انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه
جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی انگلیسی به انگلیسی کلمات اختصاری فارسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

94 1092 100 1

نازی

/nAzi/

معنی اسم نازی

اسم: نازی
نوع: دخترانه
ریشه اسم: فارسی
معنی: (تلفظ: nāzi) (ناز + ی (پسوند نسبت) ) منسوب به ناز، (در گفتگو) نازدار، آن که بسیار ناز کند، پر ناز، (به مجاز) زیبا - منسوب به ناز

معنی نازی در لغت نامه دهخدا

نازی. (ص نسبی ) اهل ناز. پرناز. نازو. که ناز می کند. که اهل ناز است. || نازی نازی ؛ کلمه ای که بدان کودکان را نوازش دهند آنگاه که دست بر سر آنان کشند. (یادداشت مؤلف ).

نازی.(اِ) در تداول ، گربه را گویند. نازو. پیشی. پیشو.

نازی. (ص ، اِ) نازیست. || (اِخ ) علامت اختصاری حزب ناسیونال سوسیالیست آلمان هیتلری. رجوع به نازیسم شود.

نازی.(اِخ ) دهی است جزء دهستان رستاق بخش خمین شهرستان محلات. در 7هزارگزی شمال خمین و 3هزارگزی مشرق راه شوسه ٔ خمین به اراک ، در جلگه ای واقع شده است. هوایش معتدل و سکنه اش 436 نفر است. آب آن از چشمه سار تأمین می شود. محصولش غلات و بنشن و چغندرقند است. شغل اهالی زراعت و صنعت دستی آنان قالیچه بافی است. راه فرعی به خمین دارد. (از فرهنگ جغرافیائی ایران ج 1 ص 226).

معنی نازی به فارسی

نازی
( صفت ) پیرو حزب ناسینونال سیوسیالیست آلمان دوره هیتلر.
دهیست جزئ دهستان رستاق بخش خمین شهرستان محلات .
[Nazi] [علوم سیاسی و روابط بین الملل] فرد معتقد به نازیسم
[nazi] [علوم سیاسی و روابط بین الملل] مربوط به نازیسم
[ گویش مازنی ] /naazi/ نام اسبی که زرد مایل به قرمز باشد
حزب ناسیونال سوسیالیست آلمان که نظرات و عقاید آن به نازیسم معروف است .
ده کوچکی است در شهرستان ری در جنوب شهر تهران که امروز متصل بتهران و جزو شهر است .
ده کوچکیست از بخش ری شهرستان تهران با بیست نفر سکنه .
( صفت ) کسی که ناز کند و ادا و اطوار در آورد ( بتمسخر و توهین اطلاق شود.)
(صفت) ۱ - نازک نارنجی زودرنج .توضیح صفتی است نظیر نازک نارنجی و تقریبا مترادف آن منتهی بیشتر برای زنان خاصه زنانی که ناز و غمزه دارند و خود را می پرورند و دست بسیاه و سفید نمی زنند بکارمیرود. ۲ - بچه بامزه ودوست داشتنی : [ ما بچه های ناز نازی یواش یواش میریم بازی ... ]
حالت و چگونگی پر ناز
ده کوچکی است از دهستان سلگی شهرستان نهاوند واقع در ۱۹ هزار گزی شمال نهاوند .
( صفت اسم ) یکی از گوشه های دستگاه شور است .
(صفت) ۱ - نازک نارنجی زودرنج .توضیح صفتی است نظیر نازک نارنجی و تقریبا مترادف آن منتهی بیشتر برای زنان خاصه زنانی که ناز و غمزه دارند و خود را می پرورند و دست بسیاه و سفید نمی زنند بکارمیرود. ۲ - بچه بامزه ودوست داشتنی : [ ما بچه های ناز نازی یواش یواش میریم بازی ... ]

معنی نازی در فرهنگ معین

نازی
۱ - (ص نسب .) (عا.) آن که بسیار ناز کند، پرناز. ۲ - (ص .) زیبا، جمیل . ۳ - نامی است جهت دختران . ۴ - (شب جم .) هنگام ناز و نوازش کردن کسی یا چیزی بیان شود.

معنی نازی در فرهنگ فارسی عمید

نازی
پیرو حزب ناسیونالیسم افراطی آلمان.

