انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه
جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی انگلیسی به انگلیسی کلمات اختصاری فارسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

95 1011 100 1

میلاد

/milAd/

مترادف میلاد: تولد، زایش، ولادت، روز تولد، هنگام ولادت، سالروز ولادت

متضاد میلاد: رحلت، ممات، وفات

برابر پارسی: زادروز

معنی اسم میلاد

اسم: میلاد
نوع: پسرانه
ریشه اسم: فارسی
معنی: (تلفظ: milād) (عربی) زمان تولد، (در قدیم) تولد، (در اعلام) نام پدر گرگین و از پهلوانان ایران باستان - صورت دیگری از مهرداد، از شخصیتهای شاهنامه، نام یکی از دلیران ایرانی زمان کیکاووس پادشاه کیانی

معنی میلاد در لغت نامه دهخدا

میلاد. (ع اِ) زمان ولادت. (غیاث ). وقت زادن. (منتهی الارب ، ماده ٔ ول د) (السامی ) (ناظم الاطباء). ج ، موالید. (مهذب الاسماء). زمان ولادت و روز ولادت. (ناظم الاطباء). زمان ولادت و وقت زادن. (آنندراج ). گاه زادن. وقت ولادت. (یادداشت مؤلف ) :
در برجهاش بوده میقات پور عمران
میلاد پور مریم میعاد پورهاجر.
خاقانی.
چه بود آن نطق عیسی وقت میلاد
چه بود آن صوم مریم وقت اصغا.
خاقانی.
- میلاد مسیح ؛ ولادت حضرت عیسی بن مریم. روز زادن حضرت مسیح. و آن برابر است با بیست و پنجم دسامبر ماه فرانسوی و یازدهم دی ماه جلالی و پنجم دی ماه شمسی. (از یادداشت مؤلف ).

میلاد. (اِخ ) نام پهلوان ایران. (غیاث ). نام یکی از پهلوانان ایران که پدر گرگین بود. (ناظم الاطباء). نام پدر گرگین بوده. (انجمن آرا). نام یکی از پهلوانان ایران که چون کیکاووس به مازندران رفت ایران رابه او سپرد و گرگین پسر اوست. (برهان ) :
ترا ایزد این فر و برزت نداد
نداری زگرگین میلاد یاد.
فردوسی.
بدانسو که گرگین میلاد بود
که با گرز و با تیغ فولاد بود.
فردوسی.
به میلاد بسپرد ایران زمین
کلید در گنج و تاج و نگین.
فردوسی.
چو آمد بر آن شارسان بزرگ
که میلاد خواندیش کید سترگ.
فردوسی.
ز نزدیک ایشان سواری برفت
به نزد سکندر به میلاد تفت.
فردوسی.
نسب ایشان [ امراء آل سامان ] به گرگین میلاد رسد. (مجمل التواریخ و القصص ص 386). اندر عهد کیکاوس پیغمبر سلیمان بود... و جهان پهلوانی رستم و مبارزان و معروفان چون... میلاد و گودرز و کشواد...(مجمل التواریخ و القصص ص 91). میلادبن جرجین میلادجردبنا کرده است. (ترجمه ٔ تاریخ قم ص 79).

معنی میلاد به فارسی

میلاد
و پسرش گرگین هم از پهلوانان بوده است . ده دهستان گرجی بخش داران شهرستان فریدن استان دهم ( اصفهان ). در ۱۶
هنگام ولادت، روزتولد ، میلادمسیح: روزولادت حضرت عیسی که مبداتاریخ مسیحی است
(اسم ) زمان زاییده شدن هنگام ولادت روزتولد.یا میلادتر سایان . یامیلادمسیح . روز تولد عیسی مسیح .
نام پهلوان ایرانی نام یکی از پهلوانان ایران که پدر گرگین بود نام پدر گرگین بوده

معنی میلاد در فرهنگ معین

میلاد
[ ع . ] (اِ.) زمان تولد.

معنی میلاد در فرهنگ فارسی عمید

میلاد
هنگام ولادت، روز تولد.

