انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه
جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی انگلیسی به انگلیسی کلمات اختصاری فارسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

96 1100 100 1

مکری

معنی مکری در لغت نامه دهخدا

مکری. [ م ُ را ] (ع ص ) کرایه داده شده. (ناظم الاطباء) (از اقرب الموارد). و رجوع به اکراه ٔ شود.

مکری. [ م ُ ک َرْ ری ] (ع ص ) شتر نرم آهسته رفتار. (منتهی الارب ) (آنندراج ) (ناظم الاطباء) (از اقرب الموارد).

مکری. [ م ُ ] (اِخ ) از طوایف آذربایجان ساکن شرق وشمال شرق مهاباد ساوجبلاغ. اهل تسنن و خانه نشین هستند. (کرد و پیوستگی نژادی آن ص 66 و 123). ساکنان ساوجبلاغ غالباً از کردهای شهرنشین و زارع هستند و از طوایف مکری می باشند که زمستان را در دهات و تابستان را در ییلاق بسر می برند. (جغرافیای سیاسی کیهان ص 176).

معنی مکری به فارسی

مکری
شتر نرم آهسته رفتار .
پسر غازی بیک کرد و غازی بیک از اولاد شاهقلی متیلان است .

مکری در دانشنامه اسلامی

عزیزخان مُکری،، ملقب به سردار کل، فرمانده نظامی و از رجال عصر محمدشاه و ناصرالدین شاه قاجار بوده است.
عزیزخان، پسر سلطان محمد مکری، از طوایف مُکری آذربایجان بود. وی در حدود ۱۲۰۷ در ناحیه سردشت به دنیا آمد. عزیزخان در دورۀ محمدشاه به علت داشتن سواد و خط خوش، با درجۀ یاوری به خدمت نظام در لشکر تبریز مشغول شد. وی در ۱۲۵۳، در لشکرکشی محمدشاه به هرات نقش فعال داشت و نام وی در فهرست سرداران این جنگ برده شده است. همچنین در این جنگ، عزیزخان به نمایندگی از سوی محمدشاه در مذاکرات صلح شرکت می کرد که این نشانۀ اهمیت سیاسی وی و اعتماد محمدشاه به اوست.
در شیراز
در ۱۲۵۶ پس از احضار فریدون میرزا، حاکم فارس، به تهران، عزیز خان مکری به همراه میرزانبی خان، حاکم جدید فارس، به شیراز رفت و مورد اعتماد وی واقع شد. در سفر دومِ میرزانبی خان به فارس در ۱۲۵۹ نیز، عزیزخان همراه وی بود. در ۱۲۶۰ پس از شورش مردم فارس، اگرچه میرزانبی خان معزول و حسین خان آجودانباشی حاکم فارس شد، اما عزیزخان در شیراز ماند و به خدمت حاکم جدید درآمد. در ۱۲۶۴، مردم شیراز علیه حسین خان آجودانباشی قیام کردند و درنتیجه، وی محبوس گشت. عزیزخان نیز که تا این زمان در صدر فوج چهارم تبریز در خدمت آجودانباشی بود، به همراه سپاهش به دارالخلافه احضار شد.
مورد توجه امیر کبیر
عزیزخان به سبب توانایی اش مورد توجه امیرکبیر قرار گرفت و در طول صدارت وی، مأموریتهای مهمی یافت، از جمله در ۱۲۶۵ برای خوشامدگویی به الکساندر (ولیعهد روسیه) که برای نظم بخشیدن به قفقاز و گرجستان به ایروان رفته بود، به آن جا رفت. در شوال ۱۲۶۶، فتنه بابیها در زنجان موجب اغتشاش شده بود. عزیزخان مکری و میرزاحسن خان وزیر نظام در بازگشت از مأموریت ایروان وارد زنجان شدند و کوشیدند تا با ملایمت فتنه را فرو بنشانند، ولی موفق نشدند و عزیزخان فرمان جنگ داد در رجب ۱۲۶۷ که ناصرالدین شاه قصد سفر به عراق و اصفهان داشت، حکومت تهران در غیاب ناصرالدین شاه، به شاهزاده بهرام میرزا سپرده شد. پیشکار بهرام میرزا عزیزخان مکری بود که در رأس نُه فوج به انتظام امور و محافظت از تهران اشتغال داشت.
مبارزه با بابیان
...