نازی در دانشنامه ویکی پدیا

نازی
نازی ممکن است به یکی از موارد زیر اشاره داشته باشد:
نازی (خمین)
نازی (کوهرنگ)
حزب نازی
آلمان نازی
نازی ممکن است به یکی از موارد زیر اشاره داشته باشد:
نازی (خمین)
نازی (کوهرنگ)
حزب نازی
آلمان نازی
نازی (خمین)، روستایی از توابع بخش مرکزی شهرستان خمین در استان مرکزی ایران است.
این روستا در دهستان حمزه لو قرار دارد و براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۸۵، جمعیت آن ۱۵۵ نفر (۴۲خانوار) بوده است.
مختصات: ۳۲°۱۳′۰۹″ شمالی ۵۰°۰۷′۴۸″ شرقی / ۳۲٫۲۱۹۱۷°شمالی ۵۰٫۱۳۰۰۰°شرقی / 32.21917; 50.13000
نازی روستایی است در شهرستان کوهرنگ، بخش بازفت، استان چهارمحال و بختیاری.
نازی آباد ممکن است به یکی از موارد زیر اشاره داشته باشد:
نازی آباد (تهران)، محله ای در شهر تهران
نازی آباد (رفسنجان)، روستایی در شهرستان رفسنجان، استان کرمان
نازی آباد (منوجان)، روستایی در شهرستان منوجان، استان کرمان
نازی آباد از محله های جنوب شهر تهران است. در شمال شرقی محله خزانه در شمال غربی محله جوادیه و در غرب محله خانی آباد، در شرق فرودگاه قلعه مرغی و جنوب راه آهن تهران قرار دارد.
اکبر عبدی، هنرپیشه توانا و نام آشنای سینما و تلویزیون
حمید استیلی، بازیکن فوتبال
سعید حجاریان، تئوریسین اصلاحات و از اعضای اصلاح طلبان
امیر قلعه نویی، بازیکن سابق فوتبال و از موفق ترین مربیان لیگ برتر
فرشاد پیوس، بازیکن سابق پرسپولیس و مربی فوتبال
حاج داود کریمی، از سرداران سپاه پاسداران
حاج منصور ارضی، از مداحان اهل بیت
شادی پریدر، استاد بزرگ شطرنج
علیرضا توکل شعار، فعال سیاسی ضد رژیم پهلوی
ساعد باقری، شاعر معاصر و مجری سابق تلویزیون و سراینده سرود ملی جمهوری اسلامی ایران
مهدی فنونی زاده، بازیکن سابق فوتبال و مربی فوتبال
مرتضی فنونی زاده، بازیکن سابق فوتبال
ابراهیم آشتیانی، بازیکن سابق فوتبال و مربی فوتبال
حسن آبشناسان، فرمانده نیرو زمینی ارتش در زمان جنگ ایران و عراق
فرشته کریمی برترین فوتسالیست زن در قهرمانی تیم ملی فوتسال در جام ملت های فوتسال زنان آسیا در سال ۲۰۱۵
در جنوب نازی آباد چهارصد دستگاه قرار دارد. غرب آن به خانی آباد نازی آباد در دهه سی خورشیدی بنا شده و دارای طرح شهرسازی است. بیش از ۷۰ میدان در این محل وجود دارد که از این نظر نسبت به محله های جنوب تهران ظاهر بهتری دارد. در حقیقت می توان این محله تهران را یکی از مرفه ترین محله های جنوب تهران دانست. این محله بافت های شهری امروزی و جدید دارد. در دوران شهرداری غلامحسین کرباسچی به واسطه ایجاد پارک بهمن و فرهنگسرای بهمن بجای کشتارگاه تهران این محله به لحاظ شهری رشد چشم گیری داشت. این محله دارای دو بازار در منطقه جنوب تهران می باشد که به نام «بازار اول» و «بازار دوم» معروفند اند که این بازارها در خیابان پارس(اکبر مشهدی فعلی) و مدائن قرار دارد.
در گذشته در این محل از تهران، دهی به اسم نازآباد واقع بوده است. گفته می شود این محله را ناصرالدین شاه برای یکی از سوگلی هایش به اسم نازخاتون خریداری کرده بود. ناصرالدین شاه برای نازخاتون در این محل قصری ساخت که بعدها تبدیل به پارک شد. با اضافه شدن این محله به جنوب تهران در ۱۳۳۴، نام محله ی نازخاتون تبدیل به «نازآباد» و سپس تبدیل به «نازی آباد» شد.
روایت دیگری نیز وجود دارد که نام این محله را به نازی ها و هواداران هیتلر ربط می دهد که این روایت اعتبار ندارد.