میلاد در دانشنامه اسلامی

دهم رجب مصادف است با میلاد یازدهمین معصوم از آل رسول الله (صلی الله علیهم اجمعین)، مولودی پر از خیر و برکت، نهمین اختر تابناک آسمان امامت و ولایت حضرت جواد الائمه (علیه السّلام).
امام نهم که مشهور است به جوانترین امام، در سال ۱۹۵ هـق در مدینة النبی (صلی الله علیه و آله وسلّم) دیده به دنیا گشود. البته نقل دیگری نیز در مورد تاریخ ولادت حضرت وجود دارد و آن نوزدهم رمضان سال ۱۹۵ ق است؛ که این فراز از دعای ناحیۀ مقدسه:«اللهم انی اسئلک بالمولودین فی رجب، محمد بن علی الثانی وابنه علی بن محمد المنتجب»مؤید قول اول است، که بیان شد.
کنیه و لقب
پدر بزرگوارش ابوالحسن علی الرضا ابن موسی الکاظم (علیهما السلام) و مادرشان "سبیکه" یا "ریحانه" که حضرت رضا (علیه السّلام) او را "خیزران" نامیدند. نام بزرگوارش محمد و کنیه اش مانند کنیۀ جد بزرگوارش امام محمد باقر (علیه السّلام)، ابوجعفر؛ به همین جهت به ابی جعفر ثانی معروفند. از القاب آن حضرت می توان به قانع، مرتضی، جواد، تقی، رضی، منتجب و باب المراد اشاره کرد.
شهادت
آن حضرت حدود هشت سال داشتند که با شهادت پدر بزرگوارشان در سال ۲۰۲هـ به امامت منصوب شدند. و در سال ۲۲۰ هـ، در سن بیست و پنج سالگی به فرمان معتصم عباسی، توسط همسرش ام الفضل دختر مامون مسموم و به شهادت رسیدند و در بغداد کنار قبر جدش، موسی بن جعفر (علیه السّلام) به خاک سپرده شدند.
نظارت شدید
...
امام حسن (علیه السّلام) در پانزهم ماه مبارک رمضان در سال سوم هجرت در مدینه متولد شد، ایشان اولین نوزاد خانواده علی (علیه السّلام) و فاطمه (علیها السلام) است.
امام حسن (علیه السّلام) در پانزهم ماه مبارک رمضان در سال سوم هجرت در مدینه متولد شد. ایشان اولین نوزاد خانواده علی (علیه السّلام) و فاطمه (علیهما السلام) می باشد که وقتی خبر تولد آن حضرت را به پیامبر (صلی الله علیه و آله وسلّم) دادند، حضرت فرمود: «پسرم را بیاورید» پس نوزاد را داخل پارچه ای زرد پیچیده و خدمت پیامبر (صلی الله علیه و آله وسلّم) آوردند، ولی حضرت دستور داد، نوزاد را داخل پارچه سفید قرار دهند. سپس حضرت او را در آغوش گرفته و بوسید و زبان خویش را در دهان او گذارد و امام مجتبی زبان پیامبر را مکید، سپس در گوش راست او اذان و در گوش چپ او اقامه گفت، آنگاه به علی فرمود: «نامش را چه گذاشته اید»؟ علی (علیه السّلام) عرض کرد: ای رسول خدا، من در نامگذاری او از شما سبقت نمی گیرم، پیامبر نیز فرمود: «من هم از خدا سبقت نمی گیرم» پس جبرئیل نازل شد و از جانب خداوند و خودش تبریک گفت و عرض کرد: همانا علی (علیه السّلام) نسبت به شما همانند هارون است به موسی (علیه السّلام)، نام این نوزاد را همنام پسر هارون یعنی شبر که در عربی به معنای حسن است، بگذار! به این ترتیب پیامبر اکرم (صلی الله علیه و آله وسلّم) نام ایشان را حسن (نیکو) نهاد. این امام رئوف محبوب ترین مردم نزد رسول اکرم (صلی الله علیه و آله وسلّم) بود؛ محبت پیامبر (صلی الله علیه و آله وسلّم) به حسنین به حدی بود که خطبۀ خود را در مسجد قطع کرد و از منبر فرود آمد تا آن دو را در آغوش گرم خود بگیرد. پیامبر (صلی الله علیه و آله وسلّم) در مورد امام حسن (علیه السّلام) فرمود: «خدایا این کودک، پسر من است و من او را دوست می دارم، او را دوست بدار و نیز هر کس که او را دوست می دارد، دوست بدار!» اینکه پیامبر حسنین را در این حد عالی مورد تکریم و محبت خویش قرار می داد و در حساس ترین حوادث تاریخ اسلام مثل روز مباهله این دو را به همراه خود بیرون برد، یک مساله عادی و اتفاقی نبوده، بلکه با معانی و مضامین مهمی که به شخصیت آن دو مربوط می شد، کاملا در ارتباط بود.
ویژگی های اخلاقی امام مجتبی
روزی امام حسن (علیه السّلام) در همان سنین خردسالی و زمانی که خلافت پدرش امیرالمؤمنین (علیه السّلام) غصب شد، وارد مسجد پیامبر شد و دید ابوبکر بالای منبر رفته و برای مردم خطبه می خواند؛ بلافاصله به ابوبکر رو کرد و فرمود: «انزل عن منبر ابی» از منبر پدرم (رسول ا...) فرود آی» ابوبکر در پاسخ گفت: راست گفتی، به خدا سوگند! که این منبر پدر توست نه منبر پدر من.... احساس قوی و فکر ثاقب امام حسن (علیه السّلام) متوجه نقشۀ دشمنان شده بود و از طرفی از نزدیک با حوادث آشنایی داشت و بلکه در عمق آن می زیست؛ از این رو طبیعی است که بداند مسئول است که این توطئه را نقش بر آب کند و حقوق اهل بیت (علیهم السّلام) را در وجدان و شعور امت زنده نگه دارد و از طرفی نیز بر وصی پیامبر لازم بود که مواظب باشد تا تشنجات و مسائل حادی پیش نیاید که به مصلحت اهل بیت و اسلام نباشد.
صلح امام
...
امام جعفر صادق (علیه السّلام) بنا به نقل مشهور در روز ولادت نبی گرامی اسلام (صلی الله علیه و آله وسلّم) یعنی ۱۷ ربیع الاول در شهر مدینه به دنیا آمد.
عموم مورخان سال ولادت ایشان را سال ۸۳ هجری ذکر کرده اند. در کتاب تاریخ تشیع آمده است:«امام جعفر صادق (علیه السّلام) در روز جمعه یا دوشنبه هفدهم ربیع الاول سال ۸۰ یا ۸۳ هجری، مصادف با ولادت رسول خدا (صلی الله علیه و آله وسلّم) دیده به جهان گشود. و در کتاب «موسوعة الامام الصادق» آمده است:«شهید اول در"دروس"، «نام یکی از کتاب های ایشان است.» روز ولادت حضرت را ۱۷ ربیع الاول سال ۸۳ هجری ذکر کرده است و همین قول مشهور نزد شیعه است. و این روزی است که رسول خدا در این روز به دنیا آمد. و این مطلب نزد ائمه اهل البیت ثابت می باشد. و البته اهل خانه بهتر از دیگران از وضع خانه خبر دارند». سپس ایشان می نویسد:«هم زمانی ولادت رسول خدا (صلی الله علیه و آله وسلّم) و امام صادق (علیه السّلام) می تواند به این نکته اشاره داشته باشد که همان گونه که رسول خدا (صلی الله علیه و آله وسلّم) دین اسلام را برای هدایت انسان ها آورد...، امام صادق (علیه السّلام) نیز با توفیقی که به واسطه شرایط زمانی برای ایشان حاصل شد، موفق شد آموزه های اسلامی را احیا کند و در جهان اسلام منتشر سازد».
