انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه
جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی انگلیسی به انگلیسی کلمات اختصاری فارسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

97 1092 100 1

ناسا

ناسا در دانشنامه ویکی پدیا

ناسا
مختصات: ۳۸°۵۲′۵۹″ شمالی ۷۷°۰′۵۹″ غربی / ۳۸٫۸۸۳۰۶°شمالی ۷۷٫۰۱۶۳۹°غربی / 38.88306; -77.01639
توماس او. پین، که در زمان ریاست جمهوری لیندون بی. جانسون دموکرات برگزیده شد، در زمان ریاست جمهوری ریچارد نیکسون جمهوری خواه به عنوان ریاست ناسا باقی ماند، هرچند نیکسون تلاشی در جهت برگزیدن نامزد پیشنهادی خود انجام داد ولی شکست خورد. پین در مارس ۱۹۶۹ توسط سنا تأیید شد و در سپتامبر ۱۹۷۰ مشغول به کار شد.
جیمز فلچر جمهوری خواه، که توسط نیکسون برگزیده شده و در آوریل ۱۹۷۱ مورد تأیید قرار گرفت، تا مه ۱۹۷۷ و در زمان ریاست جمهوری جیمی کارتر دموکرات، به عنوان رئیس ناسا باقی ماند.
دنیل گلدین توسط جرج اچ. دابلیو بوش جمهوری خواه برگزیده و در تمام دوره ریاست جمهوری بیل کلینتون دموکرات، به عنوان رئیس ناسا فعالیت می کرد.
رابرت لایت فوت جونیور، مدیر وابسته به باراک اوبامای دموکرات، در زمان ریاست جمهوری دونالد ترامپ جمهوری خواه و تا قبل از تأیید نامزد مورد پیشنهاد ترامپ، جیم برایدنستاین، در آوریل ۲۰۱۸، در نقش ریاست ناسا باقی ماند. با وجود استقلال سازمان، بقا یا توقف پروژه ها می تواند مستقیماً به خواست رئیس جمهور بستگی داشته باشد.
اداره کل ملی هوانوردی و فضا (به انگلیسی: National Aeronautics and Space Administration) به اختصار ناسا (به انگلیسی: NASA) یک سازمان مستقل در قوهٔ مجریهٔ حکومت فدرال ایالات متحده آمریکا است که مسئولیت برنامه ریزی در حوزه های برنامه فضایی کشوری و تحقیقات مکانیک پرواز و هوافضا را بر عهده دارد.در زمان جنگ سرد و پس از پرتاب ماهوارهٔ اسپوتنیک-۱ توسط اتحاد جماهیر شوروی سوسیالیستی به فضا، آمریکا به فکر ایجاد سازمان فضایی ملی خود افتاد و ناسا در ۲۹ ژوئیهٔ ۱۹۵۸ با امضای رئیس جمهور وقت دوایت آیزنهاور جای کمیتهٔ رایزنی ملی هوانوردی آمریکا (ناکا) را گرفت و بنیادگذاری شد. توماس کیت گلنان به عنوان نخستین مدیر ناسا و هیو لاتیمر درایدن به عنوان معاون او برگزیده شدند و فعالیت رسمی ناسا از ۱ اکتبر ۱۹۵۸ آغاز شد.
ناسا کار خود را با نورث امریکن ایکس-۱۵ آغاز کرد و هشت خلبان در این پروژه توانستند خود را به زیر مدار زمین برسانند. نخستین ماهوارهٔ فضایی ناسا نیز اکسپلورر ۱ بود که در سال ۱۹۵۸ به فضا پرتاب شد. در ۱۲ آوریل ۱۹۶۲، یوری گاگارین اهل شوروی با فضاپیمای وستوک-۱ به فضا پرتاب شد و تبدیل به نخستین انسان فضانورد جهان شد. حدود یک ماه بعد در ۵ مه، آلن شپارد با مرکوری-رادستون ۳ از پروژهٔ مرکوری به فضا پرتاب شد و تبدیل به نخستین فضانورد آمریکایی شد. در ۲۰ فوریهٔ ۱۹۶۲، جان گلن با مرکوری-اطلس ۶ به فضا پرتاب شد و در کمتر از ۵ ساعت، ۳ بار پیرامون کرهٔ زمین گردید و تبدیل به نخستین آمریکایی شد که پیرامون زمین می گردد. پروژهٔ جمینای نیز دستاوردهایی مانند نخستین مانور مداری، اتصال و پهلوگیری فضاپیما و نخستین راهپیمایی فضایی آمریکا به همراه داشت.
