انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه
جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی انگلیسی به انگلیسی کلمات اختصاری فارسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

96 1098 100 1

میتوز

معنی میتوز در لغت نامه دهخدا

میتوز. [ ت ُ ] (فرانسوی ، اِ) (اصطلاح گیاه شناسی ) تقسیم غیر مستقیم سلولها بدین شرح که تقسیم سلولی [ سلول گیاهان و جانوران ] برحسب دو طریقه انجام می گیرد یکی طریقه ٔ غیرمستقیم یامیتوز . دیگری طریقه ٔ مستقیم یا آمیتوز . تقسیم غیرمستقیم که فراوان ترین وسیله ٔ تکثیر سلولهای جانوران است به واسطه ٔ تغییرات چندی که در تمام سلولهای متازوئرها و بیشتر پرتوزوئرها مشترک است مشخص می باشد. در سلولهای زنده مشاهده ٔ این نوع تقسیم خیلی آسان است. مهمترین تغییری که در میتوز انجام می گیرد عبارت است از تقسیم کروموزومهای هسته ای به دو بخش کاملاً مساوی و انتقال آنها به سلولهای ثانوی به نوعی که در سلولهای اخیر علاوه بر آن که عده ٔ کروموزومها یکسان است از حیث حجم و ساختمان نیز شبیه یکدیگرند. مراحل مختلف میتوز - میتوز دارای چهار مرحله بوده که بدون انقطاع در دنبال یکدیگر صورت می گیرند: مرحله ٔ اول - تغییرات هسته ای یا پروفاز . مرحله ٔ دوم - تغییر شکل اصلی هسته یا متافاز . مرحله ٔ سوم - رفتن دو بخش کروموزمی به دو قطب یا انافاز . مرحله ٔ چهارم - تقسیم سلول اولیه به دو سلول ثانی و تشکیل مجدد هسته ها یا تلوفاز . (از جانورشناسی عمومی دکتر فاطمی ج 1 ص 19 و 20). و نیز رجوع به همین مأخذ صفحه های 20 تا 32 و نیز گیاه شناسی ثابتی ص 88 و بیولوژی وراثت ص 23 و 178 شود.

معنی میتوز به فارسی

میتوز
تقسیم غیر مستقیم سلولها بدین شرح که تقسیم سلولی بر حسب دو طریقه انجام می گیرد یکی طریقه غیر مستقیم یا میتوز دیگری طریقه مستقیم یا امیتوز .

میتوز در دانشنامه ویکی پدیا

میتوز
میتوز یا رشتمان* (به انگلیسی: Mitosis) از مراحل یاخته ای">چرخه یاخته ای است. میتوز، در حقیقت تقسیم هستۀ یک یاخته به دو هستۀ مشابه و روشی برای تکثیر سلولی است.
پیش چهر (پروفاز)
پیشاپس چهر (پرومتافاز)
پس چهر (متافاز)
پسین چهر (آنافاز)
واپسین چهر (تلوفاز)
یاخته ها بیشتر مدت زندگی خود را در مرحلهٔ اینترفاز (میان چهر)* می گذرانند و دراین مدت حیات معمولی خود، رشد و آماده شدن برای میتوز را انجام می دهد. در میتوز هر یاخته به دو یاختهٔ نوزاد با کروموزومهای مشابه تقسیم شده و دو هسته مشابه را می سازند و در ادامه سیتوپلاسم (میان یاخته) نیز تقسیم شده (سیتوکینز) و یاخته های نو وارد چرخهٔ مربوط به خود می شوند. تقسیم میتوز نوعی تقسیم غیرجنسی است.
میتوز زمانی آغاز می شود که سلول از دو نقطهٔ وارسی با موفقیت عبور کند و زمانی دو سلول (یاخته) جدید ایجاد می شود که از نقطهٔ وارسی سوم نیز با موفقیت عبور کرده باشد.
میتوز یک فرایند متوالی و پیوسته است اما زیست شناسان برای سادگی آن را به مرحله بندی کردند که این مراحل عبارت است از:
عکس میتوز


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

میتوز در دانشنامه آزاد پارسی

میتوز (mitosis)
در زیست شناسی، فرآیند تقسیم یاخته ای که در آن، یک یاختۀ والدی دو یاختۀ دختری یکسان از نظر وراثتی پدید می آورد. مادۀ وراثتی یاخته های یوکاریوتی بر روی کروموزوم قرار دارد. قبل از میتوز، دی اِن اِی همانندسازی می کند و کروموزوم ها مضاعف می شوند. نسخه ای یکسان از کروموزوم ها به دو یاختۀ دختری وارد می شود و درنتیجه، هر یاختۀ دختری شامل همان میزان دی اِن اِی موجود در یاختۀ والدی است. برای کنترل حرکت کروموزوم ها در طول تقسیم یاخته ای و این که هر یاختۀ جدید تعداد درست کروموزوم را دریافت کنند، سیستمی از پروتئین ها، معروف به دوک، کروموزم ها را پیش از آن که به دو بخش تقسیم شوند، در محور استوایی یاخته گرد می آورد. سپس، دوک به موازاتی که یاخته مراحل میتوز را طی می کند، حرکت کروموزوم ها را کنترل می کند؛ این مراحل شامل پروفاز، متافاز، آنافاز و تلوفازاند. (← میوز). تقسیم میتوز برای رشد و تولید مثل غیرجنسی به کار می رود. رشد به معنی افزایش اندازه و وزن یک موجود زنده در طول دوره ای از زمان است. در زیست شناسی، رشد را با زیست توده می سنجند. رشد یاختۀ حاصل از میتوز با افزایش اندازۀ یاخته های جدید صورت می گیرد.

ارتباط محتوایی با میتوز

میتوز را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Twitter LinkedIn

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• مراحل تقسیم میتوز   • تقسیم میتوز در ریشه پیاز   • میتوز و میوز   • میتوز چیست   • تقسیم میتوز به زبان ساده   • عکس تقسیم میتوز   • فیلم تقسیم میتوز   • تقسیم میوز+انیمیشن   • معنی میتوز   • مفهوم میتوز   • تعریف میتوز   • معرفی میتوز   • میتوز یعنی چی   • میتوز یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی میتوز
کلمه : میتوز
اشتباه تایپی : ldj,c
عکس میتوز : در گوگل


آیا معنی میتوز مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 96% )