انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی فارسی به انگلیسی انگلیسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات کلمات اختصاری لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

98 951 100 1

میهن

/mihan/

مترادف میهن: زادبوم، زادگاه، مسقطالراس، موطن، مولد، وطن

معنی اسم میهن

اسم: میهن
نوع: دخترانه
ریشه اسم: فارسی
معنی: (تلفظ: mihan) کشوری که در آن شخص به دنیا آمده و تابعیت دولت آن را دارد، وطن، (در قدیم) زادگاه، موطن، (در قدیم) خانه، خانمان، قبیله - وطن، زادگاه

معنی میهن در لغت نامه دهخدا

میهن. [ هََ ] (اِ) وطن و مسکن و مقام و زادبوم و بنگاه و آرامگاه. (ناظم الاطباء). خانمان و وطن و زادبود. (از لغت فرس اسدی ). جای آرام و بنگاه و زادبوم. زادبوم. (انجمن آرا) (آنندراج ) (برهان ). جای آرام و خان مان و زادبود. (فرهنگ اوبهی ) :
اگر دورم از میهن و جای خویش
مرا یار ایزد به هر کار بیش.
فردوسی.
|| خانه. (انجمن آرا) (آنندراج ). خانه را گویند. (فرهنگ جهانگیری ) :
ز بهر یکی یار گم بوده را
برانداختم میهن و دوده را.
فردوسی.
که شاه جهان است مهمان تو
بدین بینوا میهن و مان تو.
فردوسی.
که چون او بدین جای مهمان رسد
بدین بینوا میهن و مان رسد.
فردوسی.
چو آمد بر میهن و خان خویش
ببردش به صد لاله مهمان خویش.
اسدی.
|| سامان. (ناظم الاطباء). || خویش. (لغتنامه ٔ اسدی ). زن و فرزند و قوم و خویش و طایفه و قبیله. (ناظم الاطباء). زن و فرزند و قوم و قبیله و خان و مان. (برهان ). قبیله. (انجمن آرا) (آنندراج ). اهل بیت بود. (لغت فرس اسدی ) :
بگریند مر دوده و میهنم
که بی سر ببینند خسته تنم.
عنصری.
|| ارث و میراث و مال موروثی. (ناظم الاطباء). || کره و مسکه. || شیر گوسپند. (ناظم الاطباء) (برهان )(آنندراج ). || (ص ) خوش خوی. (برهان ) (ناظم الاطباء).

معنی میهن به فارسی

میهن
وطن، زادبوم، خانمان
( اسم ) محل اقامت جای باش . ۲ - وطن زادبوم . ۳ - دوده خانمان اهل بیت : بدل گفت : اگرجنگجویی کنم به پیکار او سر خرویی کنم بگویند مردوده و میهنم که بی سرببینند خسته تنم . ( عنصری )
[ گویش مازنی ] /mihen/ میان وسط
( صفت ) آنکه میهن خود را بسیار دوست دارد وطن پرست وطن خواه .
[patriot, patriotic] [علوم سیاسی و روابط بین الملل] کسی که به کشور خود عشق می ورزد و با اشتیاق از منافع آن دفاع می کند
[patriotic] [علوم سیاسی و روابط بین الملل] مربوط به میهن پرستی
وطن پرستی وطن خواهی .
[patriotism] [علوم سیاسی و روابط بین الملل] عشق ورزیدن به میهن و دفاع صمیمانه از منافع آن
وطنخواه میهن دوست
صفت و عمل میهن خواه
که میهن خود دوست دارد وطندوست میهن پرست
[chauvinism] [علوم سیاسی و روابط بین الملل] وطن پرستی افراطی
[chauvinist] [علوم سیاسی و روابط بین الملل] وطن پرست افراطی
( صفت ) دو یا چند تن که دارای یک میهن باشند ( نسبت بهم ) هم وطن .

معنی میهن در فرهنگ معین

میهن
(هَ) (اِ.) وطن ، مسکن ، بوم .

معنی میهن در فرهنگ فارسی عمید

میهن
۱. وطن.
۲. [قدیمی] زادگاه، زادبوم.
۳. [قدیمی] خانه.
۴. [قدیمی] قبیله، خانمان.
آن که میهن خود را بسیار دوست دارد، وطن پرست.
دو یا چند تن که اهل یک کشور باشند، هم وطن.