پس از پروژهٔ جمینای، ناسا پروژهٔ آپولو را راه اندازی کرد که این پروژه یکی از شناخته شده ترین پروژه های علمی تاریخ آمریکا و جهان بوده است. در ۲۱ ژوئیهٔ ۱۹۶۹، نیل آرمسترانگ و باز آلدرین در طول مأموریت آپولو ۱۱ بر کرهٔ ماه گام نهادند و تبدیل به نخستین انسان هایی شدند که بر ماه گام برمی دارند. طی پروژهٔ آپولو، ۱۲ فضانورد مرد بر ماه گام نهادند. پس از مأموریت آپولو ۱۷ که بازپسین سفر بشر به ماه بود، دیگر پای هیچ انسانی به ماه نرسید. اسکای لب نخستین ایستگاه فضایی آمریکا بود و ایستگاهی ملی بود. در سال ۱۹۷۵، ناسا و سازمان فضایی فدرال روسیه پروژه ای مشترک به نام پروژهٔ آزمایشی آپولو–سایوز انجام دادند که این پروژه نخستین مأموریت فضایی بین المللی بود. از سال ۱۹۸۱ تا ۲۰۱۱، ناسا پروژه ای به نام برنامه شاتل های فضایی را اجرا کرد. این پروژه شامل ۱۳۵ پرواز فضایی بود و فاجعه های چلنجر و کلمبیا را هم به همراه داشت. ناسا در ایستگاه فضایی بین المللی مشارکت دارد. به غیر از ناسا، ۱۵ عضو دیگر که ۱۱ عضو از آن ها اعضای سازمان فضایی اروپا هستند، در این پروژهٔ بین المللی مشارکت دارند. علاوه بر فضاپیماهای دارای سرنشین، ناسا فضاپیماهای بدون سرنشینی را نیز مانند نیوهورایزنز و مریخ نورد کنجکاوی به فضا پرتاب کرده است.
عکس ناسا
ناسا ۵۱۵ (به انگلیسی: NASA 515) یک هواپیمای ساختِ بوئینگ در کشور ایالات متحده آمریکا است. نخستین استفاده کنندهٔ این هواپیما ناسا بوده است. این هواپیما در ۰۱۹۶۷-۰۴-۰۶ ۶ آوریل ۱۹۶۷ میلادی نخستین پرواز خود را انجام داد.
فهرست هواپیماها
ناسا ایکس-۳۸ هواپیمای ساخت شرکت سکیلد کامپوزیتس آمریکاست که نخستین پروازش را در سال ۱۹۹۹ انجام داد و در ۲۹ آوریل ۲۰۰۲ این پروژه به علت کمبود بودجه کنسل شد. ایکس ۲۸ نمونه توسعه یافته مارتین ماریتا ایکس-۲۴ای بود که برای ناسا ساخت شد.
نیروی هوایی ایالات متحده آمریکا
ناسا
ایستگاه فضایی بین المللی
هواپیماهای ایکس
ناسا ایکس-۴۳ هواپیمای بدون سرنشین مافوق صوت است که توسط ناسا ساخته شد.
نیروی هوایی ایالات متحده آمریکا
ناسا
هواپیماهای ایکس
نسخه اولیه، ایکس-۴۳ بیش از هفت ماخ در حدود ۸۰۵۰ کیلومتر / ساعت در ارتفاع ۳۰،۰۰۰ متر یا بیشتر را تجربه کرد. سه نمونه از ایکس-۴۳ ساخته شده که نمونه اولیه در اقیانوس آرام سقوط کرد ولی دو نمونه دیگر با موفقیت پرواز کردند.
ناسا پرسو (به انگلیسی: NASA Paresev) یک هواگرد ساختِ کارخانهٔ ناسا در کشور ایالات متحده آمریکا است. این هواگرد برای نخستین بار در ۱۹۶۲ میلادی مورد استفاده قرار گرفت.
فهرست هواگردها
ناسا هایپر ۳ (به انگلیسی: NASA Hyper III) یک هواپیمای ساختِ کارخانهٔ ناسا در کشور ایالات متحده آمریکا است. نخستین استفاده کنندهٔ این هواپیما ناسا بوده است. این هواپیما برای نخستین بار در ۰۱۹۶۹-۱۲-۱۲ ۱۲ دسامبر ۱۹۶۹ میلادی مورد استفاده قرار گرفت.
فهرست هواگردها
رده:مقالات هواپیماها
]
ناسا ورلد ویند (انگلیسی: NASA World Wind) یک نرم افزار متن باز جهان مجازی است که در سال ۲۰۰۳ توسط ناسا برای استفاده در رایانه های شخصی معرفی شد و از سال ۲۰۰۴ با جنبش نرم افزار آزاد توسعه یافته است. نسخه اصلی این نرم افزار با چارچوب دات نت ساخته شده و فقط بر روی سیستم عامل مایکروسافت ویندوز قابل اجرا بود، ولی نسخه های جدید جاوای ورلد ویند، بر خلاف نسخه های پیشین آن بر روی انواع سیستم عامل قابل نصب است.
سلستیا
گوگل ارت
گوگل مپس
بینگ مپس
شب پرستاره
نسخه جاوای ورلد ویند، جایزه نرم افزار ناسا در سال ۲۰۰۹ را از آن خود کرد. این نرم افزار تصاویر ماهواره ای، عکس های هوایی، نقشه های توپوگرافی و دیگر نقشه های ناسا و سازمان زمین شناسی آمریکا را پوشش و نمایش می دهد.
