برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
94 1221 100 1

میبد

/meybod/

معنی میبد در لغت نامه دهخدا

میبد. [ م ِ ب ُ ] (اِخ ) یکی از دهستانهای سه گانه ٔ بخش اردکان شهرستان یزد و محدود است از شمال و باختر به دهستان حومه و از جنوب به بخش خضرآباد و از خاور به بخش اشکذر. آب آن بیشتر از قنوات تأمین می شود. و محصول عمده ٔ آن غلات و حبوب و پنبه است. میبد از 19 آبادی با 23213 تن سکنه تشکیل شده و دیه های مهم آن میبد (مرکز دهستان ) و مهرجرد فیروز آباد و شورک است. (از فرهنگ جغرافیائی ایران ج 10).میبد شهری کوچک از اقلیم سیم است. دور قلعه اش چهار هزار قدم است. حقوق دیوانی اش دو تومان و دویست دیناراست. (نزهةالقلوب ج 3 ص 74). از بلوکات یزد، حد شمالی و شرقی رستاق. جنوبی ندوشن وکذابات و غربی عقدا. مرکز آن میبد. عده ٔ قراء آن 18 و مساحت آن 10 فرسخ و جمعیت آن 14850 تن است. (از جغرافیای سیاسی کیهان ).

میبد. [ م ِ ب ُ ] (اِخ ) قصبه ٔ مرکزی دهستان میبد بخش اردکان شهرستان یزد است ، واقع در کنار راه میبد به اردکان با 3798 تن جمعیت است. آب آن از قنات تأمین می شود و راه آن اتومبیلرو است. ادارات دولتی دارد. (از فرهنگ جغرافیائی ایران ج 10). یزد و اعمال آن چون میبد و نائین و کثه و فهرج و غیر آن جمله از پارس است. (فارسنامه ٔ ابن بلخی چ اروپا ص 122).

معنی میبد به فارسی

میبد
در جنوب خاوری دهستان حومه اردکان واقع است . جلگه و گرمسیر و محصولش غلات و پنبه میباشد . این دهستان ۱۹ ده دارد سکنه آن ۲۴۲۱۳ تن میباشد . ۲ - ده مرکز دهستان میبد واقع در ۱۸ کیلومتری جنوب اردکان کنار راه میبد به اردکان . جلگه و معتدل است و ۳۷۹۸ تن سکنه دارد . محصولش غلات و پنبه است . صنایع دستی رایج در آن کرباس و زیلوبافی و ظروف کاشی سازی است . امیر حسین قاضی میر بن معین الدین حسینی میبدی ادیب و ریاضی دان و حکیم قرن دهم
قصبه مرکز دهستان میبد بخش اردکان شهرستان یزد است .

میبد در دانشنامه اسلامی

میبد
شهرستان میبد با مساحتی حدود ۸۴۵ کیلومتر مربع و ارتفاع ۱۲۳۴ متر از سطح دریا از سمت شرق و شمال به اردکان و از جنوب و غرب، به شهرستان صدوق (به مرکزیت اشکذر) محدود می شود.
این شهر که همچون جزیره ای سرسبز بر حاشیه ناپیدای کویر می درخشد، از تاریخی کهن برخوردار است. تاریخ نگاران بنای این شهر را به «شاه مؤبد» از شاهان ساسانی یا میبدار از سرهنگان یزدگرد نسبت داده اند اما قلعه قدیمی آن از قدمت بیشتری برخوردار است. بنای اولیه میبد تاریخی چند هزار ساله دارد حتی پیشینه این شهر را به زمان حضرت سلیمان (علیه السّلام) رسانده اند. مورخان معتقدند: «مدینه میبد را شاه مؤبد بساخت، اما قلعه را در زمان سلیمان پیامبر (علیه السّلام) ساختند. »
اقتصاد میبد
اقتصاد میبد از قدیم بر کشاورزی، دامداری و صنایع دستی استوار بوده است و از مهم ترین محصولات آن می توان غلات، انار و پسته و از صنایع دستی نیز، سفال، سرامیک، زیلو، قالی و... را نام برد.
جاذبه های گردشگری شهر
میبد دارای جاذبه های سیاحتی زیادی است که نارین قلعه (از قدیمی ترین بناهای خشتی ایران و جهانمسجد جامع میبد، مساجد جامع فیروزآباد، مهرجرد، بفروئیه، یخچال خشتی، برج کبوترخان و آب انبارهای سنتی از آن جمله اند.
امام زادگاه میبد
...