میهن در دانشنامه ویکی پدیا

میهن
میهن به معنی وطن و زادبوم است.
میهن (مجموعه تلویزیونی)
میهن همچنین ممکن است به یکی از موارد زیر اشاره داشته باشد:
میهن (فصل ۲)
میهن (فصل ۳)
میهن (فصل ۴)
شرکت میهن
بیمه میهن
میهن به معنی وطن و زادبوم است.
میهن (مجموعه تلویزیونی)
میهن همچنین ممکن است به یکی از موارد زیر اشاره داشته باشد:
میهن (فصل ۲)
میهن (فصل ۳)
میهن (فصل ۴)
شرکت میهن
بیمه میهن
پخش فصل سوم مجموعهٔ تلویزیونی میهن که در ژانر دلهره آور/روانشناسانه، از ۲۹ سپتامبر ۲۰۱۳ (۷ مهر ۱۳۹۲) از شبکه شوتایم آغاز شد. این مجموعه در ۱۲ قسمت و برگرفته از مجموعه اسیر جنگی (هاتوفیم) است. هاوارد گوردون، آلکس گانسا و گیدئون راف خالقان این مجموعه هستند.
مجموعه تلویزیونی میهن (فصل چهارم) (به انگلیسی: Homeland (season 4)) برای پخش از ۵ اکتبر ۲۰۱۴ (‎۱۳ مهر ۱۳۹۳) برنامه ریزی شده است. این مجموعه از شبکه شوتایم در ۱۲ قسمت پخش خواهد شد. این مجموعه براساس اقتباسی از رمان هاتوفیم (اسیر جنگی) ساخته شده که اثری از گدئون راف بود. تهیه کنندگی این مجموعه بر عهده ٔ هاوارد گوردون و آلکس گانسا است.
کلیر دانس در نقش کری متیسون، افسر سازمان سیا در بخش مبارزه با تروریسم،
مندی پتکینین در نقش سول برانسون، رییس بخش خاورمیانه سازمان سیا، رییس سابق کری و راهنمای وی،
ماری آبراهام در نقش در عادل، مامور بازنشسته عملیات ویژه
دامین لوییس در نقش نیکلاس برودی، سرباز سابق ارتش ایلات متحده که توسط تیم نیروی دلتا پس از ۸ سال اسارت توسط القاعده نجات یافته،
روپرت فرند در نقش پیتر کویین، تحلیلگر سیا.
تریسی لتس در نقش اندرو لاکهارت، رئیس جدید سازمان سیا
نازنین بنیادی در نفش فرح شیرازی، تحلیلگرِ جوان و حرفه ایی سازمان سیا
لیلا رابینز در نقش مارتا بوید، در نقش سفیر ایالات متحده در پاکستان
دیوید مارسیانو در نقش ویژیل، کمک کننده به کری،
میهن آباد ، روستایی از توابع بخش بستان شهرستان دشت آزادگان در استان خوزستان ایران است.
میهن بلاگ یکی از ارائه دهندگان خدمات وب نوشت به فارسی است. میهن بلاگ فعالیت خود را در تاریخ ۲۶ آبان سال ۱۳۸۳ آغاز کرد. این سایت خدمات ویژه ای به وبلاگ نویسان ارائه می دهد. میهن بلاگ یکی از برترین و پربازدیدترین سایت های ایرانی محسوب می شود. در تاریخ ۲ مرداد ۱۳۸۷ سرویس میهن بلاگ توسط شرکت فناوران ایده پرداز صبا (صبا ایده) از تیم مدیریت قبلی خریداری شد.وو
میهن بهرامی در ۱۱ تیر ۱۳۲۶ در تهران متولد شد . فوق لیسانس جامعه شناسی و دکترای فلسفه را از دانشگاه تهران اخذ کرده و در رشته روان شناسی اجتماعی در دانشگاه UCLA ادامه تحصیل داده است . وی در زمینه های علمی و هنری متفاوتی از جمله روانکاوی بالینی، نقاشی، فیلمنامه نویسی، فیلمسازی، نقد فیلم، مجسمه سازی، داستان نویسی و ادبیات کودک و نوجوان فعالیت داشته است.
میهن پرست ممکن است به یکی از موارد زیر اشاره داشته باشد:
میهن پرست (فیلم ۱۳۳۲)
میهن پرست (فیلم ۱۹۲۸)
میهن پرست (فیلم ۲۰۰۰)
میهن پرست (داستان کوتاه)
«میهن پرست» داستانی کوتاه در حدود ۵٬۵۰۰ کلمه از صادق هدایت در مجموعهٔ سگ ولگرد است.
میهن پرست (فیلم) فیلمی به کارگردانی غلامحسین نقشینه و نویسندگی محمد درمبخش ساختهٔ سال ۱۳۳۲ است.
میهن پرست (به انگلیسی: The Patriot) فیلمی نیمه زندگی نامه ای ۱۱۳ دقیقه ای به کارگردانی ارنست لوبیچ و با بازی امیل یانینگز٬ لوئیس استون و فلورنس ویدور محصول سال ۱۹۲۸ کشور ایالات متحده است.
پاسخ (به هندی: Desh Premee) فیلمی محصول سال ۱۹۸۲ و به کارگردانی منموهان دسای است. در این فیلم بازیگرانی همچون آمیتاب باچان، هما مالینی، اوتام کومار، شارمیلا تاگور، پروین بابی، شامی کاپور، امجد خان، پریم نات، قادرخان ایفای نقش کرده اند.
میهن پرست (به انگلیسی:The Patriot) یک فیلم جنگی تاریخی به کارگردانی رولند امریش و نویسندگی رابرت رودات و با نقش آفرینی مل گیبسون، کریس کوپر، هیث لجر، جیسون ایساکس است. میهن پرست ساختهٔ شرکت فیلم سازی سنتروپولیس بوده و توسط کلمبیا پیکچرز پخش شده است. این فیلم به طور عمده در مناطق روستایی شهرستان یورک، کارولینای جنوبی ساخته شده است.
میهن پرست رویدادهای واقعی جبهه جنوبی جنگ انقلاب آمریکا را روایت می کند، اما به خاطر به تصویر کشیدن جنایات برخی از چهره های تاریخی جنجال برانگیز شد.