والدین امام صادق
پدر بزرگوار امام جعفر صادق (علیه السّلام)، حضرت امام محمد باقر (علیه السّلام) و مادر گرامی آن حضرت «فاطمه» که به «ام فروه» مشهور است می باشد. (ام فروه کنیه ایشان بوده است.) امام صادق (علیه السّلام) همواره از مادر خویش به نیکی یاد می کرد و پارسائی، ایمان و نیکوکاری وی را می ستود. شیخ عباس قمی می نویسد: «امام صادق (علیه السّلام) در حق مادرش فرمود: "کانت امی ممن آمنت و اتقت و احسنت".مادرم از کسانی بود که ایمان آورد و پرهیزکاری و احسان و نیکوکاری پیشه کرد و خداوند نیکوکاران را دوست دارد».
مهم ترین القاب حضرت
از جمله مهم ترین القاب امام صادق (علیه السّلام) می توان به صابر، فاضل، طاهر و صادق اشاره کرد. «صادق» مشهورترین لقب آن حضرت است، که توسط رسول خدا (صلی الله علیه و آله وسلّم) به ایشان داده شد. امام سجاد (علیه السّلام) در روایتی از پدرش سپس از جدش و او از رسول خدا (صلی الله علیه و آله وسلّم) روایت کرده است که پیامبر اکرم (صلی الله علیه و آله وسلّم) فرمود:«وقتی فرزندم جعفر بن محمد بن علی بن حسین بن علی بن ابیطالب (علیه السّلام) به دنیا آمد، او را «صادق» بنامید. چرا که در اولاد او فردی همنام اوست که ادعای امامت خواهد کرد، «اشاره به جعفر کذاب، فرزند امام هادی (علیه السّلام) که ادعای نیابت امام حسن عسکری (علیه السّلام) را داشت.» در حالی که حقی در این رابطه ندارد و کذاب نامیده می شود».
شهادت حضرت
...
نبی مکرم اسلام حضرت محمد بن عبدالله (صلی الله علیه و آله وسلّم)، خاتم پیامبران و برترین شخصیت جهان هستی است، که با رسالت الهی خویش جهانیان را از ورطه جهالت و فساد، نجات داد و با تعالیم انسان ساز قرآن و سنت، راه سعادت و تکامل و پیشرفت را به بشر نشان داد و تمدن عظیم اسلامی را در سرزمینی که از تمدن و پیشرفت بهره چندانی نداشتند، پایه ریزی کرد. اسلام و آموزه های متعالی آن به سرعت در جهان پیشرفت کرد و مناطق وسیعی را در بر گرفت.
عموم مورخان سال ولادت آن حضرت را سال «عام الفیل» (۵۷۰ میلادی) نوشته اند. مشهور بین شیعیان هفدهم ماه ربیع الاول و در بین اهل سنت دوازدهم این ماه به عنوان روز ولادت ایشان مطرح است.طبری مورخ مشهور اهل سنت می نویسد: «از ابن اسحاق روایت شده که پیامبر خدا (صلی الله علیه و آله وسلّم) در عام الفیل، روز دوشنبه، دوازدهم ربیع الاول تولد یافت». ابن خلدون نیز می نویسد: «رسول خدا (صلی الله علیه و آله وسلّم) در عام الفیل، دوازدهم ربیع الاول، در سال چهلم پادشاهی کسری انوشیروان متولد شد». علامه مجلسی (رحمة الله علیه) در بحارالانوار آورده است: «شیعیان تقریبا همگی اتفاق دارند که تولد پیامبر (صلی الله علیه و آله وسلّم) روز جمعه ۱۷ ربیع الاول بوده است».
والدین پیامبر
نام پدر بزرگوار آن حضرت، «عبدالله» فرزند «عبدالمطلب» و مادر گرامی اش آمنه بنت وهب می باشد. زندگانی عبدالله با آمنه چندان طولانی نبود چرا که عبدالله دو ماه پیش از میلاد رسول خدا (صلی الله علیه و آله وسلّم) از دنیا رفت. یعقوبی می نویسد: «عبدالله بنا به نقل مورخان دو ماه پس از ولادت و به نقل بعضی دیگر دو ماه پیش از ولادت آن حضرت در سن ۲۵ سالگی بدرود حیات گفت».
جایگاه خاندان پیامبر
اجداد پیامبر در شهر مکه، از خاندان شریف و بزرگوار محسوب می شدند و مورد احترام اهل مکه بودند. و از مناصب مهمی برخوردار بودند. از این مناصب می توان به تولیت و کلید داری کعبه، سقایت (یعنی تهیه آب برای حاجیان) در ایام حج، رفادت (یعنی غذا دادن به حاجیان)، ریاست مکه و پرچم داری و فرماندهی سپاه اشاره کرد.
نتیجه دعای حضرت ابراهیم
...
حضرت علی (علیه السّلام) در سیزده رجب سال سی ام عام الفیل در خانه کعبه متولد شد. نام مادرش فاطمه بنت اسد و پدرش ابوطالب نام داشت، آن حضرت در بیست و یکم ماه رمضان المبارک در سال چهل هجری در شهر کوفه به شهادت رسیده و در نجف به خاک سپرده شد.
دوران کودکی علی (علیه السّلام) در دامان پیامبر گرامی اسلام و خانه ایشان سپری گشت. مورخان در این زمینه می نویسند: «یک سال قحطی بزرگی در مکه رخ دد، در آن زمان ابوطالب عمری پیامبر دارای عائله زیاد و هزینه سنگین بود. پیامبر به عموی خود عباس پیشنهاد کرد که برای بهتر شدن اوضاع مالی ابوطالب هر کدام فرزندی از وی را تحت تکفل بگیرند؛ عباس با موافقت ابوطالب، جعفر را به نزد خود برد و پیامبر نیز حضرت علی را به خانه خودش برد. حضرت علی (علیه السّلام) در خانه پیامبر بود تا اینکه، حضرت به نبوت مبعوث شد و علی (علیه السّلام) او را تصدیق و از او پیروی کرد.» خود آن حضرت درمورد آن دوران می فرماید: «.... من همچون بچه ای که به دنبال مادرش می رود همه جا همراه او می رفتم، هر روز یکی از فضائل اخلاقی خود را به من تعلیم می کرد و دستور می داد که از آن پیروی کنم.» در کتب صحاح اهل سنت روایت شده که وقتی جبرئیل برای نخستین بار بر پیامبر نازل گردید و او را به مقام رسالت مفتخر ساخت، علی (علیه السّلام) در کنار پیامبر اسلام بود» یکی دیگر از مفاخر حضرت اینست