نازی آباد (رفسنجان)، روستایی از توابع بخش مرکزی شهرستان رفسنجان در استان کرمان ایران است.
این روستا در دهستان کبوترخان قرار دارد و براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۸۵، جمعیت آن ۲۱ نفر (۴خانوار) بوده است.
نازی آباد (منوجان)، روستایی از توابع بخش مرکزی شهرستان منوجان در استان کرمان ایران است.
این روستا در دهستان قلعه قرار دارد و براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۸۵، جمعیت آن ۲۸۳ نفر (۵۸خانوار) بوده است.
شغل اکثر اهالی این روستا کشاورزی و باغداری می باشد.
این منطقه دارای گویش تیابی میباشد . که از دیرباز در گویش محلی ؛ اهالی این روستا به (( تیابی )) و نام روستا به (( ریگ رئیسون )) شهرت یافته است.
نازی پایکیدزه (گرجی: ნაზი პაიკიძე؛ زادهٔ ۲۷ اکتبر ۱۹۹۳) یک شطرنج باز اهل گرجستان-ایالات متحده آمریکا است.
نازی پایکیدزه در اکتبر ۲۰۱۶ اعلام کرد که قصد دارد مسابقات قهرمانی شطرنج زنان ۲۰۱۷ در تهران را به علت قوانین حجاب اجباری تحریم کند.
نازی زدایی (به آلمانی: Entnazifizierung) یکی از اهداف متفقین بود تا جامعه، فرهنگ، مطبوعات، اقتصاد، قضا و سیاست آلمان و اتریش را از هرگونه آثار حکومت رایش سوم پاک سازند. این روند خصوصاً با برکناری افراد درگیر، از موقعیتهای پرنفوذ و منحل کردن یا ضعیف سازی سازمانهای وابسته به آن صورت گرفت. برنامه نازی زدایی پس از پایان جنگ جهانی دوم شروع شد و با معاهده پوتسدام تبلور یافت.
در ۱۹۶۹ مجله تایم اظهار داشت:
در ۱۹۴۵ بین متفقین بر سر دکترین گناه دسته جمعی اجماعی وجود داشت - که دیگر وجود ندارد -، مبنی بر این که همه آلمانی ها نه فقط در جنگ بلکه برای بیرحمی های نازی مقصر اند.
بیانیه های صادر شده توسط دول بریتانیا و آمریکا، هر دو پیش و بلافاصله پس از تسلیم شدن آلمان، نشان می دهد که با استفاده از الفاظ «گناه جمعی» و «مسئولیت جمعی» کل ملت آلمان مسئول اعمال حکومت نازی شمرده می شد.
نازی صفوی، (متولد ۱۳۴۶ در تهران) یک نویسنده است. از وی تا بحال دو رمان بنام «دالان بهشت» در سال۱۳۷۸ منتشر شد و سومین کتاب پرفروش ۱۴سال اخیر بوده است. رمان بعدی او، «برزخ اما بهشت» سال۸۳ منتشر شد
برزخ اما بهشت
آلمان نازی یا رایش سوم که به طور رسمی از سال ۱۹۳۳ تا ۱۹۴۳ رایش آلمان و بعد از ۲۶ ژوئن ۱۹۴۳ رایش آلمان بزرگ خوانده می شد به حکومت آلمان در دوران بین سال های ۱۹۳۳ تا ۱۹۴۵ اطلاق می شود که دولت آدولف هیتلر تا سال ۱۹۴۵ میلادی در آن کشور در رأس حکومت بود. در این دوران، کشور آلمان تحت حکومت حزب سوسیالیست ملی کارگران آلمان به رهبری آدولف هیتلر به عنوان صدراعظم و پیشوا بود. وی از سال ۱۹۳۴ رهبر حزب سوسیالیست ملی کارگران آلمان شد. پس از روی کار آمدن نازی ها در سال ۱۹۳۳، نام رسمی آلمان تغییر نکرد و «رایش آلمان» (به آلمانی: Deutsches Reich) یا «رایش سوم» که از سال ۱۸۷۱ بود، باقی ماند. آدولف هیتلر در روز سی ام ژانویه ۱۹۳۳ از سوی رئیس جمهوری آلمان به عنوان صدراعظم انتخاب شد.
آلمان
سرزمین های اشغالی
تحت کنترل حکومت نظامی
نروژ
۲: آدولف هیتلر خود را از اوت ۱۹۳۴ قانوناً پیشوا و صدراعظم رایش (Führer und Reichskanzler) نامید. ۳: لوتز گراف شورین فن کروسیک از عنوان سرپرستی صدارت عظمی استفاده کرد. ۴: Through the Enabling Act of 1933, the German government was vested with legislative powers, although the Reichstag formally continued to exist as a law-making body.