میبد در دانشنامه ویکی پدیا

میبد
مرحوم آیت ا... اعرافی امام جمعه فقید میبد در ابتدای انقلاب
آیت ا... علیرضا اعرافی رئیس سابق جامعه المصطفی العالمیه
میبد شهری در شمال استان یزد است که در مرکز جغرافیایی ایران واقع شده است. بنابر پاره ای از شواهد میبد به عنوان یکی از نخستین مناطق یکجا نشینی در مرکز ایران به شمار می رود. این شهر در ۵ آذر ۱۳۹۷ به عنوان شهر جهانی زیلو انتخاب شد و از میبد به عنوان شهر زیلو یاد خواهد شد.
میبد شهری دارای پیشینه ای چند هزار ساله است که دومین مرکز شهری و تجاری استان یزد محسوب می شود و به واسطه بافت تاریخی ارزشمند خود بسیاری از نقاط شهر در فهرست آثار تاریخی ایران به ثبت رسیده است. لازم به ذکر است که شهرک جهان آباد نیز از عمده ترین مراکز صنعتی این شهر است و این شهرستان با تولید نیمی از کاشی و سرامیک کشور قطب این محصول محسوب می شود. میبد یکی از کانون های اولیه یکجانشینی در ایران است که در واحه پهناور یزد واقع شده است. روزگاری در کنار دریای ساوه قرار داشته است که از ساوه تا حاجی آباد نمک کشیده شده بود و ساکنان آن از طریق این دریاچه رفت وآمد می کردند. (شهرهای ایران، پیکولوسکایا) دلایل متعددی را می توان نام برد که میبد و به ویژه نارین قلعه آن بیش از مناطق دیگر یزد، مسکون شده و اولین نقطه یکجانشینی در این ناحیه بوده است. جعفری، اولین مورخ یزدی قرن هشتم در مورد بنای نارین قلعه حکایت اسطوره ای و افسانه ای عنوان می نمایند که نشانگر آن است که حتی در آن زمان هم عامه و خاص از دیرینه بودن این مکان مطلع بوده اند. وی می گوید که سلیمان نبی نارین قلعه را برای اختفای دفینه و گنج خود ایجاد نمود. نقش نگاره ای که اخیراً درهمین مکان بر روی پاره سفال پیدا شده است نشانگر واقعیت های بسیاری است. نقش نیمه انسان – نیمه حیوان حک شده بر این سفال شبیه همان نقش نگاره ایی است که در تمدن هزاره سوم پیش از میلاد عیلامی ها است. قابل بیان است افراد این منطقه از دیرباز تاکنون یکتاپرست بوده اند .(تاریخ عیلام، شیرین بیانی) نارین قلعه میبد در قرون اولیه اسلامی هم از عظمت و اهمیت زیادی برخوردار بوده و از قلاع غیرقابل نفوذ برای دشمنان بوده است که از داخل قلعه راه های زیر زمینی به کل شهر برای تأمین آب و غذا وجود دارد که از دلایل مهمی بوده است که تاکنون توسط هیچ کدام ...


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

میبد را به اشتراک بگذارید

پیشنهاد کاربران

نازنین زهرا
میبد یکی از شهرستان های استان یزد می باشد .جمعیت آن حدود هشتاد هزار نفر می باشد.
روح اله دهقانی فیروزآبادی
میبد در حال حاضر یکی از ابر شهرستانهای صنعتی از جمله صنعت کاشی و سرامیک بوده و همچنین زادگاه علمای بزرگ همچون حضرت آیت الله حایری مهرجردی موُسس حوزه علمیه قم و حضرت آیت الله اعرافی مدیر حوزه های علمیه سراسر کشور میباشد.
علی سیریزی
میبد شهری در شمال استان یزد که در مرکز جغرافیایی ایران واقع شده‌است. بنابر پاره‌ای از شواهد میبد به عنوان یکی از نخستین مناطق یکجا نشینی در مرکز ایران به‌شمار می‌رود. این شهر در ۵ آذر ۱۳۹۷ به عنوان شهر جهانی زیلو انتخاب شد و از میبد به عنوان شهر زیلو یاد خواهد شد. ((بر گرفته از ویکی پدیا))
مبینا دهقانی فیروزآبادی
میبد از این جهت مشهور و معروف است که هر ساله جمعیت زیادی ار سراسر ایران و جهان برای دیدن آثار باستانی آن به اینجا می آیند و زیلو ی این شهر برای آستان قدس رضوی و دفتر مقام معظم رهبری فرستاده می شود.صنایع دستی آن هم زیلو،سفال با طرح خورشید خانم و آش محلی به نام شولی است.
Tanin
میبد شهری کهن و یک دژ قدیمی است بامردمانی مهربان و خونگرم و کاسه های سفالین و بادگیرهای زیبا و خانه هایی که هنوز بوی کاهگل و صمیمیت از آن به مشام می رسد.
گذرگاه قرن ها خاطره و تجارت است با داشتن کاروانسراهای قدیمی و کاشی هایی زیبا.
خانه ها و مساجدآن با زیلو که ثبت جهانی شده باسم این شهر فرش شده اند.
و محال است شما به این کهن دژ وارد شوید و از مهمانوازی مردمان سخت کوش این گوشه از کویر یزد بهره ای نبرید.
در کنار سنت های قدیمی این شهر زیبا، مَهد صنعت و علم نیز شده است.
میبد در شمال استان یزد واقع شده و مطمنا شما از سفر به این شهر که هم جاذبه های بوم گردی زیادی دارد وهم خود را به عنوان شهربرتر صنعتی وعلم نوین معرفی شده لذت خواهید برد. و محال لست در کاسه های سفالینی که به طرح خورشید خانم وماهی و پرنده نقش بسته است از شولی خوردن لذت وافر نبرید.
فهیمه آقائی میبدی_معلم و شاعر میبدی ((طنین))

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• شهرستان میبد   • صداي ميبد   • برج نیوز میبد   • میبد نوین   • نارین نیوز میبد   • میبد ما   • فاصله میبد تا یزد   • آثار باستانی میبد   • معنی میبد   • مفهوم میبد   • تعریف میبد   • معرفی میبد   • میبد چیست   • میبد یعنی چی   • میبد یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی میبد
کلمه : میبد
اشتباه تایپی : ldfn
آوا : meybod
نقش : اسم خاص مکان
عکس میبد : در گوگل

آیا معنی میبد مناسب بود ؟           ( امتیاز : 94% )