که اولین مرد مسلمان است؛ و تواریخ شیعی بالاجماع و تواریخ اهل سنت نیز در بسیاری از منابع خود این مطلب را تصریح نموده اند. پیش از همه خود پیامبر اکرم به پیشقدم بودن علی (علیه السّلام) اشاره می کند، که در میان جمعی از یاران خود فرمود:«نخستین کسی که در روز رستاخیز با من در کنار حوض ملاقات می کند پیشقدمترین شما در اسلام، علی بن ابیطالب است» دیگر اینکه پیامبر اسلام در مهمانی بستگان خود که تمامی آنها را به اسلام دعوت کرد، کسی جز علی (علیه السّلام) دعوتش را اجابت ننمود؛ که پس از سه بار اعلام حمایت علی (علیه السّلام) از پیامبر، حضرت دست خود را بر دست علی زد و دو جمله تاریخی خود را در مجلس بزرگان بنی هاشم فرمود:«هان ای خویشاوندان و بستگان من! علی برادر و وصی و خلیفۀ من در میان شماست» از مفاخر علی (علیه السّلام) نمی توان در یک مقاله کوتاه سخنی گفت، لکن به اختصار به برخی از آنها اشاره می شود.آیه ۲۰۷ سورۀ مبارکه بقره «و من الناس من یشری نفسه ابتغاء مرضات الله والله رؤوف بالعباد؛ بعضی از مردم با ایمان، جان خود را برای کسب خشنودی خدا می فروشند و خداوند نسبت به بندگانش مهربان است».که عموم مفسران از جمله مفسران اهل سنت قائلند که این آیه دربارۀ فداکاری بزرگ علی (علیه السّلام) در لیلة المبیت (آن شبی که بجای پیامبر، علی (علیه السّلام) خوابید تا حضرت به مدینه هجرت کنند) نازل شده است.
امام علی بعد از هجرت
یکی از افتخارات حضرت علی (علیه السّلام) این بود که عقد اخوت او با پیامبر گرامی اسلام بود. پیوند برادری از اصول اجتماعی آئین اسلام است. پیامبر پس از ورود به مدینه دستور داد تا بین مهاجران و انصار، پیمان برادری بوجود آید، البته هر دو نفری که با هم برادر می شدند، از نظر کمالات و فضیلت شبیه هم بودند، پس از آنکه برای هر کدام برادری تعیین کردند، علی (علیه السّلام) که تنها مانده بود با چشمانی اشکبار به حضرت عرض کرد:«بین من و کسی برادری برقرار نکردی! »حضرت رسول فرمودند:«تو برادر من در دو جهان هستی.» این موضوع میزان فضیلت علی (علیه السّلام) را به خوبی نمایان می کند.علی (علیه السّلام) در بیست و شش غزوه همراه پیامبر بود و فقط در غزوۀ تبوک که بیم آن می رفت، منافقان در غیاب پیامبر در مدینه توطئه کنند، حضرت علی (علیه السّلام) به دستور پیامبر در مدینه ماند. در جنگ بدر که در سال دوم هجرت رخ داد، علی (علیه السّلام) در جنگ تن به تن با ولید، دائی معاویه روبرو شد و بلافاصله وی را از پای درآورد. سپس به کمک همرزم خود عبیده رفت و عتبه که جد معاویه بود را نیز به هلاکت رساند. مرحوم شیخ مفید، نام سی و شش تن از کشتگان مشرک جنگ بدر را می نویسد: «راویان شیعه و سنی به اتفاق نوشته اند که این عده را علی بن ابیطالب (علیه السّلام) شخصا کشته است، به جز کسانی که در مورد قاتل آنان اختلاف است و یا علی در کشتن آنان با دیگران شرکت داشته است.»، در جنگ احد نیز که در سال سوم رخ داد حضرت علی (علیه السّلام) تمامی پرچمداران قریش را که از قبیله بنی عبدالدار و معروف به شجاعت بودند، به هلاکت رساند، یکی از مورخین می گوید:«کسی که پرچمداران قریش را شکست داد علی (علیه السّلام) بود... پیامبر اسلام گروهی از مشرکین را مشاهده کرد که عازم حمله بودند به علی (علیه السّلام) دستور داد به آنان حمله کند، علی (علیه السّلام) نیز با حمله به آنان و کشتن چند تن، موجبات متفرق شدن آنان را فراهم کرد، باز گروهی دیگر آمدند و علی (علیه السّلام) مجدد به دستور پیامبر به آنان حمله کرد. در این هنگام فرشته وحی به پیامبر عرض کرد:«این نهایت فداکاری است که علی (علیه السّلام) از خود نشان می دهد».رسول خدا فرمود:«او از من است و من هم از او هستم».در این هنگام صدائی از آسمان شنیدند که می گفت:«لاسیف الا ذوالفقار ولافتی الا علی» «هیچ شمشیری جز ذوالفقار و هیچ جوانمردی جز علی نیست»در جنگ خندق نیز علی (علیه السّلام) با جنگاور عرب "عمرو بن عبدود" مبارزه کرد و او را از پای درآورد، پیامبر اسلام در مورد علی (علیه السّلام) می فرماید:«لمبارزة علی بن ابیطالب لعمرو بن عبدود یوم الخندق افضل من اعمال امتی الی یوم القیامه»«همانا مبارزه علی (علیه السّلام) با عمرو بن عبدود در روز (جنگ) خندق برتر از اعمال امت من تا روز قیامت است». جمله پیامبر در مورد علی (علیه السّلام) در جنگ خیبر نیز که فرماندهان اعزامی حضرت، موفق به فتح برخی از قلعه ها نشده بودند، از دیگر افتخارات علی (علیه السّلام) است؛«فردا این پرچم را بدست کسی خواهم داد که خداوند این دژ را بدست او می گشاید، کسی که خدا و رسول خدا را دوست می دارد و خدا و رسولش نیز او را دوست می دارند».
امام علی بعد از وفات پیامبر
پس از رحلت رسول خدا، با اینکه در حجة الوداع علی (علیه السّلام) بعنوان خلیفه معرفی شده بود و جمله معروف:«من کنت مولاه فهذا علی مولاه»را تمامی مردم شنیده بودند. از دور علی (علیه السّلام) پراکنده شدند و بیست و پنج سال حضرت، خانه نشین شد. و در این مدت علی (علیه السّلام) به تصریح خودش برای حفظ اسلام و محکم شدن پایه های دین سکوت کرد. بعد از آن زمان طولانی و تاریک، مردم مجددا به حضرت روی آوردند، لیکن پس از قبول خلافت با بی مهری یاران و کینه توزی دشمنان خود مواجه شدند و چهار سال و چند ماه حکومت خود را با جنگ و سختی سپری نمودند و بالآخره در شب نوزدهم رمضان المبارک سال چهل هجری بدست یکی از خوارج بنام "عبدالرحمان بن ملجم مرادی" ضربت خورده و در بیست و یکم همان ماه به شهادت رسیدند.


