انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه
جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی انگلیسی به انگلیسی کلمات اختصاری فارسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

99 1081 100 1

میثم تمار

معنی میثم تمار در لغت نامه دهخدا

میثم تمار. [ ث َ م ِ ت َم ْ ما ] (اِخ ) ابن یحیی ، از موالی بنی اسد و از اجله ٔ اصحاب حضرت علی (ع ) بود. وی برده ٔ زنی از بنی اسد بود و حضرت علی (ع ) او را خرید و آزاد کرد و میثم نزد علی (ع ) باقی ماند سپس در کوفه سکونت گزید و بسبب علاقه و ارتباطی که با حضرت علی (ع ) داشت عبیداﷲبن زیاد امیر کوفه او را زندانی ساخت و سپس بر چوبی به صلیب کشید و او در آن حال شروع به بیان فضایل بنی هاشم کرد و چون خبر آن را به ابن زیاد دادند و بدو گفتند که این برده شما را مفتضح ساخت ، امر کرد که او را لجام نهادند و این نخستین بار بود که در تاریخ اسلام کسی را لجام میزدند و سپس با نیزه او را به قتل رساندند و آن در سال 60 هَ. ق. و ده روز پیش از ورود امام حسین (ع ) به عراق بوده است. (از الاعلام زرکلی ج 8 ص 294). ابوسالم میثم از ایرانیهای کوفه و از اجله ٔ اصحاب حضرت امیرالمؤمنین علی (ع ) بوده و او را عبیداله زیاد ده روز قبل از آنکه حضرت امام حسین به عراق وارد شود درکوفه به قتل رساند. (از خاندان نوبختی ص 80 و 81).

معنی میثم تمار به فارسی

میثم تمار
ابن یحیی از موالی بنی اسد و از اجله اصحاب حضرت علی ( ع ) بود وی برده زنی از بنی اسد بود و حضرت ( ع ) او را خرید و آزاد کرد و میثم نزد علی ( ع ) باقی ماند