مکری در دانشنامه ویکی پدیا

مکری
مُکری به مجموعه ای از ایل های کرد استان آذربایجان غربی ایران گفته می شود که اکنون یکجانشین هستند.
محمدعلی خان مکری وزیر اعظم شاه طهماسب دوم
عزیزخان مکری سردار کل قشون ایران از ۱۸۵۳ تا ۱۸۵۷
دکتر محمد کیوان پور مکری (۱۹۲۱–۲۰۰۷)،
سیف الدین خان مکری سردار ناصرالدین شاه
هژار مکریانی، شاعر مشهور مکریان
حسن زیرک خواننده مشهور کُردها
مکری ها یا مکریان چند تیره اند: ایل دهبکری، ایل گورک، ایل فیض الله بیگی، ایل زرزا، ایل مامش، ایل منگور، و ایل پیران که عمدتاً سکونتگاه این ایلات درایران در شهرستان های شاهیندژ ، تکاب ، مهاباد، بوکان، سردشت، نقده، پیرانشهر و اشنویه می باشد؛ که به گویش کردی مرکزی و به لهجهٔ مکریانی سخن می گویند. خوانین و روسای ایل های صاحب قدرت و منصب مکری دو منطقهٔ مهاباد و بوکان بیشترین نفوذ را در مکریان داشتند و در اختلاف و رقابت نیز با یکدیگر بوده اند. ایل مُکری رئیس قبیله خود را خان خطاب می کردند و همچنین مرکز مکریان شهر مهاباد بوده است، ساوجبلاغ مکری یا مکریان از شمال به دریاچهٔ ارومیه و جلگه های سلدوز، از شرق به جلگه های میاندوآب و تکاب، از جنوب به سرحد عراق و خاک پشدر و از مغرب به مرزهای ایران محدود می شود.
نیکیتین معتقد است: کُردهای مکری که افسانه های زیادی دربارهٔ این محلها می دانند آنها را به عنوان شاهدی بر این مدعا نقل می کنند که خالصترین نژاد کرد هستند. با این حال، ایشان بی آن که خود بدانند دلایل معتبرتری دارند بر این که اصل و مبدأ آن ها به مادها می رسد و این دلایل در زبانشان است که بنا به عقیده سوون بیش ازهمه لهجه های دیگر کُردی به زبان اوستایی زرتشت نزدیکتر است.
مکری ها به طور عمده در طی دو دورهٔ متفاوت از نواحی کردنشین عثمانی (ترکیه و عراق امروزی) به مکان فعلی خود در آذربایجان غربی آمدند. در کوچ اول، دو گروه که شامل انشعابی از ایل بابان ساکن شهر زور و کردهای دیاربکر می شود، در پایان کار ترکمانان آق قویونلو یعنی دو تا سه دهه پیش از ظهور صفویه در اواخر سده نهم هجری قمری و اواخر سده پانزدهم میلادی به آذربایجان کوچ کردند. هدایت و تثبیت این کوچ را سیف الدین خان مکری (اول) و سپس پسرش صارم بیک انجام دادند.
مکری (به انگلیسی: McRae) یک منطقهٔ مسکونی در ایالات متحده آمریکا است که در شهرستان کاوینگتون، آلاباما واقع شده است. مکری ۷۰٫۱ متر بالاتر از سطح دریا واقع شده است.
فهرست شهرهای ایالات متحده آمریکا
آذرخش مُکری (متولد ۱۳۴۷ در تهران) (تلفظ می شود /ɒzæræxʃ mokri/) روانپزشک ایرانی، استادیار گروه روان پزشکی دانشگاه علوم پزشکی تهران و معاون آموزشی مرکز ملی مطالعات اعتیاد است. او مجری طرح چند دارو برای ترک اعتیاد بوده و چهره ای شناخته شده در درمان اعتیاد است.
آشنایی با درمان نگهدارنده با متادون: راهنمای مراجعان، گروه مؤلفان، ناشر: مهر و ماه نو
ماجرای کله پاچه، شیرینی خامه ای و اعتیاد: چگونه با مصرف مواد معتاد می شویم؟، گروه مؤلفان، ناشر: مهر و ماه نو
پایان درمان نگهدارنده با متادون در وابستگان به مواد مخدر: راهنمای عملی درمانگران، گروه مؤلفان، ناشر: مهر و ماه نو