میلاد در دانشنامه ویکی پدیا

میلاد
میلاد نامی ایرانی و به معنای ولادت و به دنیا آمدن است. میلاد شاید به یکی از افراد زیر اشاره داشته باشد:
میلاد کی مرام - بازیگر سینما و تلویزیون
میلاد وزیری - کماندار تیم ملی ایران در بازی های المپیک ۲۰۱۲ لندن
میلاد اسدی - از رهبران دفتر تحکیم وحدت
میلاد اکبری - بازیکن فوتبال
میلاد رخشان - بازیکن فوتبال
میلاد زنیدپور - بازیکن فوتبال
میلاد سرلک - بازیکن فوتبال
میلاد عبادی پور عضو تیم ملی والیبال ایران
میلاد فخرالدینی - بازیکن فوتبال
میلاد فراهانی - بازیکن فوتبال
میلاد کمندانی - بازیکن فوتبال
میلاد میداوودی - بازیکن فوتبال
میلاد نوری - بازیکن فوتبال
میلاد نامی ایرانی برای مردان است.
میلاد (شاهنامه)
میلاد (فیلم)
میلاد همچنین ممکن است به یکی از موارد زیر اشاره داشته باشد:
نام ایرانی مردانه -میلاد یکی از پهلوانان ایرانی شاهنامه در زمان کی کاووس است. وقتی که کی کاووس آهنگ لشکرکشی به مازندران را می کند، ایران را به میلاد می سپارد و به او سفارش می کند که در صورت پیش آمدن مشکلی، نامه ای به زال زر در زاول بنویسد.
بر پایهٔ گفتهٔ تئودور نلدکه، نام میلاد دگرگون شدهٔ نام «مهرداد» است که با گذشت زمان به گونهٔ «میلاد» درآمده است. او پدر گرگین است.
از میلاد سخنی مفصّل در شاهنامه به میان نمی آید فقط در اوایل حکومت کیکاووس که هنوز هم چندان مقتدر نشده بود و تازه داشت اراضی شاهک های پیرامون خود را مانند شاه مازندران و شاه هاماوران و دیگر اراضی مستقل و نیمه مستقل را تحت انقیاد خویش درمی آورد، از میلاد یادی شده است. او و پسرش گرگین در جنگ های ایران و توران مشارکت دارد. متفقین که توانستند علیه دشمن مشترک یعنی توران با محوریت کیکاووس یک اتحادیه نظامی تشکیل دهند، عبارت بودند از طوس از ایران، گودرز از اردبیل، قارن از ری و کیکاووس احتمالاً از البرز بود.
میلاد فیلمی به کارگردانی و نویسندگی ابوالفضل جلیلی و تهیه کنندگی علی فخر شفائی ساخته سال ۱۳۶۳ است.
جشنواره فیلم فجر ـ دوره سوم
جشنواره بین المللی فیلم روتردام ـ دوره بیست و هشتم (هلند)
یک کارمند راه آهن به دلیل مبارزه علیه رژیم سلطنتی دستگیر و به تهران منتقل می شود. فرزند او، میلاد، شاهد دستگیری پدر است. او همراه مادر و خواهر کوچکش راهی پایتخت می شود و برای یافتن پدر به زندان های مختلف مراجعه می کند.
میلاد ابطحی (انگلیسی: Milad Abtahi؛ زادهٔ ۸ ژانویه ۱۹۹۲) یک بازیکن فوتبال اهل ایران است.
تعداد بازی ها و گل ها فقط مربوط به بازی های لیگ داخلی است و آمار به روز شده در تاریخ ۹ آوریل ۲۰۱۵.
از باشگاه هایی که در آن بازی کرده است می توان به باشگاه فوتبال راه آهن و باشگاه فوتبال پیکان تهران اشاره کرد.
میلاد احمدیان (زادهٔ ۳۰ مهٔ ۱۹۹۳) یک بازیکن فوتبال اهل ایران است.
تعداد بازی ها و گل ها فقط مربوط به بازی های لیگ داخلی است و آمار به روز شده در تاریخ ۸ مارس ۲۰۱۵.
از باشگاه هایی که در آن بازی کرده است می توان به باشگاه فوتبال پیکان تهران و باشگاه فوتبال استیل آذین تهران اشاره کرد.
میلاد اسدی (زاده ۲ اردیبهشت ۱۳۶۵ در تهران) یکی از رهبران دفتر تحکیم وحدت است که پس از اعتراضات انتخابات ریاست جمهوری دهم در ۹ آذر ۱۳۸۸ دستگیر و پس از چندین ماه زندان انفرادی به ۷ سال زندان محکوم شد. در نوزدهم اردیبهشت ماه سال ۸۸، پس از سه بار تعویق زمان برگزاری دادگاه، در شعبۀ ۲۸ دادگاه انقلاب به ریاست قاضی مقیسه این دانشجو محکوم شد. جرم های او شامل اقدام علیه امنیت ملی و تبلیغ علیه نظام(۵ سال) و توهین به رهبری(۲ سال) هستند میلاد اسدی سرانجام در شهریور ماه ۱۳۹۰ پس از نوشتن درخواست عفو خطاب به رهبر جمهوری اسلامی از زندان اوین آزاد شد.
میلاد اکبری (انگلیسی: Milad Akbari؛ زاده ۱۷ اکتبر ۱۹۹۰) یک بازیکن فوتبال اهل ایران است.
تعداد بازی ها و گل ها فقط مربوط به بازی های لیگ داخلی است.
انتقال میلاد اکبری از نساجی مازندران به راه آهن تهران در فصل ۹۳-۹۴ رخ داده است.
وی بازیکن پیشین تیم ملی جوانان و تیم ملی امید و استقلال بوده است.
میلاد بابانژاد متولد ۱۳۶۳ در تهران، نویسنده و مترجم حوزه کتاب های ادبیات کودک و ادبیات داستانی نوجوانان و جوانان است. اغلب ترجمه های وی از نویسندگان جنجالی با رمان های نخست است که از میان آنها می توان به انجی توماس و سالی نیکولز اشاره داشت. بیشتر ترجمه ها به صورت مشترک و به اتفاق همسر ایشان، الهه مرادی صورت پذیرفته است. کتاب نفرتی که تو می کاری، به ترجمهٔ ایشان همزمان با رسیدن به چاپ چهارم در ایران، رتبه اول را به عنوان برنده بخش بهترینِ بهترین ها از میان ۱۷۰ برنده پیشین جوایز برگزیده خوانندگان گودریدز را کسب کرد. این کتاب همچنین با گرفتن هشت ستاره که بیشترین امتیاز ممکن است نامزد جایزه کتاب ملی آمریکا شده است. ترجمه ایشان از کتاب خطای ستارگان بخت ما در مرداد ماه سال ۱۳۹۷ توانست عنوان پرفروش ترین کتاب های حوزه کتاب کودک و نوجوان را به دست آورد.
عنوان: نفرتی که تو می کاری/ انجی توماس/ ترجمه مشترک با الهه مرادی (تهران: نشر نون) شابک:۹۷۸-۶۰۰-۸۷۴۰-۱۱-۷
عنوان: خطای ستارگان بخت ما/ جان گرین/ ترجمه مشترک با الهه مرادی (تهران: نشر پیدایش) شابک:۹۷۸-۶۰۰-۲۹۶-۱۱۵-۰
عنوان: چه جوری تا همیشه زنده باشی/ سالی نیکولاس/ ترجمه مشترک با الهه مرادی (تهران: نشر پیدایش) شابک:۹۷۸-۶۰۰-۲۹۶-۵۷۹-۰
عنوان: جزیره ی خودمان/ سالی نیکولاس/ ترجمه مشترک با الهه مرادی (تهران: نشر پیدایش) شابک:۹۷۸-۶۰۰-۲۹۶-۵۷۴-۵
عنوان: هر دو در نهایت می میرند/ آدام سیلورا/ ترجمه مشترک با الهه مرادی (تهران: نشر نون) شابک:۹۷۸-۶۰۰-۸۷۴۰-۲۵-۴
عنوان: سیزده صندلی/ دیو شلتون/ ترجمه مشترک با الهه مرادی (تهران: نشر پیدایش) شابک:۹۷۸-۶۰۰-۲۹۶-۶۱۲-۴
میلاد باقری (زادهٔ ۲۰ آبان ۱۳۷۳) یک بازیکن فوتبال اهل ایران است که در پست مدافع میانی در استقلال تهران بازی می کند.
تعداد بازی ها و گل ها فقط مربوط به بازی های لیگ داخلی است.
پارس جنوبی جم
وی در فصل نقل و انتقالاتی ۲۰۱۶ به تیم پارس جنوبی جم پیوست و پس از یک فصل حضور در این تیم از این تیم جدا شد.
مس کرمان
میلاد بدرقه (زادهٔ ۱۷ اوت ۱۹۹۶) بازیکن فوتبال اهل ایران است که در پست هافبک برای باشگاه فوتبال فولاد خوزستان در لیگ برتر خلیج فارس بازی می کند.