مفهوم رایش با مفهوم امپراتوری تفاوت دارد. از نظر تاریخی، فقط به آلمان از سال ۱۸۷۱ تا سال ۱۹۱۸ میلادی که آلمان تحت قوانین فرمانروایی بود «امپراتوری آلمان» گفته می شد. در صورتی که عبارت «رایش» نوع حکومت آلمان از ۱۸۷۱ تا ۱۹۴۵ میلادی را بیان می کند. واژهٔ «رایش» در زبان آلمانی برخلاف واژه «امپراتوری» بیانگر یک حکومت سلطنتی نیست و بیشتر به معنای یک اتحادیه یا مجموعه ای از چند سرزمین متحد است.
ارتش آلمان نازی (به آلمانی: Wehrmacht)تلفظ آلمانی: [ˈve:ɐ̯maxt] ( بشنوید) به معنای لغوی نیروی دفاعی، نام ارتش آلمان از سال ۱۹۳۵ تا ۱۹۴۵ بوده و شامل نیروی زمینی هی یر، نیروی دریایی کریگسمارینه و نیروی هوایی آلمان نازی لوفت وافه است.
جنگ جهانی اول
جنگ جهانی دوم
پس از جنگ جهانی اول و امضای پیمان آتش بس ۱۱ نوامبر ۱۹۱۸ و سپس امضای پیمان ورسای، ارتش آلمان موظف به محدود نگاه داشتن شمار نیروهای زمینی به صد هزار نفر و نیروی دریایی پانزده هزار نفر شد. ناوگان جدید مجاز برای آلمان متشکل از حداکثر شش ناو جنگی، شش رزم ناو و دوازده ناوشکن می شد. در اختیار داشتن توپخانه سنگین برای ارتش آلمان ممنوع شده و نیروی هوایی و خدمت وظیفه عمومی نیز منحل شدند. آلمان با محدودیت شمار نیروهایش مجبور شد ارتشی با فرماندهی هانس فون زکت و بهترین و خبره ترین نیروهایش تشکیل دهد. آلمان طبق پیمان ورسای از داشتن نیروی هوایی منع شده بود، اما فون زکت که از مزایای نبرد هوایی کاملاً آگاه بود در ابتدای سال ۱۹۲۰ یک کادر مخفی از افسران نیروی هوایی تشکیل داد.
در سال ۱۹۲۲ آلمان به طور مخفیانه دور زدن این شرایط و محدودیت را آغاز کرد و همکاری محرمانه با اتحاد جماهیر شوروی سوسیالیستی پس از پیمان راپالو آغاز شد. آلمان به اتحاد جماهیر شوروی در صنعتی شدن کمک کرده و افسران شوروی در آلمان آموزش داده می شدند. متخصصین تانک و نیروی هوایی آلمانی می توانستند در اتحاد جماهیر شوروی تمرین و پژوهش انجام دهند. در حدود سیصد خلبان آلمانی در لیپتسک آغاز آموزش نموده و آموزش کاربردی تانک در نزدیکی قازان و پروژه گازهای سمی در ساراتوف برای ارتش آلمان انجام می گرفت.
استخدام در ورماخت از طریق نام نویسی داوطلبانه (۱۹۴۵–۱۹۳۳) و خدمت سربازی (۱۹۳۵–۱۹۴۵) انجام گرفت. مردان برای خدمت توسط نامه های شخصی فراخوانی می شدند. پیش از جنگ، ثبت نام شدگان مسن تر فقط لازم بود برای حضور در تمرین های گاه به گاه و دوره محدود شرکت کنند.
اردوگاه های کار اجباری (به آلمانی: Konzentrationslager) (معنی لغوی: «اردوگاه تمرکز») در دوران حکومت آلمان نازی و در راستای اجرای پروژه «راه حل نهایی» در رایش آلمان و سرزمین های اشغال شده تأسیس شدند. این اردوگاه ها برای کار اجباری برخی اقلیت ها، مانند یهودیان، کولی ها، هم جنس گرایان و حتی معلولان ذهنی و هم چنین مخالفان داخلی ضد رژیم نازی از جمله ماسون ها، شاهدان یهوه و کمونیست ها طراحی و ایجاد شده بودند.
از جمله اردوگاه های کار اجباری آلمان نازی می توان به اردوگاه داخائو، اردوگاه بوخن والد، اردوگاه تربلینکا، اردوگاه ترزینشتات، اردوگاه آشویتس و اردوگاه برگن ـ بلزن اشاره کرد.
اعترافات یک جاسوس نازی (انگلیسی: Confessions of a Nazi Spy) فیلمی در ژانر جاسوسی و تبلیغاتی سیاسی به کارگردانی آناتول لیتواک است که در سال ۱۹۳۹ منتشر شد.