میثم تمار در دانشنامه اسلامی

میثم تمار
میثَم تمّار اَسَدی کوفی، از یاران امام علی(ع)، امام حسن مجتبی(ع) و امام حسین(ع)، که پیش از واقعه کربلا در کوفه به شهادت رسید. از جزئیات زندگی میثم، اطلاعات روشنی در دست نیست. او در کوفه خرمافروشی می کرد. کرامات و پیش گویی هایی به او نسبت داده اند. او به دستور ابن زیاد به دار آویخته شد.مرقد میثم تمار، در نزدیکی مسجد کوفه قرار دارد.
بعضی از محققان ، میثم را ایرانی دانسته اند که چون بردهٔ زنی از بنی اسد بوده، به این قبیله منتسب شده است. حضرت علی(ع) میثم را از آن زن خرید و آزاد کرد. چون نامش را پرسید، گفت سالم نام دارم. حضرت به او گفت پیامبر اکرم مرا آگاه کرده که والدین عجمی ات، تو را میثم نامیده اند. میثم سخن علی(ع) را تصدیق کرد و نامش را به میثم تغییر داد و کنیه اش ابوسالم شد. کنیهٔ دیگر او ابوصالح بود.
صالح، شُعَیب، عِمران و حمزه از جمله فرزندان میثم تمّار بودند که با مصاحبت اهل بیت (ع) بزرگ شدند. فرزندان آنان نیز از اصحاب و راویان ائمهٔ شیعه بودند. از آن جمله علی بن اسماعیل بن شعیب بن میثم از متکلمان شیعهٔ امامیه و از نخستین مؤلفان کتاب های کلامی است.
میثم تمار
کلید واژه: میثم تمار، یاران امام علی علیه السلام، فضایل میثم تمار، شهادت میثم تمار، مزار میثم تمار
میثم بن یحیی تمّار، غلام زنی از بنی اسد و عجمی تبار بود. امیر مؤمنان علی علیه السلام او را خرید و آزاد ساخت. میثم از خواص اصحاب و از یاران سرّّ علی علیه السلام به شمار می آمد.
میثم، فرزند یحیی بود. از «سرزمین نهروان» که منطقه ای میان عراق و ایران است. بعضی او را ایرانی و از مردمان فارس دانسته اند؛ او را «ابو سالم» هم می خواندند.
ابتدا، غلام زنی از «طایفه بنی اسد» بود. حضرت علی علیه السلام او را از آن زن خرید و آزادش کرد -.میثم، از اصحاب پیامبر به شمار آمده است -. هر چند از جزئیات زندگی او درسال های نخستین حیاتش و در روزگار صدراسلام، اطلاع مبسوط در دست نیست. لقب «تمار» (خرما فروش) را هم از آن جهت به او می گفتند، که در کوفه خرما فروش بود.
میثم تمار، علاوه بر آن که خود، مسلمانی فداکار و پاک و شیعه ای وفادار و خالص بود، خاندانش نیز از رجال و بزرگان شیعه بودند. میثم، شش پسر داشت و نوه هایی بسیار که به طور عمده، آنان هم هم چون پدر در صراط مستقیم حق و تبعیت از اهل بیت و اعتقاد به ولایت و رهبری امامان معصوم بودند و بیشتر آنان در شمار راویان احادیث ائمه یاد شده اند. ائمه شیعه هم به میثم و فرزندانش اظهار محبت و علاقه کرده و از آنان تجلیل می کردند. پسران میثم، عبارت بودند از:
عمران، شعیب، صالح، محمد، حمزه و علی.
شعیب از اصحاب امام صادق علیه السلام و صالح از اصحاب امام باقر علیه السلام و امام صادق بود. حتی امام باقر به صالح فرمود: «من به شما و پدرتان علاقه بسیار دارم.» -
عمران هم، از اصحاب امام سجاد علیه السلام و امام باقر و امام صادق –علیه السلام بود.این گونه کلمات، هم میزان اعتبار این خانواده را نزد ائمه می رساند و هم پیوستگی و رابطه و محبت و تبعیت خاندان میثم و خود او را نسبت به امامان شیعه نشان می دهد.
مرقد میثم تمار حدود چهارصد متری جنوب غربی مسجد کوفه، نزدیک خانه منسوب به امیرمؤمنان (علیه السّلام) قرار دارد. میثم تمار از اصحاب امام علی (علیه السّلام)، امام حسن (علیه السّلام) و امام حسین (علیه السّلام) بود.
میثم بن یحیی اسدی کوفی، کنیه اش ابوسالم و از اصحاب امام علی (علیه السّلام)، امام حسن (علیه السّلام) و امام حسین (علیه السّلام) بود. از دوره کودکی و نوجوانی او، اطلاعی در دست نیست. می گویند او غلام زنی از طایفه بنی اسد بود که امام (علیه السّلام) او را از وی خریداری و سپس آزاد نمود. آن گاه حضرت به او فرمود: «اسمت چیست؟» گفت: «سالم». امام فرمود: «پیامبر (صلی الله علیه و آله وسلّم) به من خبر داد که پدرت، در عجم، نام میثم را بر تو نهاده است». میثم گفت: «خدا، رسول خدا (صلی الله علیه و آله وسلّم) و امیرمؤمنان (علیه السّلام) راست گفتند. اسم من، میثم است». آن گاه امام فرمود: «اسمت را حفظ کن و کنیه خود را ابوسالم قرار ده». میثم نیز چنان کرد.
شیخ مفید، محمد بن محمد، الارشاد، ج۱، ص۳۲۳.    
امروزه قبر میثم تمار، حدود چهارصد متری جنوب غربی مسجد کوفه، نزدیک خانه منسوب به امیرمؤمنان (علیه السّلام) قرار دارد. از تاریخ ساخت اولیه مزار میثم تمار، اطلاعی در دست نیست.
بازسازی ها
اما حاج محمد رشاد بن ناصر مرز نجفی ساختمان فعلی آن را در نیمه دوم قرن ۱۴ ه. ق- ۲۰ م، با صرف مبلغ چهل هزار دینار عراقی، بازسازی کرد. عملیات ساختمانی در روز ۲۶ ژوئن سال ۱۹۶۲ م برابر با ۱۳۸۲ ه. ق آغاز شد و در سال ۱۹۶۸ م برابر با ۱۳۸۸ ه. ق، به پایان رسید.
حرزالدین، محمد، مراقد المعارف، ج۲، ص۳۴۰.
...
میثَم تمّار اَسَدی کوفی، از اصحاب برجستۀ امام علی علیه السلام است.
از جزئیات زندگی میثم اطلاعات روشنی در دست نیست. او و خاندانش در کوفه می زیستند و نسبت کوفی او از اینجاست.
در پاره ای روایات از او با نسبت نهروانی یاد شده است (منسوب به شهر نهروان نزدیک بغداد، میان بغداد و واسط.

اصالت غیر عرب میثم
با وجود ریشۀ عربی نام میثم، و پدرش یحیی، او اصالتاً عجم و غیرعرب بود و چون بردۀ زنی از بنی اسد بود، به طریق ولاء به این قبیله انتساب یافت.

