انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه
جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی انگلیسی به انگلیسی کلمات اختصاری فارسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

99 1066 100 1

نارگیل

/nArgil/

معنی نارگیل در لغت نامه دهخدا

نارگیل. (اِ) نارجیل. گوز هندی. جوز هندی. بارنج. رانج. گردکان هندی. بارنگ. حشرج. جوزالهند. گوز هندو. جوز هندو. نرجیل . آقای دکتر معین در حاشیه ٔبرهان قاطع آرد: پهلوی «انارگیل »، معرب آن نارجیل و نارجیلة. در نامه ٔ پهلوی خسرو کواتان بند 50 آمده : انارگیل که با شکر خورند،به (زبان ) هندو «انارگیل » خوانند و به (زبان ) پارسیک «گوچ هندوک » (گوز هندی ) خوانند، در سانسکریت ناریکلا، ناریکرا و نظایر آن. نارگیل درختی است از انواع نخلها که گلهای نر و ماده ٔ آن بر روی یک درخت است و میوه ٔ درشت آن پوشیده از قسمتی سخت و چوبی و آلبومن آن دارای طبقه ای سفیدرنگ است که 65 درصد آن روغنی دارد که در حدود 26 درجه مایع می شود، این درخت بیشتر در جزایر مرجانی اقیانوس هند می روید. «گل گلاب ص 291» (برهان قاطع چ معین حاشیه ٔ ص 2095). جوز هندی را گویند و مغزی دارد مانند مغز گردکان و بادام و آن را با شیرینی خورند و مقوی است و بعضی از آنها را بر زیریا بالا سوراخ کرده مغز او را بیرون آرند و پوست آن را خالی کرده ظرف غلیان سازند و نوعی از آن بزرگتر است به مقدار هندوانه و صفحه از روی او برداشته آن راخالی کرده ظرف نان و آب کنند و درویشان با خود دارند و آن را کشکول خوانند. (آنندراج ) (انجمن آرای ناصری ). بار درختی هندی که به زبان سانسکریت نارگیلا گویند و این درخت مانند خرمابن دراز باشد و پس از هفت سال بار می دهد و در یک خوشه ٔ آن تا سی و چهل بار دیده شده و گاهی بی بار نباشد و بار این درخت که نارگیل و جوز هندی نیز گویند، دارای مایعی است شیرین و لذیذ مانند شیر. (ناظم الاطباء). || نوعی از غلیان را گویند که به شکل نارگیل ساخته و یا از خود نارگیل ساخته اند. (ناظم الاطباء). رجوع به نارگیله شود.