درمان نگهدارنده چیست؟ و چگونه عمل می کند؟ متادون و بوپرنورفین، گروه مؤلفان، علی میرایی (تصویرگر)، ناشر: مهر و ماه نو
کتاب تمرین درمان روان شناختی مواد محرک، گروه مؤلفان، ناشر: مهر و ماه نو
او تحصیلات ابتدایی را در آرلینگتون و تحصیلات متوسطه را در ایران گذراند. در سال ۱۳۷۶ از دوره دکتری تخصصی روانپزشکی دانشگاه علوم پزشکی تهران فارغ التحصیل شد.
مقبره سردار یا آرامگاه سرداران مکری (به کردی: گومبه زی سردار) مربوط به دوره قاجار است و در داخل پارک عمومی ملت واقع شده و در آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.
محمدحسین خان مکری
قاضی حسین مکری
ملا محمد حسن ابن قزلجی
عذرا خاتون قزلجی (فرزند ملاحسن)
ملامحمد صادق حسن ابن قزلجی مشهور به قاضی کاکه حمه
جهان خانم، همسر سیف الدین خان و مادر محمدحسین خان
علی خان مکری، نظامی کرد و فرزند محمدحسین خان
کبری خانم، دختر محمدحسین خان
ملامحمدصادق قزلجی
ملاعلی قزلجی
خاتو نزاکت قاسمی
هاجر خاتون هدایتی
جعفر قزلجی
ملاسید جعفر حسینی (خلیفه شیخ حسام الدین)
در این گنبد (آرامگاه) چندتن از نوادگان سردار عزیزخان مکری و برخی از بزرگان شهر بوکان به خاک سپرده شده اند. بنای مذکور با معماری سنتی یکی از آثار دوره قاجار و جنگ جهانی اول است.
گنبد سردار با معماری سنتی بنا شده است و با توجه به سبک معماری و نیز زندگی نامه سردار محمدحسین خان مکری مربوط به دوره قاجار است. مقبره سردار شامل یک حیاط کوچک در ضلع جنوبی و ساختمان مقبره است. مقبره بنایی مستطیل شکل به ابعاد تقریبی ۱۳در۱۵ متر و مساحت مقبره در حدود ۱۹۸ متر مربع بوده و دارای یک گنبد مرکزی ایوان دار که برای اجرای گوشه سازی گنبد از روش طاق بند استفاده و دارای دو دهلیز در طرفین می باشد.
پلان گنبد خانه با الگوی چلیپا بنا شده و دارای شاه نشین است و مصالح بکار رفته در بنا در قسمت پی از سنگ لاشه به صورت تفلیسی و دیوارها و گنبد و طاق ها از آجر چهارگوش می باشد، در ضلع جنوبی که ورودی بنا راتشکیل می دهد، ایوانی با دو ستون سنگی قرار گرفته است که زیبایی خاص به مجموعه داده و با الگوی سه دری ساخته شده است. از مهم ترین عناصر تزیینی این بنا آجرکاری به شیوه خفته راسته است که تمامی فضاها و عناصر در هماهنگی با یکدیگر قرار گرفته اند و تنها ناهماهنگی که این در بنا وجود دارد و می توان به آن اشاره کرد این است که فضای گنبدخانه دارای یک نورگیر وسیع در نمای اصلی بنا است که فاقد تقارن و تعادل در نما است.
امیر مکری (متولد ۲۱ خرداد ۱۳۳۵ در ایران) فیلمبردار ایرانی است. وی در سال ۱۹۷۷ به ایالات متحده آمریکا مهاجرت کرده و در کالج امرسون تحصیل کرده است.
Amir M. Mokri در بانک اطلاعات اینترنتی فیلم ها
بداق سلطان یا بداغ سلطان فرزند شیر خان از نوادگان صارم بیگ مکری است که به واسطه آثار ارزشمند تاریخی که از خود به جای گذاشته نام وی به درخشندگی خاصی نسبت به اسلاف و اخلاف خویش دارد. بداق سلطان در سال ۱۰۳۸ ابتدا درمیرآباد ساکن شد و سپس محل امروزی مهاباد را (که در آن زمان ساوجبلاغ نامیده می شد) به عنوان مرکز قلمرو مکری انتخاب کرد.
آرامگاه بداق سلطان
آرامگاه فعلی بداق سلطان در مهاباد قرار دارد.