۶ مه ۱۹۳۹ (۱۹۳۹-05-۰۶)
"اد رنارد" مامور اف بی آی بر روی فعالیت های جاسوسی نازی ها پیش از آغاز جنگ تحقیق می کند و...
اوتانازی کودکان(به آلمانی: Kinder-Euthanasie)، به سری قتل هایی اطلاق می شود که در آلمان نازی اتفاق افتاد که طی آن کودکان و نوجوانان تا سن ۱۶ سال را که به نوعی بیماری لاعلاج جسمی و روحی مبتلا بودند یا معلول بودند، توسط حزب نازی و از طریق اوتانازی از بین می رفتند. حد اقل ۵۰۰۰ کودک در ۳۰ محل به اصطلاح محافظت از کودکان، قربانی این عمل شدند.
اوتانازی کودکان
کودک کشی
نوزاد کشی
euthanasia in Nazi Germany|ویکی پدیای انگلیسی
بخش رمزنگاری سرفرماندهی ارتش آلمان نازی (آلمانی: Chiffrierabteilung des Oberkommandos der Wehrmacht) یا به اختصار «OKW/Chi» یک ادارهٔ شنود الکترونیک در «سرفرماندهیِ کلِ» در ارتش آلمان نازی، قبل و حین جنگ جهانی دوم بود.
یکی از وظایف مهم این اداره، تحلیل رمز، رمزنگاری پیام های خودی و همچنین رمزگشایی از پیام های محرمانه دشمنان بود و نظارت و پشتیبانی از دستگاه های گردان سایفر در ماشین انیگما را هم بر عهده داشت.
این اداره در واقع جایگزین «دایرهٔ رمزنگاری» در «وزرات دفاع رایش» شده بود.
بردگوری کوه نازی در شهرستان کوهرنگ، بخش بازفت، روستای نازی واقع شده و این اثر در تاریخ ۲۴ فروردین ۱۳۸۲ با شمارهٔ ثبت ۸۲۰۲ به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.
فهرست آثار ملی ایران
سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری
در بشقاب پرنده شناسی، نظریه های توطئه، داستان های علمی تخیلی و کمیک ادعاها یا داستان هایی راجع به پیوند بشقاب پرنده ها با آلمان نازی وجود دارد. نظریه های راجع به بشقاب پرنده های آلمانی توصیف می کنند که آلمانی ها پیش از جنگ جهانی دوم و در طول آن موفق به ساخت هوانوردها یا سفینه های فضایی پیشرفته شده و علاوه بر این ابراز می دارند که این وسایل پس از جنگ در مراکز زیرزمینی مخفی در جنوبگان، آمریکای جنوبی یا ایالات متحده همراه با سازندگانشان باقی مانده اند. روایت هایی از حدود ۱۹۵۰ که احتمالاً ملهم از پیشرفت تاریخی آلمانی ها در موتورهای تخصصی مانند «رپالسین» ویکتور شابرگر در زمان جنگ جهانی دوم بوده راجع به بشقاب پرنده ها نقل شده است. عناصری از این ادعاها به طور گسترده وارد رسانه های داستانی و غیرداستانی از جمله بازی های ویدئویی و فیلم های مستند شده و اغلب با اطلاعات مستند ترکیب شده است. ادبیات بشقاب پرنده آلمانی اغلب با تاریخ مستند در این زمینه ها همخوانی دارد.
رایش سوم محدودهٔ نیو سوابیا را در جنوبگان تصرف و در سال ۱۹۳۸ سفر اکتشافی در آن انجام داد و برای سفرهای بعدی برنامه ریزی نمود.
رایش سوم تحقیقاتی در مورد فناوری پیشرانه انجام داد: از جمله موشک، تحقیقات شابرگر راجع به وسایل پرنده و پرندهٔ مدور آزمایشی آرتور سک.
نیروهای متفقین تصور می کردند که برخی مشاهدات از بشقاب پرنده ها در زمان جنگ جهانی دوم به ویژه موارد جنگنده های فو، نمونه وسایل طراحی شده توسط نازی ها برای صدمه زدن از طریق الکترومغناطیس به نیروی هوایی متحدین هستند.
