برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
99 1305 100 1

میرزاحسن آشتیانی

میرزاحسن آشتیانی در دانشنامه ویکی پدیا

میرزاحسن آشتیانی
میرزا حسن آشتیانی از علمای بنام شیعه در زمان ناصرالدین شاه و مظفرالدین شاه است.
میرزا مصطفی آشتیانی نویسنده و شاعر، در تاریخ ۳ فروردین ۱۲۸۸ به دست مخالفان مشروطه ترور شد.
شیخ مرتضی آشتیانی که از رهبران مشروطه و از مخالفان رضاشاه پهلوی بود.
میرزا احمد آشتیانی از علمای بزرگ تهران.
میرزا هاشم آشتیانی
وی در نجف درس خواند و معروف ترین استادش شیخ انصاری بود و مروج افکار شیخ انصاری در تهران همین شاگردش یعنی میرزای آشتیانی بود.
آشتیانی در موضوع تحریم تنباکو نقش فعالی داشته است. او از اواخر اوت ۱۸۹۱ مخالفت علنی و آشکار خود را با عملیات شرکت رژی در ایران آغاز نمود. فتوی معروف میرزای شیرازی خطاب به میرزا حسن آشتیانی نوشته شده و برای او به عنوان برجسته ترین روحانی پایتخت ارسال شده است. با انتشار این فتوی، ناصرالدین شاه ابتدا امین السلطان را برای مذاکره با آشتیانی گسیل داشت؛ ولی به علت ابرام نامبرده بر اجرای فتوی میرزای شیرازی، مذاکرات بی نتیجه ماند. ناصرالدین شاه نامه تندی خطاب به وی نوشت و او را با عنوان توهین آمیز «جنابا!» خطاب نمود. این نامه زمینه مکاتبات دوجانبه پیوسته ای را میان شاه و آشتیانی فراهم نمود؛ ولی این مکاتبات هم نتیجه مورد نظر شاه را فراهم نیاورد.
سرانجام شاه تهدید نمود که «یا به منبر رفته و رفع تحریم دخانیات را اعلام بکند و قلیان بکشد، یا از تهران خارج شود.» میرزای آشتیانی آماده سفر شد. خبر حرکت او باعث تحریک مردم شد و بزرگترین راهپیمایی تاریخ ایران با حضور هزاران نفر به راه افتاد. این راهپیمایی با دخالت نظامیان به خون کشیده شد. شاه انگشتری برای میرزای آشتیانی فرستاد و از وی خواست تا سفرش را چند روز به تعویق اندازد. پس از دو روز شاه فسخ امتیاز انحصار دخانیات را به میرزای آشتیانی اعلام نمود.


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

ارتباط محتوایی با میرزاحسن آشتیانی

میرزاحسن آشتیانی را به اشتراک بگذارید

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی میرزاحسن آشتیانی   • مفهوم میرزاحسن آشتیانی   • تعریف میرزاحسن آشتیانی   • معرفی میرزاحسن آشتیانی   • میرزاحسن آشتیانی چیست   • میرزاحسن آشتیانی یعنی چی   • میرزاحسن آشتیانی یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی میرزاحسن آشتیانی
کلمه : میرزاحسن آشتیانی
اشتباه تایپی : ldvchpsk Hajdhkd
عکس میرزاحسن آشتیانی : در گوگل

آیا معنی میرزاحسن آشتیانی مناسب بود ؟           ( امتیاز : 99% )