تعداد بازی ها و گل ها فقط مربوط به بازی های لیگ داخلی است.
۱۰٬۰۰۰ سال پیش از میلاد (به انگلیسی: B.C. 10,000) عنوان فیلمی به کارگردانی رولند امریش است که در ۷ مارس سال ۲۰۰۸ منتشر شد.
استیون استریت
کمیلا بل
مارکو خان
کلیف کرتیس
ناتانعال برینگ
عمر شریف
«۲۴۰۰ بعد از میلاد» (انگلیسی: 2400 A.D.) یک بازی ویدئویی در سبک بازی ماجراجویی است که توسط Origin Systems و در سال ۱۹۸۷ و در پلت فرم داس منتشر شده است.
«آشوب پس از میلاد» (به انگلیسی: Chaos A.D.) آلبومی از سپولترا است که در September 2, 1993 (1993-09-02) منتشر شد.
نمایش از اطراف میلاد نمایش نامه ای ایرانی به نویسندگی و کارگردانی حمید دهقانی در سال ۱۳۸۹ است. این نمایش، خلاقانه، با سطح کیفی بالا، جسور و نو بوده و بدون داشتن بازیگران ستاره، نمایشی شاخص بود به طوری که در دوازدهمین جشنواره بین المللی تئاتر دانشگاهی با استقبال تماشاگران و داوران مواجه شد، به عنوان نمایش برگزیده معرفی شد و جایزه های کارگردانی، نمایشنامه نویسی و بازیگری زن و مرد را دریافت کرد. این نمایش را می توان امپرسیونیستی شمرد.
بهترین بازیگر زن دوازدهمین جشنواره بین المللی تئاتر دانشگاهی
بهترین بازیگر مرد دوازدهمین جشنواره بین المللی تئاتر دانشگاهی
بهترین نمایشنامه دوازدهمین جشنواره بین المللی تئاتر دانشگاهی
لوح تقدیر کارگردانی در دوازدهمین جشنواره بین المللی تئاتر دانشگاهی
بازیگران این نمایش در سال ۸۹ عبارت بودند از علیرضا باقری، فاطمه فخرایی، علیرضا کیمنش، آوا شریفی و حمید دهقانی. دستیار کارگردان علیرضا عیسوی بوده و منشی صحنه الهام ایروانی بود. طراحی نور این نمایش را رضا بهجت بر عهده داشت.
این نمایش داستان خانواده ای است که با ماشین پدر، برای دیدن پسر خود به تهران می آیند و در مسیر اتفاقی برای آن ها رخ می دهد. روایت غیرخطی و شکست زمان از ویژگی های آن است.
این نمایش در دوازدهمین جشنواره بین المللی تئاتر دانشگاهی با استقبال تماشاگران و داوران مواجه شد.
برج میلاد نام برج مخابراتی چندمنظوره ایست که در شمال غربی تهران، پایتخت ایران قرار دارد. این برج با ارتفاع ۴۳۵ متر، بلندترین برج ایران، ششمین برج بلند مخابراتی جهان و نوزدهمین سازهٔ بلند نامتکی جهان است. این برج با ۱۳ هزار متر زیربنا از نظر وسعت کاربری سازهٔ رأس برج در میان تمامی برج های مخابراتی دنیا مقام نخست را دارد. برج میلاد به دلیل بلندی بسیار و شکل ظاهری متفاوتش، تقریباً از همه جای تهران نمایان است و از این رو، یکی از نمادهای پایتخت ایران به شمار می آید. برخی بر این باورند که این برج روی سامانه گسل شهرک غرب ساخته شده است.
دسترسی همگانی با سطح سرویس دهی مطلوب
قرارگیری در مرتفع ترین نقاط شهر
اشراف بر زیباترین مناظر و نقاط شهر
فضائی لازم جهت عملکردهای پیشنهادی و توسعه آتی
مجهز بودن به تأسیسات زیر بنایی
فاصله مناسب با پایانه های مهم مانند فرودگاه و ایستگاه راه آهن
ایجاد پوشش تلویزیونی
قابلیت ارتباط و دید مستقیم با ایستگاه های مخابراتی
استقرار در میان کاربری های هماهنگ و غیر مزاحم
استقرار در امتداد محورهای عمده شهر
پتانسیل برقراری ارتباط بصری با دیگر نشانه ها و فضاهای شهری
قابلیت برخورداری از فضاهای سبز یا دیگر عناصر طراحی محیطی
دربارهٔ بیشینهٔ طراحی و ساخت این برج دو دیدگاه عمده وجود دارد. در برخی از منابع سخن از ایدهٔ ساخت یک برج مخابراتی آمده است که مختصات و مشخصات اجرای آن الزاما برج میلاد امروزی نیست و ساخت یک برج مخابراتی را بخشی از طرحی بسیار بزرگ تر به نام شهستان پهلوی قلمداد می کند.
از سوی دیگر منابعی نیز طراحی و ایدهٔ ساخت آنرا تماماً متعلق به بعد از انقلاب ایران می دانند: طرح و ایدهٔ ساختن یک نماد جدید برای شهر تهران، در اوایل دههٔ ۷۰ مطرح گردید و از همان زمان شهرداری تهران تحقیقات گسترده ای برای پیدا کردن محلی مناسب برای ساخت و طراحی آن آغاز کرد. در مطالعات اولیهٔ برج میلاد، ۲۱ نقطه از تهران برای احداث برج مورد بررسی قرار گرفتند که از میان آنها ابتدا چهار نقطه و سپس در نهایت تپه های کوی نصر انتخاب و پروژهٔ طراحی و ساخت برج میلاد آغاز شد.
غلامحسین کرباسچی معتقد است طرح برج میلاد در دوره شهرداری او و با توجه به سفرهای خارجی اش ارائه شده است. او می گوید: «در بازدیدهای مختلفی که از شهرهای بزرگ دنیا داشتیم، می دیدیم که ساختمان های مختلفی در این شهرها وجود دارد که هم به نوعی سمبل شهر است و هم جاذبه توریستی است برای شهر.»پیشنهاد ساخت یک برج و تالار نمادین برای شهر تهران در سال ۱۳۷۰، در زمانی که مسعود رجب پور شهردار تهران بود، مطرح شد و در پایان سال ۱۳۷۲، محل کنونی از میان ۱۷ نقطه پیشنهادی ساخت آن برگزیده شد.
مختصات: ۳۵°۴۴′۵۶″ شمالی ۵۱°۲۲′۴۷٫۲۲″ شرقی / ۳۵٫۷۴۸۸۹°شمالی ۵۱٫۳۷۹۷۸۳۳°شرقی / 35.74889; 51.3797833
سایت بیمارستان میلاد http://www.miladhospital.com
http://www.mehrnews.com/tag/بیمارستان+میلاد
بیمارستان میلاد که متعلق به سازمان تأمین اجتماعی است در مجاورت اتوبان همت، اتوبان حکیم و برج میلاد در تهران واقع شده است. بیمارستان تخصصی و فوق تخصصی هزار تختخوابی میلاد به منظور تأمین بخشی از نیازهای درمانی ایران و بیمه شدگان سازمان تأمین اجتماعی، در تیر ماه ۸۰ افتتاح گردید.
بیمارستان میلاد دارای بخشهای متعدد تخصصی و پزشکان مختلفی نیز می باشد که با توجه به رایگان بودن خدمات برای بیماران بیمه شده سازمان تأمین اجتماعی (کلیه مراکز درمانی سازمان تأمین اجتماعی خدمات خود را به صورت رایگان در اختیار بیمه شدگان تأمین اجتماعی قرار می دهند) با استقبال بیمه شدگان مواجه شده است.
این بیمارستان در بعضی زمینه ها مانند لیزر پزشکی و جراحی با اشعه گاما (گاما نایف) پیشرو بوده است.
