انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی فارسی به انگلیسی انگلیسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات کلمات اختصاری لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

94 947 100 1

نابغه

/nAbeqe/

مترادف نابغه: پراستعداد، پرنبوغ، ذکی، هوشمند

متضاد نابغه: منگل

برابر پارسی: هوشمند، تیزهوش، باهوش، فرهوش

معنی نابغه در لغت نامه دهخدا

نابغة. [ ب ِ غ َ ] (ع ص ) مرد بزرگ شأن. (منتهی الارب ) (آنندراج ). مرد بزرگ مرتبه. (ناظم الاطباء). مرد عظیم الشان. (المنجد) (معجم متن اللغة) (اقرب الموارد). || مُجید. فصیح. (المنجد). شاعر غراء. (آنندراج ). شاعری که از شعر ارثی نداشته باشد و شعر نیکو گوید. (ناظم الاطباء). آن که شعر نیکو گوید و پدران او شاعر نبوده اند. شاعری خوشگوی که از خانواده ٔ شعرا نباشد. (یادداشت مؤلف ). || کلمه ای که فصاحت آن آشکار است. (اقرب الموارد) (المنجد). || جَلد. زیرک. عاقل. (زمخشری ). داهیه. ج ، نَوابِغ.

نابغه. [ ب ِ غ َ ] (اِخ ) نابغه ٔ بنی تغلب ، نامش حارث بن غزوان است و در ص 225 الموشح اشارتی به نام اوست. رجوع به حارث شود.

نابغه. [ ب ِ غ َ ] (اِخ ) بنت عبداﷲ. مادر عمروبن عاص است. زن آوازخوان بدنامی بود. ابوالفرج اصفهانی آورده است : زنی از شیعیان علی به عمروعاص هنگام خطبه خواندن اعتراضی کرد و عمروعاص به او پرخاش کرد که : «بس کن ای پیرزن گمراه ، سخنت را کوتاه کن که عقلت کم است » و زن در جوابش گفت «فقط تو حرف بزن ای پسر نابغه ای کسی که مادرت آوازخوان مشهور مکه بود و مزدور دیگران ! تو، که پنج نفر از قریش ادعای پدریت را داشتند وهرکدام تو را از پشت خود میدانستند و چون از مادرت پرسیدند گفت ببینید به کدامیک ازینان شباهتش بیشتر است و چون به عاص بن وائل شبیه تر بودی ترا به او بستند». (از اغانی ج 1 ص 342) .

معنی نابغه به فارسی

نابغه
کسی که دارای هوش واستعدادفوق العاده باشد، فصیح
( صفت ) ۱ - مردبزرگ رتبه عظیم الشان . ۲ - آنکه شعرنیکوگوید در حالی که پدران او شاعر نبوده اند. ۳ - زیرک باهوش داهی جمع : نوابغ .
بنت عبداله مادر عمرو بن عاص است .
از شاعران قوی طبع جاهلیت و اسلام است در نام و نسبت جعدی اختلافست .
زیاد ابن معاویه ( و. ۵۳۵ - ف. ۶٠۴ م .) از فحول شعرای عرب در دوره جاهلیت . اشتهارش به نابغه بعلت نبوغ او در شعر در ایام کهولت بود . بیشتر ناقدان سخن ویرا از اصحاب معلقات دانسته اند . وی در قوت خیال و برتری اندیشه و لطف سخن ممتاز بود بهمین سبب شعرای جاهلیت در بازار عکاظ از وی داوری میخواستند. بدرگاه ملوک حیره راه یافت و ابوقابوس نعمان بن منذر را مدح گفت تا آنجا که پیش وی بمقامی بلند رسید و معروف است که در ظروف طلا و نقره غذا میخورد ولی بر اثر سعایت حاسدی از نزدیکان وی مورد خشم و غضب نعمان واقع شد و نعمان قصد کشتن او کرد . نابغه از پیش وی گریخت و بملوک غسان که رقبای ملوک حیره بودند پناه برد و لیکن در ضمن قصایدی از نعمان پوزش خواست و دوباره بحیره بازگشت و مرتبه پیشین خود را بدست آورد. نابغه عمر نسبتا طولانی کرد و قبل از بعثت وفات یافت . از اشعار او [ غسانیات ] و [ اعتذاریات ] معروف است . معلقه منسوب به وی با مطلع زیر شروع میشود : یا دارمیه بالعلیائ فالسند اقوت و طال علیها سالف الامد
شهرت عبدالله بن مخارق ابن سلیم از شاعران بادیه نشین عرب که دین نصرانی داشت . وی معاصر مداح دولت اموی بود و بخصوص عبدالملک بن مروان و پسرش ولید را مدح می گفت و از آنان صله میگرفت .

معنی نابغه در فرهنگ معین

نابغه
(بِ غ ) [ ع . نابغة ] (اِفا.) ۱ - بزرگ ، بزرگوار. ۲ - کسی که دارای هوش و استعداد فوق العاده باشد. ج . نوابغ .