کنیه میثم تمار
بعداً حضرت علی او را از آن زن خرید و آزاد کرد و چون نامش را پرسید، گفت سالم نام دارم. حضرت به او فرمود پیامبر اکرم مرا آگاه کرده است که والدین عجمی ات تو را میثم نامیده اند. میثم سوگند خورد و سخن خداوند و پیامبر و علی علیه السلام را تصدیق کرد. سپس امام از او خواست به نام گذشته اش، که پیامبر هم او را آن گونه نامیده است، بازگردد. میثم پذیرفت و کنیه اش ابوسالم شد.
کنیۀ دیگر او ابوصالح بود.

شغل میثم تمار
...
در مکتب انسان ساز و تربیت کننده امام علی (علیه السّلام) شخصیت های بسیار ارزنده و بزرگواری وجود دارند که هر یک از آن ها در طول تاریخ الگوی ارزنده برای جامعه بشری بوده اند. یکی از این شخصیت های بزرگوار که علاقه خاصی به علی (علیه السّلام) داشت و حضرت علی (علیه السّلام) نیز متقابلا وی را بسیار دوست می داشت، «میثم تمار» است. حیات پربار و شهادت افتخارآمیز او برای همه انسان های آزاده و مسلمان درس و سرمشق و الهام است.
از سال های آغازین زندگی او اطلاعات چندانی در دست نیست محققان نوشته اند:وی فرزند یحیی و از سرزمین «نهروان» که منطقه ای میان عراق و ایران است. بعضی او را ایرانی و از مردمان فارس دانسته اند». پدر و مادر میثم همین نام را برای او انتخاب کرده بودند. گویا بعدها به نام «سالم» نیز مشهور بوده است. لقب تمار را از این جهت به میثم داده اند که وی در کوفه خرما فروش بود. ابن حجر عسقلانی می نویسد:«میثم برده زنی از بنی اسد بود. علی (علیه السّلام) او را خریداری کرد و آزاد نمود» در همان زمان حضرت علی (علیه السّلام) به او گفت: نامت چیست؟ گفت: سالم. حضرت فرمود: رسول خدا (صلی الله علیه و آله وسلّم) به من فرمودند نام اصلی تو (نامی که پدر و مادرت بر تو نهاده اند) «میثم» است. میثم گفت: رسول خدا و امیرالمؤمنین راست می گویند، نام من میثم است. حضرت (علیه السّلام)فرمود: پس همان نام قدیم تو بهتر است».
یار خاص امیرالمومنین
میثم از اصحاب خاص علی (علیه السّلام) و صاحب سر حضرت بوده است. صاحب الغارات مینویسد:ابوخالد تمار گوید: من با میثم بر روی فرات در یک کشتی که انار حمل می کرد همراه بودیم. میثم به ما گفت: هم اکنون معاویه درگذشت. راوی می گوید: جمعه بود خبر درگذشت معاویه رسید، من در این مورد تحقیق کردم، معلوم شد در همان روزی که میثم خبر فوت او را به ما داد و در همان وقت، معاویه مرده بود و فرزندش به جای او نشسته بود.
اخبار غیبی
یکی دیگر از اخبار غیبی که از میثم تمار نقل شده است مربوط به زمانی است که همره با مختار ابن ابی عبیده ثقفی در زندان عبیدالله بن زیاد به سر می برد
← خبر اول
...
مرقد میثم تمار حدود چهارصد متری جنوب غربی مسجد کوفه، نزدیک خانه منسوب به امیرمؤمنان(ع) قرار دارد. میثم تمار از اصحاب امام علی(ع)، امام حسن(ع) و امام حسین(ع) بود.
میثم بن یحیی اسدی کوفی، کنیه ‏اش ابوسالم و از اصحاب امام علی(ع)، امام حسن(ع) و امام حسین(ع) بود. از دوره کودکی و نوجوانی او، اطلاعی در دست نیست. می‏ گویند او غلام زنی از طایفه بنی ‏اسد بود که امام(ع) او را از وی خریداری و سپس آزاد نمود. آن‏گاه حضرت به او فرمود: «اسمت چیست؟» گفت: «سالم». امام فرمود: «پیامبر(ص) به من خبر داد که پدرت، در عجم، نام میثم را بر تو نهاده است». میثم گفت: «خدا، رسول خدا(ص) و امیرمؤمنان(ع) راست گفتند. اسم من، میثم است». آن‏گاه امام فرمود: «اسمت را حفظ کن و کنیه خود را ابوسالم قرار ده». میثم نیز چنان کرد. او از آنجایی که به شغل خرمافروشی مشغول بود، به لقب «تَمّار» (خرمافروش)، شناخته می‏ شد.
میثم از یاران خاص و نزدیک امیرمؤمنان(ع) و همچنین از اصحاب امام حسین(ع)، به شمار می‏ آید. او در کوفه از همراهان و ملازمان امیرمؤمنان(ع) در اوقات خلوت آن حضرت بود.

