برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
94 1217 100 1

میانمار

میانمار در دانشنامه اسلامی

میانمار
میانمار یا برمه، از کشورهای جنوب شرقی آسیا است، اسلام در قرن اول قمری وارد این سرزمین شد. از ۱۹۴۸م که این کشور به استقلال رسید، مسلمانان تحت فشار قرار گرفتند، به گونه ای که بیش از نیم میلیون مسلمان به کشورهای دیگر مهاجرت کردند.
شیعیان میانمار تبار هندی یا ایرانی دارند، از جمعیت آنان، آماری دقیقی در دست نیست، پورتال اهل بیت جمعیت شیعیان این کشور را در ۲۰۰۸ م، ۴۰.۰۰۰ تن و مرکز تحقیقات pew شمار آنان را در ۲۰۰۹ م، ۱۹.۰۰۰ تن تخمین زده اند. مرکزیت شیعیان در یانگون و محل تجمع آنان مسجد مغول شیعه (مسجدایرانیان) است. آنان در یانگون و سایر شهرها مساجد و امام باره هایی دارند. شیعیان میانمار در برخی آداب و رسوم از شیعیان هند و بودایی ها متأثر هستند. علاوه بر شیعیان گروه های دیگری مانند چولیامسلم و بودامسلم در میانمار زندگی می کنند که به اهل بیت گرایش دارند.
میانمار، با ۶۷۶،۵۵۲ کیلومتر مربع در منطقه جنوب شرق آسیا واقع شده است. این کشور از شرق با هند و بنگلادش و از جنوب غربی با چین هم مرز است.

میانمار در دانشنامه ویکی پدیا

میانمار
میانمار (بـِرمه پیشین) (نام رسمی: اتحادیه جمهوری میانمار) کشوری است در آسیای شرقی. بزرگ ترین شهر این کشور رانگون است ولی پایتخت آن شهر نایپیداو می باشد. جمعیت میانمار بیش از ۶۰ میلیون نفر، زبان رسمی این کشور برمه ای و واحد پول آن کیات است.
ပြည်ထောင်စု သမ္မတ မြန်မာနိုင်ငံတော် (برمه )
Pyidaunzu Thanmăda Myăma Nainngandaw
در انجمن ملل آسیای جنوب شرقی  (dark grey)  —
۶۸ درصد از مردم میانمار از تبار برمه ای، ۹ درصد شان، ۷ درصد کارن، ۴ درصد راخین و بقیه از دیگر اقوام هستند. ۸۷٫۹ درصد از مردم میانمار بودایی، ۶٫۲ درصد مسیحی، ۴٫۳ درصد مسلمان و مابقی نیز پیروان سایر ادیان و باورها هستند.
میانمار از نظر مساحت سی و نهمین کشور بزرگ جهان و از نظر جمعیت بیست و پنجمین کشور پرجمعیت جهان است.
عکس میانمار
میانمار ایرویز اینترنشنال (به انگلیسی: Myanmar Airways International) یک شرکت هواپیمایی با کد یاتا 8M است که در تاریخ ۱۹۴۶ میلادی تأسیس شده است. دفتر مرکزی میانمار ایرویز اینترنشنال در یانگون، میانمار واقع شده است و قطب این شرکت هواپیمایی در فرودگاه بین المللی یانگون قرار دارد و به ۹ مقصد، پرواز مستقیم انجام می دهد.
میانمار نشنال ایرلاینز (به انگلیسی: Myanmar National Airlines) یک شرکت هواپیمایی با کد یاتا UB است که در ۱۵ سپتامبر ۱۹۴۸ میلادی تأسیس شده است. دفتر مرکزی میانمار نشنال ایرلاینز در یانگون، میانمار واقع شده است و به ۲۷ مقصد، پرواز انجام می دهد.
فرودگاه بین المللی یانگون
آزار و اذیت مسلمانان در میانمار، اشاره به درگیری گسترده و قتل عام مسلمانان ت ...


