برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
94 1320 100 1

ناصر خسرو

/nAserxosrow/

معنی ناصر خسرو به فارسی

ناصر خسرو
حکیم ابومعین ناصر بن خسرو قبادیانی بلخی ( ۳۹۴ ه.ق .- ۴۸۱ ه. ق .) ملقب به [ حجت ] از حکما و متکلمین اسلام . در قبادیان از حوالی بلخ تولد یافت . از اوان جوانی به تحصیل علوم و فضائل و تحقیق ادیان و عقاید و مطالعه اشعار شعرای ایران و عرب پرداخت . در دوره جوانی به دربار محمود و مسعود غزنوی راه یافت . بعد از غلبه سلاجقه بر بلخ به مرو به دربار چغری بیگ رفت و تقرب یافت و به خدمت دیوانی گماشته شد. در سال ۴۳۷ ه. خوابی دید و بقول خود ناگهان از خواب گران چهل ساله بیدار شد کارهای دیوانی و اداری را رها کرده و بجهانگردی و سیر آفاق و انفس پرداخت و در سفر هفت ساله خود حجاز آسیای صغیر سوریه و مصر را دید. وی در ابتدا مذهب حنفی داشت در مصر با اسماعیلیان فاطمی روابطی پیدا کرد و پیرو مذهب آنان گردید و از دعاه سرسخت اسمعیلیه شد و [ حجت ] زمین خراسان گردید . ناصر خسرو در مراجعت از این سفر به بلخ رفت و آشکارا شروع به تبلیغ عقاید اسمعیلی کرد لیکن با مخالفت فقهای متعصب سنی مواجه گردید و امرای سلجوقی در صدد کشتن او بر آمدند . وی بالاخره به یمکان بدخشان گریخت و در آنجا عزلت جست و پس از عمری طولانی و آوارگی و آزار و رنجی که در آخر عمر از متعصبین و سایر مردم روزگار خود دید در یمکان وفات یافت . از آثار وی یکی [ سفرنامه ] اوست که بعد از مراجعت از سفر هفت ساله خود در ۴۴۴ ه.ق . تالیف کرد و دیگر زادالمسافرین که یادگار دوره آوارگی او بعد از مراجعت از سفر در خراسان و مازندران و طبرستان است . آثار مهم دیگر او عبارتند از [ وجه دین ] [ خوان اخوان ] [ دلیل المتحیرین ] [ روشنائی نامه ] [ دیوان اشعار ] . مقدار ابیات دیوان او را تا سی هزار بیت نوشته اند ولی آنچه اکنون در دست است حدود یازده هزار بیت است .
ناصر بن خسرو ابن حارث بلخی مروزی ملقب و متخلص به حجت و مکنی به ابو معین از شاعران قوی طبع و قصیده سرایان گرانقدر زبان فارسی است .
کتابی است بنثر فارسی تالیف خسرو ناصر در آن شرح سفر خود را که در سال ۴۳۷ ه.ق. آغاز شده و وی از جوزجانان حرکت کرد و بمرو نیشابور سمنان ری قزوین آذربایجان آسیای صغیر شام فلسطین ومکه رفت و از راه شام بمصر شد و از قاهره ...

ناصر خسرو در دانشنامه اسلامی

ناصر خسرو
این صفحه مدخلی از دانشنامه ادب فارسی است
حکیم ناصر بن خسرو بن حارث القبادیانی بلخی مروزی، ملقب به حجت، قبادیان از نواحی بلخ 394 ـ یمگان بدخشان 481ق، شاعر و نویسنده، متکلم و فیلسوف، جهانگرد و مبلغ اسماعیلی ایرانی.
گویا از خانواده محتشمی که به کارهای دولتی و شغل دیوان (تشکیلات اداری)ی می پرداختند، برآمد و در بلخ دارای ثروت و املاکی بوده است. از کودکی به فراگیری دانش ها و فنون و ادبیات پرداخت و قرآن را از بر کرد و کمابیش در همه دانش های متداول عقلی و نقلی، مانند ریاضیات و طب و موسیقی و نجوم و فلسفه و کلام و حکمت متألهین استادی یافت. در جوانی به دربار شاهان و امیران راه یافت و به گفته خودش؛ «بارگاه ملوک عجم و سلاطین را چون سلطان محمود غزنوی (389 ـ 421) و پسرش مسعود (421 ـ432)» دیده است.
در کارهای دیوانی دبیر پیشه و متصرف «در اموال و اعمال سلطانی» بود و عنوان «ادیب» و «دبیر فاضل» داشت و با پادشاهان وقت و وزرای برجسته هم مجلس و هم پیاله بود. گویا در آغاز در بلخ در خدمت غزنویان بسر می برد ولی پس از افتادن آن شهر بدست سلجوقیان (432) به خدمت آنان درآمد و به مرو، مقر حکومت ابوسلیمان چغری بیگ بن داود بن مکائیل بن سلجوق (451) رفت و در درگاه او نیز مقامی در خور یافت.
ظاهراً در دوره خدمتش نزد غزنویان یا سلجوقیان به هند و سند و ترکستان سفر کرد (شاید به قصد آشنایی با ملل و ادیان و مذاهب گوناگون). از جوانی شعر می سرود و همچون بیشتر شاعران زمان به باده نوشی و عشق ورزی و گفتن اشعار مدح و غزل و هزل می گذرانید و شاعر و دبیر ملازم دربار بود.
رفته رفته از این نوع زندگی سرخورد و در پی یافتن حقیقت برآمد ولی پاسخ هایی که به پرسش های بی شمار وی درباره راز خلقت و حکمت شرایع در ظاهر تنزیل و طریقه ظاهریان داده می شود. وی را قانع و مجاب نساخت. در 437 که در جوزجانان از توابع بلخ بود یک ماه پیوسته شراب می خورد تا آن که شبی در خواب دید که یکی وی را گفت: «چند خواهی خوردن از این شراب که خرد از مردم زایل کند اگر بهوش باشی بهتر، من جواب گفتم که حکما جز این چیزی نتوانستند ساخت که اندوه دنیا کم کند، جواب داد که بیخودی و بیهوشی راحتی نباشد، حکیم نتوان گفت کسی را که مردم را به بیهوشی رهنمون باشد، بلکه چیزی باید طلبید که خرد و هوش را به افزای ...

ارتباط محتوایی با ناصر خسرو

ناصر خسرو در جدول کلمات

با گشایش اثری از ناصر خسرو است
رهایش
به قول ناصر خسرو زیور بشر است و زیور کیهان
هنر
مدفن ناصر خسرو قبادیانی
یمگان

ناصر خسرو را به اشتراک بگذارید

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• خلاصه زندگی نامه ناصر خسرو   • دیوان ناصر خسرو   • اشعار ناصر خسرو   • محل دفن ناصر خسرو   • خیابان ناصر خسرو   • ناصرخسرو کتاب‌ها   • سفرنامه ناصرخسرو   • دانشگاه ناصر خسرو   • معنی ناصر خسرو   • مفهوم ناصر خسرو   • تعریف ناصر خسرو   • معرفی ناصر خسرو   • ناصر خسرو چیست   • ناصر خسرو یعنی چی   • ناصر خسرو یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی ناصر خسرو
کلمه : ناصر خسرو
اشتباه تایپی : khwv osv,
آوا : nAserxosrow
نقش : اسم خاص اشخاص
عکس ناصر خسرو : در گوگل

آیا معنی ناصر خسرو مناسب بود ؟           ( امتیاز : 94% )