معنی نارگیل به فارسی

نارگیل
میوهای که درهندوستان وسایرممالک گرمسیربدست، می آید، به هندی آن راناریل گویند
( اسم ) درختی است از تیره نخل ها که ارتفاعش تا ۴٠ متر نیز میرسد و دارای ساقه منتهی به برگ های بزرگ بطول ۴ تا ۵ متر است . این درخت در تمام ایام سال دارای میوه است . میوه اش شفت و گاهی بقطر ۳٠ سانتیمتر و بوزن چند کیلوگرم میرسد . میوه نارگیل که ببازار عرضه میشود پوشیده از الیاف بی شماری است که بجای میان برمیوه هستند و در زیر الیاف پوسته سخت و استخوانی میوه که عبارت از درون میوه است قرار دارد.پس از شکستن این پوسته سخت مغز میوه که همان قسمت خوراکی آن است هویدا میشود.این مغز بصورت یک حفره توخالی است که ضخامت جدار آن بین ۱/۵ تا۲ سانتیمتراست و همان آلبومن میوه میباشد که جنین را نیز در بر دارد. در داخل این حفره مغزی مایعی بنام آب نارگیل که بی رنگ است وجود دارد که دارای اثر کمی ملین است و بعنوان مفرح خورده میشود . میوه نارس نارگیل فاقد مغزاست ولی درعوض درون حفره درون بر را مایعی شیری رنگ باطعم کمی شیرین و مطبوع پر کرده است که بنام شیر نارگیل موسوم است ولی پس از رسیدن کامل میوه در جدار داخلی درون بر رسوب مواد ذخیره یی ( آلبومن ) ایجاد میشود و یک طبقه نرم بضخامت ۱/۵ تا۲ سانتیمتربوجود میاورد که همان قسمت خوراکی میوه است و در حقیقت مغز نارگیل است . از مغز نارگیل روغنی بدست میاورند که بنام کره نارگیل موسوم است و سفید رنگ میباشد این روغن را در تهیه صابون و شمع بکار میبرند و در صورت تصفیه شدن بمصرف تغذیه نیز میرسد جوز هندی بادنج نارجیل جوزالهند رانج . یا نارگیل دریایی . درختی است عظیم از تیره نخل ها که ارتفاعش تا ۳٠ متر میرسد و خاص جزیره موریس و هندوستان است .این گیاه در حقیقت نوعی نارگیل است که دارای میوه ای بیضوی شکل و نسبه بزرگ است و تا ۱۲ کیلوگرم ممکنست وزن آن برسد . اختصاصات میوه این درخت آنست که دارای دو قسمت متقارن است که شبیه دو دانه لوبیا است که از طرف ناف بهم چسبیده باشند . درون برو مغز میوه این گیاه پس از خشک شدن سختی بسیار پیدا میکنند و بمناسبت شکل بیضوی خاصی که هر نیمه میوه دارد از آن جهت ساختن کشکول دراویش استفاده میکنند نارجیل بحری نارجیل دریایی .
[coconut milk] [علوم و فنّاوری غذا] مایعی که با رنده کردن و فشردن درون دانۀ نارگیل تازه به دست می آید

معنی نارگیل در فرهنگ معین

نارگیل
(اِ.) درخت بلند یک پایة گرمسیری با میوة درشت و بیضی شکل .

معنی نارگیل در فرهنگ فارسی عمید

نارگیل
۱. میوه ای کروی شکل و بزرگ با پوسته ای قهوه ای و سخت و گوشتی سفید که درون آن شیرۀ سفید خوراکی قرار دارد.
۲. درخت این میوه که شبیه درخت خرما است و برگ های بزرگ به درازی دو متر دارد.