میثم تمار در دانشنامه ویکی پدیا

میثم تمار
میثم تمار فرزند یحیی از صحابهٔ علی امام اول شیعیان.
شرح ابن ابی الحدید، ج۲، ص۲۹۱.
ابن حجر عسقلانی، الاصابة فی معرفة الصحابه، ج۳، ص۴.
شیخ عباس قمی، نفس المهموم، ترجمه شعرانی، ص۵۹.
شیخ مفید، ارشاد، ج۱، ص۳۲۳؛ شرح ابن ابی الحدید، ج۲، ص۲۹۱.
سفینة البحار، ج۲، ص۵۲۴.
جواد محدثی؛ آشنایی با اسوه ها - میثم تمار
Tebyan.net
ایران و ایرانیان در متون مقدس، یاران ایرانی امم علی علیه السلام، حمید یزدان پرست؛ صفحه ۵۹۱
شرح نهج البلاغه ابن ابی الحدید ج2ص292
اعیان الشیعه ج10ص198
سفینت البحار ج1ص205
میثم تمار فرزند یحیی و اهل سرزمین «نهروان» _ منطقه ای میان عراق و ایران بود. بعضی او را ایرانی و از مردمان فارس دانسته اند. به او «ابو سالم» هم می گفتند. لقب «تمار» (خرما فروش) را هم ازآن جهت به او می گفتند، که در کوفه خرمافروش بود.
ابتدا، غلام زنی از طایفه «بنی اسد» بود. علی پسر ابیطالب او را از آن زن خرید و آزادش کرد؛ که بعد از آن از یاران و شاگردان علی شد همچنین وی از اصحاب پیامبر اسلام به شمار آمده است، هرچند از جزئیات زندگی او درسال های نخستین حیاتش و در روزگار صدر اسلام، اطلاع مبسوطی در دست نیست.
میثم تمار شش پسر و نوه های بسیاری داشت. پسران وی عبارت بودند از: عمران، شعیب، صالح، محمد، حمزه و علی. میثم تمار، علاوه بر آن که خود، مسلمان و شیعه بود، خاندانش نیز از رجال و بزرگان شیعه بودند. آنان هم به طور عمده همچون وی در راه اهل بیت پیامبر اسلام بودند و بیشتر آنان در شمار راویان احادیث اهل بیت نام برده شده اند. امامان شیعه هم، به میثم و فرزندانش اظهار محبت و علاقه کرده و از آنان تجلیل کرده اند.
عکس میثم تمار


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

میثم تمار در دانشنامه آزاد پارسی

مِیثَم تَمّار ( ـ۶۰ق)
از خواصّ اصحاب امام علی (ع) و غلام آزادکردۀ آن امام و ساکن کوفه. وی همراه با حبیب بن مُظاهِر و رُشید هَجَری در مکتب امام علی (ع) تربیت یافت و اسراری از علوم آن حضرت آموخت. عُبیدالله بن زیاد، هنگام ورود به کوفه و اندکی پیش از ورود امام حسین (ع) به عراق او را گرفت و به جرم دوستی آل علی بر دار آویخت و او همچنان و در همان حال از فضائل بنی هاشم سخن می گفت و چون به عبیدالله گفتند که این غلام، تو و خلیفه را رسوا می کند فرمان داد تا لگام در دهانش فرو کردند چندان که خون از دهان او بیرون می ریخت. سپس چندان نیزه بر او زدند که جان سپرد. این نخستین بار در اسلام بود که لگام در دهان کسی کردند.

ارتباط محتوایی با میثم تمار

میثم تمار را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Twitter LinkedIn

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• عکس میثم تمار   • میثم تمار در مختار نامه   • قبر میثم تمار   • آرامگاه میثم تمار   • شهادت میثم تمار   • میثم تمار کیست؟   • زندگی نامه میثم تمار   • مداح میثم تمار   • معنی میثم تمار   • مفهوم میثم تمار   • تعریف میثم تمار   • معرفی میثم تمار   • میثم تمار چیست   • میثم تمار یعنی چی   • میثم تمار یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی میثم تمار
کلمه : میثم تمار
اشتباه تایپی : ldel jlhv
عکس میثم تمار : در گوگل


آیا معنی میثم تمار مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 99% )