انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه
جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی انگلیسی به انگلیسی کلمات اختصاری فارسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

97 1100 100 1

میبدی

/meybodi/

معنی میبدی در لغت نامه دهخدا

میبدی.[ م ِ ب ُ ] (ص نسبی ) منسوب به میبد. از مردم میبد.

میبدی. [ م ِ ب ُ ] (اِخ ) ابوالفضل. صاحب تفسیر کشف الاسرار و عدةالابرار که در 520 هَ. ق. تألیف شده است.

میبدی. [ م ِ ب ُ ](اِخ ) حسین بن معین الدین. رجوع به حسین میبدی شود.

معنی میبدی به فارسی

میبدی
هجری ( ف. ۹٠۴ یا ۹٠۹ یا ۹۱۱ ه.ق .) در شیراز از جلال الدین دوانی و دیگر استادان زمان علم و ادب و حکمت و تصوف آموخت و بخصوص درهیئت و منطق و فلسفه شهرت یافت . در شعر نیز مهارتی داشت و منطقی تخلص میکرد . از آثار اوست : ۱ - جام گیتی نما به فارسی در حکمت قدیم . ۲ - شرح دیوان منسوب به حضرت امیرالمومنین ( ع ) . ۳ - شرح الهدایه الاثیریه . ۴ - شرح کافیه ابن حاجب در نحو. ۵ - شرح شمسیه در منطق .۶ - شرح طوالع . ۷ - حاشیه تحریر اقلیدس خواجه نصیر الدین طوسی . ۸ - دیوان معمیات و غیره . آدام میتسکیه ویچ ( و . ۱۷۹۸ - ف . ۱۸۵۵ م .) بزرگترین شاعر رومانتیک
ابوالفضل صاحب تفسیر کشف الاسرار و عده الابرار . که در ۵۲٠ هجری تالیف شده است .
ابن معین الدین حکیم صوفی یزدی متخلص به منطقی در میبد یزد متولد شد و اوراست شرح هدایه الحکمه و شرح کافیه نحو معروف به مرضی الرضی
ابن محمد علی حسینی میبدی یزدی
امیر حسین بن معین الدین حسینی یزدی میبدی ملقب به کمال الدین و متخلص به منطقی عالم متبحر فاضل متکلم صوفی ادیب از اکابر علما و متکلمان متاخر است .