هر سال کنگره ایالات متحده آمریکا بودجه فدرالی را به تصویب می رساند که در آن جزئیات خرج پول مالیات در سال آینده مشخص می شود. این چارت ها میزان پولی را که در هر سال از ۵۰ سال گذشته به سازمان ناسا تعلق یافته اند را برای تحقیقات فضایی و برنامه های تحقیقاتی سیاره ای و فضایی بدون سرنشین ناسا مشخص می کنند.
بودجه سالانه ناسا در مقیاس میلیون دلار آمریکا
پژوهش هوای پاک ناسا به رهبری سازمان ملی هوانوردی و فضایی (ناسا) با همکاری سازمان پیمانکاران حفاظت از محیط زیست آمریکا (الکا) انجام شده است. بر پایه این پژوهش گیاهان آپارتمانی خاصی وجود دارند که قادر به سم زدایی طبیعی از هوای داخل اتاق می باشند. برای نمونه سم هایی مثل بنزن، فرمالدهید و تری کلرواتیلن می توانند به میزان قابل توجهی از این راه از هوای اتاق پاک شده و به از بین بردن نشانه های نشانگان بیماری ساختمان کمک کنند.
فهرست کامل گیاهان
نخستین فهرست گیاهان تهویه کننده هوا به عنوان بخشی از یک پژوهش هوای پاک در سال ۱۹۸۹ انجام شد که به دنبال راه های پاک کردن هوای درون ایستگاه های فضایی بود. علاوه بر جذب دی اکسید کربن و پس دادن اکسیژن که همه گیاهان انجام می دهند، این گیاهان می توانند مقدار زیادی از سم ها را هم از میان ببرند. فهرست دوم و سوم این پژوهش بیشتر روی پاک کردن مواد شیمیایی خاصی تمرکز کرده اند. ناسا برای تهویه کردن کارآمد هوا یک گلدان گیاه را برای هر ۹ متر مربع اتاق خانه یا محل کار پیشنهاد می کند.
نخستین فهرست گیاهان تصفیه کننده هوا در سال ۱۹۸۹ توسط ناسا به عنوان بخشی از مطالعه انتشار یافت. فهرست های بعدی در کتاب و مقاله ای توسط بیل وول ورتون انتشار یافت و بیشتر بر حذف عناصر شیمیایی ویژه تمرکز یافته است.
مختصات: ۳۷°۲۴′۵۵″شمالی ۱۲۲°۰۳′۴۶″غربی / ۳۷٫۴۱۵۲۲۹°شمالی ۱۲۲٫۰۶۲۶۵۰°غربی / 37.415229; -122.062650
مرکز پژوهشی ایمز ناسا (به انگلیسی: NASA Ames Research Center) یک مرکز سازمان ناسا است و در بخشی از دره سیلیکون، فرودگاه صحرایی فدرال موفت، در ایالت کالیفرنیا واقع شده است.
این مرکز به افتخار جوزف ایمز نامگذاری شده است.
این آزمایشگاه فدرال از سال ۱۹۳۹ تا کنون در زمینه های مختلف علوم فضایی فعالیتهای گسترده ای داشته است. این مرکز در آغاز به عنوان دومین آزمایشگاه کمیته رایزنی ملی هوانوردی آمریکا موسوم به (NACA) تأسیس شده بود، که بعدها آن آژانس منحل و دارایی ها و پرسنل آن در اول اکتبر ۱۹۵۸ به بنیاد به تازگی ایجاد شدهٔ سازمان ملی هوانوردی و فضایی (ناسا) منتقل شد. ایمز ناسا به افتخار ژوزف سوییت ایمز (Ames)، فیزیکدان و یکی از اعضای مؤسس (NACA) نامگذاری شده است. در آخرین برآورد، ایمز ناسا تا کنون حدود بیش از ۳٫۰ میلیارد دلار در تجهیزات خود، و تربیت ۲۳۰۰ پرسنل تحقیقات و ۸۶۰ میلیون دلار بودجه سالانهٔ این مرکز سرمایه گذاری کرده است.
ناسا میزبان بیش از ۲۵ توییت آپ بوده است. این توییت آپ ها با فراهم آوردن دسترسی میهمانان وی آی پی به گویندگان و امکانات ناسا، با هدف ایجاد نفوذ در شبکه های اجتماعی برای توسعه هدف های ناسا تشکیل شدند.
سایت رسمی ناسا - http://www.nasa.gov/connect/social/index.html
NASASocial در توئیتر
NASA در توئیتر
NASA Tweetup community wiki
TweetupSpace در توئیتر
9.88 gigapixel panoramic image of Juno Tweetup