در زمان جنگ جهانی دوم جنگنده های فو که نوعی وسایل پرندهٔ گرد و غیرعادی بودند مورد مشاهده نیروهای متحدین و متفقین قرار گرفتند. با توجه به پیشرفت آلمانی ها در طراحی هواپیماها و موشک ها برخی دانشمندان مانند لوئیس آلوارز روی این وسایل شروع به تحقیق نمودند. کنث آرنولد در سال ۱۹۴۷ موجی از بشقاب پرنده های بسیار سریع را مشاهده نمود. کاپیتان ادوارد جی. روپلت هم در سال ۱۹۵۹ در گزارشی اعلام نمود که نازی ها پرنده ای شبیه آن چه در مشاهدات بشقاب پرنده آمده در حال ساخت داشتند.
اولین ادعاهای غیرنظامی در رسانه های عمومی از سال ۱۹۵۰ با مقاله گوئیسپ بلوزو دانشمندانی ایتالیایی راجع به دیسک های پرنده در روزنامهٔ ایل گیورناله در ایتالیا آغاز شد. در سال ۱۹۵۳ مهندس آلمانی گئورگ کلاین ادعا کرد که در زمان رایش سوم پرندهٔ جتی با سرعت ۲۴۰۰ کیلومتر بر ساعت مشابه VZ-9-AV Avrocar در حال ساخت بوده است. مهندس هوانورد روی فدن ۱۹۴۵ اعلام کرد که اگر آلمانی ها چند ماه جنگ را بیشتر ادامه داده بودند با یک سری پیشرفت های جدید و مرگبار در صنعت هوایی رو به رو می شدیم.
صبحگاه جادوگران نام کتابی نوشتهٔ لوئیس پاولز و ژاک برگیر در ۱۹۶۰ است که انجمن وریل برلین را با بشقاب پرنده ها مرتبط نموده است. بسط ادعاهای این کتاب به مراکز زیرزمینی در جنوبگان که بشقاب پرنده ها در آن جا مخفی شده و با نژادی پیشرفته در مرکز زمین ملاقات نمودند ختم می شود. در دههٔ هفتاد ارنست تسوندل آلمانی برای تبلیغات برای انتشاراتش به نام زامی دات عقایدش را راجع به بشقاب پرنده ها به طور گسترده انتشار داد. تسوندل قبول کرد که کارش برای تبلیغات بوده ولی تا ۲۰۰۲ بر عقایدش پا بر جا بود. میگوئل سرانو شیلیایی طرفدار نازی ها در ۱۹۷۸ کتاب «رشته ی طلایی: هیتلریسم مرموز» را منتشر نمود. او ادعا کرد که هیتلر تناسخ ویشنو بوده و با خدایان آسمانی در نیوسوایبیا سکونت دارد. او پیش بینی نمود که هیتلر با سپاهی از بشقاب پرنده ها برای آغاز رایش چهارم باز خواهد گشت. قاتل زنجیره ای آمریکایی ریچارد چیس، در ۱۹۷۹ در زندان اعلام کرد که بشقاب پرنده های نازی ها او را مجبور به قتل نموده است.
پس از این که پزشکان آلمانی برای اولین بار به کشف رابطه بین سیگار کشیدن و سرطان ریه شدند، رایش آلمان یک جنبش قوی ضد تنباکو را آغاز کرد. و اولین جنبش ضد سیگار در تاریخ مدرن را رهبری کرد. جنبش ضد تنباکو در آلمان نازی یکی از فعالیت های مهم اجتماعی در دوران حکومت نازی ها بود. عمده ترین کار این جنبش فعالیت بر ضد استعمال تنباکو و مصرف نوشیدنی های الکلی بود.
Berridge, Virginia (2007), Marketing Health: Smoking and the Discourse of Public Health in Britain, 1945-2000, Oxford University Press, ISBN 0-19-926030-3.
Bynum, William F.; Hardy, Anne; Jacyna, Stephen; Lawrence, Christopher; Tansey, E. M. (2006), The Western Medical Tradition, Cambridge University Press, ISBN 0-521-47524-4.
Clark, George Norman; Briggs, Asa; Cooke, A. M. (2005), A History of the Royal College of Physicians of London, Oxford University Press, ISBN 0-19-925334-X.
Coombs, W. Timothy; Holladay, Sherry J. (2006), It's Not Just PR: Public Relations in Society, Blackwell Publishing, ISBN 1-4051-4405-X.
Daunton, Martin; Hilton, Matthew (2001), The Politics of Consumption: Material Culture and Citizenship in Europe and America, Berg Publishers, ISBN 1-85973-471-5.
Gilman, Sander L.; Zhou, Xun (2004), Smoke: A Global History of Smoking, Reaktion Books, ISBN 1-86189-200-4.
