوب»، «فضای پر شده»، «روبانی» و غیره به نمایش درآورد. جی مل از قالب پرونده های ملکولی نیز پشتیبانی می کند از جمله بانک اطلاعات پروتوئین ها (pdb)، فایل اطلاعات کریستالوگرافی (cif)، جدول فایل های شیمیایی (mol) و زبان نشانه گذاری شیمیایی (cml).
جی مل نیازمند نصب اولیه جاوا بر روی هر سیستم مکمل اجرایی می باشد. به طور مثال جی مل با مرورگرهای موزیلا فایرفاکس، اینترنت اکسپلورر، اپرا، گوگل کروم و سافاری سازگاری کامل دارد.
چارلی مول (انگلیسی: Charlie Mole؛ زادهٔ) آهنگ ساز موسیقی فیلم های سینمایی و تلویزیونی بریتانیایی-فرانسوی است. وی تا به حال موسیقی فیلم هایی از جمله شوهر ایده آل، اتلو، اهمیت جدی بودن و خاطرات یک دختر جوان را ساخته است.


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

مول در دانشنامه آزاد پارسی

مول (mole)
واحد اس آی برای مقدار جسم، با نماد mol. یک مول مقداری از جسم است که تعداد اجزای بنیادی آن، شامل اتم ها، مولکول ها، و مانند آن ها، برابر با تعداد اتم های دوازده گرم ایزوتوپ کربنِ ۱۲ باشد. یک مول از هر عنصر، که وزن اتم های منفرد آن بر حسب گرم برابر با عدد اتمی آن باشد، شامل یک مول از اتم های آن عنصر است. به این ترتیب، یک مول کربن، دوازده گرم وزن دارد. یک مول از هر عنصر دارای ۱۰۲۳×۶.۰۲۲۰۴۵ اتم است که به عدد آووگادرو معروف است.

ارتباط محتوایی با مول

مول در جدول کلمات

عده مول های ماده حل شده در یک لیتر محلول
مولارکته

معنی مول به انگلیسی

paramour (اسم)
یار ، عاشق ، معشوقه ، رفیقه ، فاسق ، موله ، مول

مول را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Twitter LinkedIn

پیشنهاد کاربران

آرتین ٠٣:٢١ - ١٣٩٥/١١/٠٣
مول در زبان مازنی (تاپوری) به معنای حرام، حرامزاده، و نیز مارموز و آبزیرکاه است. مولِکِته اصطلاحی است در زبان مازنی به معنای حرام زاده.
|

پوریا13 ٠١:٢٢ - ١٣٩٦/٠٦/٢٦
زرنگ ،فریبکار
|

محمدرحیم ریگی ١٠:١٨ - ١٣٩٨/٠٤/١٦
درنگ
|

سجادیه ٢٢:٥٧ - ١٣٩٨/٠٤/١٦
مُول در گویش یزدی به پشت گردن گفته میشود .
|

سیدنویدخاوران ١٣:٥٧ - ١٣٩٨/٠٧/٢٠
مول در گویش گلپایگانی به معنای آب زیرکاه و زیرک به کار میرود. شخصی که خیلی مول باشد را جلب میگویند.
|

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

تازه ترین پیشنهادها

داوود > ماخون
محمد > انتلکتوئل
فاطمه محمدی منش > فاطمه
کایدمحمد > کاید
نازنین عظیمی > loose limbed
عاطفه موسوی > Associate
۰۹۳۶۲۷۲۷۵۹۵ ع > اجاره کردن
يازا > psy

نگارش واژه نو   |   پیشنهادهای امروز

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• مول حاملگی   • بچه مول   • مول در شیمی   • مفهوم مول   • یک مول چند گرم است   • درمان مول   • فرمول مول   • محاسبه مول   • معنی مول   • تعریف مول   • معرفی مول   • مول چیست   • مول یعنی چی   • مول یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی مول
کلمه : مول
اشتباه تایپی : l,g
آوا : mol
نقش : اسم
عکس مول : در گوگل


آیا معنی مول مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 95% )