پس از میلاد یا انو دامینی (لاتین: anno Domini) که مخفف آن "AD" است معرف یک مبدأ تاریخ است که بر پایه سال باستانی - تخمینی مورد قبول تولد مسیح ناصری قرار دارد. به همین شکل، «پیش از میلاد» (از یونان باستان «کریستوس» یا تدهین شده «اشاره به عیسی مسیح»، مخفف شده به «بی سی»"BC" که در زبان انگلیسی مورد استفاده قرار گرفته و به سال های قبل از شروع این مبدأ اشاره دارد. برخی از افراد غیر مسیحی از مخفف های ای دی و بی سی بدون اشاره به دلالت مسیحی بودن آن، استفاده می کنند. بعضی از مردم ترجیح می دهند از عبارات جایگزین مانند «سی ای» و «بی سی ای» استفاده نمایند و علت آن را نیز خنثی بودن بیشتر این نوع الفاظ ذکر می کنند (رجوع کنید بهعصر مشترک).
در ازمنه مدرن معنای حلول مشابه مفهوم بارداری است ولی برخی نویسندگان سنتی مانند بیدی حلول را به عنوان ولادت در نظر می گیرند.
سال مدنی یا کنسولی از ۱ ژانویه آغاز می شود ولی آغاز سال دیوکلیشن ۲۹ اوت است.
در لیست کنسول ها نا هماهنگی های زیادی بچشم می خورد
جمع بندی های مغشوش در سال امپراطورهای رگنال وجود دارد
این تخصیص جهت شمارش سالیان در «عصر مسیحیت» و به صورت مرسوم در ژولیوس و تقویم مسیحی بکار گرفته می شود. به صورت کامل تر، شمار سال ها را همچنین می توان به عنوان «انو دامینی نوستری ایسو کریستی» («در سال های سرور ما عیسی مسیح»). تاریخ گذاری «انو دامینی» برای اولین بار در سال ۵۲۵ مورد محاسبه قرار گرفته و در سال های قرن هجدهم در اروپای غربی استفاده از آن شروع شد.
شمار سالیان بر اساس عصر مسیحیت اکنون در بسیاری از مناطق جهان مورد استفاده قرار دارد. این استفاده هم شامل موارد تجاری و هم موارد علمی می گردد. برای دهه های متوالی، این تاریخ به عنوان استاندارد جهانی پذیرفته شده و توسط سازمان های بین المللی مانند سازمان ملل و اتحادیه پستی جهانی مورد استفاده قرار گرفته است. این موضوع بخاطر رواج مسیحیت در دنیای غرب، تأثیر فوق العاده دنیای غرب بر علوم، فناوری و تجارت و همچنین این واقعیت که تاریخ خورشیدی تقویم مسیحیت برای زمانی دراز، به عنوان ابزار صحت فضائی در نظر گرفته می شود، است.>نام مرجع = «گریگوری»<سال مرجع در تقویم مسیحیت ۲۴۲۵/۳۶۵ روز است. این میزان حدود سال استوائی را در پنج هزاره قبل مشخص می کند. مدت سال استوائی اصلی (شاخص) اکنون نزدیک ۲۴۲۱۸۷۵/۳۶۵ روز است. یعنی ۲۷ ثانیه / سال کوتاه تر. بهرحال، مرتبط با سال نقطه اعتدالین، آنچه برای تعیین تاریخ مسیحیت عید پاک مهم است، تعریف قدیمی تر لیلیوس از سال بوده و ارزش خیلی خوبی است. «سال نقطه اعتدالین» و «سال شاخص استوائی» را حتی برخی افراد تحصیل کرده قرن بیستم، به اشتباه یکسان می دانند.>/عطف<
انگلیسی به کپی کردن استفاده لاتین در قرار دادن حروف مخفف «قبل» از رقم سال برای ای دی پرداخته ولی بی سی را «بعد» از رقم سال قرار می دهد؛ به عنوان مثال ۶۴ بی سی، ولی ای دی ۲۰۰۶.
پ.م. کوتاه شدهٔ پیش از میلاد است که برخی به دلیل پارسی بودن از آن به جای ق.م. (قبل از میلاد) یا پ.م. (پیش از میلاد) استفاده می کنند، که همه به معنی سال های پیش از زادروز و ولادت مسیح می باشند. در انگلیسی BC یا B.C. که کوتاه شده Before Christ (پیش از مسیح) به کار می رود یا معادل گاه شماری عصر حاضر آن که استفاده از آن رو به گسترش است BCE یا B.C.E. که کوتاه شدهٔ (Before the Common Era) است به کار می رود.
پس از میلاد
روی هم رفته آدمی برای به کاربردن و نگارش زمان رویدادها، به یک خاستگاه یا مبداء زمان نیاز دارد و این خاستگاه می تواند هر رویدادی باشد. در کشورهای غربی و بیش تر کشورهای جهان، رویدادها را چه پیش و چه پس از زایش مسیح، بر پایهٔ آن می سنجند، اما در ایران بیش تر رویدادهای کهن را که پیش از زایش مسیح روی داده است را بر پایهٔ زادروز مسیح و نیز رویدادهای پس از آن را هم تا پیش از پیدایش اسلام بر همان پایه می سنجند. ولی رویدادهای پس از پیدایش اسلام را بیش تر از هجرت و کوچ پیامبر اسلام از مکه به مدینه می سنجند، که خود به دلیل پیشینهٔ باور و پذیرش اسلام به عنوان دین راستین در میان ایرانیان است. اگرچه همین رویداد هجرت و کوچ از مکه به مدینه را نیز بر پایهٔ سال های خورشیدی می سنجند که خود برگرفته از پیشینهٔ کهن ایرانیان است. به همین دلیل تاریخ هجری خورشیدی با تاریخ هجری قمری ناهمسان است و تاریخ هجری خورشیدی به دلیل درازتر بودن همواره کم تر از هجری قمری خواهد بود.
در زمان محمدرضاشاه یک بار تصمیم گرفته شد تا تاریخ ایران از آغاز شاهنشاهی هخامنشی (بیش از ۲۵۰۰ سال) در ایران گذارده شود، که به دلیل اعتراضات مردمی و روحانیت، به شکل پیشین آن(بیش از ۱۳۵۰ سال) بازگشت.
اگرچه همین تاریخ شاهنشاهی هخامنشی نیز جای شگفتی دارد و تاریخ راستین آغاز شاهنشاهی در ایران نیست. چراکه شاهان تمدن ایلامی که نام بیش تر آن ها نیز در تاریخ ذکر شده است در بیش از ۵۰۰۰ سال پیش در ایران فرمانروایی می کردند. اصرار برخی بر نشان دادن آغاز تاریخ ایران از پادشاهی هخامنشی(بیش از ۲۵۰۰ سال پیش) یا در درازترین شکل خود تاریخ آغاز آیین زرتشتی (بیش از ۳۷۰۰ سال پیش) و آیین میترایی (بیش از ۷۰۰۰ سال پیش) که این دو هیچ پایهٔ استوار تاریخی هم ندارند و تنها برپایهٔ حدس و گمان نگاشته شده اند، و حتی با بسیاری از منابع تاریخی متعارض هستند، بیانگر انگیزه هایی خاص از سوی حامیان اصلی این اندیشه هاست. حال آن که ایلامیان در بیش از ۷۰۰۰ سال پیش و مادها که نام همهٔ شاهان آن ها نیز در تاریخ ذکر شده است، در ۳۱۰۰ سال پیش بر فلات ایران حکم می راندند. گذشته از آن تمدن جیرفت در کرمان ایران نیز که اعتبارش بسیار بیش تر از تاریخ زرتشتی و میترایی است، مربوط به ۷۰۰۰ سال پیش می باشد. البته هنوز پژوهش ها در کاوشگاه جیرفت به پایان نرسیده و گمان می رود با پایان این پژوهش ها یافته های تاریخی جهان دگرگون شود.
خورشیدگرفتگی ۱ آوریل ۱۳۷۲ پیش از میلاد (به انگلیسی: Solar eclipse of 1 April 1372 BC) یک خورشیدگرفتگی از نوع خورشیدگرفتگی جزئی است. این خورشیدگرفتگی در تاریخ ۱ آوریل ۱۳۷۲ پیش از میلاد روی داد که زمان اوج آن، ساعت ۱۲:۴۴:۴۳ به وقت ساعت هماهنگ جهانی بوده است.
خورشیدگرفتگی ۱ آوریل ۱۳۹۱ پیش از میلاد (به انگلیسی: Solar eclipse of 1 April 1391 BC) یک خورشیدگرفتگی از نوع خورشیدگرفتگی کامل است. این خورشیدگرفتگی در تاریخ ۱ آوریل ۱۳۹۱ پیش از میلاد روی داد که زمان اوج آن، ساعت ۱۴:۵۰:۱۴ به وقت ساعت هماهنگ جهانی بوده است. مدت زمان و طول این خورشیدگرفتگی ۰۴ دقیقه و ۲۲ ثانیه بود.