بهنود مُکری مجری و خبرنگار بخش فارسی صدای آمریکا است. او پس از مهاجرت به آمریکا و اتمام تحصیلاتش در «رادیو صدای ایران» در لس آنجلس مشغول به کار شد و به مدت شش سال مجری و تهیه کنندهٔ «برنامه رستاخیز» در آن رادیو بود. پس از چند سال به همراه برادرش «بهنام مکری» نخستین تلویزیون فارسی زبان را در بخش جنوبی کالیفرنیا تأسیس کردند.
جایزه والم در بخش رسانه -۲۰۱۲
مکری در سال ۲۰۰۶ وارد شبکهٔ تلویزیونی VOA (بخش فارسی صدای آمریکا) شد و شهرتش به خاطر اجرای برنامه های شباهنگ (از سال ۲۰۰۷) و تاپ تن می باشد که تهیه کنندهٔ آنها نیز هست. او تاکنون با بسیاری از چهره های معروف ایرانی در زمینهٔ فیلم و موسیقی مصاحبه کرده است.
سیف الدین خان مکری (۱۲۴۲–۱۲۶۹ بوکان) حاکم بوکان و مأمور دولتی در منطقه ساوجبلاغ مکری بود.نبو
سیف الدین خان مُکری فرزند عزیزخان مکری، در سال ۱۲۴۲ خورشیدی به دنیا آمد. سیف الدین از مادری تیلکوئی که عشیره بزرگی در منطقه اردلان (دیواندره) بود. پس از مرگ پدرش، در سال ۱۲۴۲ خورشیدی در سن هفت سالگی ناصرالدین شاه او را به حکومت ساوجبلاغ مُکری منصوب کرد تا اداره این منطقه را به عهده گیرد.
سیف الدین به هنگام مرگ عزیز خان در تبریز، مادرش نیابت او را بر عهده داشت. اموال و املاک عزیزخان تا آن زمان توسط نوکران و نزدیکان خانواده عزیزخان اداره می شد.
زمانی که سیف الدین خان به سن بلوغ رسید از تعداد ۸۰۰ آبادی که در قلمرو وسیعی قرار گرفته بود، تنها بوکان و چند روستای اطراف آن برای او باقی ماند. او روستای سردارآباد را بنا کرد و مدتی نیز در آنجا سکونت کرد. سیف الدین به عمران و آبادی علاقمند بود و نسبت به دین و مذهب نیز علاقمند و پایبند بوده است. مسجد جامع بوکان که از ابنیه تاریخی مکریان به شمار می آید و همچنین حوضخانه بوکان از آثار نیک بجای مانده از این شخصیت دولتی کردتبار قاجار است.
شهرام مکری (متولد ۲۶ مرداد ۱۳۵۷ - کرمانشاه) فیلم نامه نویس، تدوینگر و کارگردان سینمای ایرانی است. او دارای مدرک کارشناسی سینما (گرایش کارگردانی) از دانشگاه سوره است.
طوفان سنجاقک (فیلم کوتاه)
محدوده دایره (فیلم کوتاه)
آندوسی (فیلم کوتاه)
اشکان، انگشتر متبرک و چند داستان دیگر
مستند اردک آبی
خام، پخته، سوخته
ماهی و گربه
هجوم
مکری با ساخت فیلم ماهی و گربه توانست جایزهٔ ویژهٔ بخش افق های جشنواره فیلم ونیز را در سال ۲۰۱۳ به دلیل «محتوای خلاقانه» از آنِ خود کند. از دیگر آثار کوتاه و بلند وی می توان به: طوفان سنجاقک، محدوده دایره، آندوسی، اشکان، انگشتر متبرک و چند داستان دیگر (۱۳۸۶)، مستند اردک آبی (۱۳۸۸) خام، پخته، سوخته (۱۳۸۹) و ... اشاره کرد که چندین جایزه را برایش به ارمغان آورده است. فیلم کوتاه «خام، پخته، سوخته» در بیست و هفتمین جشنواره بین المللی فیلم کوتاه تهران موفق به دریافت تندیس جشنواره بهترین فیلم تجربی در بخش مسابقه بین الملل گردید.
سردار علی خان مکری (۱۲۷۵ بوکان، ۱۳۱۱ خورشیدی در تبریز) مالک شهر بوکان (۱۲۹۳–۱۳۰۵) و آخرین سردار مکری از خانواده عزیزخان سردارکل
Vilchevskiǐ, “Mukriǐskie Kurdy” (Mukri Kurds), Peredneaziatskiǐ ètnograficheskiǐ sbornik 1, 1958, pp. 214–18.