نارگیل در دانشنامه ویکی پدیا

نارگیل
نارگیل (نام علمی: Cocos nucifera) از اعضاء خانواده نخلیان (Arecaceae) است و تنها گونه ای است که در سرده نارگیل (Cocos) طبقه بندی می گردد.
واژه نارگیل از واژه «انارگیل» سانسکریت وارد پارسی شده و در زبان پارسی میانه به آن گوچ هندوک می گفتند که این واژه از زبان پارسی میانه وارد زبان عربی شده و به صورت جوز الهند معرب شده است. واژه نارگیل به میوه نخل نارگیل اشاره دارد.
خاستگاه این گیاه یکی از موضوعات مورد بحث است بعضی از کارشناسان معتقدند نارگیل یکی از گیاهان بومی شبه جزیره آسیای جنوب شرقی است درحالیکه برخی دیگر شمال شرقی آمریکای جنوبی را خاستگاه این گیاه می دانند. فسیلهای بدست آمده در نیوزیلند نشان می دهد در حدود ۱۵ میلیون سال پیش گیاهان کوچکی شبیه نارگیل در این ناحیه رویش می کردند. حتی سنگوارههای قدیمی تر که در راجستان در هند کشف شده اند علی رغم خاستگاه نارگیل ها، در بیشتر این مناطق گرمسیری بخصوص در طول خطوط ساحلی استوایی پراکنده هستند. چون میوه نارگیل سبک و شناور است این گیاه به آسانی توسط جریانات دریایی تا مسافتهای طولانی حمل می شود. نخل نارگیل در خاکهای ماسه ای و نمکدار و در مناطق دارای نور خورشید فراوان و بارندگی های منظم (سالانه ۱۰۰–۷۵ سانتیمتر) رشد می کنند بنابراین علت تجمع این گیاه در نواحی کرانه ای تا حدی مشخص می شود. میوه هایی که از دریا در نواحی شمالی مثل نروژ جمع آوری شده اند بسیار زیستا بوده و سپس تحت شرایط مناسب مذکور رشد نموده اند. از این رو نارگیل در جزایر هاوایی یک پلی نزی وارداتی قلمداد می شود که ابتدا دریانوردان پلی نزیایی آن ها را از سرزمینهای مادریشان در اقیانوس آرام جنوبی به این جزایر آوردند. این گیاه به سمت آب خم می شود و هر چه بیشتر رشد می کند، بیشتر خم می شود در نتیجه، خشک میوه آن توسط آب دریا به اطراف پراکنده می شود. پوست سبک این میوه باعث می شود روی سطح آب شناور گردد. وقتی میوه نارگیل به وسیله آب دریا به ساحل برده شد، در طی یک الی دو ماه شروع به سبز کردن برگ کرده سپس تعداد زیادی ریشه بلند درمی آورد. این ریشه های بلند محکم به درختهای در حال رشد می چسبند و در مقابل باد تند ساحلی مقاومت می کنند.
یک عدد نارگیل اندازه متوسط حاوی وزنی در حدود ۳۹۷ گرم با ۱۴۰۵ کالری است. در صورتیکه این میوه را به تکه های ۵ سانتی متری برش دهید، هر تکه مصرفی ۱۵۹ کالری دارد. کل چربی موجود در یک نارگیل در حدود ۱۳۳ گرم است. هر تکه ۵ سانتی متری تقریباً ۱۵ گرم چربی کل داشته که ۱۳ گرم آن چربی اشباع شده است. براساس انجمن قلب امریکا، در صورت پیروی از یک رژیم غذایی روزانه با ۲۰۰۰ کالری، می توانید ۷۸ گرم چربی در روز استفاده کنید، اما بیشتر از ۱۶ گرم از این چربی ها نباید اشباع شده باشد. با توجه به اینکه نارگیل حاوی میزان بالایی چربی اشباع شده است، بنابراین دریافت نارگیل را به قسمت های کوچکی در یک رژیم غذایی متعادل محدود کنید.
عکس نارگیل
نارگیل پنجره ای (نام علمی: Beccariophoenix madagascariensis) نام یک گونه از تیره نخل است.
نارگیل جنگلی (نام علمی: Voanioala gerardii) نام یک گونه از تیره نخل است.
نارگیل دریایی یا لودوسیا (نام علمی: Lodoicea maldivica)، آرایه تک نمونه و سرده ای از تیره نخل است. این گیاه بوم زاد جزیره پراسلین در کشور سیشل است. این گیاه در جزایر کوچک نزدیک پراسلین هم یافت می شود.
Borassus sonneratii Giseke
Cocos maldivica J.F.Gmel.
Cocos maritima Comm. ex H.Wendl.
Lodoicea callypige Comm. ex J.St.Hil.
Lodoicea sechellarum Labill.
Lodoicea sonneratii (Giseke) Baill.