میهن دوستی که به نام میهن پرستی نیز شناخته می شود مفهومی است ناظر به عشق و علاقه به میهن و مردم و آمادگی جهت هر گونه فداکاری و پاسداری از استقلال سیاسی و اقتصادی کشور و دفاع از هویت قومی-ملی-فرهنگی آن ملت. میهن دوست فردی است که به سرنوشت کشور و فرهنگ خود حساس است و همه تلاشش را بکار می گیرد تا آنها را به بالندگی برساند. میهن دوستی و ناسیونالیسم، علی رغم اینکه در مواردی بجای هم بکار می روند، کاملاً از هم جدا هستند. میهن دوستی با ناسیونالیسم که همراه با کینه نسبت به ملل دیگر و خودستاایی از نژاد خود و اغراق در مفاخر و شعائر ملی است، متفاوت می باشد. بطوری که پاتریوت ها تنها خود را جزئی از وطن خود می دانند، اما دارای جنبه های سلبی نسبت به دیگر ملل و خودستایی ها نیستند.
میهن من (به چکی: Má vlast، ما ولاست) مجموعهٔ شش پوئم سمفونیک است که توسط آهنگساز بوهمی، بدریخ اسمتانا، در سال های ۱۸۷۴ تا ۱۸۷۹ میلادی، بطور مجزا تصنیف گردیدند. نخستین اجرای کامل آن ها در ۵ نوامبر ۱۸۸۲ انجام شد. این پوئم سمفونیک ها هرکدام برنامه (داستان) جداگانه ای دارند و بیانگر مناظر، افسانه ها و پیروزی های سرزمین مادری آهنگساز می باشند. محبوب ترینشان مولداوا (دومین قطعه) است.
شرکت بیمه میهن (سهامی عام) در تاریخ ۱۸ شهریور ۱۳۸۷ به شماره ۳۳۰۹۰۲ در اداره ثبت شرکت های تهران به ثبت رسید و پروانه فعالیت آن بوسیله بیمه مرکزی جمهوری اسلامی ایران به شماره ۳۸۹۱۱ در تاریخ ۱۶ بهمن همان سال صادر گردیده است.
شرکت ایجاد محیط وابسته به بنیاد مسکن انقلاب اسلامی
این شرکت با همکاری سازمان های زیر تاسیس شده است:
شرکت تعاونی مصرف کارکنان بنیاد مسکن
موسسه سازمان اقتصادی رضوی
شرکت سرمایه گذاری صبا تامین وابسته به شرکت سرمایه گذاری تامین اجتماعی
شرکت لیزینگ امید وابسته به شرکت مدیریت سرمایه گذاری امید (وابسته به بانک سپه)
پات میهن (به انگلیسی: Pat Meehan) نمایندهٔ حوزه انتخابیه هفتم پنسیلوانیا از حزب جمهوری خواه ایالات متحده آمریکا در مجلس نمایندگان ایالات متحده آمریکا است که برای نخستین بار در ۴۹ ژانویه ۲۰۱۱ میلادی به عضویت این مجلس درآمد.
تلویزیون میهن یکی از شبکه های تلویزیونی محلی خصوصی است که در شهر هرات افغانستان برنامه پخش می کند، شبکه تلویزیونی میهن از سوی یک بازرگان افغان راه اندازی شده است. میهن چهارمین تلویزیون خصوصی محلی در ولایت هرات است.
حزب میهن یکی از احزاب ملی گرای ایران بود که پس از برکناری رضا شاه از قدرت در دهه ۱۳۳۰ش و آغاز پهلوی دوم شکل گرفت. این حزب از ائتلاف ۳ حزب هم مسلک دیگر پیکار، استقلال و میهن پرستان به رهبری کریم سنجابی بوجود آمد.
گروه نشریات هم میهن یا شبکه هم میهن یک مؤسسه مطبوعاتی خصوصی در ایران است. این مؤسسه متعلق به غلامحسین کرباسچی است و دیدگاه های اصلاح طلبانه دارد. سردبیری بیشتر نشریات هم میهن با محمد قوچانی است.
روزنامه هم میهن و ماهنامه مهرنامه از مشهورترین نشریات هم میهن هستند.
نشریات این گروه در سال ۱۳۹۲ از حیث تولید محتوا، با ۲٬۸۸۰ صفحه در ماه بیشترین حجم را در میان مؤسسات رسانه ای خصوصی داشت. (مؤسسه همشهری با حدود ۹٬۰۰۰ صفحه در ماه بیشترین تولید محتوا را دارد).
شرکت فرآورده های لبنی میهن در سال ۱۳۵۵ خورشیدی توسط برادران پایداری در شهر اسلام شهر پایه گذاری شد این شرکت با داشتن ۱۰۰۰۰ پرسنل از بزرگترین تولیدکنندگان بستنی و لبنیات در کشور محسوب می شود. تولیدات این شرکت شامل لبنیات (پنیر، شیر و خامه) و انواع بستنی است، که علاوه بر پوشش بازار داخلی به کشورهای عراق، کویت، امارات متحده عربی و جمهوری آذربایجان صادر می شود.
دستیار امنیت میهن و ضدتروریسم رئیس جمهور که عموماً از آن به عنوان مشاور امنیت میهن یاد می شود و گاه گاهی دارای عنوان قائم مقام امنیت میهن و ضد تروریسم مشاور امنیت ملی است، از دستیاران ارشد دفتر اجرایی رئیس جمهور (آمریکا), مستقر در بال غربی کاخ سفید است، که به عنوان مشاور ارشد درون دفتری رئیس جمهور ایالات متحده آمریکا در زمینه مسایل امنیت میهن و ضد تروریسم انجام وظیفه می کند. مشاور امنیت میهن بر اساس قانون عضو شورای امنیت میهن است. مشاور امنیت میهن با رضایت رئیس جمهور فعالیت می کند و نیازمند کسب رای اعتماد از سنا نیست.
روزنامه هم میهن در آستانه انتخابات مجلس ششم فعالیت خود را به مدیر مسئولی غلامحسین کرباسچی، شهردار تهران آغاز کرد.

چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

ارتباط محتوایی با میهن

میهن در جدول کلمات

میهن
وطن, زاد و بوم , خانمان
میهن است و فیلم عزت الله انتظامی
زادبوم
میهن پرست کنگویی
پاتریس لومومبا
زادگاه رییسعلی میهن پرست ایرانی
دلوار
ساخته اسماعیل میهن دوست با بازی آناهیتا نعمتی | لادن مستوفی | حمیدرضا پگاه و شاهرخ فروتنیان
برخورد خیلی نزدیک

معنی میهن به انگلیسی

home (اسم)
موطن ، خانه ، شهر ، اقامت گاه ، میهن ، وطن
motherland (اسم)
موطن ، میهن ، مادر میهن
fatherland (اسم)
موطن ، کشور ، میهن ، وطن

معنی کلمه میهن به عربی

میهن
ارض الاجداد , بيت
شوفيني
تعصب
هاجر
محلي الصنع
حنين
مواطن
مغترب
حنين للوطن

میهن را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Google Plus Twitter LinkedIn

پیشنهاد کاربران درباره معنی میهن

ابوالفضل عسکری ١٩:٤٨ - ١٣٩٨/٠١/١٧
نوعی بستنی و معنی اصلی او وطن
|

پیشنهاد شما درباره معنی میهننام نویسی   |   ورود

تازه ترین پیشنهادها

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• میهن در جدول   • قیمت بستنی میهن   • بستنی میهن استخدام   • محصولات بستنی میهن   • معنی میهن   • محصولات میهن   • لبنیات میهن   • شهر لبنیات میهن   • مفهوم میهن   • تعریف میهن   • معرفی میهن   • میهن چیست   • میهن یعنی چی   • میهن یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی میهن
کلمه : میهن
اشتباه تایپی : ldik
آوا : mihan
نقش : اسم
عکس میهن : در گوگل


آیا معنی میهن مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 98% )