http://www.iranicaonline.org/articles/mokri
علی خان مُکری بابامیری آخرین سردار منطقه بوکان و از نوادگان عزیزخان سردارکُل سپاه ناصرالدین شاه قاجار بود که پس از مرگ پدرش (محمدحسین خان) درروسیه در دانشکده افسری به تحصیل علوم نظامی مشغول بوده، علی خان مردی آراسته و خوش ظاهر و قیافه و با تحصیلات عالیهٔ بود که به محض شندیدن خبر اعدام پدرش در مراغه، از شهر تفلیس گرجستان به ایران بازگشت.
او به جای محمدحسین خان امور منطقه را در دست گرفت و بنا به رسم، موروثی و لیاقت و کفایت سرداران از طرف دولت ایران به لقب سرداری و به عنوان فرماندار ساوجبلاغ مُکری و توابع منصوب شد. علی خان همانند رسم گذشته خانواده در شهر بوکان و در ساختمان متعلق به خاندانش که بنام «قه لای سردار» مشهور بود در آنجا مستقر شد. همچنین سردار علی خان مُکری نخستین کسی بود که دوربین عکاسی را به هنگام بازگشت به ایران به منطقه بوکان آورد.
علی خان مردی مهربان و رعیت نواز و دارای بخشش و انعام بود. وی به فردی خوش گذاران و ول خرج معروف بوده که این خصلت، او را دچار بدهکاری کرد و مجبور شد املاک موروثی خود را بفروشد مجمله شهر بوکان، و از این شهر به روستای سردار آباد یکی از توابع بوکان نقل مکان کرد و با دختری ارمنی ازادوج کرد و رسماً از فرمانداری و کار دولتی کناره گیری کرد.
محمدحسین خان مکری (۱۲۹۷ (هجری قمری) ۱۲۵۹ خورشیدی در بوکان، ۱۳۳۳ هجری قمری برابر با ۱۲۹۳ شمسی در مراغه اعدام شد) یکی از شخصیت های دولتی کُرد در دوره قاجار و یکی از خویشاوندان مظفرالدین شاه، نوه عزیزخان مکری و فرماندار ساوجبلاغ، سردشت و بوکان نیز بود.نبو
او در سال ۱۲۹۳ خورشیدی به جرم طرفداری از حزب هیوا و پناه دادن شیخ محمود از طرف دولت عثمانی در جنگ جهانی اول دستگیر شد و در شهر مراغه آذربایجان شرقی اعدام شد.
محمدحسین خان مُکری در سال ۱۲۵۹ شمسی در بوکان متولد شد و پس از پدرش (سیف الدین خان) به لقب سرداری و فرمانداری ساوجبلاغ و سردشت و بوکان نایل گردید. براساس منابع تاریخی، او فردی نیکوکار و به روحانیون احترام خاصی داشته و در تأمین هزینه ساخت «مسجد جامع» و «مسجد بازار در میدان اسکندری» شهر بوکان که از بناهای قاجاری هستند نفش داشته و به دستور او ساخته شدند. همچنین تأسیس مدرسه علوم دینی بزرگ بوکان و انتقال عالم نامدار کُرد «مرحوم ملامحمدحسن وجدی قزلجی» از تُرجان به شهر بوکان و تأمین تمامی هزینه های مدرسه و مستمری طلاب نیز یکی از اقدامات مهم حاکم وقت بوکان یعنی محمدحسین خان مُکری بود.
در سال ۱۲۹۳ شمسی، در زمان جنگ جهانی اول؛ با اشغال مناطق مختلفی از کُردستان در محاربه قشون روس و عثمانی سردار محمدحسین خان را به اتهام همکاری با حزب هیوا کردستان عراق و پناه دادن به شیخ محمود برزنجی دستگیر و بهمراه محمدخان بانه (از خوانین مشهور بانه) سیف الدین خان اردلان (حاکم سقز) شیخ باباسعید برزنجی (از شیوخ منطقه و شاعر و خوشنویس و فاضل مُکریان) از افرادی بودند که توسط عثمانی ها اعدام شدند. محمدخان بانه را در شهر بانه اعدام می کنند و به محض رسیدن به سقز سیف الدین خان اردلان نیز دستگیر می شود.