ارتفاع درخت معمولاً به ۲۵ تا ۳۴ متر می رسد. درختی به بلندی ۷‏،۵۶ متر که پس از افتادن به زمین اندازه گیری شد، رکورد بلندترین ارتفاع را داشت.برگ ها به شکل بادبزن هستند، و ۷ الی ۱۰ متر طول و ۵/۴ متر عرض و در گیاهان بالغ ۴ دمبرگ دارند. به هرحال گیاهان جوان دمبرگ های خیلی درازی تا ۹ متر و حتی ۱۰ متر هم تولید می کنند. گیاه دوپایه است و گل های نر و ماده روی پایه های جداگانه قرار دارند. گل های مذکر در یک گل آذین شاتون مانند تا طول بیش از ۱ متر قرار گرفته اند که طی یک دوره ۱۰ ساله به تولید گرده ادامه می دهد. این گل آذین یکی از طولانی ترین زندگی های شناخته شدهٔ گل آذین ها را دارد. قطر میوه بالغ ۴۰–۵۰ سانتی متر و وزن آن ۱۵–۳۰ کیلوگرم است و در فرمانرو گیاهان بزرگترین بذر را دارد. این میوه، که برای بالغ شدن به ۶–۷ سال و جوانه زدن دو سال دیگر برای نیاز دارد. گاهی اوقات به عنوان نارگیل دریایی، یا سیشل هم نامیده می شود. در حالی که ویژگی های لودوسیا شبیه به سایر درختان جنگل های یکپارچه در مناطق گرمسیری مرطوب است، ویژگی های منحصر به فردی هم مانند: بذر بزرگ، ساختمان قیفی-شکل مؤثر و جامعهٔ متنوعی از حیوانات مرتبط دارد. این ویژگی ها می گوید که تاریخ تکاملی طولانی تحت شرایط نسبتاً پایدار داشته است. از شش گونه نخل منحصر به فردی که در سیشل وجود دارد، لودوسیا تنها مورد واقعی از غول پیکری جزیره ای-ویژگی منحصر به فرد در بین رستنی های سیشل- در بین گیاهان گلدار سیشل است. این گیاه دارندهٔ پنج رکورد گیاه شناسی است:میوه این درخت با وزن بیش از ۴۲ کیلوگرم بزرگترین میوه وحشی است که تاکنون ثبت شده است. (گرچه وزن کدو تنبل اهلی و هندوانه می تواند بیش از این هم باشد)؛ بذرهای بالغ این گیاه با وزن ۱۷٫۶ کیلوگرم بزرگترین بذرهای دنیا هستند. بذر جوانه زده این گیاه، طولانی ترین لپه شناخته شده را با طول بیش از چهار متر تولید می کند. در بین نخل ها بزرگترین گل های ماده را تولید می کنند. و لودوسیا کارآمدترین گیاه شناخته شده در بازیابی مواد مغذی از برگ های در حال مرگ است.
از بین شش گونه نخل موجود در سیشل لودوسیا تنها گونهٔ دوپایه است و گل های نر و ماده آن در روی گیاهان متفاوتی قرار دارند.
نارگیل کوهی (نام علمی: Parajubaea cocoides) نام یک گونه از سرده پیراشیلی نخل ها است.
نارگیل پلو یا برنج و نارگیل یک غذای تهیه شده توسط خیساندن برنج سفید در شیر نارگیل یا پخت وپز آن با تکه هایی از نارگیل است. هم نارگیل و هم برنج گیاهانی هستند که معمولاً در مناطق استوایی سراسر جهان یافت می شوند؛ لذا نارگیل و برنج در بسیاری از فرهنگ ها در سراسر جهان در راستای خط استوا از جنوب شرقی آسیا تا کارائیب مصرف می شود.
پرونده های رسانه ای مربوط به ] در ویکی انبار
Coconut rice dishes
Nasi lemak (شیر نارگیل و برنج) محبوب ترین دستور العمل طبخ برنج با نارگیل در مالزی است که آن را به عنوان غذای ملی مالزی می شناسند.
در غذاهای تایلندی، برنج با نارگیل شیرین بسیار محبوب است و آن را به عنوان دسر یا میان وعده شیرین مصرف می کنند. آن را با برنج چسبنده، شیر نارگیل و شکر و نمک و آب و در رایج ترین شیوه با برش رسیده انبه و سبزیجات و کرم نارگیل می خورند. در فصولی که انبه یافت نمی شود، از دیگر میوه های شیرین استوایی نیز استفاده می کنند.
خرچنگ نارگیل (نام علمی: Birgus latro) نام یک گونه از زیرراسته شنارویان داران است. خرچنگ های نارگیل بزرگترین سخت پوست هایی هستند که در زمین زندگی می کنند، این خرچنگ ها می توانند تا یک متر رشد کنند، اما چیزی که آنها را مشهور ساخته است قدرت شان است: این خرچنگ ها قادر هستند بیش از ۳۰ کیلوگرم را بلند کنند، و به دلیل خوردن نارگیل بدین نام شهرت دارند. برای دانستن قدرت گاز گرفتن این خرچنگ ها، گروهی از پژوهشگران ۲۹ خرچنگ نارگیل در جزیره اوکیناوا در ژاپن را در محوطه ای گرد آوردند و حسگرهای فولادی به دو طرف چنگال این خرچنگ ها بستند. نیروهای وارد شده از طرف این خرچنگ ها از ۲۹٫۴ نیوتن تا ۱۷۶۵٫۲ نیوتن متفاوت بود؛ گاز گرفتن انسان حدود ۳۴۰ نیوتن است. چون نیروی گاز گرفتن این خرچنگ ها وابسته به وزن بدنشان بود، محققان محاسبه کردند که نیروی گاز گرفتن یک خرچنگ ۴ کیلویی باید ۳۳۰۰ نیوتن باشد، که بیشتر از نیروی گاز گرفتن هر نوع حیوانی روی زمین از جمله، پلنگ، خرس و سگ وحشی است.