معنی نابغه در فرهنگ فارسی عمید

نابغه
۱. کسی که دارای هوش و استعداد فوق العاده باشد.
۲. [قدیمی] بزرگ و عظیم الشٲن.
۳. [قدیمی] فصیح.

نابغه در دانشنامه ویکی پدیا

نابغه
نابغه کسی است که توانایی ارائهٔ یک مقولهٔ استثنایی در زمینهٔ توانمندی های ذهنی، آفرینش (خلاقیت) و یا نوآوری در کارها را داشته باشد. این مقوله ها معمولاً در نوع خود بی نظیر یا کم نظیر نیز خواهند بود.
از مشهورترین افرادی که در «فرهنگ عامه» به این نام شناخته شده اند، می توان به آلبرت اینشتین، یوهان ولفگانگ گوته، لئوناردو داوینچی و استیون هاوکینگ، و در شخصیت های داستانی به شرلوک هلمز و مایکل اسکافیلد اشاره کرد.
نابغه آلبوم ششم ریک راس، خواننده هیپ هاپ آمریکایی تبار است که تابستان ۲۰۱۳ منتشر شده است. اولین تک آهنگ عرضه شده از این آلبوم "Box Chevy" (نوعی شورولت) است که در ۱۵ فوریه ۲۰۱۳ در آی تیونز منتشر شد. موزیک ویدیوی کار هم در ۱ آوریل ۲۰۱۳ فیلمبرداری شد که اعضای ام ام جی(Maybach Music Group) یعنی گان پلِی، استلی و راکی فرِش در آن حضور افتخاری دارند.
نابغه ممکن است به یکی از موارد زیر اشاره داشته باشد:
نابغه (آلبوم)
نابغه (فیلم ۲۰۰۳)
نابغه (فیلم ۲۰۱۲)
نابغه (فیلم ۲۰۱۶)
نابغه (فیلم۱۹۹۹)
«نابغه» (انگلیسی: Genius (2003 film)) یک فیلم است که در سال ۲۰۰۳ منتشر شد.
«نابغه» (تلگویی: జీనియస్) یک فیلم است که در سال ۲۰۱۲ منتشر شد.
نابغه (انگلیسی: Genius) یک فیلم درام زندگی نامه گونه به کارگردانی مایکل گرندیج که محصول مشترک کشورهای بریتانیا و ایالات متحده در سال ۲۰۱۶ است. این فیلم در رقابت برای کسب جایزهٔ خرس طلایی در شصت و ششمین دورهٔ جشنواره بین المللی فیلم برلین برگزیده شد.
این کارگردان در نخستین فیلم بلند داستانی خود، داستان واقعی رابطهٔ پیچیدهٔ توماس وولف، نویسندهٔ آمریکایی (جود لا) با مکس پرکینز (کالین فرث)، ویراستار کارهای وی را به تصویر می کشد.
نابغه (انگلیسی: Genius) یک فیلم سینمایی ساخته شبکه دیزنی به کارگردانی رود دنیل است .
نابغه (انگلیسی: Genius) یک مجموعه آنتولوژی و مستند درام آمریکایی است که توسط شبکه نشنال جئوگرافیک ساخته شده و قسمت اول آن در ۲۵ آوریل ۲۰۱۷ پخش شد. فصل اول این مجموعه به زندگی آلبرت اینشتین از سال های اول زندگی اش، روابط او به خصوص رابطه اش با میلوا ماریچ همسر اولش، کار او در مؤسسه ثبت اختراع و سال های پایانی زندگی اش به عنوان فیزیک دانی که نظریه نسبیت را توسعه داده است، می پردازد. این فصل بر اساس کتابی از والتر ایزاکسون به نام اینشتین: زندگی او و جهان ساخته شده که در سال ۲۰۰۷ منتشر شده است.
در ۱۹ آوریل ۲۰۱۷ شبکه نشنال جئوگرافیک اعلام کرد که فصل دوم این سریال در سال ۲۰۱۸ پخش می شود و به زندگی نقاش اسپانیایی، پابلو پیکاسو خواهد پرداخت.
نابغه جَعدی (؟ -۶۷۰م) (نسب: عبدالله بن قیس ... بن جعدة) صحابی و شاعر عربی بود. دربارهٔ او نوشته شد که با وَفدی به پیامبر، مسلمان شد. در فتح فارس با علی بن ابی طالب در نبرد صفین بود. در جاهلیت، پیروی دین حنیف بود و از شرب خمر دوری می کرد، همراهی دوستانِ نا-حنیف را رهانید، از بت پرستی گریزان بود، روزه می گرفت و بسیار آمرزش می خواست.
نابغه ذبیانی فرزند معاویة (... - ۱۸ ق. هـ = ... - ۶۰۵ م). نام کامل وی: ( زیاد بن معاویة بن ضباب بن جابر بن یربوع بن مرّة بن عوف بن سعد، الذبیانی، الغطفانی، المضری ) . وی از شاعران طبقهٔ یکم دوران جاهلیت، و از دیار حجاز بود. مؤرخ «التبریزی» می نویسد که نسبش به «قیس بن عیلان» می رسد، وکنیتش «أبی أمامة» أو «أبی ثمامة»است. همچنین در کتاب «الشعر والشعراء» آمده است، أما مؤرخ «البغدادی» در کتاب «خزانة الأدب» آورده است که کنیت وی «أبی عقرب»، ولقبش «النابغة» بوده است. چنانکه در این بیت شعر آمده است:
«نابغه» پیش از اسلام بر دیانت مسیحیت می زیسته است.
نابغه های قرن بیستم یک مجموعه تلویزیونی محصول سال ۱۳۷۴ به کارگردانی، نویسندگی و تهیه کنندگی حسین محب اهری می باشد که از شبکه سه پخش شد. این مجموعه در ۱۷ قسمت ۴۵ دقیقه ای تهیه شد.
پروفسور نون محقق علم شیمی به اتفاق پسرنابغه اش ومعلم شیمی مدرسه بنفشه آزمایشات خودرا برای کشف میکروب سرماخوردگی آغاز کرد. عوامل جاسوسی بیگانه که فکر می کنند پروفسور به دنبال کشف ماده ای سری است خانه وآزمایشگاه اورا زیرنظر می گیرند و…..
نابغه هفت ماهه فیلمی به کارگردانی و نویسندگی سیامک یاسمی ساختهٔ سال ۱۳۴۲ است.
جیمی نوترون: پسر نابغه(به انگلیسی: Jimmy Neutron: Boy Genius)یک پویانمایی سینمایی ساخته شده بر پایه مجموعه تلویزیونی ماجراجویی های جیمی نوترون: پسر نابغه است. <!- ==داستان== ->
ماجراجویی های جیمی نوترون: پسر نابغه (به انگلیسی: The Adventures of Jimmy Neutron: Boy Genius) که اغلب به صورت کوتاه جیمی نوترون نامیده می شود، یک مجموعهٔ تلویزیونی رایانه ای آمریکایی است. سازندهٔ آن جان ای. دیویس است. این مجموعه در ۳ فصل از ۲۰ ژوئیهٔ ۲۰۰۲ تا ۲۱ ژوئیهٔ ۲۰۰۶ از شبکهٔ نیکلودین پخش شد. داستان این مجموعه درباره ماجراجویی های پسری نابغه به نام جیمی نوترون است. این مجموعه نامزد دریافت جایزه امی هم شده است.

چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

ارتباط محتوایی با نابغه

نابغه در جدول کلمات

بازیگر مرد مطرح آمریکایی با فیلم هایی چون « هویت بورن » | « ویل هانتینگ نابغه » و « مردان تاریخ»
متدیمون
بزرگترین نابغه پویا سازی در جهان
والت دیسنی
ریاضی دان نابغه آمریکایی و برنده نوبل اقتصاد که راسل کرو در فیلم یک ذهن زیبا نقش او را بازی کرد
نش

معنی نابغه به انگلیسی

genius (اسم)
استعداد ، خوش طبعی ، ژنی ، دماغ ، نابغه ، نبوغ
wizard (اسم)
جادو ، جادو گر ، نابغه ، طلسمگر

معنی کلمه نابغه به عربی

نابغه
ساحر , عبقري

نابغه را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Google Plus Twitter LinkedIn

پیشنهاد کاربران درباره معنی نابغه

Reza Sadegh-Beyki ١٨:٠٤ - ١٣٩٦/١٢/٠٥
استوره، فرزان
|

hadi_g.a ١٤:٢٦ - ١٣٩٧/٠٨/٠٢
ژنی
|

شاهین ١١:٤٨ - ١٣٩٧/١٠/٢١
این واژه پارسی هم میتونه باشه ساخته از دو واژه نا که پسوندی منفی است و بغ به معنای خدا که معنیش میشه کسی که از دانش به خدا فقط نرسیده است
|

شهریار آریابد ١١:٠٤ - ١٣٩٨/٠٢/١٧
در پهلوی " ازدا azda " در نسک : فرهنگ برابرهای پارسی واژگان بیگانه از ابوالقاسم پرتو.
|

پیشنهاد شما درباره معنی نابغهنام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• کارتون نابغه   • فیلم نابغه   • نابغه کیست   • سایت نابغه   • معنی نابغه   • نابغه مادر عمروعاص   • نابغه در جدول   • مدرسه نابغه   • مفهوم نابغه   • تعریف نابغه   • معرفی نابغه   • نابغه چیست   • نابغه یعنی چی   • نابغه یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی نابغه
کلمه : نابغه
اشتباه تایپی : khfyi
آوا : nAbeqe
نقش : صفت
عکس نابغه : در گوگل


آیا معنی نابغه مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 94% )