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

میانمار در دانشنامه آزاد پارسی

میانْمار (Myanmar)
پاگودای اشوه داگون، یکی از با عظمت ترین پاگوداهای جهان، رانگون، پاگودای اشوه داگون، یکی از با عظمت ترین پاگوداهای جهان، رانگون، موقعیت. میانمار (یا: بِرْمِه) ، غربی ترین کشور آسیای جنوب شرقی، در ساحل شرقی خلیج بنگال جای دارد و کشورهای چین از شمال و شمال شرقی، لائوس و تایلند از شرق، خلیج بنگال از جنوب و جنوب غربی، و کشورهای بنگلادش و هند از غرب آن را محدود کرده اند. مساحت این کشور ۶۷۶,۵۷۵ کیلومتر مربع است و شهر رانگون (یانگون) پایتخت آن است.سیمای طبیعی. میانمار سرزمین طویلی است که درازای آن از شمال به جنوب ۲,۱۷۵ کیلومتر و پهنای آن از شرق به غرب حداکثر ۹۳۰ کیلومتر است. نوار ساحلی آن را میانمار سفلا و نواحی داخلی آن را میانمار علیا می نامند. مجموعه ای از کوه های بلند هِلالی شکل و درّۀ رود ایراوادی بدنۀ نواحی شمالی کشور را تشکیل می دهند و بلندترین نقطۀ آسیای جنوب شرقی و مرتفع ترین کوه کشور میانمار، هکاکابورازی واقع در شمال کشور، ۵,۸۸۱ متر ارتفاع دارد. افزون بر کوه های مزبور، دو رشته کوه شمالی جنوبی به نام کوه های آراکان یوما، با ارتفاع بین ۹۰۰ تا ۱,۵۰۰ متر در مرز بین میانمار و شبه قارۀ هند قرار دارد و رشته کوه های بیلائوکتائونگ نیز، با بلندی ۱,۲۱۵ متر، در دنبالۀ جنوبی ارتفاعات شان واقع در چین جنوبی قرار دارد و میانمار سفلا را از تایلند جدا می کنند. کرانه های میانمار از بریدگی ها و جزایر بسیاری تشکیل شده و رودخانه های ایراوادی، سیتانگ، سالوین، چیندوین و بسیاری رودخانه های دیگر، شبکۀ زهاب های این کشور را تشکیل می دهند. میانمار از هفت ایالت و هفت استان تشکیل شده است و شهرهای مهم آن عبارت اند از رانگون، مندله، مولمِین، پگو، باسین، سیتوِه، تَئونجی و مونیوا. تقریباً ۵۲ درصد از این کشور را جنگل های انبوه مدارگانی از نوع درختان کائوچو، اقاقیا، بامبو، کَرنا، نارگیل، فوفل، بلوط، و کاج فراگرفته است و جانورانی چون ببر، پلنگ، فیل، کرگدن، گاو وحشی، خرس، آهو، میمون، گربۀ وحشی، خفاش، پرندگان گوناگون و خزندگانی چون تمساح، مار بوآ، پیتون، لاک پشت، و انواع ماهی حیات وحش آن را تشکیل می دهند. اقلیم میانمار مانند دیگر کشورهای آسیای جنوب شرقی از پدیدۀ مونسون متأثر است. دمای نواحی ساحلی آن در سراسر سال گرم و شرجی است و نواحی کوهستانی آن از اعتدال و هوای ...

نقل قول های میانمار

میانمار (نام پیشین: بِرمِه) با نام رسمی جمهوری متّحدِ میانمار کشوری مستقل در جنوب شرقی آسیاست.
• «پرچم  :پرچمی که امروزه پرچم رسمی کشور برمه را تشکیل می دهد از سال ۱۹۷۴م که کمونیست ها بر این کشور مسلط شدند رواج پیدا کرده است. این پرچم ها همانند پرچم اکثر کشورهای سوسیالیستی به رنگ قرمز است که در گوشهٔ بالا و سمت چپ آن بر زمینه ای آبی تیره و با رنگ سفید نقشی دیده می شود. این نقش حاوی حلقه ای از ۱۴ ستاره است که هریک نشانهٔ یکی از ایالات این کشورند و یک چرخ دنده را که نشانهٔ صنعت می باشند دربرگرفته اند. خوشه ای از برنج نیز به نشانهٔ کشاورزی در وسط چرخ دندهٔ مذکور مشاهده می گردد.» در اثرش چاپ ۱۳۷۰/ ۱۹۹۱م -> رسول خیراندیش

ارتباط محتوایی با میانمار

میانمار در جدول کلمات

میانمار (برمه)
رانگون
میانمار سابق
بیرمانی

میانمار را به اشتراک بگذارید

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی میانمار   • مفهوم میانمار   • تعریف میانمار   • معرفی میانمار   • میانمار چیست   • میانمار یعنی چی   • میانمار یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی میانمار
کلمه : میانمار
اشتباه تایپی : ldhklhv
عکس میانمار : در گوگل

آیا معنی میانمار مناسب بود ؟           ( امتیاز : 94% )