حمله خرچنگ نارگیل به یک پرنده در سایت تابناک
روغن نارگیل، نوعی چربی اشباع شده است که از میوه درخت نارگیل به دست می آید از این روغن در تهیهٔ مواد آرایشی بهداشتی و همچنین در غذاها استفاده می شود. این روغن سرشار از نوعی اسید چرب با زنجیره متوسط، اسید لوریک، می باشد. روغن نارگیل های غیر هیدروژنه معمولاً بین دمای ۲۲ تا٢٤ درجه سانتی گراد ذوب می شوند. روغن نارگیل بین دیگر انواع روغن از همه پایدارتر است و بین روغن های مخصوص سرخ کردن، حرارت لازم برای سوختن روغن نارگیل از همه روغن ها بالاتر است؛ بنابراین، حتی در دماهای بالا هم این روغن نمی سوزد و دود از آن بلند نمی شود.
برخی متخصصین تغذیه عقیده دارند که روغن نارگیل، سرعت سوخت و ساز بدن را بالا می برد و بنابراین، از وزن افرادی که از این روغن استفاده می کنند کاسته می گردد. برخی پژوهش ها هم نشان داده اند که مصرف روغن نارگیل، خطر ابتلا به سرطان سینه را در خانم ها کاهش می دهد. با وجود این، برخی از پژوهشگران باور دارند که روغن نارگیل در هر حال، نوعی چربی اشباع شده است و حتی مصرف مقدار کمی از آن، خطر ابتلا به بیماری های قلبی را افزایش می دهد. همچنین طی آزمایشی که بر روی موش ها انجام شده، مشخص شده است که آسیب های جدی به پوست وارد می آورد. روغن نارگیل یکی از بهترین مواد مغذی مواست و باعث رشد مو و براقی آن می شود. ماساژ منظم پوست سر با روغن نارگیل از شوره سر جلوگیری می کند. همچنین پروتئین های لازم برای تغذیه موهای آسیب دیده را نیز فراهم می کند. به همین دلیل به عنوان روغن مخصوص مراقبت از مو در بسیاری از محصولات حالت دهنده مو و کرم های ضدشوره مورد استفاده قرار می گیرد. تأثیر روغن نارگیل بر موی سر] بزرگ ترین تولید کنندهٔ روغن نارگیل در جهان، کشور فیلیپین است که صادرات این روغن، ۷ درصد از کل درآمد صادراتی این کشور را تشکیل می دهد. علاوه بر این برای درمان درد دندان و تقویت دندان ها بسیار مفید است. متخصصان آیورودا که یک روش درمانی قدیمی در هند است، روغن گردانی در دهان با روغن نارگیل را به صورت روزانه برای کاهش حساسیت دندان ها و تقویت مینای دندان توصیه می کردند؛ و مطالعات اخیر نشان می دهد که روغن نارگیل طبیعی از بین برنده قوی باکتری های استرپتوکوک است که باعث پوسیدگی دندان می شوند. <> روغن نارگیل روغن نارگیل یک روغن خوراکی استخراج شده از هسته یا گوشت نارگیل بالغ درو شده از درخت نارگیل است. تقاضای کاربردی مختلفی در غذا، دلرو و صنعت دارد. به علت بالا بودن ظرفیت چربی اشباع آن، با اکسیژن به آهستگی ترکیب می شود و بدین گونه در اسید سازی پایدار است و به صورت ۲ سال بدون اینکه فاسد شود پایدار باقی می ماند. خیلی از سازمان های سلامتی در برابر سوختن میزان بالای روغن نارگیل از دست رفته به سطح بالای چربی اشباع آن توصیه کرده اند. روغن نارگیل می تواند در طول پرورش به صورت خشک یا مرطوب استخراج شود. جریان خشک نیازمند این است که گوشت نارگیل از پوسته جدا شود و به وسیله آتش، نور خورشید یا تنور تا مغز نارگیل خشک شود. مغز نارگیل حل می شود و به وسیله حلال با پرتعیین بالا و خمیر فیبر بالا ارائه می شود. مات آن کیفیت ضعیفی برای مصرف انسان دارد و به جای غذا به پستانداران، نشخوار کنندگان داده می شود در این میان هیچ گونه پروسه ای برای استخراج پرتئین از مالت وجود ندارد. پرتین روغن استخراج شده از مغز نارگیل در پروسه استخراج کم می شود