Charles Harris, Director of Research, NASA Langley; Bruce Fisher, Flight Services; Mike Obland, Airborne Science; astronaut سوزان کلرین; Karen Whitley, Inflatable Lunar Habitat; Mary Beth Wusk, Hypersonic Inflatable Aerodynamic Decelerator; Amanda Cutright, Inflatable Reentry Vehicle Experiment; Roman Paryz, National Transonic Facility; Martin Annett, Landing Impact Research/Hydro Impact Basin Facility
رهیاب ناسا و رهیاب پلاس ناسا اولین هواپیماها از سری تکاملی هواپیماهای بدون سرنشین با سیستم انرژی خورشیدی یا پیل سوختی بودند. شرکت ارووایرنمنت AeroVironment این هواپیماها را در چارچوب برنامه تکنولوژی هواپیما و سنسور تحقیقاتی زیست محیطی یا اراست (ERAST) ناسا طراحی کرده است. این هواپیماها برای توسعه تکنولوژی هایی ساخته شده اند که به هواپیمای دوربرد بلند پرواز امکان تحقیقات جوی به عنوان "ماهواره های جوی" و نیز عمل به عنوان سکوی مخابراتی را می دهد. این هواپیماها به ناسا سنتیورین NASA Centurion و ناسا هلیوس NASA Helios توسعه داده شده اند.
هواپیمای الکتریکی
شرکت ارووایرنمنت توسعه هواپیماهایی که به طور کامل با انرژی خورشیدی حرکت می کنند را با هواپیماهای گاسمر پنگوئن و سولار چلنجر در اواخر دهه ۷۰ و اوایل دهه ۸۰، پس از کار ابتکاری رابرت بوچر که اولین مدلهای پرنده با انرژی خورشیدی را در سال ۱۹۷۴ ساخت، آغاز کرد. ارووایرنمنت در پروژه اراست چهار نسل از هواپیماهای بدون سرنشین (UAV) با زمان پرواز طولانی را ساخت که رهیاب اولین آنها بود.
در سال ۱۹۸۳ ارووایرنمنت بودجه ای از یک مؤسسه نامعلوم در دولت آمریکا دریافت کرد تا به طور سری یک طرح UAV به نام «بلند پرواز خورشیدی» یا HALSOL را بررسی کند. نمونه اولیه HALSOL ابتدا در ژوئن ۱۹۸۳ پرواز کرد. نه پرواز HALSOL در تابستان ۱۹۸۳ در دریاچه گروم در نوادا انجام گرفت. پروازها با کنترل رادیویی و انرژی باتری انجام گرفت زیرا هواپیما به سلولهای خورشیدی مجهز نبود. آیرودینامیک HALSOL مورد ارزیابی قرار گرفت اما بررسی به این نتیجه رسید که سلول فتوولتائیک و فناوری ذخیره انرژی هیچ کدام برای عملی کردن این ایده در آن زمان به بلوغ کافی نرسیده اند؛ بنابراین HALSOL به انبار منتقل شد.
در سال ۱۹۹۳ پس از ده سال ماندن در انبار این هواپیما برای یک مأموریت کوچک توسط سازمان دفاعی موشک بالستیک NASA Dryden یا BMDO به وضعیت پرواز بازگردانده شد. با افزودن آرایه های خورشیدی کوچک و ترکیب انرژی خورشیدی و باتری، پنج پرواز کم ارتفاع آزمایشی در چارچوب برنامه BMDO در NASA Dryden (مرکز اصلی تحقیقات هواپیمایی ناسا) در پائیز ۱۹۹۳ و اوایل ۱۹۹۴ انجام گرفت.
رصدخانه زمین ناسا (به انگلیسی: NASA Earth Observatory) یک درگاه انتشاراتی آنلاین متعلق به ناسا است که در سال ۱۹۹۹ میلادی بنیان گذاشته شد. این نشریه آنلاین، از منابع مهم تصاویر ماهواره ای و دیگر اطلاعات علمی در زمینه آب و هوا ، اقلیم شناسی و محیط زیست است. این وبگاه انتشاراتی، توسط ناسا جهت استفاده همگانی فراهم شده است و بودجه آن از طریق کنگره آمریکا تأمین می شود، و بخشی است از پروژه های علمی مرکز پروازهای فضایی گودارد.
این نشریه آنلاین از سال ۲۰۰۶ تا کنون سه بار برنده جایزه وبی شده است.
مختصات: ۳۴°۱۲′۳″ شمالی ۱۱۸°۱۰′۱۸″ غربی / ۳۴٫۲۰۰۸۳°شمالی ۱۱۸٫۱۷۱۶۷°غربی / 34.20083; -118.17167