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

میلاد در دانشنامه آزاد پارسی

در شاهنامۀ فردوسی دو تن بدین نام خوانده شده اند؛ ۱. دلاور ایرانی و پدر گُرگین که کِیکاووس، به هنگام رفتن به مازندران، ایران زمین و کلید گنجیه ها و تاج و نگین پادشاهی را به او سپرد. گویند بهرام چوبین آهنگ آن را داشته است که، با نابودکردن ساسانیان، آیین خاندان میلاد را زنده کند؛ ۲. از دلاوران و بلندپایگان ایران که نامش در شمار کسانی آمده است که در پای گور یزد گرد سوم بر سر جانشینی او انجمن کردند.

میلاد در جدول کلمات

میلاد
روزتولد
جهانگشایی که در سال331 پیش از میلاد تخت جمشید را تسخیر کرد
اسکندر مقدونی
خرابه ای در آتن متعلق به قبل از میلاد مسیح
آکروپلیس
ساخته اکران نشده امیراحمد انصاری با بازی علیرضا کمالی | میلاد کی مرام | مینا ساداتی | مجید واشقانی و جمشید هاشمپور
هاری
ساخته تحسین شده محمد علی باشه آهنگر با حضور حمیدرضا آذرنگ | هومن برق نورد | مصطفی زمانی | همایون ارشادی و میلاد کی مرام
ملکه
ساخته چندی پیش اکران شده محمدحسین فرحبخش با بازی سحر دولتشاهی | میلاد ک یمرام | فرهاد اصلانی و باران کوثری
مستانه
ساخته در مراحل فنی امیر احمد انصاری با حضور علیرضا کمالی | جمشید هاشم پور | هنگامه قاضیانی و میلاد کیمرام
هاری
ساخته مصطفی کیایی با بازی مصطفی زمانی | هانیه توسلی | میلاد ک یمرام | محسن کیایی و سام قریبیان
خط ویژه
سریالی از سیروس مقدم با بازی حمید گودرزی | میلاد کی مرام | اشکان خطیبی و یوسف تیموری که پارسال روی آنتن شبکه یک بود
بچه های نسبتا بد
عید میلاد مسیح
نویل

معنی میلاد به انگلیسی

birth (اسم)
اغاز ، پیدایش ، زایش ، تولد ، میلاد
birth of christ (اسم)
میلاد
date of birth (اسم)
میلاد ، تاریخ تولد

میلاد را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Twitter LinkedIn

پیشنهاد کاربران درباره معنی میلاد

احمد میلاد شاهوار ١٧:٤٤ - ١٣٩٧/٠٨/١٠
میلاد یک ورزشکار پرورش اندام دارای اخلاق نیکو شخصی که همواره به مردم کمک میکند و دوست و رفیق مردم است و دارای دانش بی‌نظیر
و همچنان به معنی امید و هیله و مهتاب کامل
چو نام میلاد به زبان آیت
ستاره های هوا به چشمآن آیت
|

محدثه💫 ١٥:٤٠ - ١٣٩٧/١١/٢١
نام یکی از دلیران ایرانی
|

میلاد ١٤:٢٩ - ١٣٩٧/١٢/٢٥
میلاد ینی کسی که میل یا توانایی انجام هر کاری را دارد
ینی کسی که صاحب اختیار است میل آد
میل ینی تمایل
آد از خانواده‌ی آمدن به معنای خواستن
|

میلاد ٠١:٥٤ - ١٣٩٨/٠١/٠٣
میلاد ینی خاک پای همه
|

میلاد ٠٢:٠٣ - ١٣٩٨/٠١/٠٩
میلاد یعنی مرام مردانگی
|

میلاد ١٠:٥٠ - ١٣٩٨/٠١/١٢
چاکر همه
|

میلاد ١٣:٣٥ - ١٣٩٨/٠٣/٠٥
میلاد یعنی یه خردادی باحال مثل من
|

میلاد ١٤:٠٥ - ١٣٩٨/٠٣/١٣
یعنی سرشار از بلندی ها بزرگی ها تمایل داشتن به همه چیز
|

امیرعلی ١٤:١٢ - ١٣٩٨/٠٣/١٨
میلاد یعنی خجسته ( مبارک ) .مثل پسر خالم.
|

میلاد ٠٠:٥٩ - ١٣٩٨/٠٤/٢٩
میلاد نام یکی ازپلوانان پدرگرگین شاه پهلوان و پادشاه مازندران وگرگان ویکی از پهلوانان زمان کیکاووس بن ووشمگیر در گرگان و مازندران
|

مریم ٠٠:١٨ - ١٣٩٨/٠٦/١٠
میلاد ینی عشق
|

Milad ٠٢:١٦ - ١٣٩٨/٠٦/٢١
میلاد یعنی تولد امید به آینده انسانیت
|

پیشنهاد شما درباره معنی میلادنام نویسی   |   ورود

تازه ترین پیشنهادها

ا.امين > دادرسان
کورش شیرازی > یاقچی یول
فرشاد > paraphrase
کورش شیرازی > یاقچی
پیمان > nonchalance
zb > cross
نعمت الله سیادت مقدم شاعر > وقاهت
Ali > سخن بیهوده

نگارش واژه نو   |   پیشنهادهای امروز

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• لیست کامل پزشکان بیمارستان میلاد   • بیمارستان میلاد اصفهان   • آزمایشگاه بیمارستان میلاد   • بیمارستان میلاد لاهیجان   • خدمات دندانپزشکی بیمارستان میلاد   • نوبت دهی بیمارستان   • هزینه دندانپزشکی بیمارستان میلاد   • بیمارستان های تامین اجتماعی تهران   • معنی میلاد   • مفهوم میلاد   • تعریف میلاد   • معرفی میلاد   • میلاد چیست   • میلاد یعنی چی   • میلاد یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی میلاد
کلمه : میلاد
اشتباه تایپی : ldghn
آوا : milAd
نقش : اسم
عکس میلاد : در گوگل


آیا معنی میلاد مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 95% )