همهٔ پروسه های مرطوب از نارگیل کال نسبتاً خشک استفاده می شود. پرتئین در نارگیل یک عصاره از روغن و آب می سازد. بیشترین مرحلهٔ گیج کننده در شکستگی عصاره به بیهوده یافتن روغن است. این به عنوان تأخیر دهنده در فساد استفاده می شده است اما باعث ایجاد تغییر رنگ در روغن می شود و این اقتصادی نیست. در تکنیک های مدرن از سانتریفیوژ استفاده می کنند پروسه خشک با دوام تر از پروسه مرطوب است که در قیمت بازار ۱۰–۱۵٪ پایین تر می آید، حتی با اینکه با تلفات و فساد در پروسه خشک مقایسه شده است، بعلاوه پروسه مرطوب نیازمند سرمایه گذاری در تجهیزات و انرژی است که موجب عملکرد بالا می شود. محصولات شایسته نارگیل یک تفاوت پر معنی در سودمندی پروسه ساخت روغن می سازد.
مغر نارگیل درست شده از مغز خام بسیار سخت است و کار با آن باعث محصول نامرغوب و قیمت پایین حاصل می کند. در روغن نارگیل از هگزان به عنوان حلال برای استخراج ۱۰٪ بیشتر روغن استفاده می شود. سپس روغن برای جا بجا کردن اسید چرب آزاد تصفیه می شود استفاده از پروسه های دیگر باعث افزایش عمر می شود. مغز نارگیل با ظرفیت زیر ۶٪رطووبت و نگهداری ظرفیت رطوبت روغن زیر ۲/. درصد، حرارت دادن روغن تا ۱۳۰–۱۵۰ درجه سانتی گراد (۲۶۶–۳۰۲ فارنهایت) و اضافه کردن نمک و سیتریک اسید به آن استفاده می شود. روغن نارگیل دست نخورده (vco) گوشت تازه نارگیل بدست می آید. تولید آ از گوشت تازه نارگیل از بین بردن لایه ها و شستشو را راحت تر می کند و سپس در هر آسیاب مرطوب یا خشک استفاده می توان کرد همچنین می توان از گوشت تازه و خورد شده و خشک شده به ظرفیت رطوبت ۱۰–۱۲٪استخراج کرد. استخراج آن شیر نارگیل لکه های ریز نارگیل و مخلوط آن با آب را دربردارد. شیر می تواند در طول ۳۶–۴۸ ساعت مخمر شود. مورد دیگر این است که برای استفادهٔ روغن از محصول شیر نارگیل از یک سانتریفیوژ می کنند. RBD برای تصفیه کردن، سفید کردن و گند زدایی استفاده می شود. روغن RBDاز مغز هسته نارگیل ساخته می شود. برخلاف روغن نارگیل دست نخورده، روغن نارگیل تصفیه شده هیچ گونه عطر و طعمی ندارد. روغن RBDبرای پختن غذا، تبلیغات غذایی، تزئین، صنعت و دارویی مصرف می شود.
سهره نارگیل (نام علمی: Pinaroloxias inornata) نام یک گونه از تیره زردپره ایان است.
Scarabaeus rhinoceros Linnaeus, 1758
Wikipedia contributors. Asiatic rhinoceros beetle. Wikipedia, The Free Encyclopedia. July 26, 2013, 14:31 UTC. Available at: http://en.wikipedia.org/w/index.php?title=Asiatic_rhinoceros_beetle&oldid=565893834. Accessed December 29, 2013.
سوسک کرگدنی نارگیل (نام علمی: Oryctes rhinoceros) گونه ای سوسک کرگدنی است که بیشتر بر روی درختان نارگیل و سایر درختان استوایی آسیایی زندگی می کند.
شیر نارگیل (به انگلیسی: coconut milk) نوعی مادهٔ غذایی شیرین و شیر مانند است که از میوهٔ درخت نارگیل ساخته می شود. روش تهیه آن به اینصورت است که به میوه نارگیل حرارت داده می شود و سپس چربی سفید رنگ میوه نارگیل سائیده شده و در آب حل می شود.
مغز نارگیل به بخش گوشتی میوه نارگیل گفته می شود بویژه پس از خشک شدن. در بسیاری از زبان ها مغز نارگیل خشک شده با نام کوپرا معروف است که از واژه مالایالامی (കൊപ്ര) (از زبان های جنوب هند) گرفته شده است.
دادوستد مغز نارگیل در دهه ۱۸۶۰ به عنوان یک کالای صادراتی توسط بازرگانان شرکت دریاهای جنوب و تجار جنوب آسیا آغاز شد. پیش از این مغز نارگیل از سوی بازرگانانی که در اقیانوس آرام از جزیره به جزیره سفر می کردند گردآوری می شد ولی امروزه کشتزارهای گسترده ای برای تولید و فرآوری آن پدید آمده است.
مغز نارگیل تیپتور در شهرستان تومکور ایالت کارناتاکای هند بسیار مشهور است.
ویکی پدیای انگلیسی، نسخهٔ ۱۳ دسامبر ۲۰۰۶.