Guenther, Irene (2004), Nazi Chic?: Fashioning Women in the Third Reich, Berg Publishers, ISBN 1-85973-400-6.
Lee, P. N. (1975), Tobacco Consumption in Various Countries (4th ed.), London: Tobacco Research Council.
Meyer, Hubert (2005), The 12th SS: The History of the Hitler Youth Panzer Division, Stackpole Books, ISBN 978-0-8117-3198-0.
Proctor, Robert (1999), The Nazi War on Cancer, Princeton University Press, ISBN 0-691-07051-2.
Schaler, Jeffrey A. (2004), Szasz Under Fire: A Psychiatric Abolitionist Faces His Critics, Open Court Publishing, ISBN 0-8126-9568-2.
Szollosi-Janze, Margit (2001), Science in the Third Reich, Berg Publishers, ISBN 1-85973-421-9.
Tillman, Barrett (2004), Brassey's D-Day Encyclopedia: The Normandy Invasion A-Z, Potomac Books Inc., ISBN 1-57488-760-2.
Uekoetter, Frank (2006), The Green and the Brown: A History of Conservation in Nazi Germany, Cambridge University Press, ISBN 0-521-84819-9.
Young, T. Kue (2005), Population Health: Concepts and Methods, Oxford University Press, ISBN 0-19-515854-7.
جنبشهای ضد تنباکو از آغاز قرن بیستم در بسیاری از کشورها رشد کردند، ولی جز در آلمان که کارزار پس از به قدرت رسیدن نازیها از سوی دولت حمایت شد توفیق اندکی داشتند. این جنبش قوی ترین جنبش ضد دخانیات در جهان در دهه ۱۹۳۰ و اوایل دهه ۱۹۴۰ بود. رهبری ناسیونال سوسیالیست سیگارکشیدن را محکوم کرد و بسیاری از آنان علناً از مصرف تنباکو انتقاد کردند. پژوهش در خصوص سیگارکشیدن و اثرات اش بر سلامتی در دوره حکومت نازیها پیشرفت کرد و در آن زمان در نوع خود از مهم ترینها بود. بی علاقگی شخصی آدولف هیتلر به تنباکو و سیاستهای تولید مثل نازیها از جمله عوامل محرک کارزار آنان علیه دخانیات بود و کمپین به نژادگرایی و یهودستیزی مرتبط بود. دولت ناسیونال سوسیالیستی کوشش بسیار زیادی انجام داد تا بتواند به شیوه های فرهنگی و تبلیغاتی مردم را به ترک مشروبات الکلی و سیگار ترغیب کند.
کارزار ضد دخانیات نازی شامل ممنوعیت سیگارکشیدن در ترامواها، اتوبوسها و قطارهای شهری، ارتقای آموزش بهداشت، محدود کردن سهمیه سیگار در ورماخت، سازماندهی درسهای درمانی برای سربازان، و افزایش مالیات تنباکو بود. ناسیونال سوسیالیستها همچنین محدودیتهایی بر تبلیغات تنباکو و سیگار کشیدن در فضاهای عمومی و رستورانها و کافی شاپها وضع کردند. جنبش در اولین سال های حکومت نازی تأثیر چنانی نداشت و مصرف تنباکو بین ۱۹۳۳ تا ۱۹۴۵ افزایش یافت، ولی سیگار کشیدن بین نظامیان از ۱۹۳۹ تا ۱۹۴۵ کم شد. حتی تا آخر قرن بیستم، جنبش ضد تباکوی آلمان پس از جنگ نتوانست به حد کارزار ضد سیگار آلمان نازی تأثیرگذار باشد.
دولت آلمان نازی کوشش کرد از طریق قانونی تا حد قابل توجهی با مصرف مشروبات الکلی برخورد کند. برای مثال رانندگانی که تحت تأثیر مشروبات الکلی قرار می گرفتند به سختی مجازات می شدند. دولت می کوشید جوانان را به خوردن نوشیدنی های سالم به جای مشروبات الکلی تشویق کند و این مسئله تا حد زیادی به ویژه در میان افراد سازمان جوانان هیتلری به انجام رسید. در سال ۱۹۳۷ قانونی تصویب شد که فروش مشروبات الکلی را به افراد کم سن ممنوع می کرد