شبکه فضای دوردست ناسا (دی اس ان) (به انگلیسی: DSN: NASA Deep Space Network) شبکهٔ آنتن هایی می باشد که از ماموریت های فضاپیماها و مشاهدات فضایی رادیویی و راداری که به اکتشاف منظومهٔ خورشیدی کمک می کند، پشتیبانی می کند. این شبکه از ماموریت های خاص در مدار زمین نیز پشتیبانی می کند. دی اس ان هم اکنون از سه مرکز ارتباط عمیق فضایی که با ۱۲۰ درجه فاصله از یکدیگر بر روی زمین قرار گرفته اند، تشکیل شده است. یکی مرکز گلداستون در صحرای موهاوی در کالیفرنیا، دیگری در نزدیکی مادرید و سومی در نزدیکی کانبرا استرالیا. این قرارگیری به ارتباط بدون وقفهٔ زمین با فضاپیما کمک کرده و باعث شده است که دی اس ان بزرگترین و دقیق ترین مرکز ارتباط در جهان باشد. این مراکز همگی زیر نظر آزمایشگاه پیشرانه جت فعالیت می کنند.
شبکه فضای دوردست ناسا (دی اس ان) (به انگلیسی: DSN: NASA Deep Space Network) شبکهٔ آنتن هایی می باشد که از ماموریت های فضاپیماها و مشاهدات فضایی رادیویی و راداری که به اکتشاف منظومهٔ خورشیدی کمک می کند، پشتیبانی می کند. این شبکه از ماموریت های خاص در مدار زمین نیز پشتیبانی می کند. دی اس ان هم اکنون از سه مرکز ارتباط عمیق فضایی که با ۱۲۰ درجه فاصله از یکدیگر بر روی زمین قرار گرفته اند، تشکیل شده است. یکی مرکز گلداستون در صحرای موهاوی در کالیفرنیا، دیگری در نزدیکی مادرید و سومی در نزدیکی کانبرا استرالیا. این قرارگیری به ارتباط بدون وقفهٔ زمین با فضاپیما کمک کرده و باعث شده است که دی اس ان بزرگترین و دقیق ترین مرکز ارتباط در جهان باشد. این مراکز همگی زیر نظر آزمایشگاه پیشرانه جت فعالیت می کنند.
یک آنتن ۳۴ متری (قطر) با کیفیت دریافت بالا
یک آنتن ۳۴ متری جهت دهندهٔ موج (به انگلیسی: Beam Waveguide) (از این نوع آنتن در پایگاه گلداستون سه عدد و در مادرید ۲عدد وجود دارد)
یک آنتن ۲۶ متری
یک آنتن ۷۰ متری
گام های نخستین برای ایجاد دی اس ان در ژانویه سال ۱۹۵۸ برداشته شد، زمانی که آزمایشگاه پیشرانهٔ جت، زیر نظر ارتش ایالات متحده سامانه ردیابی رادیویی قابل حملی را در ایستگاه های نیجریه، سنگاپور و کالیفرنیا ایجاد کرد. این سیستم برای گرفتن امواج رادیویی ماهوارهٔ اکسپلورر ۱ ارتش آمریکا، اولین ماهوارهٔ آمریکایی که در مدار زمین قرار گرفت طراحی شده بود.
در سال ۱۹۵۸، جی پی ال از ارتش آمریکا جدا شد و به ناسا اضافه شد. وظیفهٔ اصلی آن طراحی و اجرای سفرهای فضایی به ماه و ساخت فضاپیماهای هوشمند بود. مدتی کوتاهی پس از آن ناسا مفهوم شبکه فضای دوردست را برای تمام ماموریت های در عمق فضا پیش کشید که نیاز هر مأموریت را به وسایل ارتباطی به صورت مجزا را از بین می برد. آموزش، پیشبرد، طراحی و مدیریت مجموعه برای همهٔ کاربران به خود دی اس ان محول شده بود. بر اساس این نیازها، این مرکز به یکی از قوی ترین مراکز توسعهٔ گیرنده های با نویز پایین، وسایل ردیابی، فاصله یابی، ارسال فرمان، پردازش سیگنال دیجیتال و جهت یابی در عمق فضا تبدیل شد.
هر مرکز مجهز به حداقل ۴ پایگاه عمیق فضایی با سیستم های دریافتی بسیار حساس و آنتن بشقابی است. این آنتن ها به ترتیب:
در ادامه فهرست وب گاه های متعلق به سازمان فضایی ناسا آورده شده است.
ادارهٔ ملی هوانوردی و فضایی (به انگلیسی: National Aeronautics and Space Administration) یا سازمان ملی هوانوردی و فضایی (به انگلیسی: National Aeronautics and Space Agency) به اختصار ناسا (به انگلیسی: NASA) سازمان فضایی ملی ایالات متحدهٔ آمریکا است. در حال حاضر چارلز بولدن مدیر آن است.