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

نارگیل در دانشنامه آزاد پارسی

نارگیل (coconut)
میوۀ درخت Cocos nucifera، از تیرۀ Arecaceae. در زمین های پست مناطق استوایی می روید. این میوه پوستۀ بیرونی حجیم و الیافی دارد که از آن برای تهیۀ طناب و تور استفاده می کنند. پس از این پوسته مغز نارگیل قرار دارد. پوستۀ سخت این بخش از میوه از گوشت سفیدی تشکیل شده است و داخل آن مایع شفافی، با نام شیر نارگیل، وجود دارد. گوشت و شیر نارگیل مغذی و خوشمزه اند. گوشت سفید نارگیل را به صورت تازه مصرف، یا پیش از استخراج روغن آن را خشک می کنند. در این حالت، میوه تقریباً یک سوم وزن خود را ازدست می دهد. از روغن نارگیل برای تهیه صابون و مارگارین، و نیز در آشپزی استفاده می کنند. پسماند آن غذای دام است.

ارتباط محتوایی با نارگیل

نارگیل در جدول کلمات

معنی نارگیل به انگلیسی

cocoanut (اسم)
نارگیل
coconut (اسم)
نارگیل

معنی کلمه نارگیل به عربی

نارگیل
جوزة الهند
کاکاو

نارگیل را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Twitter LinkedIn

پیشنهاد کاربران

رضا بحرینی ١٠:٢١ - ١٣٩٨/٠٤/٠١
رانج
|

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

تازه ترین پیشنهادها

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• شکستن نارگیل   • شیر نارگیل   • مضرات نارگیل   • خواص نارگیل برای پوست   • نارگیل در بارداری   • نارگیل خراب   • سایت نارگیل   • خواص نارگیل برای کودکان   • معنی نارگیل   • مفهوم نارگیل   • تعریف نارگیل   • معرفی نارگیل   • نارگیل چیست   • نارگیل یعنی چی   • نارگیل یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی نارگیل
کلمه : نارگیل
اشتباه تایپی : khv'dg
آوا : nArgil
نقش : اسم
عکس نارگیل : در گوگل


آیا معنی نارگیل مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 99% )