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

نازی در جدول کلمات

آخرین بازمانده نازی ها
هس
سریالی ساخته مسعود کرامتی با بازی داود رشیدی | فرهاد اصلانی | بهناز نازی و مرحوم نعمت ا••• گرجی
پزشکان
شهری که سران آلمان نازی در دادگاه آن محاکمه شدند
نورنبرگ
فیلمی از برایان سینگر درباره یک افسر نازی با بازی تام کروز
والکری

نازی را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Twitter LinkedIn

پیشنهاد کاربران

نازی ١٨:١٤ - ١٣٩٧/٠١/٢٠
منسوب به ناز، کسی که ناز می کند.
|

نازی ١٨:٣٦ - ١٣٩٧/١١/٠٣
دارای ناز و ادا
|

نازپرور ٠٠:٣٠ - ١٣٩٧/١٢/٠٢
نازی یعنی اینکه خوشگلتراز بقیه ی دخترا ودارای ناز فراوان
|

نازی ٠٣:٢٧ - ١٣٩٨/٠٢/٠٢
نازی یعنی عزیز زیبا
|

نکیسا ١٩:٤٧ - ١٣٩٨/٠٣/١٣
نازی زیباترین اسم و لغت برای ستایش ظرافت یک خانم هست.
|

نازی ١٦:١٣ - ١٣٩٨/٠٤/٢٠
نازی یعنی معشوق و دلبر و مخفف نازنین هسته
|

زهرا ٢١:٠٩ - ١٣٩٨/٠٨/١٨
عوض کردن اسم‌مناسب
|

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

تازه ترین پیشنهادها

رضا > کرتیلان
اجاقی > اجاقی
Mahdi > شربت (دارو)
Behnaz > guidelines
مهدی ورمزیار > ورمزیار
دینا حسین پناهی > بر می خیزد
ماد > ریناز
ناهید > establishing

نگارش واژه نو   |   پیشنهادهای امروز

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• نازی های ایران   • ارتش آلمان نازی   • اسم نازی   • نازی ها در ایران   • نازی تهرانی   • اهنگ نازی   • نازی ها که بودند   • حزب نازی   • معنی نازی   • مفهوم نازی   • تعریف نازی   • معرفی نازی   • نازی چیست   • نازی یعنی چی   • نازی یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی نازی
کلمه : نازی
اشتباه تایپی : khcd
آوا : nAzi
نقش : صفت
عکس نازی : در گوگل


آیا معنی نازی مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 94% )