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

ناسا در دانشنامه آزاد پارسی

ناسا (NASA)
ساختمان ناسا، واشینگتن
سازمان ملی هوا ـ فضا در ایالات متحده امریکا. در سال ۱۹۵۸ به دنبال مأموریت اسپوت نیک اتحاد جماهیر شوروی به فضا تأسیس شد. در دهۀ ۱۹۶۰ سرمایه گذاری گسترده ای در آن به عمل آمد تا هدف کِنِدی، رئیس جمهور وقت امریکا، مبنی بر پیاده کردن انسان در کرۀ ماه تا ۱۹۶۹ عملی شود. در ژوئیه این سال این هدف با برنامۀ آپولو جامۀ عمل پوشید. این پروژه با انجام سفرهای فضاپیماهای بدون سرنشین و قراردادن سفینه های جاسوسی و هواشناسی و مخابرات در مدار زمین دنبال شد. برنامۀ ناسا در اعزام سفینه ها در ۱۹۸۶ با فاجعۀ انفجار چلنجر متوقف و شکستی در کار به وجود آمد که به دنبال انجام تحقیقات، نقاط ضعف و نقایص کار شناسایی شد. پی گیری کار سفینه های فضایی در زمان ریگان اختصاص به تحقیقات علمی در وزارت دفاع یافت که بیشتر ناظر بر کاربردهای نظامی بود. در دهه های ۸۰ و ۹۰ ناسا پیشرو در اکتشاف فضای بین منظومۀ شمسی و خارج از آن بود و توانست در تولید نسل های جدیدی از فضاپیماهای مخابراتی گام های نوینی بردارد.

ارتباط محتوایی با ناسا

ناسا را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Twitter LinkedIn

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

تازه ترین پیشنهادها

رضا > کرتیلان
اجاقی > اجاقی
Mahdi > شربت (دارو)
Behnaz > guidelines
مهدی ورمزیار > ورمزیار
دینا حسین پناهی > بر می خیزد
ماد > ریناز
ناهید > establishing

نگارش واژه نو   |   پیشنهادهای امروز

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی ناسا   • مفهوم ناسا   • تعریف ناسا   • معرفی ناسا   • ناسا چیست   • ناسا یعنی چی   • ناسا یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی ناسا
کلمه : ناسا
اشتباه تایپی : khsh
عکس ناسا : در گوگل


آیا معنی ناسا مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 97% )