میبدی در دانشنامه ویکی پدیا

میبدی
میبدی (منسوب به میبد) می تواند به افراد زیر اشاره کند:
ابوالفضل رشید الدین میبدی، نویسنده و مفسر قرآن در نیمه اول قرن ششم
محمدتقی فاضل میبدی، روحانی ایرانی و پژوهشگر فقه و کلام
محمدرضا میبدی، استاد دانشگاه صنعتی امیرکبیر
ابوالفضل رشید الدین میبدی نویسنده و مفسر قرآن در نیمه اول قرن ششم است. مهمترین اثر وی تفسیر کشف الاسرار و عدة الابرار است. کشف الاسرار و عدةالابرار تفسیر بزرگ مشروحی است از قرآن که تألیف آن در اوایل سال ۵۲۰ هجری آغاز شد و چنانکه میبدی خود در آغاز کتاب گقته در حقیقت شرحی است بر تفسیری که استاد او خواجه عبدالله انصاری ترتیب داده بود.
کنگره بزرگداشت وی در سال ۱۳۷۴ در میبد برگزار گردید.
عبدالحسین ثمری میبدی (زادهٔ ۱۱ آبان ۱۳۲۸، نیشابور) مدیر ارشد اجرائی و کارشناس ارشد صنایع نفت و گاز ایرانی است که در حال حاضر به عنوان مشاور مدیر عامل شرکت هلدینگ خلیج فارس و رئیس هیئت مدیره طرح پالایشگاه گاز بید بلند ۲ است. وی با بیش از چهل سال سابقه در صنعت نفت و گاز ایران، از چهره های شناخته شده شرکت ملی گاز ایران می باشد.
عبدالحسین ثمری میبدی در ۱۱ آبان سال ۱۳۲۸، در نیشابور زاده شد. وی تحصیلات ابتدایی و متوسطه را در نیشابور به پایان برد، و در سال ۱۳۴۸ وارد دانشکدهٔ مهندسی شیمی دانشگاه آریامهر شد. پس از اخذ لیسانس و طی کردن سربازی در سپاه دانش استان خراسان، به استخدام شرکت ملی نفت ایران درآمد.
او در سال ۱۳۶۱، پس از چند سال فعالیت در مناطق نفت خیز جنوب، جهت اتمام و راه اندازی پالایشگاه گاز خانگیران (شهید هاشمی نژاد) واقع در سرخس به این شهر عزیمت نمود و در سال ۱۳۶۹ به ریاست این پالایشگاه منسوب شد و تا سال ۱۳۷۲ این سمت را در اختیار داشت.
ثمری در سال ۱۳۷۲ به تهران عزیمت کرد و در سال ۷۴ به عنوان مدیر عملیات، پالایش و انتقال شرکت ملی گاز ایران عضو هیئت مدیره این شرکت شد. در طول این دوره، پروژه های متعددی همچون طرح افزایش تولید پالایشگاه گاز کنگان (فجر جم)، اجرا و بهره برداری از سیستم دیسپاچینگ شرکت ملی گاز، زیر نظر مدیریت او تعریف و اجرا شد.
علیرضا میبدی، شاعر، ترانه سرا، مجری و برنامه ساز رادیو و تلویزیون در شهر لس آنجلس است. وی کتابی به عنوان مجموعه سروده های خود؛ «زیر چراغ ماه» را، منتشر کرده است. برنامه های ایشان در تلویزیون ملی ایران (NITV) ، پارس و رادیوی صدای ایران تحت عنوان «یاران» دربارهٔ موضوعات و مسائل سیاسی بحث و گفتگو می کند.
محمدتقی فاضل میبدی (زادهٔ 6 مرداد ۱۳۳۲ در میبد)، عضو مجمع محققین و مدرسین حوزه علمیه قم و استاد دانشکده مفید قم است.
فاضل میبدی، محمدتقی. تسامح و تساهل. ته‍ران: موسس‍ه فرهن‍گی، انت‍شاراتی آفرین‍ه، - ۱۳۷۹. شابک ‎۹۶۴-۶۱۹۱-۲۸-۲.
فاضل میبدی، محمدتقی. حدیث آزادی. ته‍ران: هم‍شه‍ری، ۱۳۸۱. شابک ‎۹۶۴-۶۲۷۴-۶۵-X.
فاضل میبدی، محمدتقی. دین چیست؟. قم: نش‍ر خرم، ۱۳۷۵. شابک ‎۹۶۴-۹۰۵۳۰-۵-۰.
در 6 مرداد ۱۳۳۲ در شهر میبد استان یزد زاده شد. در سال ۱۳۵۰ به حوزهٔ علمیهٔ قم وارد شد. در دوران تحصیل در حوزهٔ علمیهٔ قم و یوسف صانعی بودند. اساتید فلسفهٔ او آیات یحیی انصاری شیرازی و عبدالله جوادی آملی بودند. و درس خارج اصول را برای ۶ سال نزد ناصر مکارم شیرازی خواند. خارج فقه را نیز برای ۶ سال نزد حسینعلی منتظری خواند.
او سابقهٔ تدریس دروس شرح لمعه، حاشیه منطق، بدایة الحکمه، اصول فقه و کفایه را دارد. همچنین با مراکز علمی-پژوهشی دفتر تبلیغات اسلامی و دفتر تحقیقات به عنوان محقق همکاری می کند.
او از نزدیکان فکری سید محمد خاتمی، رئیس جمهور پیشین ایران، به شمار می رود. او از جمله روحانیون نواندیشی است که تلاش می کند چهره روشن تر و مدرن تری از اسلام به جهان ارائه کند.
محمدرضا میبدی زاده ۱۳۳۱ در اراک یکی اساتید دانشگاه صنعتی امیرکبیر و رئیس دانشکده مهندسی برق و رایانه و فناوری اطلاعات دانشگاه آزاد قزوین است. او لیسانس و فوق لیسانس خود را در رشته اقتصاد از دانشگاه شهید بهشتی (دانشکده ملی سابق) دریافت کرده است. او برای ادامه تحصیل عازم دانشگاه اوکلاهوما شد و توانست در سال ۱۳۶۲ مدارک کارشناسی ارشد و دکتری خود را در رشته علوم کامپیوتر از این دانشگاه دریافت کند. او هم اکنون از اعضای هیئت عملی دانشکده مهندسی کامپیوتر و فناوری اطلاعات دانشگاه صنعتی امیرکبیر است. در تاریخ ۵ اسفند ۱۳۹۵ در مراسم تجلیل از برگزیدگان مهندسی کشور، منتخب فرهنگستان علوم جمهوری اسلامی ایران در سال ۱۳۹۵، از ایشان به عنوان منتخب بخش مهندسی برق و کامپیوتر تجلیل شد.
صفحه شخصی در وبگاه دانشگاه امیرکبیر
صفحه شخصی در وبگاه دانشگاه آزاد قزوین


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

میبدی را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Twitter LinkedIn

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

تازه ترین پیشنهادها

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• علی رضا میبدی   • محمدرضا میبدی   • علیرضا میبدی ویکی پدیا   • علیرضا میبدی کیست؟   • علیرضا میبدی متولد   • آیت الله میبدی   • میبدی شاعر   • اشعار علیرضا میبدی   • معنی میبدی   • مفهوم میبدی   • تعریف میبدی   • معرفی میبدی   • میبدی چیست   • میبدی یعنی چی   • میبدی یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی میبدی
کلمه : میبدی
اشتباه تایپی : ldfnd
آوا : meybodi
نقش : صفت
عکس میبدی : در گوگل


آیا معنی میبدی مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 97% )