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

مکری در دانشنامه آزاد پارسی

مُکْری
طایفۀ کُرد شافعی مذهب ایرانی، از طوایف بزرگ و قدیمی ناحیۀ ساوج بلاغ مکری (مهاباد و سردشت) در آذربایجان غربی و سقز، مرکب از تیره های مختلف. هریک تیره های این طایفه بعدها به طایفه ای بزرگ و حتی یک ایل تبدیل شدند. در بعضی از کتاب ها و مراجع، طوایف مامش و پیران و منگور و اتحادیۀ بلباس را از طوایف مکری نوشته اند. گروهی از مکری ها در سقز سکونت دارند. مکری ها به استثنای چند دستۀ کوچک منفرد مرزی، به کل یکجانشین شده اند. این مردم خود را از نسل مردی به نام فقیه احمد داریشمانه ای، نیای بابان ها و میر اودلی ها، می دانند. سیف الدین مکری، جد حکام این طایفه، در زمان آق قویونلوها، گروه هایی از بابان ها را گرد خود جمع آورد و ناحیۀ دریاس را از تصرف طایفۀ چابلقو خارج کرد و پس از آن، نواحی اختاجی و ایلتمور و سلدوس را نیز اشغال کرد و با اتباع خود در آن نواحی مستقر شد. فرزندش صارم کُرد از مخالفان نامدار شاه اسماعیل بود. ساروعلی بیگ مکری پس از مدتی به خدمت سلطان سلیم درآمد. امیره بیگم مکری در اواخر دوران شاه طهماسب به دولت صفویه مایل شد، اما در ۹۹۱ق همراه تعدادی دیگر از امیران کرد دوباره به دولت عثمانی پیوست. مکری ها پس از پیروزی های شاه عباس بر قوای عثمانی، دوباره به خدمت دولت صفوی درآمدند. اما در سال های سلطنت شاه عباس و شاه صفی بارها به مراغه و تبریز و اطراف این شهرها حمله آوردند و هر دفعه با خشونت بیشتری مجازات شدند. گروهی از مکریان در زمان نادرشاه به کابل انتقال یافتند. اعقاب آنان هنوز در افغانستان سکونت دارند. بعضی از بزرگان مکری نظیر خسروخان و ابراهیم خان و محمودخان، از ارکان دولت زندیه بودند. محمدخان مکری سفیر جعفرخان زند در دربار کاترین دوم بود. مکریان در ۱۲۰۸ق علیه دولت آقا محمد خان قاجار شوریدند، اما فتحعلی خان قاجار ـ شاه بعدی ـ آن ها را سرکوب کرد. اعیان مکری پس از این به خدمت دولت قاجاریه درآمدند. عزیزخان مکری سردار کل، فرزند محمد سلطان ( ـ۱۲۸۷ق) از رجال بزرگ سیاسی و نظامی دورۀ محمدشاه و ناصرالدین شاه قاجار بود. مکریان در تشکیل جمهوری خودمختار مهاباد در ۱۳۲۴ش نقش مؤثری داشتند.

مکری در جدول کلمات

ساخته روی پرده شهرام مکری در گروه هنر و تجربه
ماهی و گربه

مکری را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Twitter LinkedIn

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

تازه ترین پیشنهادها

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• بهنام مکری   • فیلم جدید شهرام مکری   • شهرام مکری هجوم   • بهنود مکری   • شهرام مکری ماهی و گربه   • محمد مکری   • دانلود فیلم های شهرام مکری   • شهروز مکری   • معنی مکری   • مفهوم مکری   • تعریف مکری   • معرفی مکری   • مکری چیست   • مکری یعنی چی   • مکری یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی مکری
کلمه : مکری
اشتباه تایپی : l;vd
عکس مکری : در گوگل


آیا معنی مکری مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 96% )